KoneSTAROSLIVOSŤ O KONE

jazda na koni v zime 11 tipov

Jazda na koni v zime prináša veľa otázok . Na čo si treba dať pozor ? S čím všetkým treba rátať ? Je to bezpečné pre koňa ? Pripravili sme si pre vás 11 tipov .

Pripravte svojho koňa (a seba) na jazdu v chladnom počasí

 

Čo môže byť krajšie ako prechádzka a jazda na koni počas zimných dní . Zimné počasie sneh a kôň vytvárajú nádherne čaro . Aby ste si takýto zážitok plne užili pripravili sme si pre vás 11 tipov na čo sa pripraviť , ako sa správať a hlavne rady okolo bezpečnosti . prajem príjemne čitanie .Je jazda na koni v zime bezpečná ?  

 

Zimné podkovy

 

zimne podkovy

 

Tak ako my ľudia máme letné zimné topánky tak podobne to má aj kôň . Len jeho topánkami sú podkovy . V chladnom zimnom počasí sú cesty a chodníky príliš zmrznuté a môžu šmýkať . Preto aby ste zabránili pádu a následnému nepríjemnému zraneniu vášho koňa je dobré podkuť ho zimnými podkovami. Špeciálne podkovy zabraňujú pošmyknutiu a tiež sa do nich tak nenabíja sneh . 

 

Hlboký sneh 

 

prechadka s konom

 

Keď sa chystáte jazdiť po snehu kde by sa mohol váš kôň brodiť , majte na pamäti že pre kone je ťažšie mať v takomto teréne záťaž . Preto pri prechádzaní hlbokým snehom zídite z koňa aby sa mu išlo oveľa ľahšie . Kôň by sa mohol rýchlo vyčerpať .

 

Pomalšie ďalej zájdeš 

 

jazdenie v zime jazda na koni v zime

 

Ako už z hľadiska bezpečnosti tak aj z hľadiska zdravia koňa je lepšie ísť pomaly . Niektoré miesta sa vám môžu zdať bezpečné ale pod snehom sa môže skrývať šmykľavý ľad . Keď pôjde kôň pomalšie dokáže lepšie udržiavať stabilitu . Na druhej strane v chladnom počasí trvá  koňom dlhšie zahriať ich svaly , preto je lepšie začať pomalšie . 

 

 

Mokrý kôň môže prechladnúť 

 

Po jazde je dobre venovať pozornosť srsti koňa . Mala by byť dostatočne suchá , ak necháte mokrého koňa v chlade , vetre alebo vlhkosti môže prechladnúť . Je dobre koňa poutierať a vysušiť alebo použiť prikrývku ktorá odvádza vlhkosť od jeho srsti . Jazda na koni v zime je veľkým dobrodružstvom a zážitkom aj pre vášho koňa . 

 

Udržujte svaly v teple

 

udržujte svaly kona v teple jazda na koni v zime

Ak je váš kôň zvyknutý na teplo stajne a prikrývky , odporúčame použiť pri jazde deku . Hlavne na začiatok kým sa kôň sám zahreje . Pre nikoho nieje príjemne keď sa z ničoho nič ocitne v mrazoch . 

 

Oblečte sa do vrstiev

 

Poďme sa ale pozrieť aj na jazdcov . Je dobré obliecť sa do vrstiev , pri práci s koňom sa môžete ľahko spotiť a preto je výhodou keď máte oblečenie ktoré sa dá ľahko vyzliecť . Najlepšie sú látky , ktoré odvádzajú pot a rýchlo schnú – sú výhodou pre všetke športové zimné aktivity. Existuje množstvo spodného a vrchného oblečenia vyrábaného priamo pre jazdcov .Tiež je dobre si dať pod prilbu čiapku alebo kuklu .

Noste bezpečné topánky

 

Počas chladného počasia je dobre si udržiavať nohy v príjemnom teple . To docielite príjemnou kožušinou alebo inou teplou vložkou . Ďalej dbajte na kvalitu podrážky topánok až vás nešmyká . Zimné topánky sú často celkom objemné tak si vyberte také aby vám vošli do strmeňov .

 

Zabráňte tvorbe  snehových gulí

 

Ak sa vám pri jazde tvoria v kopytách snehové gule, namazajte spodnú časť kopýt koňa vrstvou vazelíny.

 

Vyhýbajte  sa nebezpečenstvu

 

Pri jazde na koni sa vyhýbajte oblastiam , kde by sa pod snehom mohli skrývať otvory , konáre , zmrznuté jazierka alebo iné riziká . Pri zakopnutí koňa o niečo čo je pod snehom , môže spadnúť a zraniť seba aj vás . 

 

Zohrejte zubadlo 

 

ZUBADLO

 

Studené zúbadlo môže byť pre vášho koňa nepríjemné . Preto je dobre ho pred jazdou zohriať , či už ho mať vždy na teplom mieste , alebo aspoň rukami chviľkou pred jazdou .

 

Zoberte si občerstvenie 

 

kon priroda v zime jazda na koni v zime

 

Je dobre si  na jazdu so sebou zobrať termosku teplého čaju a niečo pod zub . Počas suchého počasia sa môžete rýchlo dehydrovať , takže nezabudnite piť veľa vody . A navyše čo je príjemnejšie ako vychutnať si teplý čaj niekde vysoko na kopci na mieste z ktorého je tak krásny výhľad a k tomu keď je pri vás váš kôň , zviera ktoré tak milujete . Tiež si prečítajte Kompletnú starostlivosť o kone počas zimných mesiacov a ako vyčistiť termosku

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button