AKVARISTIKAAkvaristika

Agama bradatá – chov a starostlivosť

Agama bradatá, známa aj ako Pogona vitticeps, je veľmi obľúbený jašter, ktorý pochádza z centránej Austrálie. Jeho biotopom sú stepi, polopúšte a riedke lesy, a vyznačuje sa farebnými šupinami, ktoré môžu byť béžové, žlté až červené. Tieto zaujímavé tvory môžu byť výnimočnými spoločníkmi v domácnosti, ak im poskytnete správne podmienky chovu a starostlivosť.

Agama bradatá

Agama bradatá

 

Chov agamy bradatej vyžaduje vhodne zariadené terárium a pestré kŕmenie. Je dôležité, aby bolo terárium dostatočne veľké a zodpovedalo potrebám tohto druhu jaštera, aby sa mohol cítiť pohodlne. Čo sa týka stravy, agamy sú všežravé, takže ich kŕmenie by malo zahŕňať rôzne druhy hmyzu, ovocia a zeleniny.

Pri starostlivosti o agamu bradatú je základom pravidelné monitorovanie teploty a vlhkosti v teráriu, aby sa udržiavali optimálne podmienky pre vášho jaštera. Okrem toho je potrebné dbať na čistotu terária a správne osvetlenie, ktoré napodobňuje prirodzené prostredie. V prípade úspešného splnenia týchto podmienok budú agamy bradaté výnimočne vďačnými a príjemnými spoločníkmi v domácnosti.

Všeobecný opis

Všeobecný opis

 

Vzhľad Agamy Bradatej

Agama bradatá, známa aj ako Pogona vitticeps, je exotický jašter zo stepí, polopúští a -riedkych lesov Austrálie. Je obľúbeným terárijným zvieraťom vďaka svojmu impozantnému vzhľadu. Charakteristickým znakom sú šupinové výrastky pozdĺž strán hlavy, ktoré pripomínajú fúzy.

Agama bradatá má sivú alebo hnedú farbu, vrátane tmavších znakov a výrastkov. Táto farba jej umožňuje dobre sa skrývať a napodobovať svoje prirodzené prostredie.

Veľkosť a hmotnosť

Tieto zaujímavé jaštery dosahujú dĺžku od 30 do 45 centimetrov, pričom chvost môže byť až takmer dvakrát taký dlhý, čo zahrňuje až 60 cm. Hmotnosť agamy bradatej záleží na individuálnych rozdieloch, ale spravidla sa pohybuje v rozmedzí od 150 do 500 gramov.

Rozšírenie v divokej prírode

Agama bradatá je pôvodná z Austrálie, kde obýva savany, púšte a polopúšte, ako aj rákosie. Tieto jaštery sú najčastejšie nájdené v oblastiach s nízkym porastom a rastlinnosťou, kde majú dostatok priestoru na slnenie, úkryt a hľadanie potravy.

Vo svojom prirodzenom prostredí si agama bradatá vyberá vhodné úkryty v podobe väčších skál, stromov alebo lístia, kde sa často zdržiava s cieľom udržať svoju telesnú teplotu. Tieto jaštery sú aktívne počas dňa a večera a sú známe svojou prirodzenou zvedavosťou a schopnosťou adaptovať sa na rôzne podmienky prostredia.

Podmienky chovu Agama bradatá

 

Podmienky chovu Agama bradatá

 

 

Vyberte si správne terárium

Pre Agamu bradatú je dôležité vybrať vhodné terárium. Uistite sa, že má dostatok priestoru pre pohyb a úkryty. Terárium by malo byť dlhšie ako vysoké, so základnou minimálne 120×60 cm pre dospelého jedinca.

Potrebné osvetlenie a teplota

Osvetlenie je kľúčové pre správny vývoj a zdravie Agamy bradatej. Potrebujete UVB žiarovku na tvorbu vitamínu D3 a vápnika, ktorý je potrebný pre zdravý rast kostí. Teplota v teráriu by mala byť medzi 24 – 35°C. Usporiadajte teplomery na viacerých miestach terária, aby ste mohli sledovať teplotné gradienty a umožniť zvierati regulovať svoju telesnú teplotu. Felzuma madagaskarská: Chov a starostlivosť

Vlhkosť a Vetranie

Agama bradatá pochádza zo suchých oblastí Austrálie, preto by vlhkosť vzduchu mala byť nízka – medzi 30% až 40%. Zabezpečte, aby terárium disponovalo dostatočným vetraním pre udržanie primeranej vlhkosti vzduchu. V prípade potreby použite zvlhčovač vzduchu.

