KonePLEMENÁ KONI

Clydesdaleský kôň- charakteristika plemena

Clydesdaleský kôň- charakteristika plemena . Všeto čo treba vedieť o Clydesdalskom koňovi . Clydesdaleský kôň je silné plemeno zo Škótska

 

Clydesdaleský kôň charakteristika

 

clydesdaleský kôň

 

Clydesdaleský kôň, je plemeno ťažných ťažkých koní, ktoré vzniklo v škótskom Lanarkshire neďaleko rieky Clyde. Toto plemeno bolo vylepšené asi v roku 1715 párením flámskeho žrebca s miestnymi kobylami; Neskôr bola zavedená krv Shirskeho koňa.

 

žrebec

 

Clydesdaleský kôň má priemer 173 až 183 cm a hmotnosť 900 kg. Farba srsti je zvyčajne bledá, tmavo hnedá alebo čierna, s výraznými bielymi znakmi. Toto plemeno, ktoré je známe svojou vysokou aktivitou nôh pri chôdzi alebo kluse, sa vyznačuje perím dlhá srsť na nohách a dobre tvarovanými nohami a chodidlami.

Tiež si prečítajte : 7 najväčších plemien koní na svete : Najväčšie kone

Plešatenie a ako mu čeliť , Vypadávanie vlasov u mužov

 

Clydesdaleský kôň

 

 

Pôvod: Veľká Británia
Farby: Predovšetkým hnedáky, aj prekvitnuté hnedáky a vraníky, zriedkavo sivkovia. 
výška a charakteristika : 165 – 175 cm palicovej miery
– veľký; stredne ťažký; dobre proporcovaná hlava, zľahka konvexný profil; dlhý, dobre svalnatý krk; dlhé šikmé plecia
– pevný, stredne dlhý chrbát; dlhý slabo rozdelený zadok; často veľké biele znaky na hlave a na nohách; dlhé a silné hodvábne ochlpenie na zadnej strane. Clydesdaleský kôň
Využitie: Jazdný a záprahový kôň.

 

clydesdaleský kôň

História a pôvod: Clydeslandské kone pochádzajú zo Škótskej nížiny, ktorou preteká rieka Clyde, z Lanarkshiru, ktorý sa nazýval Clydesdale. Zlepšenie stavu ciest v polovici 18. storočia malo za následok, že z prašných ciest sa kôň presunul do uholných baní, a tak sa robustné domáce vidiecke kobyly začali krížíť s veľmi ťažkými flámskymi žrebcami. Základ plemena je ale vraj až z 13. storočia, keď sa chovali veľké vojnové kone. Neskôr sa pod vplyvom normandských a maďarských koní chovali „ušľachtilé kone“ na rytierske turnaje.

Za čias Márie Stuartovej sa vravelo, že „čo znamenalo pre Anglicko loďstvo, to boli pre Škótsko kone“. Škótske kone vraj obdivoval Napoleon pri bitke pri Waterloo. Spolok clydeslandských koní, založený v roku 1877, presadil koncom 19. storočia čistú plemenitbu. Na prelome 19. a 20. storočia sa veľké množstvo koní vyviezlo do USA a Kanady.Clydesdaleský kôň.


Temperament a talent: Dnes sú clydeslandské kone obľúbené ako jazdecké kone predovšetkým v USA, na Novom Zélande, v Austrálii a Južnej Afrike.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button