KonePLEMENÁ KONI

Top 12 najťažších plemien koní na svete

Typické kone, ktoré vidíte vo filmoch , vážia okolo 500 kg, ale existuje veľa špeciálnych plemien koní, ktoré vyzerajú ako obri .Tieto plemená koní sa väčšinou šľachtili a chovali pre prácu .Ich mohutné svalnaté telá ľudia využívali či už na prepravu tovaru tak aj na prácu na poli a sťahovanie dreva v lesoch .Pozrite si 12 najťažších plemien koní na svete .

 

Tu je 12 najťažších plemien koní na svete, od najľahších po najťažšie:

 

1.Fjordský kôň
2.Irský cob
3.Dole Gudbrandsdal
4.Fríský kôň
5.Russian Heavy Draft
6.Holandský chladnokrvník
7.Americký krémový kočiarový kôň
8.Suffolk Punch
9.Belgický chladnokrvní
10.Clydesdalský kôň
11.Peršeron (Percheron)
12.Shirský kôň

 

Toto sú kone, ktoré bežne vidíte namiesto jazdenia ťahať bremená, ako sú vagóny a koče. Vďaka svojej veľkosti majú silu a svalovú hmotu, ako aj výšku, a tak majú výšku v porovnaní s inými plemenami. Sú tiež krížené s menšími koňmi pre rôzne zručnosti.

 

Najťažšie kone na svete

Teraz nasledujú podrobnejšie informácie o týchto plemenách koní. Pamätajte však, že každý kôň dosiahne inú veľkosť. Preto sa namiesto stanoveného počtu uvádzajú priemerné hmotnosti a výšky každého plemena.

1. Fjordský kôň

 

1. Fjordský kôňPriemerná hmotnosť: 408-544 kg
Priemerná výška: 132 – 142 cm

Fjordský kôň je najkratší zo všetkých plemien na tomto zozname a zároveň najľahší. Sú známe svojou špicatou pruhovanou hrivou. Plemeno pochádza z Nórska a je známe ako jedno z hlavných vikingských plemien.

 

Ak ste nikdy nevideli Fjorda v reálnom živote, pravdepodobne ste ho videli v Disney Frozen. Patria medzi kratšie ťažné kone a ich výška typicky spadá pod oficiálnu kategóriu „pony“ . Pretože sa ale toto plemeno považuje za ťažného koňa, nepovažujú sa za poníky.

 

2. Irský cob

 

2. Irský cob

Priemerná hmotnosť: 500 – 725 kg
Priemerná výška: 140 – 150 cm

Plemeno sa vyskytuje v rôznych farbách, ale sú známe predovšetkým vďaka čiernobielemú striebru, čo znamená že sú čierne a biele škvrny s bielou tvárou. Tiež sú známe dlhou hrivou a chvostom a dlhou srsťou okolo chodidiel. Vďaka ohromujúcemu vzhľadu sú obľúbenými vo výstavnom kruhu a na súťažiach . Spravidla sa používajú na prácu alebo potešenie z jazdy, pretože starostlivosť o ne môže byť intenzívna pre iné športy.

3. Dole Gudbrandsdal

 

Dole Gudbrandsdal najťažších plemien koní na svete

Priemerná hmotnosť: 545 – 590 kg
Priemerná výška: 140 – 160 cm

Prekvapivo je to dnes najrozšírenejšie plemeno v Nórsku. Tradičné nórske plemeno existuje v dvoch typoch. Jedným z nich je ľahšia váha, Dole Trotter, a druhým je tradičný Dole ktorý je oveľa mohutnejší a lepší na ťahanie, zatiaľ čo Dole Trotter sa používa hlavne na jazdu.

4. Fríský kôň

 

Fríský kôň


Priemerná hmotnosť: 590 – 680 kg
Priemerná výška: 142 – 170 cm

Toto plemeno je známe svojou charakteristickou čiernou srsťou, dlhou hrivou a chvostom a dlhou srsťou okolo kopýt. Frízania sú vo výstavnom kruhu vysoko cenení na rôzne účely, vrátane práce, westernového potešenia alebo hier alebo herectva, ktoré sa skladá zo základov a jazdenia.

5. Russian Heavy Draft

 

Russian Heavy Draft

Priemerná hmotnosť: 635 – 680 kg
Priemerná výška: 140 – 150 cm

 

Rovnako ako v prípade Amerického krémového kočiarového koňa, nie je žiadnou záhadou, odkiaľ toto plemeno pochádza. Je známe, že má veľkú silu a dokázal v priemere ťahať viac, ako je jeho telesná hmotnosť.  Zvláštnosťou, ktorou je toto plemeno známe, je ich mlieko, ktoré produkujú v hojnom množstve. Toto mlieko sa potom fermentuje a pije ako alkoholický nápoj. Toto plemeno koní bolo obľúbenec ruského autora Lea Tolstého.Určite patrí na zoznam najťažších plemien koní na svete . Tiež si pozrite 10 najkrajších plemien koní 

 

6. Holandský chladnokrvník

 

Holandský chladnokrvník

Priemerná hmotnosť: 680 – 770 kg
Priemerná výška: 150 – 165 cm

 

Holandský chladnokrvník pochádza z Holandska a je ďalšie zavalité, malé, ale svalnaté plemeno. Toto plemeno, ktoré sa pôvodne používalo na poľnohospodárske práce, prešlo do drezúrneho ringu, podobne ako americký krémový. Používa sa tiež na chovné účely.

