Ako pomôcť kuriatku z vajíčka – Liahnutie kuriatok
ako pomôcť kuriatku z vajíčka. Medzi chovateľmi kurčiat na dvore panuje zhoda, že by ste nemali pomáhať pri liahnutí kurčiat, ale mnohí ľudia to robia, ak inkubácia nebola optimálna. Tento článok vám pomôže pochopiť, prečo sa kurča nedokáže vždy vyliahnuť samo, prečo zvyčajne nie je dobré zasahovať, a ak sa rozhodnete asistovať, ako pomôcť kurčaťu pri liahnutí.
Obsah článku:
Ako pomôcť kuriatku z vajíčka
Mláďatku sa nemusí podariť uvoľniť sa zo škrupiny z mnohých dôvodov. Patrí medzi ne sila mláďaťa, poloha mláďaťa, poloha vzduchovej bunky, prerušené liahnutie a nesprávna vlhkosť pri inkubácii.
Slabé mláďa
Mláďa, ktoré sa úspešne vyslobodí zo škrupiny, je z tejto námahy vyčerpané. Niekedy mláďa jednoducho nie je dostatočne silné a vyčerpá sa skôr, ako dokončí úlohu.
Zlá poloha mláďaťa
Mláďa, ktoré sa chystá vyliahnuť, by malo mať hlavu pod pravým krídlom, pripravenú preraziť membránu škrupiny do vzduchovej bunky. Mláďa, ktoré má hlavu pod ľavým krídlom alebo medzi nohami, nemôže hlavu otočiť, aby prerazilo škrupinu. Medzi príčiny nesprávnej polohy patrí vysoká vlhkosť pri inkubácii, špicatý koniec vajca vyššie ako tupý koniec počas inkubácie alebo vajcia, ktoré sú stále otočené, zatiaľ čo sa vták snaží zmeniť polohu pred vyliahnutím. Bojové plemená sliepok
Zlá poloha vzdušných buniek
Ak sa vzduchová bunka nenachádza na tupom konci vajca, mláďa má príliš málo priestoru na to, aby otočilo hlavu a rozbilo škrupinu po celom obvode. Medzi príčiny zlej polohy vzduchovej bunky patrí nesprávne otáčanie alebo umiestnenie vajec na liahni s tupým koncom nižšie ako so špicatým koncom.
Narušené liahnutie
Otvorenie inkubátora počas liahnutia ovplyvňuje teplotu aj vlhkosť. Mláďatá, ktoré sa ochladia, sa môžu prestať pokúšať vyliahnuť, kým sa opäť neohrejú. Znížená vlhkosť môže vysušiť škrupinové membrány, čo spôsobí ich spojenie a obmedzenie pohybu.
Inkubačná vlhkosť – Ako pomôcť kuriatku z vajíčka
Skôr ako sa dostaneme k tomu, ako pomôcť mláďatám pri liahnutí, zopakujme si, čo vieme o inkubačnej vlhkosti.
Počas inkubácie platí, že čím suchší je vzduch v inkubátore, tým rýchlejšie sa vlhkosť z vajec odparuje cez ich škrupiny. Čím vlhší je vzduch, tým pomalšie sa vlhkosť z vajec odparuje. Na úspešné vyliahnutie sa musí vlhkosť z vajec odparovať správnou rýchlosťou.
Príliš nízka
Pri príliš nízkej inkubačnej vlhkosti sa môžu embryá v ranom štádiu inkubácie prilepiť na škrupinovú membránu a zahynúť. Tie, ktoré pokračujú v raste, môžu byť malé a príliš slabé na to, aby sa vyliahli, môžu sa vyliahnuť a nevyliahnu sa, alebo môžu prasknúť škrupinu po celom obvode, ale nedokážu sa uvoľniť skôr, ako membrána vyschne. Nízka vlhkosť sa prejaví, ak je plocha nádoby s vodou príliš malá alebo ak sa voda obalí chuchvalcami, čo zabráni odparovaniu a spôsobí pokles vlhkosti.
Príliš vysoká
Pri príliš vysokej vlhkosti môže zostať vzduchová bunka príliš malá na to, aby poskytovala dostatok kyslíka, a mláďa sa tak udusí. Alebo môže byť škrupinová membrána príliš gumová na to, aby ju mláďa mohlo preraziť. V oboch prípadoch nemá mláďa šancu pípať. Vysoká vlhkosť v inkubátore môže byť spôsobená vysokou vlhkosťou okolia alebo zlým vetraním inkubátora.
Vlhkosť počas liahnutia
Počas liahnutia by mala byť vlhkosť vyššia ako počas inkubácie. Napríklad v inkubátore, v ktorom sa počas inkubácie vyžaduje približne 60 % relatívna vlhkosť, by sa mala počas liahnutia zvýšiť na 70 %. Mokrý teplomer 30 – 31 °C ( počas inkubácie sa zvyčajne zvýši na 31 – 33 °C počas liahnutia. V návode na použitie inkubátora sa zvyčajne uvádzajú podrobnosti pre konkrétny model.
- vajcia vodných vtákov a menšie vajcia bantamov a perličiek vyžadujú pri liahnutí viac vlhkosti ako iné vajcia.
