Top 10 zvierat vhodných pre vaše deti
Obsah článku:
Top 10 zvierat pre vaše deti
Určite chce vaše dieťa domáceho miláčika ale pre ake zviera sa rozhodnúť ? Preto sme vám hľadanie uľahčili a vytvorili zoznam 10 zvierat vhodných pre vaše dieťa.
10. Hady
Had síce nepatrí medzi typického domáceho miláčika, svojich obdivovateľov medzi chovateľmi si však našiel. S kúpou hada sa samozrejme spája kúpa terária. Veľkosť terária sa odvíja od dĺžky, ktorú had dosahuje. Pokiaľ ste si vybrali spomínanú Užovku červenú, terárium by malo mať rozmery asi 80x40x40. Pre stromové hady zvoľte väčšie rozmery. Aby sa had mohol po stenách pohodlne plaziť, vyberte terárium, ktoré má čiastočne plastické steny. Je potrebné zabezpečiť substrát, nádobu na vodu, osvetlenie, odvetrávanie, a nejaký zdroj tepla. Vhodný je tiež teplomer s vlhkomerom na kontrolu teploty v teráriu. Ako substrát si môžete zvoliť akvaristický piesok, rašelinu, naštiepené drevené kúsky či noviny. Nič nepokazíte ak zmiešate rašelinu s drevom v rovnakom pomere. Vytvorte hadovi miesta, kde sa môže skrývať.
Osvetlenie vyberte podľa veľkosti terária. Tepelné zdroje umiestnite tak, aby v teráriu vznikali tzv. tepelné mosty, ktoré umožňujú hadovi presun aj do chladnejších miest. Využiť sa dajú tiež tepelné kamene, ktoré slúžia k lokálnemu ohrievaniu. Had by mal mať vždy prísun čerstvého vzduchu, preto je nutné zabezpečiť odvetrávanie priamoúmerné veľkosti terária. Teda nie príliš veľké, pretože by mohlo dôjsť k úniku tepla, a ani príliš malé, aby mal had dostatok vzduchu. Nemalo by však dochádzať k prudkému prúdeniu vzduchu. Vetracie otvory bývajú umiestnené vpredu, prípadne na iných stranách. Vetranie môže byť aj dvojité či krížové. Nechajte si poradiť od odborníka, aký typ je pre vaše terárium najvhodnejšie.
Denne by ste mali kontrolovať hladinu pitnej vody v nádobe, čistotu substrátu, teplotu v teráriu, funkčnosť elektrických zariadení. Samozrejmosťou je prezretie hada, či nemá problémy so zvlečením kože, pozostatky z kože na očiach a chvoste alebo či nie sú na ňom nejaké parazity. Dbajte o to, aby bolo terárium dobre zatvorené a zabezpečené proti otvoreniu.
Raz za týždeň vydezinfikujte nádobu na vodu, a vyčistite predmety v teráriu ako sú konáre a úkryty. Pokiaľ používate ako substrát noviny, raz za týždeň ich vymeňte. Iný substrát stačí meniť raz mesačne. Vtedy vyčistite aj steny a dno terária. Škrečok džungarský
Ako a čím kŕmiť hada? Doba kŕmenia sa líši v závislosti od veku hada. Mláďatá kŕmte raz týždenne, dospelých jedincov raz za štrnásť dní jednou myškou alebo holátkom (jednodňová myš). Raz za štyri kŕmenia mu môžete dať naraz dve myši. Väčšina mláďat bez problémov strávi svoju prvú potravu. Niekedy ju však môže odmietať. Stáva sa to napr. pri korálovkách, ale aj pri iných druhoch. Vtedy je treba pristúpiť k nastrihávaniu jednodňových myší. To vyburcuje hadov čuchový zmysel, a teda aj apetít. Tento spôsob je zväčša účinný. Ak predsa len nezaberie, hada opatrne nakŕmte ručne vsúvaním myši do tlamy. K tejto možnosti sa však uchýľte iba v prípade, že nezaberú predošlé spôsoby. Zviera na g
Ako by ste sa mali správať k hadovi? Z terária ho vyberajte maximálne dvakrát týždenne. Hady sú samotárske zvieratá a vyžadujú pokoj. Ten mu doprajte najmä tri až štyri dni po kŕmení. Po otvorení dvierok hada rýchlo schmatnite a vytiahnite. Nepribližujte k nemu ruku pomaly, pretože by sa mohol začať pripravovať na útok alebo vás chcieť odohnať. Po tom, čo ho vytiahnete ho držte oboma rukami, aby sa had cítil stabilne. Nechajte si ho obmotať okolo ruky, pliec, krku. Nebojte sa, ak sa začne okolo ruky trochu sťahovať. Je to tým, že sa chce dobre uchytiť, aby nespadol, nie preto, že by vás chcel uškrtiť.