Sú tiež najťažším holandským plemenom koní alebo poníkov. Predkovia holandských chladnokrvníkov , boli vtedajší ťažkí pracanti , ktorí robili väčšinu tvrdej práce.

7. Americký krémový kočiarový kôň

 

Americký krémový kočiarový kôňPriemerná hmotnosť: 680 – 815 kg
Priemerná výška: 150 – 160 cm

Všetky kone tohto plemena pochádzajú z tej istej kobyly. Narodila sa v Lowe, kde bolo plemeno oficiálne založené. Jej potomkovia boli známi svojimi krémovými kabátmi farby šampanského, a rýchlo sa stali obľúbenými na výstavách .

Americký krém je predovšetkým výstavný kôň, vzácny,  účastníci výstavy ho veľmi oceňujú. Sú to nádherné kone, jedinečné svojimi farbami a dobrým chovom.

8. Suffolk Punch

 

Suffolk Punch najťažších plemien koní na svete

Priemerná hmotnosť: 725 – 910 kg
Priemerná výška: 152 – 162 cm

Suffolské kone, tiež známe ako Suffolk punč, sú prekvapivo ťažké na svoju výšku. Sú to veľmi krátke, guľaté kone. Sú širšie na hrudi a pleciach ako ostatné na tomto zozname .

 

Je však dôležité poznamenať, že Suffolk je zriedka kôň s nadváhou. Namiesto toho majú veľmi silnú a svalnatú postavu. Preto sa stávajú populárnymi pre prácu v lesoch .

9. Belgický chladnokrvník

 

Belgický chladnokrvní najťažších plemien koní na svete

Priemarná hmotnosť: 815 – 1090 kg
Priemerná výška: 160 – 180 kg

Belgický ťažný kôň je najpopulárnejším ťažným koňom , ktorý v súčasnosti prevyšuje akékoľvek iné plemeno. Aj keď môžu dosiahnuť rovnakú veľkosť ako Shirské kone, ako vidíte, bežne zostávajú v spodnom rozhraní váhy iba s občasnými ťažkými váhami.

 

Považujú sa za najviac podobné koňom, ktoré v stredoveku používali rytieri idúci do boja. Preto sú bežnou voľbou pre renesančných jazdcov, jazdcov, ktorí radi bezpečne napodobňujú stredoveké jazdné postupy.

10. Clydesdalský kôň

 

Clydesdalský kôň najťažších plemien koní na svetePriemerná hmotnosť: 725 – 1090 kg
Priemerná výška: 160 – 180 cm

Clydesdaleského koňa pravdepodobne poznáte podľa neslávne známych reklám na pivo, ktoré sa konajú počas Super Bowlu. Rovnako ako veľkosť ich tiež preslavila dlhá biela srsť na chodidlách.

 

Rovnako ako ostatné plemená, aj Clydesdale sa najviac používal na prepravu tovaru. Rovnako ako Shirský kôň stále pracujú v rovnakom zamestnaní, ale majú oveľa väčšiu reputáciu.

11. Peršeron (Percheron)

 

Peršeron (Percheron) najťažších plemien koní na svetePriemerná hmotnosť: 860 – 950 kg
Priemerná výška: 160 – 170 cm

Percheron je len o niečo menší ako Shirský kôň. Kone sa primárne stále používajú na ťahanie bremien, aj keď pre štýl namiesto funkčnosti sú dnešní Percheroni bežne chovaní pre plnokrvníkov a drezúrne kone.

12. Shirský kôň

 

Shirský kôň najťažších plemien koní na svetePriemerná hmotnosť: 815 – 1090 kg
Priemerná výška: 160 – 180 cm

 

Shirský kôň je potomkom veľmi známeho anglického koňa, tzv. Great Horse, ktorý bol rytierskym vojnovým koňom stredoveku.Jeho zástupca bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší kôň na svete. Bol to valach menom Samson, narodil sa v roku 1846 v Anglicku a jeho oficiálne meranie prebehlo v jeho štyroch rokoch. V tejto dobe meral 220 cm v kohútiku a dosahoval váhy 1524 kg.

Neskôr bolo plemeno krížené pravdepodobne s importovanými frískymi žrebcami a v 16. až 17. storočí s flámskymi koňmi. Zakladateľom chovu bol žrebec Packington Blind Horse, žijúci v rokoch 1755 – 1770. O sto rokov neskôr, roku 1878, bola založená plemenná kniha. Pomenovanie shire získal roku 1884 od názvu grófstva.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button