ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Ktoré zvieratá nemajú nohy – 10 príkladov

Ktoré zvieratá nemajú nohy – 10 príkladov. Zvieratá bez nôh (príklady zvierat bez končatín). Ak je na svete niečo, čo nás neustále privádza do úžasu, je to príroda. Každý z prírodných tvorov je jedinečný a zaujímavý sám o sebe a pozoruhodnou súčasťou tohto zoznamu sú aj zvieratá bez nôh.

 

Ktoré zvieratá nemajú nohy

 

Ktoré zvieratá nemajú nohy

 

Keď príde reč na živočíchy, ktoré nemajú nohy, každému hneď napadnú hady. Oprávnene, hady sú najobľúbenejšie beznohé živočíchy, ktoré patria do čeľade chobotnatcov.

 

Napriek tomu sa niekoľko ďalších tvorov dokáže pohybovať z jedného miesta na druhé bez toho, aby mali nohy.

Mäkkýše

 

Mäkkýše

 

Mäkkýše označujú veľké množstvo druhov bezstavovcov. Bezstavovce sú tie živočíchy, ktoré nemajú kosti ani chrbticu (preto ten názov!). Ktoré zvieratá nemajú nohy.

Mäkkýše majú nesegmentované, mäkké telo a tiež patria do kategórie živočíchov, ktoré nemajú nohy. Keď hovoríme o veľkom počte, máme na mysli viac ako 100 000 druhov mäkkýšov, ktoré sa vyskytujú na celom svete. Zvyčajne žijú vo vlhkých a vodných oblastiach, ako je oceán alebo sladká voda. Zviera na c

 

Medzi najznámejšie mäkkýše, ktoré sú zároveň živočíchmi bez nôh, patria slimáky, mušle, ustrice, lastúry, chobotnice a sépie. Hady na Slovensku

 

Skôr než sa spýtate, žiadne chobotnice a sépie tiež nemajú nohy; to, čo majú, sú chápadlá, ktoré používajú na chytanie a na vnímanie okolia. Mnohé druhy mäkkýšov majú tvrdú ochrannú schránku a ich telo je takmer vždy slizké a mäsité. Zviera na i

 

Plutvonožce

 

Plutvonožce

Hoci sa zdá, že majú nohy, tulene, morské levy a mrože majú tzv. plutvy, a nie nohy.

Tieto morské cicavce sa súhrnne nazývajú plutvonožce, čo je označenie ich plutiev. Napriek tomu, že väčšinu času trávia vo vode, tieto beznohé živočíchy sú veľmi schopné dlhodobo zostať na súši.

Plutvonožce používajú svoje plutvy na ľahký a voľný pohyb na súši aj vo vode. V prípade tuleňov im predné plutvy umožňujú vytiahnuť sa z vody a pohybovať sa.

 

Z týchto troch živočíchov bez nôh sú tulene menšie a lepšie prispôsobené vode. Keď však príde na súš, tulene sa pohybujú skôr ako húsenice, zatiaľ čo lachtany a mrože sa môžu na súši ľahko pohybovať otáčaním zadných plutiev.

Ryby – Ktoré zvieratá nemajú nohy

 

Ryby - Ktoré zvieratá nemajú nohy

Áno, boli sme zmätení, či aj ryby sú živočíchy! Ale áno, ryby sú vedecky klasifikované ako živočíchy – vodné živočíchy. Sú to stavovce, čo označuje živočíchy s chrbticou.

Majú teda ryby nohy? No jasné! Nie, nemajú! Teda aspoň väčšina druhov nemá nohy.

Hovoríme väčšina, pretože niektoré nedávne štúdie zistili niekoľko druhov rýb, ktoré majú nohy.

 

Odhliadnuc od najnovších zistení, ryby majú zvyčajne plutvy, ktoré im pomáhajú manévrovať vo vode, a nemajú nič spoločné s končatinami alebo nohami, ktoré by sa inak dali použiť na chôdzu po súši.