Aj hady vás svojou pokojnou rozvážnou povahou môžu presvedčiť, že sú vhodnými domácimi miláčikmi.
9. Plazy
Oblovka (Achatina): Je až 30 cm veľký slimák s atraktívne stočenou ulitou. Je vhodná do tropického terária (bez kvetov), ktoré nie je potrebné vykurovať, iba rosiť. Živí sa prevažne šalátom, uhorkami, v lete púpavou a podobne. Neodporúča sa kŕmiť ovocím, citrusy a jablká odvápňujú. Stravu obohacujte o vápnik – postačí sépiová kosť. Dožíva sa až 8 rokov.
Modlivky, strašilky, pakobylky: Sú zaujímavým hmyzom do tropického terária. Svojim vzhľadom dokonale napodobňujú okolie (uschnuté vetvičky, lístky, trávu). Ich veľkosť je od 6 -10 cm. Vyžadujú terária s vyššou vlhkosťou. Rosia sa 1x za dva dni. Modlivky sa živia drobným hmyzom a pakobylky, lupenitky listami niektorých kríkov a stromov. Najčastejšie sa používa černica (aj v zime), ďalej malina, šípková ruža. Iné druhy zase žerú lístie brečtanu, dubu, vtáčieho zobu.
Vtáčkare (Brachypelma Smith): Samica tohto pavúka s vami môže stráviť až 20 rokov. Je vhodný do tropického terária s 50-60% vlhkosťou. Živí sa hmyzom, v dospelosti aj mýšatkami.
Krab suchozemský (Cardisoma armatum): Urobí parádu v tropickom paludáriu s 2/3 súše (kamene, štrk, piesok). Teplota vody stačí izbová. Nutné je miesto so žiarovkou na slnenie a ohrievanie sa. Ak ho budete správne kŕmiť a svietiť, krab sa zafarbí nádherným oranžovo-modro-fialovým sfarbením. Krab je všežravec. Zožerie všetko od hmyzu, rybieho mäsa, dážďoviek, cez červy, špeciálne granule až k šalátu a ovociu. To všetko mu môžete kľudne dopriať. Veľmi dôležitý je pre kraby vápnik.
Leguán zelený (Igauna igauna): Môže byť váš nezvyčajný spoločník. Jeho tropické terárium by malo mať veľkost šatníkovej skrine a bez rastlín. Leguán bude v dospelosti merať najmenej 120 cm (2/3 sú chvost) a vážiť 4 kg. Niektorí dobre živení jedinci môžu dosiahnuť až 2 metre. Leguán potrebuje priestor na šplhanie, preto by malo byť terárium vysoké aspoň 150 cm. Ak nechcete leguána voľne púšťať, mali by ste mu pridať výbeh. Leguán patrí k malej skupine bylinožravých jašterov. Do jeho jedálnička zaraďte púpavy, šalát, uhorky, paradajky, banány. Leguán môže žobrať o potravu, ktorá pre neho nie je vhodná – nezvykajte ho na ňu. Neskrotený leguán môže byť nebezpečný svojím ostrým chvostom a dlhými pazúrmi. Bežná dĺžka leguánovho života je 10 rokov. Leguan zelený chov a starostlivosť
Agama vodná (Physignathus cocincinus): Je často chovaný väčší jašter. Podobá sa baziliškovi, dosahuje však iba 70 cm dĺžky vrátane chvosta. Agame zariaďte tropické paludárium najmenej 100 x 100 x 150 cm (d x š x v) a s vetvami na šplhanie. Počítajte s tým, že väčšinu rastlín agama časom svojou váhou zničí. Jej stravu tvorí rôzny hmyz – cvrčky, šváby, mýšatká, živé rybky. Agama sa dožíva okolo 10 rokov.
