ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Druhy slimákov ktoré žijú na Slovensku

Druhy slimákov. Slimáky sú skupinou mäkkýšov, ktoré sa vyskytujú po celom svete a majú rôzne tvary, farby a veľkosti. Na Slovensku sa vyskytuje viacero druhov slimákov, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti a prispôsobenia.

Druhy slimákov

 

Druhy slimákov

 

Na Slovensku je množstvo druhov slimákov, ktoré majú rôzne prispôsobenia a výskytové miesta. Aj keď sú niektoré druhy považované za škodcov, slimáky možno považovať aj za užitočnú súčasť ekosystému, ktorá pomáha pri rozklade organických látok a udržiavaní pôdy v dobrom stave. Najväčšie mestá Slovenska

Záhradný slimák (Arion hortensis)

 

Záhradný slimák (Arion hortensis

 

Jedným z najrozšírenejších druhov slimákov na Slovensku je záhradný slimák (Arion hortensis). Tento slimák má hnedú farbu a je pomerne malý, zvyčajne dosahuje dĺžku okolo 4-5 centimetrov. Záhradný slimák sa vyskytuje na mnohých miestach, napríklad na poliach, v záhradách a v lesoch. Má rád vlhké miesta a kŕmi sa rastlinnou stravou, najmä listami.

 

Slizniak veľký (Limax maximus)

 

Slizniak veľký (Limax maximus)

 

Ďalším druhom slimáka, ktorý sa vyskytuje na Slovensku, je slimák závojový (Limax maximus). Tento slimák má pomerne veľkú veľkosť a môže dosiahnuť až 20 centimetrov v dĺžke. Má svetlošedú farbu a je schopný sa vysunúť a zmeniť svoj tvar. Slimák závojový sa často vyskytuje v záhradách a lesoch, kde sa kŕmi rastlinnou stravou.

 

Arianta škvrnitá (Arianta arbustorum) – Druhy slimákov

 

Arianta škvrnitá (Arianta arbustorum) - Druhy slimákov

 

Ďalším zaujímavým druhom slimáka, ktorý sa vyskytuje na Slovensku, je kefa (Arianta arbustorum). Tento slimák má hnedú farbu a má charakteristickú podobu kefy. Kefa sa vyskytuje najmä v horách a na horských lúkach, kde sa kŕmi rastlinami a rastlinnými zvyškami.

Dalšie druhy slimakov

 

Dalšie druhy slimakov

 

Medzi ďalšie druhy slimákov, ktoré sa vyskytujú na Slovensku, patrí slimák kôrový (Arion rufus), slimák klasnatý (Deroceras reticulatum) a slimák pásikavý (Cepaea nemoralis). Slimák kôrový má svetlohnedú farbu a obľubuje vlhké miesta, slimák klasnatý má svetlohnedú až svetlošedú farbu a často sa vyskytuje na poliach a v záhradách, a slimák pásikavý má farebnú škálu od hnedých až po svetlé farby a žije najmä v lesoch a na lúkach. Pivo na vlasy

 

Škodlive slimáky

 

Škodlive slimáky

 

Slimák kôrový a slimák klasnatý sú druhy slimákov, ktoré sú často považované za škodcov v záhradách a na poliach, pretože sa kŕmia rastlinami a môžu spôsobiť škody na plodinách. Na druhej strane, slimák pásikavý je považovaný za užitočného slimáka, pretože sa kŕmi odumretými rastlinami a pomáha pri rozklade organických látok. Ako sa zbaviť slimákov v záhrade: Účinné tipy a triky

Záver 

 

Okrem týchto druhov slimákov sa na Slovensku vyskytujú aj ďalšie druhy, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti a prispôsobenia. Napríklad slimák sivý (Arion intermedius) má sivú farbu a obýva lesy a vlhké miesta v okolí riek a potokov. Slimák lesný (Arion fuscus) má tmavohnedú farbu a žije najmä v lesoch. Tieto druhy slimákov sú pomerne bežné a vyskytujú sa na mnohých miestach na Slovensku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button