ELEKTROTECHNIKAElektrotechnika

Tyristor – charakteristika , schéma , zloženie

 Ako funguje . Schéma zapojenia Tyristora . Všetko čo treba vedieť elektrotechnika tyristor.

Tyristor

tyristor

 je polovodičová súčiastka slúžiaca k spínaniu elektrického prúdu (najčastejšie výkonových obvodov), fungujúci ako riadený elektronický ventil.

 

Tyristor

Skladá sa zo štyroch vrstiev polovodiča v usporiadaní PNPN, takže v súčiastke sú tri P-N prechody. Je podobný dióde, obidve súčiastky majú dve hlavné elektródy – anódu a katódu, tyristor má navyše tretiu riadiacu elektródu. Na krajnej vrstve sú pripojené silové, na jednu z prostredných riadiaca elektróda. Pokiaľ na silové elektródy privedieme prúd, tyristor nevodí, až kým neprivedieme malé napätie aj na riadiacu elektródu. Potom sa tyristor lavínovite zopne a zotrvává vo vodivom stave, až dovtedy pokiaľ ním tečie prúd.

Je to veľmi účinný nástroj pre riadenie veľmi výkonných elektrických strojov. Najčastejšie sa používa v moderných elektrických lokomotívach pre pulznú reguláciu výkonu trakčných motorov pre jednosmerný prúd.

Súčiastku  si môžeme zjednodušene predstaviť ako sústavu dvoch doplnkových tranzistorov T1 a T2 zapojených proti sebe tak, že kolektor jedného je spojení vždy s bázou druhého.

Mohlo by vás zaujímať Zapojenie jednofázovej zásuvky v systéme TN-C a TN-S

Charakteristika tyristora

Ľavá časť charakteristiky v treťom kvadrante zodpovedá normálnej dióde , Pólovanie v závernom smere . V priepustnom smere ( prvý kvadrant ) je tyristor najprv uzavretý a charakteristika prebieha podobne ako v treťom kvadrante . Po dosiahnutí prierazného napätia sa začne prepustený prúd prudko zväčšovať , a akonáhle dosiahne takej veľkosti , že sa  otvorí , vráti sa charakteristika skokom k malému napätiu , čo predstavuje zopnutý stav . Aby tyristorom prechádzal prúd trvale ( aby bol otvorený ) , nesmie sa prúd ním prechádzajúci zmenšiť pod Prídržný prúd .Ak sa zmenší na túto veľkosť , alebo sa zmenší napätie na tyristora pod napätie prislúchajúce prídržnému prúdu , tyristor sa opäť uzavrie .

sinusovy priebeh tyristora Tyristor

Z čoho sa skladá tyristor

 

sa zo štyroch vrstiev polovodiča v usporiadaní PNPN, takže v súčiastke sú tri P-N prechody. Je podobný dióde, obidve súčiastky majú dve hlavné elektródy – anódu a katódu, tyristor má navyše tretiu riadiacu elektródu. Na krajnej vrstve sú pripojené silové, na jednu z prostredných riadiaca elektróda. Pokiaľ na silové elektródy privedieme napätie, tyristor nevodí, až kým neprivedieme malé napätie aj na riadiacu elektródu. Potom sa lavínovite zopne a zotrváva vo vodivom stave, až dovtedy pokiaľ ním tečie prúd.

Mohlo by vás zaujímať : Ako bojovať s vypadávaním vlasov u mužov

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button