ELEKTROTECHNIKAUncategorized @sk

Elektroinštalačné lišty

Elektroinštalačné lišty sa používajú pre montáž na omietku v bytových a nebytových priestoroch alebo v priemysle tam, kde nie je možné vyhotoviť inštaláciu pod omietku, napr. pri panelovej výstavbe, rekonštrukcii …. Prednosťou líšt je rýchla a čistá montáž (žiadne sekanie), moderný dizajn, ľahká zmena smeru pomocou tvarových dielov, široký sortiment prístrojov (zásuvky, spínače, dátové a telefónne prípojky), samostatné komory pre silnoprúd a slaboprúd, možnosť montáže na všetky druhy podkladov, ľahký prístup k vodičom, stupeň krytia až IP 40 (ochrana pred vniknutím cudzích telies väčších ako 1 mm).

Elektroinštalačné lišty sa najčastejšie vyhotovujú z tvrdého polyvinylchloridu PVC alebo z hliníka Al. Súčasťou lištového systému je široký sortiment príslušenstva, ktoré je možné inštalovať bez špeciálnych nástrojov a tiež umožňujú zakryť nerovnosti pri rezaní. K príslušenstvu patrí vnútorný a vonkajší uhol, plochý uhol, spojka, záslepka, T odbočka, ukončenie lišty, inštalačné škatule pre prístroje, spona umožňujúca fixáciu kabeláže počas inštalácie vo vnútri lišty,… .

Podľa umiestnenia sa elektroinštalačné lišty delia na:

1) nástenné:

a) soklové,

b) rohové,

c) parapetné,

Nástenné soklové elektroinštalačné lišty – sa inštalujú pozdĺž obvodu miestnosti v mieste styku s podlahou. Spolu s  nástennými rohovými elektroinštalačnými lištami a podlahovými elektroinštalačnými lištami sa najčastejšie používajú na vyhotovenie elektrických inštalácii v bytoch a kanceláriách. Môžu mať obdĺžnikový alebo trojuholníkový tvar s povrchovou úpravou imitujúcou drevo alebo s kobercovým krytom. peniaze za registráciu

Nástenné rohové elektroinštalačné lišty – sú určené na inštaláciu v rohoch miestností alebo medzi stenou a stropom. Umožňujú kombinovanú montáž s nástennými soklovými lištami. Môžu mať dve komory na oddelenie rôznych druhov obvodov.

Nástenné parapetné elektroinštalačné lišty (parapetné kanály) – sú určené prevažne na inštaláciu v kanceláriách, priestoroch na podnikanie a dielňach. Inštalujú sa do výšky okenných parapet. Silové a dátové obvody sú u nich oddelené priečkou. Umožňujú jednoduchú montáž prístrojov obidvoch obvodov.

2) podlahové

Podlahové elektroinštalačné lišty – slúžia na spoľahlivú ochranu vedení uložených na podlahe. Používajú sa prevažne v kancelárskych a priemyselných priestoroch.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button