AkvaristikaAKVARISTIKA

Gekončík nočný: chov a starostlivosť

Gekončík nočný (Eublepharis macularius) je malá atraktívna jašterička, ktorá žije v oblastiach od juhovýchodu Afganistanu cez Pakistan až po sever Indie. Tento druh gekona je veľmi obľúbený medzi chovateľmi a milovníkmi plazov, vďaka svojej malej veľkosti, zaujímavým farbám, veľkým očiam a vzorovaním na telo.

Gekončík nočný

Gekončík nočný

 

Dospelý gekončík nočný dorastá do veľkosti 20 – 30 cm, pričom samičky sú o niečo menšie a ľahšie ako samčekovia. Sú známe svojimi vertikálnymi zornicami a voľnými očnými viečkami, čo je zriedkavé medzi plazmi. Na končatinách majú päť prstov s pazúrikmi, ktoré im umožňujú šplhať po skálach a vetvách.

Chov a starostlivosť o gekončík nočný je pomerne jednoduchý, vďaka čomu je tento druh ideálny pre začínajúcich chovateľov. Potravu tvoria prevažne hmyz a menšie obratlovce, ako sú cvrčky, šváby, myši alebo múčne červy. Gekončík nočný žije v teráriu, ktoré by malo byť zariadené s prírodnými materiálmi, úkrytmi a vhodnou teplotou a vlhkostou.

Biologia a výskyt

Biologia a výskyt

 

Fyzické charakteristiky

Gekončík nočný je malá jašterička, ktorá váži približne 50 – 80 g. Samičky sú zvyčajne ľahšie ako samci o približne 10 g. Tieto jašterice dorastajú do dĺžky 20-30 cm, pričom chvost tvorí zhruba 10 cm. Chvost je hrubší a segmentovaný; v ňom sa ukladá tuk ako zásoba energie pre zvieratá. Gekončík nočný má vertikálnu zornicu a voľné očné viečka, čo je zriedkavé u plazov.

Geografická rozšírenie

Gekončík nočný sa vyskytuje v oblastiach ako Afganistan, Pakistan a sever Indie. Žije hlavne vo suchých oblastiach, skalnatých púšťach, riedko porastených trávou a kamenistých stepoch. Táto jašterica je aktívna za súmraku a v noci a pohybuje sa pomalým, typickým spôsobom celého tela, čo pripomína skôr salamandru než jaštera. Gekončík nočný dokáže zachytiť povrchy pomocou svojich piatich prstov s pazúrikmi na končatinách, vďaka čomu dokáže liezť po skálach.

Chov v teráriu Gekončík nočný

Chov v teráriu Gekončík nočný

 

Potrebné pre chov

Pri chove gekončíka nočného potrebujete terárium s rozmermi približne 90 x 50 x 40 cm, ktoré ponúkne dostatok priestoru pre 1 samec a 2 až 3 samice. Substrát by mal byť zmesou kameninovej drviny a piesku. Pre záujem o úkryty, môžete vyložiť zadnú stenu a boky terária kameňmi, bridlicami alebo kôrou.

Teplota a vlhkosť

Nastavte teplotu v teráriu na 28 – 30°C počas dňa a 22 – 25°C v noci. Pre dlhodobé zdravie gekončíkov udržiavajte vlhkosť v rozmedzí 40 -60%. Umiestnite rôzne úkryty s nižšej a vyššej teplotou, aby mali gekončíky možnosť si zvoliť vlastnú pohodlnú teplotu.

Dĺžka života Gekončík nočný

S primeranou starostlivosťou sa gekončík nočný môže dožiť až 20 rokov. Dôležitými faktormi pre dlhovekosť sú pravidelná strava, príslušné teploty a správna vlhkosť v teráriu.

Parenie a rozmnožovanie

Optimálne skupiny pre chov gekončíkov sú 1 samec s 3 až 4 samicami. V takejto skupine samec rozdelí svoju pozornosť rovnomerne medzi všetky samičky. Zimovanie je dôležitou súčasťou pred parením a zaručuje, že samičky budú mať dostatok energie na reprodukciu. Zimovanie prebieha na teplotách okolo 18°C na obdobie 1 až 2 mesiacov.

