Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Švédsky losí pes: Charakteristika plemena

Švédsky losí pes, tiež známy ako Jämthund, je plemeno veľkého špicového typu, ktoré pochádza zo Švédska. Pôvodne boli chované na lov losov a inej vysokej zveri a dodnes sa na tento účel využívajú vo svojej rodnej krajine. Plemeno je klasifikované FCI ako pracovný pes a je známe svojou silou, vytrvalosťou a inteligenciou.

 

Švédsky losí pes

 

Švédsky losí pes

 

Jämthund je silný a robustný pes s kompaktnou a svalnatou stavbou tela. Majú hrubú dvojitú vrstvu, ktorá poskytuje izoláciu v chladnom počasí, a sú k dispozícii v rôznych farbách vrátane čiernej, šedej a bielej. Plemeno je známe svojou lojalitou a náklonnosťou k svojim majiteľom a je skvelým spoločníkom pre tých, ktorí radi trávia čas vonku. Vzhľadom na ich veľkosť a energetickú úroveň však nemusia byť vhodné pre všetky domácnosti.

 

Pôvod

 

Pôvod

 

Švédsky losí pes, známy aj pod názvom Jämthund, patrí medzi severské poľovné psy. Jeho pôvod sa datuje do 19. storočia, keď bol chovaný na severe Švédska. Je to veľký a silný pes, ktorý bol pôvodne chovaný na lov losov.

Podobne ako mnohé iné severské plemená, aj švédsky losí pes má korene v pôvodnom psovi vlkovi. Jeho predkovia boli pravdepodobne používaní na lov losov už v stredoveku. Avšak až v 19. storočí sa začali systematicky chovať a vytvárať sa tak špecifické plemeno.

Švédsky losí pes je jedným z plemien, ktoré sú považované za národné bohatstvo Švédska. V súčasnosti je chovaný hlavne v severských krajinách, ale aj v iných častiach sveta. Okrem Švédska je tento pes populárny aj v Nórsku, Fínsku a Dánsku. Šampón na vlasy

Okrem švédskeho losieho psa existuje v Švédsku aj ďalšie severské plemeno – Svensk Laphund, ktorý je menší a je považovaný za veľmi inteligentného a oddaného spoločníka. Ďalším severským plemenom je švédsky špic, ktorý je známy svojimi vztýčenými ušami a hustou srsťou. Darček pre poľovníka.

 

Klasifikácia

 

Klasifikácia

 

Švédsky losí pes patrí medzi severské lovecké psy a je zaradený do skupiny 5 podľa klasifikácie FCI. Tento pes je považovaný za poľovný pes na lov losov a jeho pracovné skúšky sú povolené len v severských krajinách ako Švédsko, Nórsko a Fínsko.

Podľa FCI štandardu je Švédsky losí pes veľký špicový pes s veľkými špicatými ušami a cez chrbát neseným, ale nie príliš stočeným chvostom. Jeho celkový vzhľad by mal byť silný a robustný, no zároveň aj pohyblivý a elegantný. Kedy začať cvičiť psa – vek kedy môžete začať výcvik

Švédsky losí pes patrí do skupiny FCI 5 – Špicové a plemená primitívnych typov. Tento pes má vysokú úroveň energie a vyžaduje si dostatok pohybu a tréningu. Vzhľadom na jeho lovecké pôvody, Švédsky losí pes potrebuje dostatok priestoru a voľnosti na prejavenie svojich prirodzených inštinktov.

Celkovo je Švédsky losí pes považovaný za silného a odolného psa s vynikajúcim zmyslom pre vôňu. Jeho vlastnosti ho robia ideálnym kandidátom pre majiteľov, ktorí hľadajú psa na lov alebo na aktívne vonkajšie aktivity.

 

Fyzické vlastnosti Švédsky losí pes

 

Fyzické vlastnosti Švédsky losí pes

 

Veľkosť

Švédsky losí pes, tiež známy ako Jämthund, je veľké plemeno psa. Podľa štandardu psa musí pes dosiahnuť výšku v kohútiku od 57 do 65 cm a váhu od 25 do 35 kg. Sučky sú o niečo menšie, s výškou od 52 do 60 cm a váhou od 20 do 30 kg.