Vybavenie terária

  • Substrát: Ideálny substrát pre Agamu bradatú je kvalitný piesok alebo kokosové vlákno. Tento materiál pomáha simulovať prirodzené prostredie zvierat a zabezpečuje pohodlný povrch pre pohyb.
  • Konáre: Poskytnite im rôzne konáre pre stromového lezenia a odpočinok. To pomôže stimulovať ich prirodzené správanie a udržiavať ich aktívnych.
  • Úkryty: Agamy bradaté potrebujú miesta, kde sa môžu skryť a oddýchnuť. Poskytnite im viac úkrytov rôznych veľkostí, aby mali na výber.
  • Dekorácie: Estetické a praktické dekorácie, ako sú rastliny alebo kameň, môžu byť pridané pre zvýšenie pocitu „domova“ a obohatenia pre zviera.

Pamätajte, že starostlivosť o Agamu bradatú zahŕňa pravidelnú kontrolu ich terária a dodržiavanie všetkých podmienok potrebných pre ich zdravý život. Zvieratá na A

Výživa a kŕmenie

Výživa a kŕmenie

 

Stravovanie Agama bradatá

Agama bradatá (Pogona vitticeps) je všežravec, čo znamená, že sa živí rôznymi potravinami. Ich strava by mala obsahovať zeleninu, ovocie, mäso a hmyz. Je dôležité kŕmiť ich s rozmanitou stravou, aby získali všetky potrebné živiny.

Zelenina, ako sú strúhaná mrkva, púpava a čínska kapusta, by mala tvoriť asi 80% ich stravy. Ovocie, ako sú jablká a hrušky, môže byť podávané občas ako zdravý dezert. Mäso a hmyz, ako sú hlodavce, červy a sarančatá, by mali tvoriť zvyšných 20% stravy.

Pri kŕmení agamy bradatej je dôležité pravidelne kontrolovať, či dostáva správne množstvo potravy. Nadmerné kŕmenie môže viesť k obezite a zdravotným problémom.

Vitamíny a minerálny doplnok

Agamy bradaté potrebujú doplňky vápnika a vitamínu D3, ktoré sú dôležité pre ich kostrový a svalový rast. Môžete premiešať vápnikový prášok s ich potravou, alebo ho nasypať priamo na hmyz pred kŕmením.

Vápnikové doplnky by mali byť podávané niekoľko krát do týždňa, zatiaľ čo vitamín D3 by sa mal podávať menej často, približne jedenkrát za 2 týždne. Dávajte pozor, aby ste neprekročili odporúčané dávky, aby ste zabránili zdravotným problémom.

Miska na vodu

Agama bradatá potrebuje misku s vodou v jej teráriu. Miska by mala byť dostatočne veľká na to, aby agama mohla ľahko napíjať, ale nie príliš hlboká, aby nezväčšovalo riziko utopenia. Parný priesvit je tiež vždy dobrý spôsob, ako zabezpečiť môžu ľahko nájsť vodu.

Udržujte vodu čistú a denne ju kontrolujte a menie. Agamy bradaté sa môžu často kúpať v miskách s vodou, takže je dôležité udržiavať ich hygiene. Top 10 zvierat vhodných pre vaše deti

Reprodukcia Agama bradatá

Reprodukcia Agama bradatá

 

Priebeh rozmnožovania

Rozmnožovanie Agama bradatá prebieha tak, že samice klade vajíčka, ktoré sú opelené samcami. Predtým, ako sa samce a samice spárujú, môže dôjsť k námluvným rituálom, ktorý zahŕňa hlavne machrovské správanie samcov. Aby ste zabezpečili úspešný priebeh rozmnožovania, uistite sa, že máte dostatočne veľké terárium, ktoré umožňuje samcom a samicam príležitosť na zoznámenie a párenie.

