KoneSTAROSLIVOSŤ O KONE

Fakty o koňoch 12 úžasných faktov o koňoch

Fakty o koňoch 12 úžasných faktov o koňoch .Pozrite si zaujímavé fakty o koňoch ktoré vás určite prekvapia .Kone sú zaujímavé zvieratá . Vedeli ste že Kone existujú už asi 50 miliónov rokov a za ten čas si mali šancu vyvinúť skutočne zaujímavé vlastnosti . Kone začali svoju históriu v Severnej Amerike a pomocou pozemného mosta sa rozšírili do Ázie a Európy. Zatiaľ čo vymierali v Severnej Amerike, darilo sa im vo východnej Európe a strednej Ázii a naďalej sa rozvíjali.

Tento druh sa udomácňoval posledných 6 000 rokov . Od domestikovania koňa vytvorili ľudia asi 400 rôznych plemien, ktoré sa používajú od pretekov až po vojny, od orby po ťahanie vozíkov a kočov.
Naša vlastná ľudská história bola do veľkej miery formovaná našim partnerstvom s koňmi a kone sme samozrejme formovali významne my. Ale veľa zvláštnych čŕt koňa sa vyvinulo oveľa skôr, ako sme sa mohli podieľať na ich vývoji.

Spolu s fotografiami nádherných a čudných koní sa dozviete aj ďalšie fascinujúce vlastnosti druhov, ktoré všetci poznáme a milujeme.

Ich Oči – Fakty o koňoch 

 

Ich Oči Fakty o koňoch Fakty o koňoch
Kone majú jedny z najväčších očí zo všetkých suchozemských cicavcov (los si berie trofej), s priemerom asi 5cm. Rovnako ako aj mnoho druhov živočíchov, aj oči koní sú umiestnené na bočnej strane hlavy, takže majú široký rozsah videnia – vidia takmer 360 stupňov a mŕtve uhly majú iba bezprostredne pred a bezprostredne za svojim telom.

Žehička na vlasy : Podľa čoho si vybrať

Kone väčšinou používajú monokulárne videnie, čo znamená, že obe oči používajú osobitne. Kôň teda môže vidieť a spracovávať rôzne veci, ktoré sa dejú na rôznych stranách tela.
Kôň však pri pohľade dopredu využíva aj binokulárne videnie, takže môže sústrediť obe oči na jeden predmet pred sebou. Kôň zdvihne hlavu, aby zväčšil svoje pole binokulárneho videnia a lepšie sa sústredil na veci v diaľke.

Kôň nemôže súčasne používať monokulárne a binokulárne videnie, ale skôr prepne typ videnia, ktoré používa, zmenou polohy hlavy smerom k predmetu.
Kone dokážu s očami veľa. Ale je niečo, čo nemôžu robiť so svojimi vnútornosťami?

Kone nemôžu zvracať – Fakty o koňoch 

 Fakty o koňoch

Pre kone je fyzicky nemožné zvracať. Tento mechanizmus je nevyhnutný pre prežitie u mnohých ďalších druhov vrátane ľudí. Schopnosť zbaviť sa akejkoľvek toxickej látky, ktorá vám podráždi žalúdok, alebo jedlo, ktoré vás ťaži. Čo teda bráni koňom v tom, aby mali túto schopnosť?

Svaly dolného pažerákového zvierača koní sú oveľa silnejšie ako u iných zvierat, takže je takmer nemožné otvoriť túto chlopňu pod spätným tlakom zo žalúdka. Pažerák sa spája so žalúdkom v oveľa menšom uhle ako u mnohých zvierat, takže keď je žalúdok roztiahnutý, podobne ako pri plyne, tlačí na ventil takým spôsobom, že ho drží ešte viac pevne uzavretý. A je umiestnený hlboko v hrudnom koši. Brušné svaly nemôžu ľahko stlačiť žalúdok koní. Shetlandský poník: charakteristika a chov

Takže kone majú slabý zvracací reflex – inými slovami, nervové dráhy, ktoré kontrolujú túto aktivitu u iných zvierat, sú u koní zle vyvinuté, ak vôbec existujú.

Zatiaľ čo ľudia a takmer každý druhý stavovec môže zvracať, kôň (a väčšina hlodavcov a králikov) nie. Evolučný dôvod tejto neschopnosti koní nie je známy celkom presne, aj keď jedna teória hovorí, že je to tak, že nebudú zvracať, keď budú bežať cválaním od predátora, pretože pohyb ich tela tam a späť môže vyvolať zvracanie.

Najbližším príbuzným koňa je nosorožec – Fakty o koňoch 

Najbližším príbuzným koňa je nosorožec Fakty o koňoch

Z rodiny koní existuje iba jedna prežívajúca vetva, a to Equus. Táto vetva zahŕňa nielen domestikovaného koňa Equus caballus, ale aj koňa Prewalského, zebry a somáre.

