AkvaristikaAKVARISTIKA

Felzuma madagaskarská: Chov a starostlivosť

Felzuma madagaskarská. Chov a starostlivosť o Felzumu madagaskarskú, alebo inak nazývanú Phelsuma madagascariensis, je populárnym odvetvím teraristiky. Táto krásna jašterica, ktorá pochádza z Madagaskaru, je jasne zelené farby s oranžovými a červenými škvrnami na hlave aj na chrbte. Spodná strana tela je bielej farby. Felzuma madagaskarská patrí k denným gekonovitým jašterom a živí sa predovšetkým hmyzom, ale nepohrdne ani sladkým nektárom a ovocím.

Felzuma madagaskarská

 

Felzuma madagaskarská

 

 

Pri chove Felzumy madagaskarskej je dôležité zabezpečiť jej vhodné prostredie. Teplota v teráriu by mala byť cez deň 25-30 °C, v noci 19-22 °C. Vlhkosť vzduchu by mala byť 60-70%, v noci až 80-90%. Dôležitý je dostatok úkrytov, napríklad z bambusových stoniek, a pravidelné UV žiarenie. Potrava Felzumy madagaskarskej by mala pozostávať z hmyzu, ovocnej kaše, ovocia a medu. Rozmnožovanie je relatívne jednoduché, ale je potrebné mať na zreteli, že samce bývajú voči samiciam agresívne.

V tomto článku sa dozviete viac o chove a starostlivosti o Felzumu madagaskarskú. Bude vám poskytnutá informácie o vhodnom prostredí pre Felzumu madagaskarskú, jej potrave a rozmnožovaní. Taktiež sa dozviete o jej pôvode a spôsobe života v prírode na Madagaskare. Ak uvažujete o chove Felzumy madagaskarskej, tento článok vám poskytne užitočné informácie pre úspešné a zdravé chovanie tohto krásneho tvora.

Popis a rozšírenie

 

Popis a rozšírenie

 

 

Felzuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis) je gekónovitý jašter, ktorý žije v pralesoch Madagaskaru. Tento druh je najväčším zástupcom rodu felsuma a patrí medzi insektovorné jaštery. Felsuma madagaskarská sa živí bezstavovcami, lezúcim aj lietajúcim hmyzom a pavúkmi, ktoré lovia. Preto sa hmyz predkladá živý, ale nepohrdne ani nektárom z kvetov a prezretým ovocím.

Felzuma madagaskarská je rozšírená po celom Madagaskare, ale najčastejšie sa vyskytuje na východe a severe ostrova. Tento druh je prispôsobený životu v korunách stromov a dokáže sa pohybovať aj po vertikálnych plochách. Felzuma madagaskarská sa vyskytuje v pralesoch Madagaskaru, kde žije na stromoch a kríkoch.

Phelsuma madagascariensis grandis je poddruh felzúmu madagaskarského, ktorý je väčší ako ostatné poddruhy. Samec meria v priemere 25 cm, zatiaľ čo samice sú menšie a meria okolo 23 cm. Felzuma madagaskarská má zelenú farbu tela ozdobenú oranžovými a červenými škvrnami. Spodná časť tela je biela.

V teraristike je felzúma madagaskarská veľmi populárnym druhom. Chov felsum madagaskarských vyžaduje špecifické podmienky a starostlivosť, aby sa felzúmy cítili dobre a boli zdravé.

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť

 

 

Pri chove felzumy madagaskarskej je dôležité zabezpečiť jej vhodné podmienky v teráriu. Na to treba dbať na správne zariadenie terária, vhodnú potravu a optimálne teploty a vlhkosť.

Terárium Felzuma madagaskarská

Terárium pre felzumu madagaskarskú by malo byť dostatočne veľké, aby mala dostatok miesta na pohyb. Odporúča sa terárium s minimálnymi rozmermi 45x45x60 cm pre jedného dospelého jedinca. Terárium by malo byť vybavené zelenou rastlinou, ktorá poskytuje úkryt. V teráriu by nemalo byť príliš veľa rastlín, aby sa zabezpečila dostatočná pohyblivosť felzumy.

Potrava

Felzuma madagaskarská sa živí hmyzom a pavúkmi, ktoré loví. Môže sa jej podávať aj ovocie a nektár z kvetov. Odporúča sa podávať živý hmyz, ale môže sa podávať aj mrazený. Je dôležité dbať na to, aby bola potrava dostupná v správnom množstve a aby neostávala v teráriu dlhšie ako 24 hodín.

Teplota a vlhkosť

Felzuma madagaskarská potrebuje teplotu v rozmedzí 24-28°C a vlhkosť v rozmedzí 60-80%. Na udržanie vhodnej teploty sa môže použiť vyhrievacia lampa alebo vykurovací kameň. Na udržanie vlhkosti sa môže použiť sprej alebo zvlhčovač vzduchu. Je dôležité kontrolovať teplotu a vlhkosť pravidelne, aby sa zabezpečila optimálna starostlivosť o felzumu madagaskarskú.