Gekončík nočný je atraktívna jašterica, ktorá je známa svojou nenáročnosťou na chov a jednoduchým rozmnožovaním. Dôsledným dodržiavaním spomenutých podmienok a prístupom k ich potrebám získate zdravých a šťastných jaštericiek do vášho terária. Felzuma madagaskarská: Chov a starostlivosť

Výživa a potrava Gekončík nočný

Výživa a potrava Gekončík nočný

 

Typická strava

Gekončík nočný je mäsožravec, ktorý sa živí prevažne hmyzom. Jeho bežná strava zahŕňa rôzne druhy hmyzu ako:

  • Cvrčky: Toto sú populárne a široko dostupné krmivo pre gekončíky.
  • Šváby: Môžete ponúknuť svojmu gekončíkovi šváby ako doplnok k jeho potrave.
  • Kobylky: Sú to ďalšie vhodné krmivo pre gekončíky nočné.

Pri kŕmení svojho gekončíka je dôležité dbať na to, aby bol hmyz ideálne živý, aby si ho mohol uloviť a stráviť. Strava by nemala obsahovať ovocie a zeleninu, pretože ich nedokážu dobre stráviť.

Suplementace

Okrem hmyzu je dôležité dodávať gekončíkovi potrebné doplnky, vitamíny a minerály. Preto by ste mali zabezpečiť dostatočný prísun:

  • Vitamínov: Zabezpečujú správny rast, vývoj a celkové zdravie vášho gekončíka.
  • Vápnika: Dôležitý pre udržanie silných kostí a pre vytváranie vajíčok u samičiek.

Suplementáciu môžete realizovať pridávaním vitamínov a minerálových práškov do potravy vášho gekončíka. Tento proces je známy ako práškovanie alebo keinovanje. Dávkovanie a frekvencia suplementácie by mala závisieť na veku, veľkosti a stavu vášho gekončíka, ako aj na konktrétnej kombinácii doplnkov.

Zdravie a starostlivosť

Zdravie a starostlivosť

 

Problémy so zdravím

Aj keď sa o gekončíka nočného (Eublepharis macularius) staráte správne, môžu u neho vzniknúť rôzne zdravotné problémy. Jedným z nich sú problémy s očami. Aby ste predišli infekcii alebo zraneniu očí, dávajte pozor, čo používate ako substrát na dno terária. Vyvarujte sa príliš jemnému alebo hrubému terarijnímu piesku. Mnohí odborníci odporúčajú používať textilné podložky alebo papierové utierky.

Starostlivosť o mláďatá

Po narodení mláďat gekončíka nočného je potrebné zabezpečiť im zodpovedajúcu starostlivosť. Pre úspešný vývoj mláďat zariadte vhodný priestor v teráriu. Mladé gekoničky potrebujú nižšiu teplotu a vyššiu vlhkosť ako dospelé zvieratá.

Uistite sa, že máte pre mláďatá vhodné kŕmenie. Hlavnou potravou pre gekončíka nočného je hmyz, ako sú cvrčky alebo potkaničky. Aby ste podporili dobrý vývoj a rast mláďat, je dôležité im poskytnúť dostatočnú vápnikovú a vitamínovú suplementáciu.

Väčšina starostlivosti o mláďa spočíva v udržiavaní vhodného prostredia a správnom krmení. Kvalitná starostlivosť o mláďatá zabezpečí ich rýchlejší rast a zdravý vývoj.

Mutácie a farebné varianty Gekončík nočný

Mutácie a farebné varianty Gekončík nočný

 

Pri chove Gekončíkov nočných sa často stretávate s rôznymi farebnými mutáciami a genetickými variáciami. Tieto mutácie zahrňujú napríklad albino formy: Gekon – chov gekona a čo potrebuj Rainwater albino a Bell albino.

Časté sú aj ďalšie farebné varianty ako blizzard, blazing blizzard, banana blizzard, murphy patternless a patternless albino. Okrem týchto zmien sa môžete stretnúť aj s kombináciami ako APTOR, RAPTOR, RADAR a snake-eye, ktoré sú výsledkom kríženia rôznych mutácií.

Niekedy narazíte aj na unikátne farebné zmeny v Gekončíku nočnom, ako sú ember, diablo blanco, enigma, či giant mack. Medzi ďalšie zaujímavé farebné varianty patrí snow, line bred snow, black velvet, black pearl, hypermelanistic, high yellow a super hypo.

Z časti sú obľúbené aj tangerine formy, ktoré vytvárajú živé oranžové a červené odtiene. Farebné mutácie carrot tail a carrot head sa prejavujú vo veľkom počte červených škvŕn na chvoste alebo hlave gekona.

