Ako naučiť papagája rozprávať 10 najlepších tipov
Ako naučiť papagája rozprávať 10 najlepších tipov. Všetky druhy papagájov majú anatómiu potrebnú na napodobňovanie ľudskej reči alebo „rozprávanie“. Je to jedna z vlastností, ktorá robí papagáje pre ľudí lákavými a určite ich odlišuje od iných druhov spoločenských zvierat. Hoci teoreticky môžu rozprávať všetky papagáje, niektoré sú lepšími imitátormi ako iné a niektoré druhy majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú rozprávať. Niektoré z našich papagájov majú „prízvuk“ alebo hovoria mechanickou, najmä rýchlou alebo sotva zrozumiteľnou rečou. Ak máte samičku kohútika alebo andulky/paráčika, je veľmi nepravdepodobné, že by váš domáci vták vôbec rozprával. Tu je niekoľko nápadov, ako naučiť vášho domáceho vtáčika rozprávať.
Obsah článku:
1. Naučí sa váš domáci vták rozprávať?
Domáci vták bude s najväčšou pravdepodobnosťou rozprávať, ak ide o prirodzene hlasný druh a je ešte mladý. Okrem toho je najpravdepodobnejšie, že váš domáci vták bude hovoriť, ak ste verbálny človek alebo verbálna rodina. A napokon, ak váš vtáčik už rozpráva alebo napodobňuje zvuky, máte veľkú šancu naučiť ho slová.
Medzi druhy domácich vtákov, ktoré ochotne rozprávajú, patria africké sivé papagáje konžské a africké sivé papagáje timnehové, amazonky dvojzobé a amazonky žltohlavé, papagáje eklektusy a indické papagáje krúžkované. Spomedzi makakov najľahšie rozpráva modrozlatý makak. Spomedzi kakaduov sú často zhovorčivé kakadu holé a ružové. 8 najlepších vtákov a papagájov do bytu.
Ako naučiť papagája rozprávať
Loriovia sú skvelí rozprávači, ak im môžete dodať ich nektárovú stravu. Africké papagáje Poicephalus, ako napríklad papagáj senegalský a Meyerov, sa môžu naučiť rozprávať, hoci ich hlasom nie je ľahké porozumieť. To isté platí aj pre papagáje rodu Pionus, z ktorých najzrozumiteľnejšie rozprávajú papagáje rodu Maximillian. Poznal som kajky, ktoré hovorili dobre. Niektoré papagáje trávové vedia rozprávať a samec andulky sa dokáže naučiť doslova stovky slov. Samček kakadu sa dokáže naučiť niekoľko slov, najmä kým je ešte mladý.
Ktorýkoľvek z týchto papagájov môže rozprávať, alebo nemusí hovoriť vôbec. Poznal som prakticky nemé sivé papagáje a niekedy sedávam pri moluckom kakadu, ktorý je nezvyčajne zhovorčivý. U našich papagájov je schopnosť rozprávať bonusom, nie samozrejmosťou. Stojí za to pracovať s vaším vtáčikom na jeho schopnosti rozprávať. Majte na pamäti, že aj nehovoriaci domáci vták môže komunikovať a rozumie vašim slovám. Ako naučiť papagája rozprávať.
Vaše vtáčie zvieratko sa môže naučiť rozprávať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa naučí rozprávať od vás. Štúdie o vokalizácii voľne žijúcich vtákov, ktoré sa uskutočnili v 90. rokoch, ukázali, že mladé vtáky sa po opustení hniezda naučili od iných vtákov reč kŕdľa. V našich domácnostiach sa stávame kŕdľom domáceho vtáka, a vokalizácie, ktoré sa naučí, preto môžu zahŕňať našu reč, rovnako ako by sa naučil kŕdľovú reč v prírode.
Na to, aby sa domáci vták naučil rozprávať, je potrebná sociálna interakcia. Nebudete mať veľký úspech, ak ho necháte len tak hrať sa s médiami a opakovať frázy. Váš domáci vták sa naučí slová, ktoré mu hovoríte, najmä ak sa slová týkajú jedla, kúpeľa, vašej prítomnosti alebo sú vyslovené s nadšením. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov.
