HLODAVCEZaujímavosti z ríše zvierat

Pieskomil: Starostlivosť a chov

Pieskomil, známy aj ako mongolský gerbil, je malý hlodavec s charakteristickými dlhými zadnými nohami, ktoré mu umožňujú robiť dlhé a vysoké skoky. Ako chovateľ, je dôležité vedieť, aké sú potreby a starostlivosť o toto zviera, aby žilo zdravo a šťastne.

Pieskomil

 

Pieskomil

 

 

Chov pieskomilov je zaujímavý a pomerne ľahký, ale je dôležité im zabezpečiť vhodné podmienky. Môžete ich chovať v klietke alebo akváriu, pričom klietka by mala byť predovšetkým dostatočne vysoká, pretože pieskomily sú vynikajúci akrobati a skáču veľmi vysoko. Okrem toho, ich strava by nemala pozostávať len z rastlinných semienok, ale aj zo živočíšnych, ako sú múčne červy, hmyz či uvarené mäso bez korenia.

Mladé pieskomily sa narodia holé a slepé, a samičky majú zvyčajne 2-8 mláďat v jednom vrhu. Pri chove je dôležité ponúknuť im materiál na stavanie hniezda a pripraviť klietku s menšími vrstvami pilín na dne. Dbajte tiež na správne množstvo vitamínov a podporujte ich zdravotný stav.

Starostlivosť pieskomil

 

Starostlivosť pieskomil

 

Základná starostlivosť

Pri chove pieskomilov mongolských je dôležité zabezpečiť im správne podmienky. Uistite sa, že máte pripravenú vhodnú klietku alebo terárium s dostatočným priestorom pre pohyb a hranie. Pieskomily sú spoločenské zvieratká, preto by ste mali zvážiť kúpiť aspoň dvoch, aby si mohli navzájom robiť spoločnosť.

V klietke alebo teráriu je potrebné použiť kvalitnú podstielku, napríklad piliny alebo iný materiál, ktorý dokáže absorbovať vlhkosť a zápach. Pieskomily radi kopú tunely, takže sa uistite, že je podstielka dostatočne hlboká na to, aby sa mohli bezpečne skrývať.

 

Výživa

Strava pieskomilov by mala byť pestrá a vyvážená. Základom je kvalitné krmivo špeciálne určené pre hlodavce. Okrem toho môžete pieskomilom ponúknuť aj čerstvé ovocie a zeleninu, ako sú jablká, hrášok alebo mrkva. V menších množstvách im môžete dať aj orechy a semienka, ktoré sú bohaté na tuky a vitamíny. Čo môže a nemôže jesť škrečok

Dávajte si však pozor na to, aby ste neprekŕmili svoje zvieratko. Nepodávajte im jedlo, ktoré môže obsahovať pre nich škodlivé látky alebo spôsobiť tráviace ťažkosti. Pieskomil mongolský – Ako sa o neho starať

Základné požiadavky

Pieskomily mongolské majú oči veľmi citlivé na zmenu svetelných podmienok, preto je potrebné terárium alebo klietku umiestniť na mieste, kde nie je priame slnko. Zabezpečte im tiež pravidelnú výmenu podstielky a čistenie klietky alebo terária, aby sa minimalizovalo riziko infekcií alebo vývoja napríklad parazitov ako sú vši či kliešte.

Pokiaľ ide o ich dĺžku života, pieskomily mongolské žijú v priemere 3-4 roky. Sú odolné voči chorobám, avšak pravidelné kontroly u veterinára pomôžu udržať ich zdravie v optimálnom stave.

