Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Martin Kukučín – Dom v stráni

Martin Kukučín – Dom v stráni všetko o diele . Dom v stráni dej , postavy , obsah diela , Martin Kukučín – Dom v stráni :

Martin Kukučín

  • vlastným menom Matej Bencúr (* 17. máj 1860, Jasenová –  † 21. máj 1928, Pakrac, Chorvátsko),
  • bol slovenský prozaik, dramatik a publicista.
  • Bol najvýznamnejším predstaviteľom slovenského literárneho realizmu,
  • zakladateľ modernej slovenskej prózy.
  • Je po ňom pomenovaná planétka (23444) Kukučín, poliklinika a operačná sála v Punta Arenas a jeho meno nesie viacero ulíc v slovenských mestách.
  • Martin Kukučín – Dom v stráni
  • všetky diela najdete na Slovensky jazyk

Martin Kukučín – Dom v stráni

Dom v stráni

  • je to spoločenský, rodinný a psychologický román, dej sa odohráva v Dalmácii a sústreďuje sa okolo dvoch rodín.
  • rodina – Matého Beraca – težak (sedliak)
  • rodina -šory (pani) Anzuli Dubčišovej
  • Postavy: Mate, Jera, Katica, Mateja, Ivan, šora Anzula a jej syn Niko, Dorica Zorkovičová, Paško

Dej:

V centre románu stojí láska dvoch mladých ľudí – Nika a Katice, proti ktorej sa postavili obe rodiny zaľúbencov.Kým šoru Anzulu správa o tom, že jej syn chodí za Katicou iba prekvapila a zaskočila, Mateho to celkom zrazilo k zemi. Predstava, že jeho najmilšie dieťa sa schádza s pánskym švihákom (aj keď najlepšou partiou v mestečku), bola pre neho nepriateľná a neznesiteľná. Vidí to až tak tragicky, že jej syn, ktorému nevie odolať hádam nijaké dievča v okolí, chodí s obyčajnou sedliačkou.

Ešte viac ju mrzí, že sa musí zriecť svojho najmilšieho sna, Nikovej svadby s Doricou, ktorá pre neho vždy “chystala”.Keďže Niko znamená pre ňu veľmi veľa rozhodla sa, že ak si to jej syn bude vážne želať, príjme Katicu do svojho domu.Ale ešte predtým ako dôjde k svadbe, sa chce presvedčiť, či je medzi mladými pravá láska, pretože Maté je presvedčený, že vzťah medzi pánom a sedliačkou nemôže byť dobrý.

 

 

Pokračovanie :

Nakoniec Anzula presvedčila Mateho, aby sa nestaval proti tomuto vzťahu, ale aby pomáhal Nikovi a Katici vzájomne sa spoznávať. Týmto im odstránili z cesty najväčšiu prekážku. Zo začiatku sa vzťah Nika a Katici bez prekážok rozvíjal. Niko bol očarený Katicinou krásou a Katica sa tešila nielen z Nikovej náklonnosti a obdivu.

Ale aj z toho, že mala pred sebou vidinu šťastnej budúcnosti, a síce, že sa stane veľkou paňou. Hoci šora Anzula navonok ustúpila Katici, v skutočnosti sa nevzdala nádeje na zmenu situácie a pripravila niekoľko “náhodných” situácií, v ktorých vynikli Doricine prednosti. Tieto matkine “intrigy” prichádzajú v pravú chvíľu, keď si Niko všimol, že Katicina láska je nielen úprimná, ale aj vypočítavá a zrazu nevedel, čo je na prvom mieste, či láska k nemu, alebo túžba by paňou v jeho dome.Tieto pochybnosti mu spôsobili veľa obáv až zúfalstvo, bál sa spoločného života s Katicou. Najťažšou skúškou pevnosti ich lásky, mala byť hostina na ktorej mala robiť gazdinú Dorica.

Takto ju mohol pozorovať Niko zblízka a porovnať ju s Katicou – v jej neprospech. Nad Katicinou spoločenskou neohradanosťou a naivnosťou zvíťazila Doricina taktnosť, jemné spôsoby a dobré srdce.Na tejto hostine si Niko uvedomuje, že všetky jeho krásne predstavy o vydarenej budúcnosti s Katcou a o zblížení medzi pánmi a ľudom zostanú len predstavami, začína si uvedomovať, že by bolo asi naozaj veľmi ťatké prekročiť hranice medzi spoločenskými vrstvami:

  • “Seberovné sny nikdy nebudú. Nemožno…”
  • Niko sa s Katicou rozišiel a nakoniec sa splnil sen šory Anzuly, po jeho boku stála nakoniec Dorica.Mate Berac – staral sa vzorne o pohodu vo svojej rodine, mal autoritu avšak nie vynútenú, ale prirodzenú založenú na úcte. Nerozprával veľa, ale keď už niečo povedal, malo to svoju váhu. Všetci v rodine vedeli, že sa na neho môžu hocikedy obrátiť. Pri riešení problémov vedel byť taktný, citlivý a láskavý. Bol aj výborný hospodár, pracovitý, práca bola pre neho radosťou, bol presvedčený, že tak ako v rodine aj v spoločnosti má každý svoje miesto, že proti tomu sa netreba búriť a nemajú sa prekračovať spoločenské hranice. Od začiatk bol presvedčený, že vzťah Nika a Katice nemôže vydržať. Mate predstavuje patriarchálny typ. V závere Maté zomiera a tým akoby Kukučín chcel naznačiť, že stary svet s pevnými tradíciami, ktorý zastával aj Maté nemá už dlhé trvanie a treba sa prispôsobiť novým pomerom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button