Agama bradatá (Pogona vitticeps): Je ideálny obyvateľ púštneho terária. Tomuto mini drakovi stačí plocha 100 x 100 x 80 cm (d x š x v). Táto agama miluje piesok a kamenné štruktúry na šplhanie a vyhrievanie. Teplota môže byť izbová, ale musíte vytvoriť miesta s lokálnou teplotou až k 45 stupňov. Fúzatá agama je všežravec. Miluje všetko – cvrčky, sarančatá, pavúky, mýšatká, rastlinné kvety, listy púpavy, zeleninu. Dĺžka života je okolo 10 rokov. Agama bradatá – chov a starostlivosť
Gekón obrovský (Gekko gecko): Je až 40 cm dlhá jašterička zo širokého rodu gekónov. Ak budeme chovať jedného jedinca, potrebujeme tropické terárium veľkosti 50 x 40 x 50 cm (d x š x v). Ako substrát je vhodné použiť lignocel/rašelinu (vlhkosť cez deň by mala byť 50-60%, v noci 70-80%) a husto vysadiť robustnými rastlinami, ktoré gekón využije ako úkryty. Cez deň spí, aktívny je skôr v noci. Denné teploty by sa mali pohybovať medzi 25-30°C s možnosťou lokálneho vyhrievania až na 40°C. Nočné teploty by mali poklesnúť na 18-22°C Terárium sa rosí aspoň 1x denne. Tento gekón vás môže tešiť približne 9 rokov. Gekon – chov gekona a čo potrebuje
Gekončík nočný (Eublepharis macularius): Je veľmi obľúbený druh gekončíka predovšetkým pre jeho krásne vyfarbenie a zamatový vzhľad. Vo voľnej prírode obýva kamenisté stepi až skalnaté biotopy do 2100 m. Je to 20-25 cm veľký živočích s nočnou aktivitou, teda nepotrebuje UVB žiarenie. Nezabúdajte ale podávať vitamíny buď sypaním na potravu, alebo v kvapalnej forme. Ak nechcete chovať jednotlivca, ale skupinu, kúpte k samcovi minimálne 3 samice. Samce sú veľmi aktívne a samicu by čoskoro uhnali. Nechovajte teda nikdy samostatný pár. Postačí púštne terárium o veľkosti 80 x 50 x 50 cm (d x š x v), pre väčšiu skupinu musí byť väčšie. Do terária umiestnite, okrem misky na vodu, aj veľa konárov a úkrytov (kôra, kokosové škrupiny). Gekóny a gekončíky kŕmte cvrčkami, sarančatami, v dospelosti aj mýšatkami. Gekončík nočný: chov a starostlivosť
Rohatka (Ceratophrys): Je 10-20 cm veľká žaba. Živí sa cvrčkami, sarančatami, mýšatkami a v dospelosti je schopná zožrať aj dospelú myš. Vyčkáva, až sa ku nej priblíži potrava a potom môžete vidieť veľmi rýchly výpad a v sekunde ulovenú potravu. Postačí jej terárium s veľkosťou dna aspoň 30-40 cm. Výška substrátu (lignocel, teráriová rašelina) by mala dosahovať aspoň 5 cm. Substrát je dôležitý kvôli udržaniu vlhkosti. Pre rohatku je nevyhnutná aj vodná plocha. Vo vodnej nádrži, v ktorej sa bude rohatka kúpať, by mala byť výška vodného stĺpca maximalne vysoká ako samotná žaba, aby sa zabránilo jej utopeniu. Vodnú nádrž upravte tak, aby sa do nej rohatke ľahko liezlo a vyliezalo (napr. použitím hladkých kamienkov rozložených okolo okrajov nádrže). Cez deň vykurujte žiarovkou na 25-30°C (nemusí sa vykurovať, ak nie je terárium vysadené kvetmi), v noci by sa teploty mali pohybovať medzi 20-25°C. Na rohatku nemusíte kupovať UVB, ale dopĺňajte vitamíny. 2x denne roste a udržujte substrát vlhký.