Existuje však niekoľko ďalších prekvapivých príbuzných s týmto koňom, ktoré pravdepodobne len málo z našich domácich koní niekedy videlo.

Kone patria do skupiny cicavcov s nepárnym počtom prstov na nohách … Väčšina členov tejto skupiny, známych ako perissodaktyly, už vyhynula. V súčasnosti však žije niekoľko druhov. Patria sem nosorožce a tapíry, najbližší žijúci príbuzní koňa. Kone sú viac spojené s vyhynutými perissodaktylami … ako s kravami, ošípanými a kozami. “
Inými slovami, aj keď kone trávia na farme viac času okolo kráv, ošípaných a kôz, majú oveľa bližšie príbuzenstvo s exotickými nosorožcami a tapírmi.

 

 

Arabské kone nie sú stavané ako ostatné – Fakty o koňoch 

Arabské kone nie sú stavané ako ostatné Fakty o koňoch

Toto plemeno je známe svojou ladnosťou, rýchlosťou a vytrvalosťou. Arabi sú považovaní za jedno z najstarších plemien domestikovaných koní a sú tipický pre kultúru a život púštnych kmeňov na Blízkom východe. Klasické knihy vrátane „Čierneho žrebca“ a „Kráľa vetra“ obsahujú starodávne a legendárne plemeno.

Arabské kone však vynikajú nielen svojou dlhou históriou a obzvlášť dobrým vzhľadom ale sú aj inak stavané ako ostatné kone.

Arabi majú väčšiu hustotu kostí ako iné kone a tiež kratší chrbát s menším počtom bedrových stavcov. Arabi majú navyše o jeden pár rebier menej a rebrá majú širšie.

Poníky, miniatúrne kone sú len také isté – Fakty o koňoch 

Poníky, miniatúrne kone sú len také isté Fakty o koňoch


Kôň, poník … miniatúrny kôň? Aký je rozdiel? Pravdepodobne viete, že poníky aj miniatúrne kone sú menšie verzie typického domáceho koňa, ale čím sa navzájom líšia?
Miniatúrne kone sú poníky, ale poníky nie sú miniatúrne kone. Vo svete koní je to trochu mätúce a kontroverzné. Ale tu je základné zhrnutie: Každý kôň, ktorý má kohútik vysoký 147cm, je považovaný za poníka.

Miniatúrne kone sú zvyčajne vysoké 86–95cm , čo ich radí priamo do kategórie poníkov.Avšak miniatúrne kone sú mnohými nadšencami považované za odlišné plemeno koní – napríklad Falabella -, ktoré si zachováva viac typu a proporcií tela koňa. Na druhej strane majú poníky kratšie nohy, dlhšie telá a celkovo zavalitejšiu postavu ako kone. Shetlandský poník, islandský poník a Dartmoorský poník sú príkladmi typickej stavby poníka.

Môžete teda miniatúrneho koňa nazvať poníkom? Áno, ale žiadneho poníka nemôžete nazvať miniatúrnym koňom, pretože u miniatúrnych koní prichádzajú do úvahy faktory plemena.

Vráťme sa k niečomu menej hmlistému: zuby!

Zuby hovoria pravdu – Fakty o koňoch 

Zuby hovoria pravdu Fakty o koňoch

O konských zuboch treba vedieť veľa šialených vecí. „Nepozeraj sa darčekovému koňovi na zuby.“ (čo si vysvetlíme).
Kone mužského a ženského pohlavia majú odlišný počet zubov. Samce majú 44, zatiaľ čo samice majú 36-40 – ak majú kompletnú sadu. Takže, ak sa niekedy pozeráte iba na konskú lebku, budete podľa počtu zubov vedieť, či lebka pochádzala od samca alebo od samici.

Samce majú ,,psie zuby“ , ktoré sa nachádzajú medzi rezákmi a lícnymi zubami. Na vrchu sú dva a na spodku dva.Sú tiež známe ako bojujúce zuby, pretože samce bojujú a navzájom sa hryzú, aby boli vodcom stáda kobýl.
Kone môžu tiež niekedy mať takzvané „vlčie zuby“, čo sú predné stoličky, ktoré niekedy vyrážajú cez ďasná. Často sú však sťahované kvôli zdraviu a pohodliu. Predstavte si ich ako konskú verziu zubov múdrosti.
Kone jedia tak, že musia prežúvať a drviť trávu a rastliny, a preto musia mať zuby, ktoré po väčšinu svojho života naďalej rástu.

