Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Čo je personifikácia – všetko o personifikácií

Čo je personifikácia? Pripravili sme pre vás zaujímavý článok na tému Čo je personifikácia a príklady personifikácie. Čítajte a naučte sa to.

 

Čo je personifikácia

 

Čo je personifikácia

 

Personifikácia je literárny výraz, ktorý sa používa na vyjadrenie vlastností alebo charakteristík ľudí alebo zvierat v neživých vecích alebo pojmoch. Personifikácia sa používa na vytvorenie lepšieho porozumenia alebo vyjadrenie myšlienok alebo emócií prostredníctvom neživých objektov alebo pojmov.

Napríklad: „Slnko sa usmieva na zem“ je príklad personifikácie, pretože slnko je neživý objekt, ktoré nemôže mať emócie alebo sa usmievať. Použitím personifikácie v tejto vete sa vyjadruje pocit radosti alebo pozitívnej emócie, ktorú môže spôsobovať slnko.

Personifikácia sa používa často v poézii a literatúre na vyjadrenie emócií alebo myšlienok a na vytvorenie lepšieho porozumenia pre čitateľov. Tiež sa môže používať v reči alebo v hovorenom slove, aby sa zjednodušilo vyjadrenie myšlienok alebo emócií. 

 

Personifikácia príklady

 

Personifikácia príklady

 

Príklady personifikácie:

  1. „Víchor škriabe po skle“ – víchor je neživý pojem, ale použitím personifikácie sa vyjadruje, že víchor má schopnosť škrabať.
  2. „Slnko sa usmieva na zem“ – slnko je neživý objekt, ale použitím personifikácie sa vyjadruje, že slnko má schopnosť sa usmievať.
  3. „Les sa smeje v daždi“ – les je neživý pojem, ale použitím personifikácie sa vyjadruje, že les má schopnosť smiať sa.
  4. „Mraky plačú na nebi“ – mraky sú neživé objekty, ale použitím personifikácie sa vyjadruje, že mraky môžu plakať.
  5. „Voda sa smeje v potoku“ – voda je neživý objekt, ale použitím personifikácie sa vyjadruje, že voda má schopnosť smiať sa.

Obloha

 

Obloha môže byť personifikovaná v rôznych spôsoboch v závislosti od toho, ako sa chce vyjadriť alebo opísať. Napríklad:

  1. „Obloha plače dažďom“ – použitím personifikácie sa vyjadruje, že obloha má schopnosť plakať.
  2. „Obloha sa usmieva slnkom“ – použitím personifikácie sa vyjadruje, že obloha má schopnosť sa usmievať.
  3. „Obloha sa smeje bleskom“ – použitím personifikácie sa vyjadruje, že obloha má schopnosť smiať sa.
  4. „Obloha sa zatvára mračnami“ – použitím personifikácie sa vyjadruje, že obloha má schopnosť zatvárať sa.
  5. „Obloha sa otvára modrými dierami“ – použitím personifikácie sa vyjadruje, že obloha má schopnosť otvárať sa.

Čo je zosobnenie

 

Čo je zosobnenie

 

Zosobnenie je literárny výraz, ktorý sa používa na vyjadrenie vlastností alebo charakteristík ľudí alebo zvierat v neživých vecích alebo pojmoch. Zosobnenie sa používa na vytvorenie lepšieho porozumenia alebo vyjadrenie myšlienok alebo emócií prostredníctvom neživých objektov alebo pojmov.

Zosobnenie je podobné personifikácii, ale zahŕňa v sebe aj priradenie ľudských vlastností alebo charakteristík k neživým objektom alebo pojmom. Napríklad: „Hory sa smejú v daždi“ je príklad zosobnenia, pretože hory sú neživé objekty, ale použitím zosobnenia sa im priradzuje schopnosť smiať sa, ktorá je typická pre ľudí alebo zvieratá.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button