Inkubácia vajec

Po oplodnení klade samica na bezpečnom mieste v teráriu svoje vajíčka. Keďže optimálne podmienky pre ich inkubáciu sú teplota okolo 28 – 32 °C a vlhkosť asi 70 – 80 %, je vhodné, aby ste vajíčka preniesli do inkubátora, ktorý poskytuje tieto podmienky. Doba inkubácie vajíčok u Agama bradatá trvá približne 50 – 75 dní, pričom pozorujete vývin mláďat cez priesvitnú skoru. Šampón na vlasy

Starostlivosť o mláďatá Agama bradatá

Po vyliahnutí sa mláďatám poskytnúť pestrú a výživnú stravu, ktorá zahŕňa malé hmyz (napr. cvrčky, súšenky) a zeleninu. Dôležité je udržiavať primeranú teplotu, vlhkosť a osvetlenie v teráriu, aby mladé Agamy mali dostatok energie pre rast a správny vývin orgánov. Mladé agamy by sa mali oddeliť od dospelých, aby sa predišlo agresii a konkurencii o potravu. Starostlivosť o mláďatá sa týka aj pravidelných a jemných kúpeľov, aby sa ich pokožka nevysušila a prebytočný stratený rohový povrch sa odlúčil.

Zdravotná starostlivosť

 

Zdravotná starostlivosť

 

Pri chove agamy bradatej je dôležité venovať pozornosť aj zdravotnej starostlivosti. Ako majiteľ, je potrebné, aby ste vedeli rozpoznať príznaky chorôb a zdravotných problémov, čo môžu postihnúť vášho miláčika.

V prvom rade je dôležité sledovať moč vášho zvieraťa. Zmeny v štruktúre moču alebo silný nepríjemný zápach môžu byť signálom rôznych zdravotných problémov. Preto by ste mali kontrolovať moč vašej agamy pravidelne a konzultovať zmeny s odborníkom.

V prevencii zdravotných problémov hrá dôležitú úlohu aj strava. Pravidelné podávanie vitamínov a minerálov posilní imunitu vášho zvieraťa a zabezpečí jeho celkovú vitalitu. Vitamíny a minerály je možné podávať priamo v potrave alebo prostredníctvom doplnkov stravy.

Ak sa rozhodnete adoptovať agamu bradatú, odporúčame navštíviť veterinára, aby skontroloval zdravotný stav vášho nového miláčika. Veterinár vám tiež môže poskytnúť rady a odporúčania týkajúce sa chovu a starostlivosti o agamu bradatú.

Dôležitou súčasťou starostlivosti je aj pravidelná kontrola chvosta, končatín a brady zvieraťa, pretože tu sa môžu objaviť rôzne infekcie alebo zranenia. Pri zisťovaní akýchkoľvek nezvyčajností je potrebné kontaktovať odborníka a prípadne zahájiť potrebnú liečbu.

Dodržiavanie týchto zásad zabezpečí, že vaša agama bradatá bude žiť dlhý a zdravý život. V prípade akýchkoľvek pochybností alebo otázok neváhajte konzultovať s odborníkom, ktorý vám pomôže správne sa starať o vášho exotického miláčika.

Zaujímavosti Agama bradatá

Zaujímavosti Agama bradatá

 

Správanie

Agama bradatá je zaujímavý druh jaštera, ktorý pochádza z polopúštnych oblastí a suchých lesov vnútrozemskej Austrálie. Vytvárajú menšie spoločenstvá, v ktorých najsilnejší samec zaujíma vedúce postavenie. Tieto jaštery sú dennou aktivitou a nevykazujú hanbu, čo znamená, že môžete použiť veľké vivárium už od ich mladého veku.

Dĺžka života

Agama bradatá sa v zajatí dožíva veku, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani hociktorý pes. Pokiaľ sa o ňu budete dobre starať a vydrží jej dobré zdravie, môže sa dožiť až 15 rokov. Dospelé zvieratá by mali byť kŕmené 3-4 krát za týždeň.

Dĺžka života Agamy bradatej je približne 10 rokov, ale v dobrých podmienkach a správnej starostlivosti môže byť ešte dlhšia.

Väčšinou je Agama bradatá veľmi zaujímavý jašter na chov s mnohými jedinečnými vlastnosťami. S úspešnou starostlivosťou môže byť taktiež skvelým spoločníkom vo Vašom domove.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button