Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Fraňo Kráľ – Jano čitateľský denník

Fraňo Kráľ – Jano čitateľský denník. Všetko čo treba do čitateľského denníka. Na farských čerešniach obsah, postavy do čitateľského denníka.Fraňo Kráľ – Jano čitateľský denník. Na farských čerešniach čitateľský denník. Fraňo Kráľ – Jano Dej, obsah,postavy,všetko čo treba do školy.

 

Fraňo Kráľ – Jano

  • spisovateľ: Fraňo Kráľ
  • ilustrátor: Štefan Cpin
  • vydavateľstvo: Mladé letá, Bratislava

 

Fraňo Kráľ - Jano čitateľský denník

 

Fraňo Kráľ

Narodil sa v roku 1903 v Barton v štáte Ohio (USA), zomrel v roku 1955 v Bratislave. Knihy Jano a Čenkovej deti sa stali neodmysliteľnou súčasťou odkazu slovenskej literatúry.

 

Charakteristika postav

Hlavná postava: Jano- obecný húskar, mal iba 8 rokov, vlasy strapaté, nohy bosé a špinavé, nohavice sama diera. Bol dobrý, spravodlivý,usilovný, rád sa učil. Mal dobré čisté srdiečko a veľkú fantáziu. Miloval svoju rodinu.čitateľský denník

Vedľajšie postavy: rodičia, kamaráti, Iigor,bača,Jožo

 

Na farských čerešniach ( Fraňo Kráľ – Jano )

 

Na farských čerešniach

 

Jano bol smutný, lebo ho opustili husi. Spomína, ako chodil za svojim vojskom. Jano mal rád svoje husi a husi mali radi Jana. Často im vyhrával na píšťalke.Jano vyliezol na strom a díval sa. V diaľke videl krásne čerešne. Ujo čie sú tie čerešne? No, chlapče, to sú farské čerešne. Farské a to už ako? Tí, čo chodia do kostola, tým patrí tá záhrada. Nuž aj mne patrí? Áno aj tebe.

Keď ujo odišiel, Janko sa vybral na čerešne. Išiel natrhať trochu mame a ockovi.Aby sa už naň nehnevali. Trhá, trhá a zrazu vidí človeka.Bol to pán kaplán, ktorí kričal, aby Jano zliezol dole. Jano sa bál a zliezol dole až keď pán kaplán odišiel.Keď bol Jano v kostole, pán farár rozprával o nezbedných deťoch. Jano vedel že pán farár povie rodičom, o tom ako bol na čerešni a trhal čerešne. Zľakol sa, a utiekol.

Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

Pozrite si najsilnejšie plemena psov na svete, Všetky silne plemena psov tu . 

6 receptov na výrobu domacích vlasových kondicionérov pre každý typ vlasov

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button