Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Čo je to metafora – všetko o metaforách

Čo je to metafora? Pripravili sme pre vás zaujímavý článok o metaforách. Čo je to metafora ako sa delia metafory a kde ich zaradiť a nájsť v texte.

Čo je to metafora

 

Čo je to metafora

 

Metafora je druh figúry reči, ktorá sa používa na porovnanie dvoch veci alebo pojmov, ktoré sa navzájom nezdajú byť súvisiace. Porovnanie sa vytvára tým, že sa jedna vec nazýva druhou, napríklad „srdce je pumpa“ alebo „moja láska je more“. Metafora sa používa na vyjadrenie myšlienky alebo pocitu v abstraktnom alebo nepriamom spôsobe a môže pomôcť poskytnúť nový pohľad na vec alebo umožniť lepšie pochopenie alebo predstavenie si niečoho.

Tak metafora sa líši od priameho porovnania, ako je napríklad metafory v porovnaní so similou, kde sa dve veci priamo porovnávajú pomocou slova „ako“ alebo „ako keby“, ako napríklad „jeho oči sú ako hviezdy“. A metafora tiež nie je antonymom, v ktorom sa dve veci priamo opačne porovnávajú pomocou slova „nie“ alebo „namiesto“, ako napríklad „jeho oči nie sú hviezdy, ale slnko“. Darček pre mamu – 10 typov a pre aký sa rozhodnúť

 

Čo je to metafora príklad

 

Čo je to metafora príklad

 

Tu sú niektoré príklady metafor:

 1. „Moja láska je more.“ Táto metafora porovnáva lásku s morom, používajúc sa obraz more ako symbol hlbokej a nekonečnej lásky.
 2. „Srdce je pumpa.“ Táto metafora porovnáva srdce s pumpou, používajúc sa obraz srdca ako symbol pre životodarné centrum ľudského tela.
 3. „Jeho oči sú ako dve hviezdy.“ Táto met. porovnáva oči s hviezdami, používajúc sa obraz hviezd ako symbol pre jas a krásu.
 4. „Jej úsmev je ako slnečný záblesk.“ Táto metafora porovnáva úsmev so slnečným zábleskom, používajúc sa obraz slnečného záblesku ako symbol pre radosť a pozitívnu energiu.
 5. „Jeho hnev je ako požiar.“ Táto metafora porovnáva hnev s požiarom, používajúc sa obraz požiaru ako symbol pre rýchlo sa šíriacu a nekontrolovateľnú emóciu.

 

Príklady metafory

 

Príklady metafory

 

Metafora je literárny štýl, v ktorom sa používa porovnanie dvoch vecí alebo pojmov, ktoré sa navonok nezdajú byť podobné, aby sa lepšie vysvetlil alebo opísal nejaký nápad alebo pocit. Tu sú niektoré príklady metafór:

 1. „Srdce mi búši ako kladivo.“ – Táto metafóra porovnáva búšenie srdca s kladivom, aby sa vyjadrilo pocity vášne alebo vzrušenia.
 2. „Jeho úsmev je ako slnko, ktoré rozžaruje môj deň.“ – Táto metafora porovnáva úsmev s slnkom, aby sa vyjadrilo. Úsmev prináša radosť a pozitívnu náladu.
 3. „Jej oči sú ako dve hviezdy, ktoré žiaria v tme.“ – Táto metafora porovnáva oči s hviezdami, aby sa vyjadrilo. Že sú krásne a jasné.
 4. „Jeho slová sú ako bodky, ktoré krásne dotvárajú mozaiku.“ – Táto metafora porovnáva slová s bodkami, aby sa vyjadrilo. Že sú dôležité a pomáhajú lepšie pochopiť celok.
 5. „Jej hlas bol ako hudba pre moje uši.“ – Táto metafora porovnáva hlas s hudbou, aby sa vyjadrilo. Že je príjemný a potešujúci.

Metafory

 

Metafora je literárny štýl, v ktorom sa používa porovnanie dvoch vecí alebo pojmov, ktoré sa navonok nezdajú byť podobné, aby sa lepšie vysvetlil alebo opísal nejaký nápad alebo pocit. Metafory sú často používané v poézii, literatúre a rečníctve, aby sa vyjadrili pocity alebo myšlienky v kreatívny a imaginatívny spôsob. Čo je epiteton – Všetko o epitetách

Príklady metafor:

 1. „Srdce mi búši ako kladivo.“ – Táto metafora porovnáva búšenie srdca s kladivom, aby sa vyjadrilo pocity vášne alebo vzrušenia.
 2. „Jeho úsmev je ako slnko, ktoré rozžiaruje môj deň.“ – Táto metafóra porovnáva úsmev s slnkom, aby sa vyjadrilo, že úsmev prináša radosť a pozitívnu náladu.
 3. „Jej oči sú ako dve hviezdy, ktoré žiaria v tme.“ – Táto metafóra porovnáva oči s hviezdami, aby sa vyjadrilo, že sú krásne a jasné.
 4. „Jeho slová sú ako bodky, ktoré krásne dotvárajú mozaiku.“ – Táto metafóra porovnáva slová s bodkami, aby sa vyjadrilo, že sú dôležité a pomáhajú lepšie pochopiť celok.
 5. „Jej hlas bol ako hudba pre moje uši.“ – Táto metafóra porovnáva hlas s hudbou, aby sa vyjadrilo, že je príjemný a potešujúci.

Rozdiel medzi epiteton a metaforou

 

Rozdiel medzi epiteton a metaforou

 

Epiteton je opisné slovo alebo výraz, ktorý sa používa na charakterizovanie alebo označenie niečoho alebo niekoho. Epiteton sa často používa v poézii alebo literatúre na vyjadrenie emócií alebo atribútov osoby alebo vecí. Príkladom epiteton môže byť „svetloplachý kôň“ alebo „púčiková ruža“. Sofokles – Antigona

Metafora je porovnanie dvoch vecí alebo pojmov. Ktoré sa navonok nezdajú byť podobné, aby sa lepšie vysvetlil alebo opísal nejaký nápad alebo pocit. Metafora sa často používa v poézii alebo literatúre na vyjadrenie pocitov alebo myšlienok v kreatívny a imaginatívny spôsob. Príkladom metafory môže byť „jeho úsmev je ako slnko. To ktoré rozžaruje môj deň“ alebo „jej oči sú ako dve hviezdy, ktoré žiaria v tme“.

Rozdiel medzi epitetom a metaforou je teda v tom, že epiteton je opisné slovo alebo výraz, ktorý sa používa na charakterizovanie alebo označenie niečoho alebo niekoho. Zatiaľ čo metafora je porovnanie dvoch vecí alebo pojmov. Ktoré sa navonok nezdajú byť podobné, aby sa lepšie vysvetlil alebo opísal nejaký nápad alebo pocit.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button