- Všetky vajcia si vyžadujú viac vlhkosti, keď leto postupuje a škrupiny sa stávajú pórovitejšími. Primeraná vlhkosť počas liahnutia zabraňuje vysychaniu škrupinových blán a ich prilepeniu na vyliahnuté mláďatá, čo ich vlastne zabalí do kazajky a zabráni im dostať sa zo škrupiny.
Pomáhať mláďatám vyliezť z vajec nie je dobrý nápad
Ak sú podmienky inkubácie optimálne, neúspech pri liahnutí môže byť dedičným problémom. V takom prípade nie je pomoc mláďatám z vajec dobrý nápad, pretože vyliahnutý jedinec nemusí dlho žiť. Aj keď prežije, mláďa, ktoré nie je dostatočne silné na to, aby sa vyliahlo, bude mať počas svojho života pravdepodobne iné zdravotné problémy. A ako chovateľ môže vyprodukovať viac slabých mláďat, ktoré budú mať problémy s vyliahnutím.
Ako pomôcť kuriatku z vajíčka. Okrem dedičných problémov má výpomocné mláďa často krivé nohy alebo skrútený krk. Môže byť neschopné stáť, čo sťažuje alebo znemožňuje chôdzu a prijímanie potravy. Ak vás láka pomôcť mláďaťu oslobodiť sa od škrupiny, pripravte sa na starostlivosť o vtáka so špeciálnymi potrebami.
Aj otvorenie inkubátora, aby ste pomohli jednému mláďaťu, prispieva k problému znížením vlhkosti. Môžete tak prísť o mláďatá, ktoré by sa úspešne vyliahli, ak by ste ich nechali na pokoji
Ako pomôcť pri liahnutí mláďat
Keď je vajce pripravené na vyliahnutie, mláďa vo vnútri prerazí prvý otvor v škrupine. Od objavenia sa tejto dierky až do momentu, keď sa mláďa rozštiepi po celej škrupine a nakoniec sa vyliahne na slobodu, uplynie niekoľko hodín až celý deň. Ako pomôcť kuriatku z vajíčka. To, že sa mláďa prestalo štiepiť do škrupiny, neznamená, že úplne skončilo. Môže ísť o potrebný odpočinok.
- Krava ,Dobytok a býky – Všetko o kravách
- Okrasné plemená sliepok – 13 okrasných plemien sliepok
- Kravy plemena 10 najobľúbenejších plemien
- 7 dôvodov prečo chovať poľnohospodárske zvieratá a pestovať vlastné rastliny
- Vzácne plemená sliepok – 10 najvzácnejších plemien
- Najzdravšie mäso na svete – 10 najzdravších druhov mäsa
- Ako si vybrať zimné topánky – 9 správnych typov
Ako pomôcť kuriatku z vajíčka
Na druhej strane, ak sa mláďatá stále liahnu, ale jedno z nich „odpočíva“ už viac ako 12 hodín, možno to vzdalo. Môže byť príliš slabé na to, aby sa vyliahlo, čo znamená, že je pravdepodobne príliš slabé na to, aby prežilo, keď sa dostane zo škrupiny. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete pokračovať, budete musieť vedieť, ako pomôcť mláďatku pri liahnutí, preto uvádzame niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré treba dodržiavať:
- Neposkytujte pomoc, pokiaľ škrupina nie je vyliahnutá. Mláďa, ktoré nie je dostatočne vyvinuté alebo je príliš slabé na to, aby sa vyliahlo, pravdepodobne neprežije.
- Ak sa mláďa naďalej neúspešne snaží vyliahnuť škrupinu, použite pinzetu, aby ste ju odštiepili od škrupiny. Pracujte opatrne.
- Ak uvidíte krv, prestaňte a počkajte niekoľko hodín. Pomocník, ktorý krváca, môže vykrvácať.
Membránu ulity, ktorá vyschla – zmenila sa z priesvitnej bielej na pergamenovo hnedú -, treba jemne navlhčiť. - Vajíčko zabaľte do teplej (nie horúcej) vlhkej (nie mokrej) utierky. Vyhnite sa kvapkaniu vody do rúrky, inak hrozí riziko utopenia vtáka. Keď blanka zmäkne, pinzetou odlepte od mláďaťa malé kúsky. Zmäknutie membrány až po jej uvoľnenie môže trvať dosť dlho.
- Nikdy neťahajte za zaschnutú škrupinovú blanku alebo čiastočne zmäknutú blanku, ktorá sa nedá ľahko oddeliť. Ťahanie za zaseknutú blanku môže roztrhnúť kožu mláďaťa alebo otvoriť krvnú cievu, čo môže viesť k poraneniu alebo krvácaniu.
- Keď sa mláďa zbaví blanky a škrupiny, vráťte ho do inkubátora, aby sa zohrialo a odpočinulo si.
Tajomstvo, Ako pomôcť kuriatku z vajíčka
Tajomstvo pomoci mláďatám z vajec spočíva v tom, že viete, kedy im treba podať pomocnú ruku a kedy treba počkať a uvidíte. Ako pomôcť kuriatku z vajíčka.
Lepším plánom je spustiť inkubátor v optimálnych podmienkach a potom nechať prírodu, aby sa rozhodla. Je pravdepodobnejšie, že z mláďaťa, ktoré je dostatočne silné na to, aby sa samo vyliahlo zo škrupiny, sa stane vitálny a zdravý vták, než z mláďaťa, ktorému ste pomohli.