A príslovie „darovany kôň“? Pochádza z obdobia, keď boli kone bežnejšou súčasťou života každého človeka. Ak dostanete koňa, bolo by neslušné prehliadnuť si zuby, aby ste sa dozvedeli viac o jeho veku a zdraví. Namiesto toho iba prijmete dar taký, aký je. Ale ako už vieme, o koňovi je toho veľa, čo by sa dalo zistiť iba na základe jeho zubov!Fakty o koňoch .

Jediné skutočné divé kone, ktoré zostali, nie sú mustangovia

Jediné skutočné divé kone, ktoré zostali, nie sú mustangovia

Po celom svete existuje pomerne veľa koní, ktoré sa nazývajú divoké. Mustangy amerického západu sú možno jedny z najslávnejších. Kone, ktoré voláme divoké, od mustangov cez poníky Exmoor až po „divoké“ kone močiarov Camargue, sú však technicky všetko domáce kone. Sú to potomkovia domestikovaných koní, ktorí žijú sami a rozmnožujú sa už desaťročia alebo dokonca storočia bez výrazného vplyvu ľudí.Fakty o koňoch .

Zostali teda nejaké skutočne divoké kone? Prekvapivo áno.

 

Existuje jeden jediný poddruh koňa, ktorý je stále úplne divoký a nikdy si ho ľudia nedomestikovali. Ohrozený kôň Przewalský pochádza z stepí Mongolska. Nedávno sme na tohto koňa upozornili a poznamenali: „Kôň Przewalský je poddruhom Equus ferus a je považovaný za najbližšieho príbuzného domáceho koňa. Druhy koní Przewalského a predkovia domácich koní sa vyvynuli niekde pred 120 000 až 240 000 rokmi. Fakty o koňoch .

 

Kôň Przewalský bol skoro vyhynutím a stále je na vrchole zmiznutia navždy. Strata posledného z týchto koní by bola tragédia, pretože sú odkazom z minulosti koní pred domestikáciou.

 

Uši s osvalením pomáhajú koňom počuť

Zostali teda nejaké skutočne divoké kone? Prekvapivo áno.


Kôň môže posúvať ucho smerom dozadu a dopredu tento druh pohybu vyžaduje veľa svalov.Fakty o koňoch .


Konské uši sa môžu pohybovať o 180 stupňov pomocou 10 rôznych svalov (v porovnaní s tromi svalmi pre ľudské ucho) a sú schopné vyčleniť konkrétnu oblasť na počúvanie. To umožňuje koňovi orientovať sa smerom k zvukom, aby bolo možné určiť, čo vydáva hluk.

Zaujímavé je, že kone nielenže používajú svoje uši na to, aby určili zvuk, ale tiež ich používajú na komunikáciu. Väčšina ľudí vie, že kôň s ušami smerom do zadu naznačuje hnev, ale počas pohybu uši do predu sa jeho spravanie mení na kladné.

Ten kôň sa nesmeje

Ten kôň sa nesmeje


Keď kôň stočí hornú peru a zdvihne hlavu do vzduchu, mnoho ľudí si myslí, že to nie je nič viac ako vtipný výraz. Keď sa správanie zobrazuje v televíznych programoch alebo vo filmoch, často sa hovorí, že kôň sa smeje. Ale to nie je žiadny smiech.Fakty o koňoch .

Toto správanie sa nazýva reakcia flehmenov a je to všetko o tom, ako získať lepší závan zaujímavého zápachu.
Kone vykazujú reakciu flehmenov na uľahčenie prenosu molekúl inhalovanej vône (feromóny a možno aj niektoré ďalšie látky) do vomeronazálneho orgánu (VNO), špecializovaná chemosenzorická štruktúra, ktorá sa nachádza u mnohých cicavcov. Kedysi bol VNO známy ako Jacobsonov orgán, má rôzne fyzikálne formy a umiestnenia u rôznych druhov zvierat. Vo všeobecnosti je spojený s ústami a nosnými priechodmi. VNO, signály sa prenášajú do centier v doplnkových čuchových žiarovkách mozgu. V závislosti od zistenej vône sa potom môžu spustiť rôzne fyziologické a behaviorálne reakcie.Fakty o koňoch .

 

U koní to je skrútená horná pera na konci natiahnutého krku. Žrebce ukazujú odpoveď flehmenov najčastejšie, keď zachytávajú feromóny kobýl. Kobyly krátko po narodení ich novonarodeného žriebäťa posielajú feromóny ako odpoveď. Každý kôň môže mať flehmen, a to je len preto, že sa chce dozvedieť viac o konkrétnej vôni. Môže to vyzerať ako úsmev koňa, ale všetko je to o vôni koňa.Fakty o koňoch .