2. Ktoré slová/výrazy sa väčšina domácich vtákov ľahko naučí? Ako naučiť papagája rozprávať
Domáce vtáky sa najľahšie učia slová spojené s vecami, ktoré chcú. Pomenujte napríklad potraviny, ktorými kŕmite svoje vtáčie zvieratko. Začnite ho učiť rozdiel medzi „banánom“, „jablkom“ a „pomarančom“ alebo medzi „semienkom“ a „orechom“. Môžete to s domácim vtákom robiť aj vtedy, keď neodpovedá. Môj pionus reaguje, keď poviem „orech“, čo je obľúbená pochúťka. Keď váš vtáčik začne vydávať zvuk alebo intonáciu vzdialene pripomínajúcu jedno z týchto slov, dajte mu za odmenu potravu a povedzte slovo, o ktorom si myslíte, že ho hovorí. Alexander veľký papagáj
Slová môžete spájať aj so svojimi činmi. Pri vstupe do domu a pri odchode z domu hovorte „ahoj“ a „dovidenia“. domáce vtáky majú rady spoločnosť a rýchlo sa naučia „ahoj“, „poď ďalej“ a „čo robíš?“, ktoré sa používajú pri prvom vstupe do miestnosti. Pri každom odchode povedzte „dovidenia“ a tie isté slová použite aj pri zakrývaní klietky každý večer. Povedzte napríklad „noc, noc“, „dobrú noc“ alebo „čas spať“. Je pravdepodobné, že váš vtáčik si tieto frázy osvojí. Papagáj spevavý
3. Mali by ste svojmu vtáčiemu miláčikovi hovoriť rôzne slová, aby ste zistili, ktoré z nich si osvojí, alebo by ste mali každý deň opakovať to isté slovo/frázu a ak sa neujme, o týždeň alebo dva prejsť na iné slovo/frázu? Existuje určitý spôsob vyslovenia slova/výrazu: Mali by ste ho vysloviť potichu a pomaly alebo nahlas a hrdo?
Papagáje sa tiež veľmi ľahko naučia slová, ktoré hovoríte nadšene, preto môže vtáčik opakovať výkričník alebo vulgárny výraz po tom, čo ho počul len raz, pričom bude ignorovať slušné slovo, ktoré sa ho snažíte naučiť. Je úžasné, koľko domácich vtákov dokáže povedať „drž hubu“, „buď ticho“ alebo „au“. Môžete sa z toho naučiť dve veci: a) Dávajte si pozor na jazyk v blízkosti svojho vtáčieho miláčika! Je pravdepodobné, že od vás preberie frázy, či už ho ich učíte zámerne, alebo nie; b) Keď chcete, aby sa vtáčik naučil niečo povedať, hovorte to s nadšením, nahlas, vzrušene a vysokým hlasom. Rôzne hlasy, ale používajte to isté slovo. Vďaka tomu bude učenie sa hovoriť „hrozno“ veľmi vzrušujúce a zapamätateľné!
4. Ako zistíte, či ide o štebotanie, alebo váš vták naozaj niečo hovorí? Ako naučiť papagája rozprávať?
Keď sa domáci vták prvýkrát učí nové slovo alebo frázu, zvyčajne nehovorí jasne. Vzrušujte sa, keď sa zdá, že vtáčik domáceho miláčika napodobňuje niečo, čo hovoríte, tým, že to vtáčikovi domácemu miláčikovi opätujete. Prvé mrmlanie je práve mrmlanie alebo pískanie so skloňovaním ako reč alebo mrmlanie, ktoré je skloňované ako reč, aj keď slová nie sú jasné.
Žena, ktorej papagáj Puck bol v roku 1995 zapísaný v „Guinnessovej knihe rekordov“ ako najviac hovoriaci domáci vták, v skutočnosti nahrávala štebotanie svojho papagája a spomalila ho, aby počula slová, ktoré povedal. Papagáje vo všeobecnosti hovoria vysokým tónom a veľmi rýchlo. Ako naučiť papagája rozprávať. To, čo považujete za papagájovo štebotanie, môžu byť v skutočnosti slová. Pozorne ho počúvajte a zvážte, či jeho reč nenahráte a nespomalíte. Papagáj nádherný Baraband: Chov a cena
5. Môže jedno vtáčie zvieratko naučiť druhé slovo/výraz? Ako naučiť papagája rozprávať
Domáce vtáky sa učia jeden od druhého. Vo voľnej prírode by sa vták učil jazyk kŕdľa od svojich kamarátov. V našich domácnostiach sú kamaráti z kŕdľa takí rôznorodí ako rodinný pes, vy a vaši spolubývajúci alebo rodina a ostatné domáce vtáky v domácnosti. Domáce vtáky sa môžu naučiť hovoriť si navzájom, aby boli ticho, zdraviť sa menom… alebo všetky používať rovnaké meno! Raz som mal kŕdeľ kohútov, v ktorom sa všetci samci naučili hovoriť „Jonesy je pekný vták“, pretože Jonesy to vedel povedať.
6. Je lepšie pokúsiť sa naučiť vtáčika hovoriť, keď je v klietke, alebo by ste ho mali dať na hraciu plochu alebo ho držať?
Ak sa chystáte naučiť svojho vtáčika domáceho miláčika vokalizáciu ako naučené správanie bez vzťahu k činnosti alebo odmene, vyberte si tiché miesto, na ktorom budete pracovať, a umiestnite svojho vtáčika domáceho miláčika na T-stojan. Rozptyľovanie obmedzte na minimum. Niekoľkokrát zopakujte frázu, napríklad „pekný vtáčik“, a odmeňte svojho vtáčieho miláčika za akúkoľvek vokalizáciu, prípadne za správnu vokalizáciu.
Ak učíte vtáčieho miláčika pozdraviť, rozlúčiť sa alebo pomenovať pochúťku, potom by váš vtáčik mohol byť v klietke alebo na stojane. Ak sa vtáčik naučí pomenovať potravu, napríklad „orech“, „semienko“ alebo „jablko“, nezabudnite ho odmeniť príslušnou potravou.