Takto by ste mali postupovať pri chove felzumy madagaskarskej. Dôkladnou starostlivosťou a správnym teráriom môžete zabezpečiť zdravie a spokojnosť vašej felzumy.

Rozmnožovanie Felzuma madagaskarská

 

Rozmnožovanie Felzuma madagaskarská

 

 

Felzuma madagaskarská je pomerne jednoduchá na rozmnožovanie. Chovateľ by mal mať v teráriu dvoch jedincov – samca a samičku. Rozmnožovanie felsum je možné celoročne, no najlepší čas na párenie je od marca do júna.

Pohlavie

Pohlavie felsumy je možné určiť podľa farby a veľkosti. Samce sú väčšie a majú výraznejšie farby ako samice. Okrem toho, samce majú na svojich stehnách póry, ktoré produkujú feromóny a slúžia na prilákanie samíc.

Vajíčka a mláďatá

Po úspešnom párení samica kladie vajíčka do hniezda, ktoré si pripraví v dutinách stromov alebo v iných úkrytoch. Vajíčka sa líšia v počte, no zvyčajne samica kladie 1-2 vajíčka naraz a môže kladnúť niekoľkokrát do roka.

Po kladení vajíčok sa samica o ne stará a chráni ich pred nebezpečenstvami. Po približne 60 dňoch sa z vajíčok vyliahnu mláďatá. Mláďatá sú malé a bezbranné, no po niekoľkých dňoch sa začnú samostatne pohybovať a hľadať potravu.

Pri rozmnožovaní felsum je dôležité dbať na správne podmienky v teráriu, ako sú teplota, vlhkosť a dostatok potravy. Ak sú podmienky správne, felzuma madagaskarská sa môže stať ľahko rozmnožiteľným a nenáročným druhom na chov. Šampón na vlasy

Zdravie a dĺžka života Felzuma madagaskarská

 

Zdravie a dĺžka života Felzuma madagaskarská

 

 

Felzuma madagaskarská je pomerne zdravá a odolná živočíšna druh, ktorá môže žiť až 10 rokov v zajatí. V prírode sa jej dĺžka života môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je napríklad dostupnosť potravy, kvalita životného prostredia a prítomnosť predátorov. V priemere sa však predpokladá, že felzuma madagaskarská môže žiť až 8 rokov v prírode.

Aby ste zabezpečili zdravie vašej felzumy, je dôležité poskytnúť jej primerané životné podmienky. Felzuma potrebuje dostatok priestoru na pohyb a šplhanie, preto by malo byť terárium dostatočne veľké. Môže sa vyskytnúť aj problém s nedostatkom vitamínov a minerálov, preto je dôležité poskytnúť felzume vyváženú stravu, ktorá obsahuje potrebné živiny.

Pravidelná kontrola zdravia felzumy je tiež dôležitá. Ak si všimnete akékoľvek zmeny v správaní alebo vzhľade vašej felzumy, mali by ste ju ihneď zobrať k veterinárovi špecializujúcemu sa na exotické zvieratá. Niektoré zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť u felzumy, sú napríklad ochorenia očí, problémy s trávením alebo infekcie.

Všeobecne platí, že starostlivosť o felzumu madagaskarskú je pomerne jednoduchá a zvládnuteľná aj pre začiatočníkov. Ak sa budete riadiť odporúčaniami týkajúcimi sa kŕmenia, životného prostredia a starostlivosti o zdravie vašej felzumy, môžete sa tešiť z dlhého a zdravého spoločného života.

Záver

 

Záver

 

 

V tomto článku sme sa dozvedeli mnoho užitočných informácií o chove felsumy madagaskarskej. Ak sa rozhodnete pre chov tohto krásneho gekóna, musíte si byť vedomí, že je to zodpovedná úloha, ktorá vyžaduje veľa času a starostlivosti.

Ako sme spomínali v časti o chove felsumy, je dôležité mať vhodné vybavenie a prostredie pre vašu felsumu. Tento gekón potrebuje dostatok miesta na pohyb, vhodné teploty a vlhkosť, a správnu stravu. Nezabúdajte na to, že felzuma madagaskarská je insektovorný gekón, takže by ste mali zabezpečiť dostatok hmyzu v ich strave.

Pri chove felsumy je tiež dôležité mať na pamäti, že každý gekón má svoju vlastnú osobnosť a chovanie. Preto je dôležité venovať sa každému jednotlivcovi osobitne a prispôsobiť sa jeho potrebám.

Venujte sa svojej felsume s láskou a starostlivosťou a budete mať skvelého spoločníka na mnoho rokov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button