 

Dážďovky

 

Dážďovky

Ďalším tvorom, ktorý sa pohybuje bez použitia nôh, je dážďovka. Dážďovky sú tiež živočíchy, ktorým chýbajú kosti, ruky a dokonca aj oči. Žehlička na vlasy : Podľa čoho si vybrať

 

Červy sú plaziace sa živočíchy, ktoré používajú sústavu štetín, nazývanú setae, ktorá zabraňuje živočíchovi, aby sa pri pohybe pošmykol. Keďže žijú pod zemou, tieto malé štetinky im umožňujú uchopiť pôdu pri pohybe.

 

Rýchlosť plazenia je u jednotlivých druhov rôzna. Väčšie dážďovky sa zvyčajne pohybujú rýchlejšie ako menšie.

Ďalšou zvláštne zaujímavou skutočnosťou o týchto tvoroch bez končatín je, že sú hermafroditmi. Ktoré zvieratá nemajú nohy.

 

Hady – Ktoré zvieratá nemajú nohy

 

Hady - Ktoré zvieratá nemajú nohy

Ako môžeme vynechať hady, keď diskutujeme o beznohých zvieratách?!

Viete, hady sú plazy a nemajú nohy. Ako sa teda pohybujú? Šupiny na ich tele im pomáhajú pri navigácii; svaly ich tela vyvíjajú tlak na šupiny, aby ich pritlačili k zemi, čím umožňujú týmto živočíchom bez nôh pohybovať sa.

 

Okrem toho, že nemajú nohy, sú hady živočíchy bez vonkajších uší a pri počúvaní sa spoliehajú na vibrácie zeme.

Hady sa nazývajú ektotermné živočíchy, čo znamená, že nedokážu samy regulovať svoju telesnú teplotu, ale sú závislé od svojho okolia. Preto sa všeobecne označujú ako studenokrvné živočíchy.

Je zaujímavé, že kedysi dávno mali hady nohy. Keďže sa však predkovia hadov vyvinuli na lov a život v norách, je známe, že počas evolúcie o nohy prišli.

 

Beznohé jašterice

 

Beznohé jaštery

 

Beznohé alebo bezkončatinové jaštery sú plazy, ktoré sa často mylne považujú za hady. Hoci hady sú samy beznohé jaštery, technicky si zaslúžia samostatné miesto v tomto zozname živočíchov bez nôh, pretože existujú aj iné, menej nebezpečné a menej populárne jaštery.

 

V skutočnosti sa vyskytuje viac ako deväť druhov beznohých jašterov, z ktorých najznámejšie sú: Pomalé jašterice a červíkovité jašterice. Pomalý červík, nazývaný aj slepúch, je beznohá jašterica, ktorá pochádza zo Spojeného kráľovstva. Výraz „slepý“ v ich názve odkazuje na ich malé oči. Ktoré zvieratá nemajú nohy.

Najbežnejším z viac ako 200 druhov červovitých jašteríc sú jašterice červovité z Pyrenejského polostrova. Sú rozšírené v európskom regióne a nemajú viditeľné nohy. Kde hľadať drahé kamene na Slovensku 8 tipov na hľadanie

Ako rozoznať beznohú jaštericu od hada?

 

Ako živočíchy bez nôh vyzerajú beznohé alebo bezkončatinové jaštery veľmi podobne ako hady a často sa mylne považujú za jedovaté tvory. Tu je niekoľko tipov, ako rozoznať beznohú jaštericu od hada, aby ste jej nevedomky neublížili:

  • Beznohé jaštery majú očné viečka, zatiaľ čo hady ich nemajú. Takže v prípade, že narazíte na beznohú jaštericu, môžete si všimnúť, že žmurká, čo had nemôže.
  • Beznohé jaštery počujú cez otvor na hlave. Na druhej strane hady nemajú žiadne otvory ani uši na počúvanie; pri vnímaní pohybov sa spoliehajú na vibrácie.
  • Beznohé jaštery nemôžu otvárať čeľuste tak široko ako hady. Mnohé hady si dokážu upraviť dostatočne veľké ústa, aby sa do nich zmestila veľká korisť, zatiaľ čo beznohé jaštery sa zvyčajne živia hmyzom a malými živočíchmi.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button