 

Hlava

Hlava švédského losieho psa je pomerne široká medzi ušami a má klinovitý tvar. Oči sú tmavé, oválneho tvaru a umiestnené hlboko v lebke. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a nesené vzpriamene. Pysky sú stredne dlhé a dobre otesané. Papuľa sa nevyznačuje.

 

Telo

Švédsky losí pes má mohutné a kompaktné telo, ale predsa pružné, suché a s dobrým držaním. Trup je krátky a silný, s rovným a širokým chrbtom. Hrudník je hlboký a široký, s dobre zaoblenými rebrami. Krk je silný a dobre osvalený.

 

Končatiny

Predné končatiny sú rovné a silné, s dobre osvalenými laktami. Labky sú okrúhle a dobre otesané, s tuhými polštárkami. Zadné končatiny sú silné a dobre osvalené, s rovnými stehnami a dobre uhlovými kolenami. Päty sú nízko položené a silné.

 

Chvost

Chvost švédského losieho psa je stredne dlhý, hrubý a dobre osrstnený. Je nesený cez chrbát, ale nie príliš stočený.

 

Srsť

Švédsky losí pes má krátkosrstú krycí srsť a hustú podsadu. Srsť je hrubá a priľnavá, ale nie tvrdá. Sfarbenie srsti môže byť sivé alebo krémové.

 

Špeciálne znaky

Švédsky losí pes je veľmi staré plemeno a má niekoľko špeciálnych znakov. Normálne vyvinuté semenníky sú u samcov povinné. Taktiež má veľmi dobrý čuch a je vynikajúcim loveckým psom na lov losov.

 

Povaha a správanie Švédsky losí pes

 

Povaha a správanie Švédsky losí pes

 

Švédsky losí pes je energický a inteligentný pes s vyrovnanou povahou. Tento pes má silné lovecké pudy a je schopný vystopovať a udržať pod kontrolou losa, medveďa alebo rysa. V domácom prostredí sa však prejavuje ako maznáčik, ktorý je oddaný svojej rodine.

Jämthund je veľmi inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí a dokáže sa rýchlo prispôsobiť novým situáciám. Je to tiež veľmi vytrvalý pes, ktorý má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Ak sa mu nedostane dostatok pozornosti a cvičenia, môže sa prejaviť jeho náchylnosť k nežiaducemu správaniu.

 

Švédsky losí pes sa však vyznačuje aj svojou vyrovnanou povahou. Je to pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami. Je to tiež veľmi verný pes, ktorý je oddaný svojmu majiteľovi a rodine.

Vzhľadom na jeho lovecké pudy je však dôležité, aby bol Švédsky losí pes riadne socializovaný a trénoval sa v poslušnosti. Jeho majiteľ by mal byť skúsený a vedieť ako správne trénovať a vychovávať tohto psa. Ak sa Švédsky losí pes správne trénuje a vychováva, môže byť skvelým spoločníkom a verným priateľom svojho majiteľa.

 

Využitie

Švédsky losí pes je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené na lov divých zvierat, najmä losov. Tento pes je však v súčasnosti využívaný aj ako strážny pes, spoločenský pes a dokonca aj ako pracovný pes.

 

Pracovné skúšky Švédsky losí pes

Švédsky losí pes je známy svojou schopnosťou pracovať a vykonávať rôzne úlohy. Preto je tento pes často používaný na rôzne pracovné skúšky, ktoré zahŕňajú napríklad vyhľadávanie a sledovanie zvierat. Tieto skúšky sú často vyžadované pre chovateľov, ktorí chcú získať povolenie na chov psov.

 

Poľovný pes

Švédsky losí pes je najviac známy svojou schopnosťou loviť losy. Tento pes má vynikajúci zmysel pre čuch a dokáže vycítiť stopu zvierat aj na dlhé vzdialenosti. Švédsky losí pes je často používaný na poľovníctvo a je obľúbeným psom pre poľovníkov, ktorí chcú získať vysokú úspešnosť pri lovu.

