KonePLEMENÁ KONI

Silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní.Kone žijú po boku ľudí už tisíce rokov a za ten čas sme mali možnosť vyšľachtiť niektoré mimoriadne plemená. 10 silných a krásnych plemien koní.


Achaltekinský kôň – Silné a krásne kone

Achaltekinský kôň silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Akhal-Teke je známy pre svoju neuveriteľnú srsť, ktorá má kovový lesk. A kombináciou s jemnými vlastnosťami si vyslúžil prezývku „supermodelka“ konského sveta.

Top 10 najsilnejších plemien koní na svete

Prečo dochádza k trblietavému efektu srsti?

Je to spôsobené štruktúrou srsti; veľkosť nepriehľadného jadra je zmenšená a na niektorých miestach môže úplne chýbať. Priehľadná časť chlpu ( medulla) zaberá tento priestor a pôsobí ako svetlovod, ohýba svetlo cez jednu stranu chlpu a láme ju z druhej strany, často so zlatým odtieňom.

Achaltekinský kôň 2 silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Plemeno vzniklo v Turkménsku, kde ho používali kmene na prechod cez suchú krajinu. Je to odolný kôň s veľkou vytrvalosťou. Jeho stavba a atletickosť ho predurčili na všetko od drezúry a skákania po vytrvalostné preteky.

Americký kučeravý baškir (Curly Horse) – Silné a krásne kone

Americký kučeravý baškir (Curly Horse)

Ďalším jedinečným plemenom koní je Americký kučeravý baškir , ktorý je známy svojou pudlovou srsťou, ktorého zvlnenie je obzvlášť viditeľné v zime, keď je srsť mimoriadne dlhá. Kone majú širokú škálu veľkostí od miniatúrnych až po ťažné a v každej farbe, ale všetky majú gén, ktorý im dodáva ich jedinečne kučeravú srsť.

Rovnako ako ich veľkosť a zafarbenie, aj množstvo zvlnenia ich srsti sa veľmi líši. Kučeravé kone môžu mať všetko od malého zakrútenia v hrive a po očných partiách až po pevné kučery po celom tele až po kučeravé riasy.

Americký kučeravý baškir (Curly Horse) 2

Rovnako ako pudli sa tvrdí, že kučeravé plemeno je hypoalergénne, čo znamená, že väčšina ľudí alergických na kone môže s týmto plemenom stále pracovať. Neexistujú však žiadne oficiálne štúdie, ktoré by to podporili.

Schwarzwaldský chladnokrvník (Black Forest Horse) – Silné a krásne kone

Schwarzwaldský chladnokrvník (Black Forest Horse)

Hriva plemena Schwarzwaldského chladnokrvníka sa perfektne hodí k jeho mohutnej postave ťažného koňa. Plemeno je známe svojou hlbokou gaštanovou farbou s ľahkou ľanovou hrivou a chvostom.

Schwarzwaldský chladnokrvník (Black Forest Horse) 2

Chované sú takmer výlučne v oblasti Čierneho lesa v južnom Nemecku , už viac ako 600 rokov . Ale keď sa na farmách ujala mechanizácia a potreba silných ťažných koní sa znížila, plemeno takmer zmizlo. Na začiatku 80. rokov, keď vláda podnikla kroky na ochranu plemena, ich zostalo iba okolo 160. Stále sa považuje za „ohrozené plemeno“ iba so 750 koňmi, ale ich popularita ako jemných a silných koní určených na prepravu je na vzostupe.

Žehička na vlasy : Podľa čoho si vybrať

Camargský kôň (Camargue horse) – Silné a krásne kone

Camargský kôň (Camargue horse)

„Divoké“ kamaragské kone, ktoré sú považované za jedno z najstarších plemien koní na svete, nesú so sebou trochu romantizmu, pochádzajú z oblasti Camargue na juhu Francúzska. Obrazy sivých, takmer bielych koní, ktoré cválajú vo vode. Známe sú pre svoju vytrvalosť a odolnosť, používajú sa hlavne ako pracovné kone.

Camargský kôň (Camargue horse) 2

Počiatky plemena sú trochu záhadou. Kone existovali už pred príchodom keltských a rímskych útočníkov na Pyrenejský polostrov a môžu súvisieť so starým plemenom Soutré, ktoré sa datuje že vzniklo pred 17 000 rokmi. Dnes sú chované v polodivokých podmienkach, môžu žiť v skupínach jedného žrebca plus kobyly a potomstvo, ale reprodukciu sledujú majitelia.

Exmoorsky pony – Silné a krásne kone

Exmoorsky pony

Ďalším vzácnym plemenom, ktoré žije v podmienkach divokých zvierat, je poník Exmoor. Tieto odolné, malé kone pochádzajú z Britských ostrovov a sú pomenované podľa oblasti, kde sa primárne nachádzajú, vresoviská Exmoor v juhozápadnom Anglicku. Sú to zavalité kone s jedinečnými vlastnosťami, ktoré im pomáhajú odvádzať vodu a sneh vo vlhkom prostredí, vrátane „ropuchového oka“ (čo je extra mäsité viečko, ktoré pomáha odvádzať vodu) a hustej srsti s mastnými chlpmi, ktoré bránia vode v dostatočnej vzdialenosti.