Škorpión kráľovský alebo tiež obrovský (Pandinus imperator) je nenáročný tvor. Terárium stačí o veľkosti 45 x 30 x 25 cm (d x š x v). Terárium by malo byť vysypané lignocelom, alebo teráriovou rašelinou s množstvom nízkych úkrytov. Škorpióni majú radi krytý chrbát. Ako potravu im podávajte 1-2x týždenne pár cvrčkov. Škorpión musí mať neustále prístup k vode. Dajte mu ju do plytkej misky. Teplota v teráriu by mala byť 24°C bez výkyvov. Vlhkosť by mala byť 70%.
Rosnička: Je okolo 15 cm veľká stromová žaba. Rosničku umiestnite do tropického paludária s nízkou vodnou hladinou a výlezom na súš. Žaba nie je zdatný plavec. Veľkosť paludária zvoľte aspoň 50 x 50 x 80 cm (d x š x v). Osádzajte zadnú stenu broméliami a vetvami na šplhanie. Živia sa živou potravou: hmyzom, červami, v dospelosti aj mýšatkami. Je to tvor s večernou a nočnou aktivitou.
Mohlo by vás zaujímať aj: Tabuľka detských veľkostí oblečenia
8. Vtáky
Chcete svoju domácnosť rozveseliť prítomnosťou hovoriaceho papagája, jemným spevom kanárika alebo roztomilým štebotaním pestúnok? K výberu vášho opereného kamaráta by ste mali pristupovať zodpovedne, pretože starostlivosť o jednotlivé druhy exotických vtákov je rozdielna a väčšinou pomerne náročná.
Speváci sa väčšinou nedajú skrotiť tak, aby vyhľadávali kontakt s človekom a zostávajú plachí. Sú časovo nenároční a majú malé nároky na priestor. Speváci by sa mali chovať aspoň v páre.
Ideálna je pre nich bedňová klietka alebo vitrína s rozmermi 80x50x40 cm, ktorá by mala byť umiestnená na pokojnom svetlom mieste blízko okna, ale nie v prievane. Bidielka by mali byť rozmiestnené čo najďalej od seba a mali by mať rôzne rozmery kvôli otlakom. Na klasické rovné bidielka je vhodné použivať pieskové návleky na brúsenie pazúrikov.
Spevavce sú semenožravé, a preto je vhodným krmivom lesknica, proso, senegalské proso v klasoch, mohár, trávne klásky. Ďalej sa podáva púpava, šalát, špenát či mäkké ovocie. Nevhodné je avokádo, ktoré je pre nich jedovaté a jablká s citrusmi, ktoré odvápňujú. Na prvom mieste je vždy dostatok čistej vody.
V našich chovoch sú zastúpené predovšetkým kanáriky, amady, pestúnky a zebričky.
Amada pestrá – patrí medzi pokojného a väčšinou ticho švitoriaceho speváka, ktorý je plachejší a nemá rád ruch a zhon. Hodí sa najmä do bytov, kde je ideálna teplota 20-24 ͒ C.
Kanárik – nie je veľmi plachý, je pohyblivý a čulý a na ľudí si ľahko zvykne. Kanáriky sú veľmi otužilé, a preto je možné ich chovať celoročne vonku, ak sa im zaistí úkryt pred vetrom a dažďom.
Pestúnka – rovnako ako kanárik, je veľmi nenáročná. Pestúnky môžu byť chované aj v malých klietkach, kratších ako 40 cm dĺžky, avšak vždy aspoň dve. Tento spevák sa rád kúpe, stále poskakuje a šteboce.
Zebrička – ide skôr o teplomilného vtáka, ktorý nie je príliš vhodný do nevykurovaných vonkajších voliér, ale ako stvorený do panelákových bytov. Zebričky, ktoré sú veľmi čiperné, sa rady slnia a kúpu. Zebrička austrálska: Chov a starostlivosť
7. Chameleon
Chameleón môže byť fascinujúcim a jedinečným domácim zvieraťom, no nie je pre každého.