Gekončík nočný disponuje aj špeciálnymi druhmi vírového znaku a distribúciou farieb, ako sú baldy, hybino, sunglow, snowglow, bold stripe, reverse stripe, red stripe, jungle lavender a iné. Je dôležité si uvedomiť, že mnohé z týchto mutácií a farebných variácií sú výsledkom chovateľskej činnosti.

V prírode sa Gekončíky nočné vyskytujú v základnej farebnej forme, ktorú označujeme ako normálny. Jedná sa o základnú farebnú mutáciu, ktorá je do veľkej miery odlišná od tých, ktoré pozorujete v zajatí. V prírode sa môžu vyskytovať aj ďalšie zaujímavé farebné variácie, ako je mimika, jungle či lavender.

Pri chove gekonov je dôležité venovať pozornosť genetike a farebným formám, aby ste vytvorili zdravé a atraktívne jedince. Výber vhodných chovných párov môže mať veľký vplyv na farebné prejavy mláďat, preto je dôležité dobre poznať svojich plazov a ich genetické pozadie.

Adopcie a nákup

Adopcie a nákup

 

Pri zvažovaní adopcie alebo nákupu Gekončíka nočného (Eublepharis macularius), často nazývaného tiež leopard gecko, je dôležité zabezpečiť si vhodné ubikácie a informovať sa o jeho potrebách.

Predovšetkým sa odporúča zvoliť si zvieratko zo zodpovedného chovu. Je možné adoptovať Gekončíka nočného z útulku alebo zo zvieracej burzy. Pre niektorých je možnosť adopcie atraktívnejšia, pretože môžete pomôcť zvieratku nájsť nový domov.

Ceny Gekončíkov nočných sa môžu líšiť na základe rôznych faktorov, ako je populácia, farebná mutácia a pohlavie zvieratka. Ceny sa pohybujú najčastejšie približne od 20 €. V niektorých prípadoch sa môže cena dohodnúť pri odbere väčšieho množstva zvierat.

Pri výbere ubikácie pre vášho Gekončíka nočného je potrebné zabezpečiť takú, ktorá poskytuje dostatočný priestor a skrytia pre jeho pohodlie. Terária s rozmermi minimálne 60x40x40 cm sú vhodné pre jedno dospelé zviera. Je dôležité zohľadniť, že ideálne podmienky zahŕňajú tepelný gradient, dostatok úkrytov a dostupnosť čistej vody.

Majte na pamäti, že starostlivosť o Gekončíka nočného vyžaduje aj pravidelnú kontrolu teploty a vlhkosti v teráriu, ako aj správne kŕmenie a zabezpečenie dostatočného množstva vápnika a vitamínov.

Záver Gekončík nočný

 

Záver

 

 

Gekončík nočný (Eublepharis macularius) je zástupcom čeľade gekonových (Gekkonidae) a radu šupinatcov (Squamata). Tento druh jaštera je obľúbený v teraristike, a preto sa vám ponúkame niekoľko dôležitých informácií o jeho chove.

Pri príprave terária pre gekončíka nočného je dôležité pamätať na jeho biotop. Tieto jaštery žijú v kamenistých púšťach a suchých trávnatých oblastiach južnej a juhozápadnej Ázie. Preto by ste mali vytvoriť prostredie s vhodnou substrátom, úkrytmi a teplotnými zónami, ktoré napodobňujú prirodzené podmienky.

Stravu gekončíka nočného by ste mali pozostávať z žijúcich kŕmnych zvierat, ako sú kobylky, šváby, cvrčky a svrčky. Dospelé gekončíky nepotrebujú každodenné kŕmenie, zatiaľ čo mláďatá by ste mali kŕmiť pravidelnejšie. Uistite sa, že vaše gekončíky dostávajú dostatok vápnika a vitamínov nevyhnutných pre ich zdravie a rast.

Gekončík nočný dorastá v dĺžke od 20 do 30 cm. Majú zaujímavý vzhľad s pestrým žltohnedým sfarbením a výraznými čiernymi znakmi. Sú nenároční na chov a celkovú starostlivosť, čo ich činí ideálnymi pre začínajúcich chovateľov. Ich očakávaná dĺžka života v zajatí je zvyčajne 7 až 9 rokov, pri správnej starostlivosti.

Vďaka ich atraktívnemu vzhľadu, nenáročnosti na starostlivosť a zaujímavému správaniu sú gekončíky nočné obľúbenými obyvateľmi terárií u mnohých chovateľov. Dúfame, že tieto informácie vám pomôžu v úspešnom chove tohto fascinujúceho druhu jaštera.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button