KonePLEMENÁ KONI

Kôň Przewalského – 9 vecí, o Przewalských koňoch

Kôň Przewalského – 9 vecí, o Przewalských koňoch . Zoznámte sa s koňom Przewalského . Kôň, ktorý sa často nazýva iba P, je koňom, o ktorom sa dlho myslelo, že je posledným skutočne divokým koňom. Genetická štúdia zverejnená v roku 2018 zistila, že toto plemeno je v skutočnosti potomkom prvých domestikovaných koní. V skutočnosti sú divokí, rovnako ako mustangi a poníky z Chincoteague – túlajú sa slobodní a neskrotní, ale majú predkov, ktorí žili ako domestikované zvieratá. Kôň Przewalský , ktorý nie je skutočne divoký, je pôvodom zo stredoázijských stepí a je veľmi ohrozený.

 

1. Kôň Przewalský je poddruhom Equus ferus

 

1. Kôň Przewalský je poddruhom Equus ferus

Kôň Przewalského je poddruhom Equus ferus a považuje sa za najbližšieho príbuzného domáceho koňa. Je to bratranec zebier , ktoré tiež patrí do čeľade koňovitých. Rozchod medzi druhmi koňa Przewalského a predkami domácich koní sa stal niekde pred 120 000 až 240 000 rokmi.

Top 10 najsilnejších plemien koní na svete

2. Przewalského kone sú pomenované po plukovníkovi Nikolajovi Prževalskému

 

2. Przewalského kone sú pomenované po plukovníkovi Nikolajovi Prževalskému

Ruský geograf a prieskumník plukovník Nikolaj Prževalskij znovu objavil tento druh pre európsku vedu v roku 1878. Kožu a lebku koňa Przewalského získal od poľovníka neďaleko dnešných čínsko-mongolských hraníc a neskôr ich navštívil vo voľnej prírode. Predchádzajúce záznamy zahŕňajú rytiny kameňov a nástrojov až do roku 20 000 pred n. L. A písomný záznam o koňoch od tibetského mnícha Bodowa okolo roku 900 n. L.

 

3. Kôň Przewalského má veľa mien

 

3. Kôň Przewalského má veľa mien

Zatiaľ čo obyvatelia Západu môžu tento druh poznať ako kôň Przewalského alebo P-koňa, hovorí sa mu niekoľko ďalších mien : ázijský divoký kôň, mongolský divoký kôň, Dzungarian a Takh (množné číslo Takhi). Takhi znamená v mongolčine „duchovia“ alebo „sväté kone“. Legendy obklopujú zvieratá v ich domovinách, od nosičov správ cez bohov až po Džingischána a jeho armádu, ktoré ich jazdia v snahe dobyť svet.

4. Kôň Przewalského takmer zmizol a vyhynul

 

4. Kôň Przewalského takmer zmizol a vyhynul

V 50. rokoch sa to podarilo výnimočne málo koňom Przewalského prežiť v zajatí a posledné pozorovanie divého jedinca sa vyskytlo v roku 1969. Tento druh bol v 60. rokoch 20. storočia uvedený ako vyhynutý z voľnej prírody, až kým sa nezačali programy znovuzavedenia. V súčasnosti žije vo voľnej prírode asi 400 koní s dospelou populáciou 178 koní. Status tohto druhu sa zlepšil od vyhynutia vo voľnej prírode, po ktorom nasledoval kritický výskyt ohrozenia, až po stále nebezpečný stav ohrozenia.

Žehička na vlasy : Podľa čoho si vybrať

5. Všetky dnes žijúce kone Převalského pochádzajú z 12 jednotlivcov

 

5. Všetky dnes žijúce kone Převalského pochádzajú z 12 jednotlivcov

Chov v zajatí zvýšil počet druhu zo šokujúco nízkych 12 na dnešný počet, ktorý sa blíži k 1 900 jedincom. Zoologička Dr. Erna Mohr vytvorila prvú knihu o rodokmeňoch v roku 1959 a odvtedy sa vedie a aktualizuje podrobná plemenná kniha, aby sa minimalizoval príbuzenský kríž a maximalizovala genetická rozmanitosť.

6. Prvý klonovaný Kôň Przewalského sa narodil v auguste 2020

 

6. Prvý klonovaný kôň Převalského sa narodil v auguste 2020

 

Napriek starostlivým programom chovu v zajatí je dnes významnou hrozbou pre tento druh strata genetickej rozmanitosti a chorôb. V auguste 2020 predstavitelia zoo v San Diegu oznámili narodenie Kurta, prvého naklonovaného Przewalského žriebäťa. Kurtova bunková línia skutočne pochádzala z kryokonzervovanej DNA žrebca, ktorý zomrel v roku 1998. Vedci dúfajú, že žriebä po dosiahnutí dospelosti dodá hodnotnú genetickú rozmanitosť.

V roku 2013 privítala Národná zoologická záhrada vo Washingtone D.C. prvého koňa Převalského narodeného umelým oplodnením. Tento úspech predstavoval vzrušujúci prielom v ochrane druhov a možnosti zvýšenia genetickej diverzity bez nutnosti prepravy koní do chovných zariadení určených na chov. Mini poník: história, chov a starostlivosť

7. Žijú v malých rodinných skupinách

 

7. Žijú v malých rodinných skupinách

Rovnako ako všetky divoké kone, aj Przewalského kone žijú v malých rodinných skupinách zložených zo žrebca, troch až piatich kobýl a mladých žriebät. Samce bez vlastných kobýl tvoria svoje vlastné „bakalárske“ skupiny. Bakalárske kone urputne bojujú za právo na párenie a vlastnú skupinu kobýl (nazývaných hárem). Zostávajú neustále v očiach zvyšku svojho stáda a komunikujú prostredníctvom mnohých vokalizácií, zášklbov do uší a označovania vôní.

8. Przewalského kôň sa otoči chrbtom k búrke

 

8. Przewalského kôň sa otoči chrbtom k búrke

Koňom Przewalského vyrastajú na zimu husté, teplé kabáty, doplnené o dlhé fúzy a vlasy na krku. Zimné kabáty sú nevyhnutné v drsnej zimnej púšti, kde sú teploty často mrazivé. Przewalského kone sa za silného vetra skutočne otočili chrbtom k búrke, zatiaľ čo chvost pevne zastrčili medzi zadné nohy. Toto prispôsobenie chráni oči, nosné dierky a citlivé reprodukčné časti pred silným vetrom a piesočnými búrkami v púšti Gobi.

9. Darí sa im v černobyľskej zóne

 

9. Darí sa im v černobyľskej zóne

Štyri najväčšie rezervácie, kde sa potulujú kone Převalského, sú vo francúzskom Le Villaret; Buchara, Uzbekistan; Národný park Hortobágy v Maďarsku; a černobyľskej výlukovej zóne (ČEZ) na Ukrajine. Vedci vypustili kone P na okraji ČEZ, aby zvýšili biodiverzitu v tejto oblasti a lepšie vyvážili ekosystém. Dali koňom tiež biotop s rozlohou 1 300 štvorcových km takmer úplne bez ľudí, čo im umožnilo prosperovať. V roku 2019 vedci použili kamery aktivované pohybom na zachytenie viac ako 11 000 snímok koní, ktoré využívali opustené obydlia v zóne ako úkryt. Ich štúdia naznačujú, že kone využívajú budovy na spanie, chov a útočisko.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button