Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Božena Slančíková Timrava – Ťapákovci

Božena Slančíková Timrava Ťapákovci . Dej , postavy , charakteristika . Božena Slančíková Timrava Ťapákovci . Dej , postavy , charakteristika .

Božena Slančíková Timrava

 • narodila sa v Polichne, kde strávila celý život
 • pochádzala z početnej rodiny evanjelického farára (bol spoluzakladateľ Matice)
 • umelecké meno Timrava si vybrala podľa studničky za Polichnom, v ktorej bola vždy čistá voda
 • písala poviedky a novely zo života vidieckej inteligencie a dedinského prostredia
 • jej prínos spočíva v novátorskom spôsobe písania a jej dielo znamená vrchol realizmu , Božena Slančíková Timrava Ťapákovci
 • znaky tvorby:
 • na charakterizáciu hrdinov používa opisné skratky za menami (Anča – Zmija)
 • humor a irónia pri zobrazovaní lásky, hľadanie príčin nenaplneného vzťahu
 • zobrazenie lásky ako nejednoznačného citu (nádeje – sklamania)
 • 2 paralelné dej, vnútorné monológy
 • tvorba: Za koho ísť, Bez hrdosti (poviedky), Skon Paľa Ročku, Hrdinovia, Ťapákovci (novely) , Božena Slančíková Timrava Ťapákovci
 • Božena Slančíková Timrava – Ťapákovci

Božena Slančíková Timrava Ťapákovci

Stručná charakteristika diela: autorka v novele opisuje rodinu Ťapákovcov, ktorá je typická svojou lenivosťou a nechuťou pracovať. Ťapákovci sú šestnásti v jednom dome. Spolu žijú štyria bratia so ženami a deťmi a piaty, najmladší, Miško je ešte mládencom. Jedna sestra, Anča, tridsaťročná – nevydatá; nevydala sa, lebo je mrzáčkou. V popredí stoja dve ženské postavy – Iľa, manželka najstaršieho brata Paľa, a jej švagriná Anča. Obe sú silné osobnosti, v rodine ich prezývajú Iľa – kráľovná a Anča – zmija . Gazdinou v dome je Iľa, ktorá sa snaží Ťapákovcov naučiť poriadku a hygiene. Iľa je vzdelanejšia a je aj obecnou babicou. Ťapákovci si však z nej robia posmech, nepáči sa im, že ich kritizuje.

Najviac nespokojná je s tým Anča, vždy chce to, čo nechce Iľa, k nenávisti popudzuje ešte aj druhé. Stále provokuje a chce vyvolať konflikty. Anča je jedna z najtragickejších postáv, ktoré Timrava vytvorila – nemôže chodiť, iba sa vláči po dome na dlaniach a kolenách. Kvôli svojmu osudu sa hnevá na celý svet, je nešťastná a plná žiaľu, prežíva vrúcne city k bratrancovi Janovi. Stelesnením ľudského utrpenia a poníženia je scéna, keď beznohá Anča poskakuje v noci na kolenách a dlaniach a Jano a jeho otec ju považujú za psa.

Keď Iľa vidí, že Ťapákovcov nezmení, nalieha na muža Paľa, aby postavil dom a odsťahovali sa z preplnenej rodičovskej chalupy. Vyhráža sa mu, že ho opustí, čo aj urobí a prime miesto slúžky u rechtorky.

Rastliny do tieňa – 11 interiérových rastlín do tieňa

Opis

 

Nakoniec sa Paľo predsa rozhodne postaviť si dom; Iľa bola vtedy úplne šťastná, Ťapákovci boli spokojní, že ich už Iľa nekritizuje. Iba Anča sa trápi, je plná beznádeje a trpko ľutuje, že sa vôbec narodila. Božena Slančíková Timrava Ťapákovci.

Opis apatie a lenivosti: „Ľud sa chvatom berie do jarných prác. Cez zimu každý oddychoval, preležané údy sa žiadajú na čerstvé povetrie do poľa. Tváre sa v slnci omaľujú na červeno, oči prijmú bystrý a smelý svit.

Iba u Ťapákov po dvore postávajú chlapi a nemôžu zo seba striasť zimnú lieň. Nemôžu sa nahútať, či dnes ísť začať oračku, či nie. Role síce túžia už za pluhom – no nie je piatok, ale streda. U Ťapákov však odjakživa v iný deň nezačínali práce. V minulý piatok nemohli orať, bolo primokro, treba šetriť slabo prezimovaný statok, ale ak budú čakať do piatku, zatvrdne zem.“

Opis a charakteristika Anči: v rannom detstve ju postihla lámka, preto nechodí, len sedí, vyšíva čepce a nikto ju pre jej povahu nechce (preto sa nazýva zmija); v tvári je krásna, ale od drieku je zmrzačená, nemôže si vystrieť nohy; Janov otec radil jej materi, aby ju pribili na dosku, že tak ostane rovná; bola pracovitá, šikovná, ale veľmi výbušná, s Iľou neustále viedla hádky. Božena Slančíková Timrava Ťapákovci.

Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Charakteristika Ili: Iľa je veľmi silná osobnosť, každému prikazuje, aj svojmu manželovi, ktorý je pod papučou; Iľa je veľmi sebavedomá, vyvyšuje sa nad ostatnými, podľa Ili sú všetci bratia ako nemci – neboli veľmi výreční; Iľa často dáva Ťapákovcom najavo, že žijú nehygienicky a nezdravo. Timravin prívlastok kráľovná dobre vystihol jej charakter a správanie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button