Z pohľadu starostlivosti a vytvorenia vhodných podmienok pre život je chameleón chovateľsky náročnejšie domáce zviera, čo by si mal každý jeho budúci majiteľ uvedomiť. Zároveň to nie je zvieratko na maznanie. To však neznamená, že tieto krásne stvorenia nemôžu byť aj zábavné. Pozorovať chameleóna pri lezení alebo kŕmení je jednoducho zážitok, ktorý sa nikdy neopozerá.
Chameleóny sú výnimočné plazy žijúce vo viacerých oblastiach a klimatických podmienkach sveta. Polovica druhov chameleónov pochádza z Madagaskaru a ostatné môžeme nájsť vo voľnej prírode Afriky, Ázie a dokonca aj Európy. Prirodzeným prostredím pre chameleóny sú stromy, na ktoré sú výborne prispôsobené. Chameleóny sú mäsožravce živiace sa prevažne hmyzom, no potravou väčších chameleónov sa môžu stať i menšie stavovce vrátane malých plazov a cicavcov.
Evolúcia obdarovala chameleóny veľmi zaujímavou stavbou tela a schopnosťami. Či už ide o vypuklé, nezávisle sa pohybujúce oči schopné takmer 360° videnia, kliešťovité zakončenia nôh a prichytávací chvost, ktoré sú prispôsobené na uchopovanie konárov alebo vystreľovací jazyk, ktorý môže chameleón vysunúť až do dvojnásobnej dĺžky tela, všetky tieto prednosti robia z chameleóna mimoriadne zaujímavé stvorenie. Chameleón jemenský: Chov a starostlivosť
Vzhľad chameleónov sa môže značne líšiť v závislosti od prostredia v ktorom žijú. Rozlišujú sa vo veľkosti i tvare tela, farbe (odtiene zelenej, modrej, žltej, oranžovej, hnedej a čiernej), správaní i v dĺžke života. Niektoré druhy chameleónov dokážu meniť svoje sfarbenie aby splynuli s prostredím, regulovali si teplotu alebo ako prejav emócií ako sú strach alebo hnev. Najmenšie druhy nedosahujú dĺžku ani 5 cm, zatiaľ čo najväčšie chameleóny merajú až 75 cm. Ich dĺžka života sa v závislosti od druhu pohybuje od 3 do 12 rokov.
6. Korytnačky
Suchozemská korytnačka je chovateľsky veľmi zaujímavé, no náročné zviera
Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po desaťročia, keďže sa dožívajú 50 až 100 rokov.
Suchozemské korytnačky sú krásne a áno aj zábavné stvorenia. Pozorovať korytnačku pre lezení alebo kŕmení je jednoducho zážitok, ktorý sa nikdy neopozerá.
Druhy suchozemských korytnačiek
Na svete je známych viac ako 100 druhov suchozemských korytnačiek z ktorých je väčšina ohrozených. Niektoré dorastajú len do pár cm no niektoré korytnačky sú skutoční obri ako napríklad najväčšia žijúca korytnačka slonia dorastajúca sa až do 1,3 m dĺžky a viac ako 1 m výšky. Suchozemská korytnačka chov a starostlivosť
5. Pes
Starostlivosť znamená to, že denne s ním budeme chodiť na prechádzky. Tiež to ale znamená, že mu pravidelne poskytneme starostlivosť, vďaka ktorej bude dodržiavať dobrú hygienu a ktorá nás môže upozorniť na prípadné abnormálne znaky, ktoré môžu signalizovať chorobu.
Ak ste sa rozhodli pre psíka určite si pozrite tento článok :
TOP 10 plemien psov vhodných do bytu
4. Mačka
Mačky sú od prírody veľmi čistotné a nie je problém naučiť ich používať mačacie WC.
