KoneSTAROSLIVOSŤ O KONE

Ako osedlať koňa – postup a rady

Ako osedlať koňa – postup a rady .Nezáleží na tom, či jazdíte anglicky alebo západne, základy sedenia sú rovnaké. Cieľom je bezpečnosť a pohodlie pre koňa aj jazdca. Tieto pokyny platia bez ohľadu na to, či používate anglické alebo západné sedlo. V tomto podrobnom návode je zobrazené anglické sedlo, ale všetky kroky platia aj pre západné sedlo. Ak je rozdiel v tom, ako robiť cinch, nájdete informácie, ktoré vás naučia bezpečne utiahnuť.

 

Ako osedlať koňa

 

Kefa na koňa

Očistite si oblasť chrbta a obvodu koňa a opatrne odstráňte nečistoty alebo piesok, ktoré by mohli spôsobiť odieranie pod sedlom alebo obvodom. Skontrolujte tiež oblasť obvodu a všetky nečistoty alebo blato odstráňte kefou alebo špongiou. Zanechanie akejkoľvek štrku na chrbte alebo oblasti obvodu môže koňa viesť k bolestivým úderom alebo podráždeniu, ktoré môžu spôsobiť, že sa váš kôň chová zle.

Tradičné je sedlo z blízkej strany (ľavá strana), ale v prípade potreby by ste mali byť schopní sedieť z pravej strany (ofsajd).

 

Umiestnite deku alebo podložku

Ak používate sedlovú deku Western, bude spravidla zložená na polovicu. Keď je deka na koni, záhyb by mal ísť dopredu. Alebo môžete použiť podložku ktorá nevyžaduje skladanie.

Anglická podložka na sedlo môže byť tvarovaná tak, aby úhľadne zapadala pod sedlo, a môže mať úchytky so suchým zipsom, ktoré sa pripevňujú k D-krúžku na sedle a pomáhajú ju udržiavať na mieste počas jazdy. Tieto úchytky alebo väzby smerujú na hornú stranu, nie o koňa.

 

Umiestnite deku alebo podložku

 

Položte podložku alebo prikrývku na chrbát koňa, uchydte ju dopredu cez kohútik a zasuňte ho späť na svoje miesto. To zaisťuje, že srsť na chrbte koňa leží plochá pod podložkou a sedlom. Uistite sa, že je deka alebo podložka rovnomerne na oboch stranách. Skontrolujte obe strany, aby ste sa uistili, že podložka alebo prikrývka nie sú nikde zložené, pokrčené alebo zvinuté.

Zdvihnite sedlo – Ako osedlať koňa

Strmene na anglickom sedle by mali byť vedené cez kožu a ofsajdový strmeň západného sedla by mal byť zavesený cez klaksón alebo preložený cez sedadlo. Je to tak, že tvrdý strmeň nezasiahne vás ani koňa pri zdvíhaní sedla. Obvod alebo uzáver, ak sú pripevnené, by mali byť sklopené dozadu cez sedlo .

Niektorí ľudia si po ukončení jazdy úplne stiahnu anglický obvod zo sedla. To pomáha zabrániť krúteniu pásov sochorov, keď je sedlo uložené. Ak samozrejme po každej jazde odstránite obvod, budete musieť pri sedení pripútať obe strany.

 

usadenie sedla Ako osedlať koňa

 

Zdvihnite sedlo dostatočne vysoko, aby nezasiahlo koňa, alebo nevyrazte podložku z polohy. Sedlo by malo byť umiestnené mierne dopredu a usadené dozadu. Umiestnite sedlo opatrne na chrbát koňa. Ak sedlo necháte silno spadnúť na chrbát koňa, môže dôjsť k jeho vystrašeniu alebo nenávisti v sedle (kôň sastane „studeným chrbtom“).

Skontrolujte obe strany sedla

Presuňte sa do ofsajdu, zoberte strmeň dolu na západné sedlo a skontrolujte podložku alebo prikrývku, aby pod sedlom na oboch stranách neboli pokrčené. Ak obvod alebo cinch ešte nie sú pripevnené k ofsajdu, pripnite ich alebo uviažte. Znovu skontrolujte, či je prikrývka alebo podložka plochá a či srsť pod nimi zostáva hladká a leží prirodzeným smerom, kde rastú. Porčenie prikrývky alebo podložky môže spôsobiť búrky alebo nepríjemné pocity, ktoré by mohli spôsobiť, že sa váš kôň chová zle.

 

skontrolovanie sedla Ako osedlať koňa

Prejdite na blízku stranu, siahnite pod koňa a zachyťte voľný koniec obvodu alebo záhybu.

Upevnite si spony po obvode alebo cinch remene – Ako osedlať koňa

Buď pripnite obvod pásu, alebo uviazajte cinch voľne. Po malých častiach postupne utiahnite obvod alebo jemne zatlačte. Je bežné, že koňa prudko a pevne stiahnete, čo spôsobí, že kôň kopne alebo pohryzie. To môže spôsobiť, že kôň je nespokojný . Niektoré kone sa môžu nafúknuť v očakávaní nepohodlia. Požiadajte koňa, aby vykročil, počkajte chvíľu, kým sa vydýchne, a znova jemne utiahnite obvod.

10 najkrajších plemien koní z celého sveta

 

upevnenie sedla Ako osedlať koňa

 

Obvod utiahnite iba toľko, aby sedlo držalo pevne na svojom mieste. Niektorí jazdci majú pocit, že čím pevnejší je obvod, tým bezpečnejšie budú. Nemusí byť potrebné vytvárať z vášho koňa hot dog nadmerným utiahnutím obvodu – to môže viesť k zraneniu a k zhoršeniu dýchania vášho koňa. Mali by ste byť schopní posúvať prsty medzi obvodom alebo cinch a vašim koňom.

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Ak sú v prednej časti podložky sedla úchytky, omotajte ich cez krúžky D v prednej časti sedla a zaviažte ich alebo pripevnite.

 

jazda na koni Ako osedlať koňa

 

Bezpečná jazda

Keď kôň pracuje, zistíte, že obvod sa stáva voľnejším. Vždy skontrolujte obvod pred namontovaním a znova po niekoľkých minútach jazdy.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button