 

Strážny pes Švédsky losí pes

Švédsky losí pes je vynikajúci strážny pes, ktorý dokáže chrániť svoj domov a svoju rodinu pred nebezpečenstvom. Tento pes má vynikajúci zmysel pre teritórium a dokáže vycítiť prítomnosť cudzích osôb na svojom území. Preto je tento pes často používaný ako strážny pes v domácnostiach a na rôznych iných miestach.

 

Spoločenský pes

Švédsky losí pes je tiež obľúbeným spoločníkom pre mnoho ľudí. Tento pes má veľmi príjemnú povahu a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Švédsky losí pes je veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a zábavy. Preto je tento pes najvhodnejší pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku s psom.

Využitie Švédskeho losieho psa závisí od jeho majiteľa a jeho potrieb. Tento pes je však vynikajúcim psom na poľovníctvo, stráženie a spoločníka.

 

Výchova

Švédsky losí pes je inteligentný a nezávislý pes, ktorý vyžaduje dôslednú a trpezlivú výchovu. Jeho výchova by mala začať čo najskôr, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách.

Jednou z najdôležitejších vecí pri výchove Švédskeho losieho psa je sociabilizácia. Šteniatka by mali byť vystavené rôznym ľuďom, zvieratám a situáciám, aby sa naučili, ako sa správať v spoločnosti. Taktiež je dôležité, aby sa naučili, ako sa správať v rôznych prostrediach, ako napríklad v meste alebo v prírode.

 

Pri výchove Švédskeho losieho psa je dôležité používať pozitívne posilňovanie. Toto znamená, že sa pes odmeňuje za správanie, ktoré chcete, aby opakoval. To môže byť v podobe pamlskov alebo slovnej pochvaly. Negatívne posilňovanie, ako napríklad trestanie, by sa malo používať len výnimočne a len v prípade, že je to nevyhnutné.

Je tiež dôležité, aby sa Švédsky losí pes naučil základné povely, ako sú „sedni“, „ľahni“ a „príď sem“. Tieto povely mu pomôžu udržať sa pod kontrolou a zabezpečia, že bude bezpečný a poslušný v rôznych situáciách.

Výchova Švédskeho losieho psa by mala byť založená na trpezlivosti a dôslednosti. Ak sa pes správa nevhodne, je potrebné mu to jasne ukázať, ale bez akejkoľvek agresivity alebo násilia. S pravidelným tréningom a pozitívnym posilňovaním sa Švédsky losí pes môže stať poslušným a milujúcim spoločníkom pre svojho majiteľa.

 

Zdravotné problémy

Švédsky losí pes je pomerne zdravé plemeno, ktoré sa vyskytuje v relatívne malom počte. Napriek tomu, že sa jedná o zdravé plemeno, existujú niektoré zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť.

Jedným z najčastejších problémov u Švédskeho losieho psa je displázia bedrového kĺbu a lakťového kĺbu. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje u psov, ktorí sú geneticky náchylní k tejto chorobe. Väčšina chovateľov sa snaží minimalizovať riziko vzniku tejto choroby výberom zdravých rodičov a pravidelnými veterinárnymi prehliadkami.

Ďalším zdravotným problémom, ktorý sa môže vyskytnúť u Švédskeho losieho psa, je epilepsia. Epilepsia je ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré sa prejavuje záchvatmi. Existujú rôzne druhy epilepsie a môžu sa vyskytnúť u akéhokoľvek plemena psa.

 

Väčšina Švédskych losích psov žije dlhý a zdravý život. Priemerná dĺžka života je okolo 12 rokov. Ako u každého plemena, aj u Švédskeho losieho psa môže vek ovplyvniť riziko vzniku niektorých zdravotných problémov. Starší psi majú väčšie riziko vzniku problémov s kĺbmi a ochorení srdca.

Celkovo platí, že Švédsky losí pes je pomerne zdravé plemeno. Ak sa chcete stať majiteľom tohto psa, dôkladne si vyberte chovateľa a zdravého šteniatka. Pravidelné veterinárne prehliadky a zdravý životný štýl môžu pomôcť minimalizovať riziko vzniku zdravotných problémov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button