Mačky odjakživa lozia po stromoch, skáču do výšky a obrusujú si pazúriky na kmeni stromu. Aby bola vaša mačka spokojná a žila plnohodnotným životom, bude potrebovať niečo, po čom by sa šplhala do výšky, na čom by si obrúsila drápky a zároveň si odpočinula, čiže mačací strom. V obchodoch je už dnes možné zakúpiť rozličné odpočívadlá – od jednoduchých až po najzložitejšie. Šikovnejší si však mačací strom vyrobia sami. Taký strom splní svoj účel a zároveň je nezvyčajným doplnkom do vašej domácnosti.
Pelech má byť mäkký, dostatočne veľký, na teplom mieste, blízko vášho „pelechu“. Je možné, že mačka v ňom nebude spávať, keď budete doma – predsa len je to spoločenské zviera a chce byť čo najviac vo vašej prítomnosti. Časom si však na pelech zvykne a keď bude chcieť mať pokoj, určite si doň zalezie. Po čase zistíte, že mačka vo vašom domove nájde kopec útulných miest, na ktorých bude spať (sedačka, vaša posteľ, parapet, odpočívadlo, nábytok,…).
3. Morské prasiatko
Morské prasiatko je zaujímavé, inteligentné a ak sa s ním správne zaobchádza, tak aj priateľské domáce zvieratko. Morča domáce chov a starostlivosť
Morské prasiatka alebo morčatá sú hlodavce pôvodne pochádzajúce z Južnej Ameriky. Známych je dodnes osem druhov morčiat, no v domácich podmienkach sa chová len jeden z nich – morča domáce. Morčatá sa dožívajú štyroch až ôsmych rokov a sú to spoločenské tvory, takže potrebujú spoločnosť iných morských prasiatok. Morské prasiatka sú veľmi populárne domáce zvieratká aj pre rodiny s deťmi, vďaka ich povahe, spoločenskému správaniu a nenáročnej starostlivosti.
2. Rybičky
Vytvoriť si v byte akváriový kútik už v súčasnosti nie je problém. Dá sa zrealizovať pomerne jednoducho a relatívne lacno. Všetko na jeho prevádzku, dokonca aj so stolíkom, možno kúpiť ako súpravu. Aby akvárium bolo dlhodobo funkčné, je dobré riadiť sa aspoň základnými pravidlami.
Akvárium plní niekoľko funkcií. V byte pôsobí oživujúco, najmä ak má stojan s akváriom poličky na umiestnenie ťahavých či previsnutých rastlín, a tak spolu vytvárajú živú obrazovku orámovanú previsnutou zeleňou, teda krásny zelený kútik. Kreslo umiestnené v blízkosti akvária poslúži nielen na pozorovanie života rybičiek, ale aj na psychickú relaxáciu po uponáhľanom a stresujúcom pracovnom dni. Navyše, takýto kútik pozitívne ovplyvňuje aj kvalitu ovzdušia v interiéri – osviežuje a zvlhčuje vzduch, zeleň zasa uvoľňuje do ovzdušia dezinfekčné i ozdravné látky. Okrem toho zeleň významne pôsobí na regeneráciu unavených očí (od počítača a televízora).
1. Škrečok
Škrečky nie sú veľmi náročné na starostlivosť. No napriek tomu sa im treba venovať. Na bývanie je najvhodnejšia asi klietka s plastovým dnom. Nemala by však mať veľké rozostupy medzi mrežami, hlavne ak chováte menšie druhy škrečkov (ako malé, sú ešte menšie než sa v skutočnosti zdajú, pretože majú hrubú srsť a preto môžu preliezť aj cez malilinké škáročky).
Pravidelná starostlivosť
Denné práce
-každý deň dávajte škrečkovi čerstvé jedlo.
Nedávajte ho však viac ako sám zje a dávajte mu ho vždy v rovnaký čas.
-skontrolujte kúty a vymeňte hobliny za čisté.
-denne mu dávajte šťavnatú potravu a nejakú tú maškrtku.
-zosušenú zeleninu a ovocie odstráňte.
-denne sa mu prihovárajte a hrajte sa s ním, aby na vás tak ľahko nezabudol :o) (samozrejme len keď je hore)
Týždenné práce
-každý týždeň mu vymieňajte vodu a napájačku vyčistite.