 

Toto plemeno koňa má kovový plášť

Toto plemeno koňa má kovový plášť

Kôň Akhal-Teke je známy predovšetkým svojou srsťou. Táto „supermodelka“ sveta koní bola uvedená v našom článku 10 zvláštnych a krásnych plemien koní. Zatiaľ čo mnoho dobre udržiavaných koní má na srsti krásny lesk, toto plemeno ho posúva na novú úroveň, keď sa môže pochváliť kovovým leskom. Je to zvlášť zrejmé na farbách srsti palomino, cremello a perlino. Je to spôsobené štruktúrou chlpov; veľkosť nepriehľadného jadra je zmenšená a na niektorých miestach môže úplne chýbať. Priehľadná časť vlasov ( medulla) zaberá tento priestor a pôsobí ako svetlovod, ohýba svetlo cez jednu stranu vlasov a láme ju z druhej strany, často so zlatým odliatkom.Fakty o koňoch .

Vytiahnuté a atletické plemeno vzniklo v Turkménsku, možno už pred 3 000 rokmi. Toto plemeno však v modernej histórii zaznamenalo výrazný pokles, keď Sovietsky zväz nariadil porážku koní na mäso. Toto plemeno zasiahlo minimum iba 1 250 koní. Teraz existujú niektoré zdravotné problémy, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatku genetickej rozmanitosti. Patrí sem, bohužiaľ, ironicky, smrteľná choroba zvaná Syndróm bezsrstých žriebät, pri ktorej sa žriebä narodí bez srsti, hrivy alebo chvosta, spolu s ďalšími významnými zdravotnými problémami.Fakty o koňoch .

 

Kone sú inteligentnejšie, ako si uvedomujeme

Kone sú inteligentnejšie, ako si uvedomujeme

Mnoho ľudí si myslií, že kone sú zvieratá jednoduchého zmýšľania. Vedci však dokazujú, že táto rozšírená predstava je nesprávna.Fakty o koňoch .

Vedci s 23 koňmi vo svojej štúdii testovali reakciu koní na pozitívne trénovanie s trénerom. Trénerka spolupracovala s koňmi na 41 rôznych akciách. Vedci zistili, že kone, ktoré dostávali pozitívnu výstuž, nabrali tréning rýchlejšie a mali menej „zlého“ správania ako iné kone. Navyše, aj keď strávili osem mesiacov po sebe, kone tiahli k pôvodnému trénerovi a pamätali si na pozitívny vzťah s konkrétnou osobou.

Kone používajú na identifikáciu známych a neznámych ľudí vstup z viacerých svojich zmyslov. Ak existuje zhoda, hlas, vôňa, obraz, chuť a zvuk človeka sa zhodovali, zatiaľ čo v prípade nezhody nebol jeden z týchto zmyslov konzistentný. Kone sa viac zaujímali o prípady nezhody. Rovnako ako ľudia, aj oni sa dlhšie pozerali na zaujímavé podnety. Výsledky ukázali, že kone integrujú informácie, ktoré dostávajú zo všetkých svojich zmyslov, aby rozpoznali jednotlivca.Fakty o koňoch .

 

Mula a Hinny

Mula and Hinny
Mula je hybrid medzi samcom osla a samice koňa . Už dlho sú žiadaným hybridom, pretože sa predpokladá, že majú jedny z najlepších fyzických vlastností a osobnostných vlastností oboch druhov. Majú veľkosť, silu, istotu, trpezlivosť, inteligenciu a celkovo dobrú povahu, ktoré z nich robia veľké pracovné zvieratá.Fakty o koňoch .

Muly sú zvyčajne neplodné; Muly je však ženská mula, ktorá má cyklus estru a tak sa nemôže technicky reprodukovať. Je veľmi zriedkavé, aby mulica otehotnela, ale niekedy sa to stane. Na druhej strane v záznamových knihách nebol ani jeden plodný mužský mul. Takže aj keby mulica medzitým otehotnela nebolo by to z dôvodu samca mulice. Jej potomka splodil žrebec.

Existuje však aj iný typ hybridu : hinny. Toto je potomok samice somára a žrebca. Hinnies sú často menšie ako muly, predovšetkým preto, že somárska matka je menšia ako kobyla, a preto je rastový potenciál jej žriebätka v maternici obmedzený. Ako mulice, aj hinny sú neplodné. Aj keď ženské hinny niekedy môžu mať estrusový cyklus, vyskytol sa iba jeden prípad, keď ženský hinny vytvoril potomstvo.

Medzi ďalšie hybridy vo vetve rodiny koní patrí

zeedonk alebo zonky- zebra krížená s oslom;
zorse- zebra skrížená s koňom;
zona -zebra skrížená s poníkom; a ešte konkrétnejšie zetland, čo je zebra krížená so shetlandským poníkom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button