HISTÓRIA A DINOSAURYKone

Čo ukrývajú starodávne jaskynné maľby koní ?

Jaskynné maľby koní.Vzťah medzi človekom a koňom možno datovať tisícky rokov . Podľa vedcov sa kone pohybujú po planéte už viac ako 50 miliónov rokov, zatiaľ čo domestikácia tohto druhu sa začala zhruba pred 6 000 rokmi. Stále však existujú dôkazy, ktoré poukazujú na možnosť koexistencie koní a človeka ešte skôr. Jedna štúdia dokonca analyzovala DNA, aby lepšie pochopila, ako ľudia a preddomestikované kone vzájomne pôsobili pred desiatkami tisíc rokov.

 

DNA poskytuje nové vnímanie preddomestikovaných koní

Medzinárodný tím vedcov analyzoval starodávne vzorky DNA extrahované z prehistorických jaskynných kresieb, aby získal viac informácií o presných druhoch koní znázornených na ilustráciách. Tím sa zaujímal o to, koľko paleolitických jaskynných malieb, ktoré zobrazujú kone, má veľa farebných variácií, vrátane škvŕn leopardieho typu, čo je v rozpore s predchádzajúcimi štúdiami DNA, ktoré sa v týchto časoch odvolávajú na bobové a čierne kone, ktoré sú dominantnými druhmi. 

Top 10 najsilnejších plemien koní na svete

 

jaskynna malba koni  jaskynné maľby koní

 

Diskusia medzi archeológmi a vedcami je o tom, či tieto jaskynné malby strakatých koní boli skutočne odrazom autentických pozorovaní alebo či sa mala maľba interpretovať ako metafora. Jednou konkrétnou kresbou, ktorá podporila túto diskusiu, je „Dappled Horses of Pech-Merle“, ktorá bola objavená vo Francúzsku a je považovaná za starú približne 25 000 rokov. Tento typ škvrnitých koní sa označuje ako fenotyp škvrnitej srsti a všeobecne sa predpokladalo, že tak dávno neexistovali. Súčasťou štúdie však bola analýza vzoriek kostí a zubov odobratých koňom ktoré žili už pred 35 000 rokmi a zistini, že veľa z nich skutočne zdieľa gén, ktorý je dnes u koní bežne spájaný s leopardími škvrnami.Jaskynné maľby koní .

 

Výsledky štúdie naznačujú nielen existenciu škvrnitých koní počas praveku, ale tiež naznačujú, že väčšina obrazov boli skutočne pozorovania zo skutočného života bez metaforického zámeru.Jaskynné maľby koní .

Žehička na vlasy : Podľa čoho si vybrať

Prinajmenšom pre divoké kone sú jaskynné maľby, úzko späté s reálnym vzhľadom zvierat. Zatiaľ čo predchádzajúce štúdie DNA priniesli dôkazy pre bodkované a čierne kone, ďalšie štúdia preukázala, že fenotyp škvrnitého komplexu leopardov sa už tiež vyskytoval u starých koní a naši predkovia ho presne vyobrazili takmer pred 25 000 rokmi. Objavy poskytujú podporu hypotézam, ktoré tvrdia, že jaskynné maľby predstavujú odraz prírodného prostredia vtedajšieho človeka a môžu obsahovať menej symboliky alebo metafor , ako sa často predpokladalo.

 

Ďalšie slávne jaskynné maľby koní

 

lascaux-horses jaskynné maľby koní

Aj keď je maľba „The Dappled Horses of Pech-Merle“ určite jednou z najstarších a najrozšírenejších jaskynných malieb, ktoré zobrazujú vzťah ľudí a koní, rozhodne nie je jediná. Jaskyne Lascaux nachádzajúce sa v juhozápadnom Francúzsku sú sériou prepletených zložitých jaskynných sietí, ktoré obsahujú rôzne starodávne kresby. Tieto obrazy odhadované na zhruba 20 000 rokov staré zobrazujú množstvo koňských vyobrazení, z ktorých mnohé majú leopardie škvrny zobrazené v „Dappled Horses of Pech-Merle“.Jaskynné maľby koní .

 

kresba koni  jaskynné maľby koní

 

Ďalší vývoj koní – jaskynné maľby koní 

 

kon prehistoricka kostra

Dávno predtým, ako sa kone stali známymi ako dôveryhodní pomocníci človeka, okolo Veľkých plání Severnej Ameriky sa túlalo asi len tucet druhov koní. Prvé kone trénované ľuďmi boli podstatne menšie ako v porovnaní s dnešnými plemenami a používali sa predovšetkým na poľnohospodárske účely a nie na jazdu. Výsledkom tejto domestikácie bolo večné puto medzi trénermi a ich koňmi, ktoré bude naďalej prosperovať po ďalšie storočia.Jaskynné maľby koní .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button