– čistite klietku (vymeňte podstielku, domček opláchnite teplou vodou, umyte koliesko na behanie…)
-vymeňte vetvičky na obhrýzanie a lezenie alebo ich opláchnite teplou vodou Mesačné práce
-stačí len keď mu raz za mesiac spravíte ,,generálku“ jeho klietky, čiže ju celú vysprchujte horúcou vodou a poutierajte + výmena pilín, …
Správne čistenie klietky
Čistenie klietky nie je žiadna veda, ale chcela by som vám dať zopár rád- nechcete predsa vášho škrečuľka stresovať? Raz za týždeň mu vymeňte podstielku za čistú. Ak nie je jeho stará podstielka veľmi znečistená, je dobré, ak mu z nej odoberiete a nasypete ju do domčeka a na novú (podstielku :o)).
Pokiaľ si škrečok robí zásoby, tiež mu z jeho starých odoberte čo najviac čistej potravy a nasypte ju do domčeka. Snažte sa pritom nepoužívať veľmi ruky, ale napríklad umelohmotnú lyžicu. Tiež mu prepláchnite horúcou vodou jeho hračky. Raz za mesiac treba okrem normálneho čistenia vyčistiť aj mreže klietky, prípadne steny akvária.!!! Nečistite klietku čistiacimi prostriedkami, lebo môžu byť škodlivé. Úplne postačí horúca voda.
Kúpanie škrečka
Zrejme sa už stalo, že bol váš miláčik špinavý alebo bol trochu viac „cítiť“ a tak ste si povedali, že ho okúpete, keď už on sám sa do toho umývania nejako nemá. Ale môže sa vlastne škrečok kúpať? To je asi druhá otázka, ktorú ste si zároveň položili.
A odpoveď je- áno. No môže sa veľa vecí, ale nie všetky sú aj správne. Takže aby som bola presnejšia, škrečok sa síce kúpať smie, no nie je to preňho veľmi dobré a to z niekoľkých dôvodov. Za prvé môže prechladnúť, či už z toho, že je teplota vody zlá, alebo ste ho dali mokrého do klietky/akvária. Tiež väčšina škrečkov vodu nemá práve v láske. Piť ju v malých kvapkách- to je v poriadku. No byť v nej namočený celý…
Ak sa niekto spýta, či škrečky vedia plávať, tak áno. Nemusíte sa o tom presviedčať sami, ak to nie je nevyhnutné. Plávajú ako malinké psy- kmitajú packami (Je predsa logické, že nebudú plávať kraula, že : )?). No snažia sa dostať čo najrýchlejšie z vody von. Preto ak dáte škrečka do umývadla, budú to preňho len ďalšie stresy, že sa nemôže dostať preč, lebo sa mu šmýkajú labky. No keď to je už nutné, že je škrečok naozaj špinavý, je dobré zobrať nejakú väčšiu nádobu a napustiť ju vlažnou vodou tak, nech nemusí plávať (nie je to práve ich najobľúbenejší šport). Nechajte škrečka chvíľku behať v nádobe, no treba dať pozor, aby neušiel. Potom ho opatrne osušte nejakou čistou handričkou, chvíľu nechajte behať v rukách a keď bude suchý, môže ísť naspäť do domčeka. V žiadnom prípade nepoužívajte na umývanie šampón, či mydlo! Niečo iné samozrejme je, ak váš škrečok ochorie a zverolekár mu „predpíše“ nejaké kúpele.
To mu viac pomôže ako ublíži. Tými kúpeľmi ale myslím nejaké harmančekové alebo iné, ktoré odporučí veterinár. V obchodoch predávajú aj rôzne vaničky pre škrečky, ktoré sa pripevnia ku klietke, no nemyslím si, že sú využiteľné. Aj keď som už počula, že si nejaký škrečok takúto vaničku celkom obľúbil, potom čo do nej pár krát omylom spadol, a teraz si chodí „zaplávať“, no aj tak som presvedčená, že sú to len zbytočne vyhodené peniaze. Aj keď pripúšťam, možno práve váš drobec bude nejaký „vodný živel“ ; )