Exmoorsky pony 2

Poník Exmoor má na Britských ostrovoch neuveriteľnú históriu a neistú budúcnosť. Dôkazy o koňoch v oblasti Exmoor sa datujú pred viac ako 50 000 rokmi a súčasné plemeno pochádza z týchto prastarých koní. Aj keď toto plemeno pretrvalo celé storočia, poníky Exmoor zaznamenali počas druhej svetovej vojny vážny pokles, pretože sa používali ako cieľová prax strelcov a boli lovený na mäso. Aj napriek práci nadšencov plemena za posledných pár rokov niekoľko desaťročí je na celom svete iba okolo 800 koní Exmoor.Silné a krásne kone.

Falabella – Silné a krásne kone

Falabella

Miniatúrne kone sú jedinečné, ale asi najneobvyklejší z nich je Falabella, jedno z najmenších plemien koní. Tieto malé kone (nie poníky, ale miniatúrne kone) zriedka merajú v kohútiku viac ako 80 cm. Toto plemeno vzniklo v Argentíne v polovici 18. storočia .

Falabella 2

Sú robustní a silní vďaka zmesi Criollo, waleského poníka, shetlandského poníka a malých plemien plnokrvníkov, ktoré boli pridané do zmesi pri vývoji plemena . Používajú sa na výstavách a dajú sa trénovať na ťahanie vozíkov a dokonca na nich môžu jazdiť aj veľmi malé deti. Pre svoju malú veľkosť a ľahkú trénovateľnosť sa môžu stať vodiacimi zvieratami aj pre telesne postihnutých ľudí. Sú tiež dlhovekí, žijú až 40 – 45 rokov.Silné a krásne kone.

Fjordský kôň

Fjordský kôň silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Nórsky Fjord má veľa skvelých vlastností. Patrí medzi najstaršie plemená na svete a po celé storočia sa používa ako hospodársky kôň. Má silu a svalstvo ťažného koňa, ale je menšie a svižnejšie.Silné a krásne kone.

Ale asi jeho najpozoruhodnejšou vecou je matné sfarbenie s dvojtonovou hrivou. Vonkajšie chĺpky sú krémovo sfarbené, ale vnútorný pruh je tmavohnedý alebo čierny. Hriva rastie dlho a je hustá, ale zvyčajne je skrátená pre ľahšiu úpravu a zdôraznenie tvaru krku. Navyše vám môže pripomenuť niekoľko skvelých účesov z punk rocku …

Fjordský kôň 2 silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní
…a emo.

Fjordský kôň 3 silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Írsky cob (Gypsy horse)

Írsky cob (Gypsy horse) silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Írsky cob je plemeno, ktoré vzniklo ako maringotský kôň pre obyvateľov Romanichalu na Britských ostrovoch, aby tiahli vardy, v ktorých žili. Nazýva sa tiež Farebný klas, Írsky klas alebo Tinker Horse, podľa toho, kde sa nachádzate. Vďaka svojmu použitiu pri ťahaní ťažkých domov na kolesách sa z neho vyvinulo silné plemeno .Silné a krásne kone.

Írsky cob (Gypsy horse) 2 silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Toto plemeno je známe hlavne pre svoje krásne čierno-biele striebrovité sfarbenie (aj keď môže mať akúkoľvek farbu) a hustú srsť, ktorá začína od kolien po kopytá. Aj keď sa vardy dnes takmer nepoužívajú, plemeno je stále zdrojom hrdosti a histórie románskych národov v Británii a používa sa na jazdu, drezúru a predvádzanie na veľtrhoch koní.Silné a krásne kone.

Konik – Silné a krásne kone

Konik silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Konik je nádherný kôň s fascinujúcou históriou. Plemeno pochádza z Poľska. Chovatelia medzi dvoma svetovými vojnami pracovali na tom, aby sa Konik selektívne choval podobne ako Tarpan, divoký európsky lesný kôň, ktorý vyhynul v roku 1910. Kobyly Konika boli chované so žrebcami divokého koňa Prevalského (ako aj iných plemien vrátane islandského), aby nakoniec získali plemeno, ktoré čo najviac pripomína fenotyp Tarpan. Výsledkom mnohých experimentov miešania a porovnávania je dnešný Konik, modrošedý kôň s chrbtovým pruhom.Silné a krásne kone.

Konik 2 silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Na plemene je tiež úžasné to, že sa kone používajú na spásanie mokradí. Koniky možno použiť na pomoc pri obnove zdravia a rovnováhy močaristých lesných ekosystémov a na zlepšenie biotopov pre rôzne druhy vtákov.Silné a krásne kone.

Marwari

Marawari silné a krásne kone 10 silných a krásnych plemien koní

Víťaz pre najbláznivejšie uši sa stáva marwarskému koňovi. Je to vzácne plemeno z oblasti Marwar v Indii a je ľahko identifikovateľný podľa dovnútra zakrivených uší. Plemeno existuje už od začiatku 12. storočia a je vytrvalým športovým koňom, ktorý sa počas svojej histórie používal hlavne ako jazdecký kôň. Dnes sa používa na poľnohospodárske práce ajazdenie .Silné a krásne kone.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button