7. Sú niektoré časy dňa vhodnejšie na prácu s domácim vtákom na jeho slovníku? (Je ráno lepšie ako popoludní?)
S domácim vtákom sa dá pracovať kedykoľvek počas dňa, a to aj niekoľkokrát denne. Zvyknite si rozprávať so svojím vtáčikom ako s malým dieťaťom. Rozprávajte sa o tom, čo sa deje a čo robíte, a najmä sa rozprávajte o veciach, ktoré vaše vtáčie zvieratko zaujímajú.
8. Môže domáce vtáča „stratiť“ slovo/výraz, ak sa dostatočne neposilňuje… zabudne ho vaše domáce vtáča, ak ho nebudete opakovať?
Tréneri nazývajú proces, pri ktorom správanie zmizne, „vyhasínanie“. Ak sa správanie, napríklad vyslovenie slova, neposilňuje, zvyčajne zmizne. Váš domáci miláčik vták by mohol zabudnúť slovo alebo frázu, ak naň nebudete reagovať a ak ho sami prestanete hovoriť. Na druhej strane sa zdá, že vtáky majú dlhú pamäť. Ak chcete, aby sa vám stará fráza vrátila, môžete svojmu vtáčiemu miláčikovi pomôcť, aby si ju zapamätal.
9. Ako prinútiť vtáčika, aby začal hovoriť nové slovo/vetu, keď neustále opakuje to isté? Ako naučiť papagája rozprávať
Vyhynutie opotrebovanej frázy môžete podporiť tým, že na ňu nebudete reagovať. Nepozerajte sa na vtáčika domáceho miláčika, nereagujte naň slovne ani neopakujte frázu. Pokúste sa pridať slovo tým, že budete reagovať novým slovom vždy, keď vaše vtáčie zvieratko povie staré slovo. Môžete začať šepkať ďalšie slovo, čo je pre mnohé vtáčiky dosť neodolateľné, alebo môžete so svojím vtáčikom začať duet. Vtáky sú muzikálne a duetujú aj vo voľnej prírode. Nechajte svojho domáceho vtáčika, aby sa ujal jednej úlohy, a spievajte ďalšie slovo, kým sa nedostane do repertoáru.
A ešte raz, pomenovanie vecí pre vášho domáceho vtáčika je dobrý spôsob, ako mu pridať slovo do slovnej zásoby. Prečítajte si aj aké poznáme slovné druhy?
10. Musí byť domáci vták ochočený, aby sa naučil opakovať slová/výrazy?
Na rozprávaní je úžasné to, že je to zážitok, ktorý môžete zdieľať so svojím papagájom bez ohľadu na úroveň jeho ochočenosti. Papagáje sú hlasné a spoločenské. Využite tieto vlastnosti na to, aby ste začali pozitívne komunikovať s neskrotným papagájom. Pravdepodobne vám to zlepší pocit z vášho vtáčieho miláčika. Rozprávajte sa s ním cez celú miestnosť, pomenujte mu pochúťky a rozprávajte sa s ním, keď vchádzate do miestnosti a vychádzate z nej. Spievanie s vaším papagájom si nevyžaduje krotkosť. Samozrejme, nie je na škodu, ak máte muzikálny hlas!
Tipy na rozprávanie s andulkami a andulkami Hovoria samce aj samice anduliek?
Pravdepodobne hovoria len samce anduliek. Aj keď domáci vták nerozpráva, môže rozumieť tomu, čo hovoríte. Rozprávajte sa so samičkou andulky a keď bude primerane reagovať, odmeňte ju. Repertoár samčeka andulky môže byť obrovský. Puck, andulka uvedená ako najviac hovoriaci vták v „Guinnessovej knihe rekordov“, povedal 1 770 slov.
Hovoria samce aj samice anduliek?
Pískať a rozprávať sa učia samce kakadu. Vo všeobecnosti platí, že naučiť samičku kakadu rozprávať je nepravdepodobné. Namiesto toho ju naučte triky alebo ju naučte reagovať iným spôsobom.
Ak kohútik rád píska, je pravdepodobnejšie, že bude rozprávať… alebo menej pravdepodobné?
Vokalizácia a hovorenie spolu súvisia. Najlepšie rozprávajú hlasné papagáje a hlasné (samce) kakadu, ktoré ochotne pískajú, sú dobrými kandidátmi na rozprávanie. Moja skúsenosť je taká, že samce kakaduov sa naučia niekoľko slov alebo fráz asi do dvoch rokov, potom už svoj repertoár nerozširujú. Dokážte, že sa mýlim, a povedzte mi o tom!
Dá sa naučiť andulku rozprávať zrozumiteľnejšie? Ako naučiť papagája rozprávať
Papagájova reč bude čoraz zrozumiteľnejšia, keď si bude istá svojimi slovami, až po hranice svojich schopností. Spočiatku budú jej slová zamumlané, ale ak máte predstavu, čo hovorí alebo čo chcete, aby hovorila, a opakujete túto frázu, keď počujete svoju andulku hovoriť, mala by začať byť zrozumiteľná.