Venujte pieskomilom dostatočnú pozornosť a postarajte sa o ich potreby, aby ste mali zo svojho domáceho miláčika čo najviac radosti. Šampón na vlasy

Chov pieskomila

 

Chov pieskomila

 

 

Chovanie pieskomilov si vyžaduje starostlivosť a pozornosť, aby ste sa uistili, že sú šťastní a zdraví. Pieskomily potrebujú vhodnú klietku alebo akvárium, ktoré je dostatočne vysoké, pretože radi skáču a zdolávajú prekážky. Zabezpečte aj dobré vetranie, aby sa zabránilo usadzovaniu vlhkosti. Škrečok čínsky: Popis a charakteristika

Rozmnožovanie pieskomil

Mladé pieskomily sa môžu začať dotýkať, keď majú približne dva týždne. Toto im pomôže zvyknúť si na ľudskú prítomnosť. V dvoch a pol týždňoch mladí pieskomily otvárajú oči a v troch týždňoch začnú jesť normálnu stravu pre dospelých. V šiestich až siedmich týždňoch ich môžete odstaviť od rodičov.

Pri chove pieskomilov mali by ste zohľadniť nasledujúce aspekty:

  • **Krmivo:**Podstatnú časť krmiva tvoria rastliny a ich plody. Ponúknite im najmä zeleninu, rôzne druhy zŕn, slnečnicové semiačka, lucernové pelety, púpavové listy, ďatelinu, hviezdicu, rebríček a pastiersku kapsičku. Pieskomily majú radi aj piškóty.
  • Skákanie: Pieskomily sú výborní skokani a radi zdolávajú rôzne prekážky. Preto by klietka mala byť dostatočne vysoká a dobre zabezpečená zhora.
  • Cievy a chvost: Pieskomily sú chovatelia vďaka svojim dlhým nohám a chvostu. Preto je dôležité udržiavať ich chvost čistý a viesť ich ku dobrému zdraviu.
  • Spoločnosť: Zvážte, či chováte samca či samičku alebo skupinu pieskomilov. Pieskomily mongolské sú teritoriálne zvieratá, ktoré môžu byť agresívne.

Pamätajte, starostlivosť a chov pieskomilov vyžaduje čas, trpezlivosť a odborné znalosti. Venujte im dostatok pozornosti, aby ste zabezpečili ich šťastný a zdravý život. Škrečok Campbellov – charakteristika a starostlivosť

Prípadné problémy

 

Prípadné problémy

 

 

Zdravotné problémy pieskomil

Ako chovateľ, je dôležité byť si vedomý možných zdravotných problémov u Pieskomilov a ako ich predchádzať alebo riešiť. Pieskomil je hlodavec, ktorý sa často chová ako domáce zviera. Správna starostlivosť a chov zahŕňa dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel, aby ste sa vyhli problémom.

Jednou z najznámejších zdravotných komplikácií sú problémy s dýchaním. Môžu sa prejaviť napríklad kýchaním alebo tečúcimi očami. V prípade takýchto príznakov odporúčame navštíviť veterinára, ktorý určí príčinu a predpíše liečbu, ako napríklad antibiotiká.

Stravovanie Pieskomilov je tiež dôležitou súčasťou ich zdravia. Správne krmivo by malo zahŕňať hlavné zložky ako sú múčne červy, zelenina a ovocie. Dajte pozor, aby ste im nepodávali potraviny, ktoré by mohli spôsobiť tráviace problémy, ako sú mliečne výrobky alebo cukrovinky.

Vo vašom bydlisku je potrebné zabezpečiť bezpečný a komfortný priestor pre vašich zvierat. To znamená, že klietku treba vybaviť vhodným podstielkou, ako sú bukové štiepky alebo piliny. Zabezpečte im tiež dostatočné množstvo hračiek a úkrytov, aby sa cítili bezpečne a mohli sa baviť.

Jedným z faktorov, ktorý môže ovplyvniť zdravie pieskomilov, je kožúšok. Dbajte na to, aby bol čistý a bez parazitov. Na to môže pomôcť pravidelné umývanie a česaní srsti.

Aby ste monitorovali zdravie vášho Pieskomila, sledujte jeho váhu, chovanie a celkový výzor. Ak si všimnete, že váš hlodavec schudne alebo sa zmení jeho správanie, navštívte veterinára, ktorý stanoví príčinu a odporučí riešenie.

Vždy dbajte na dôslednú hygienu a starostlivosť o Pieskomilov, aby ste predišli prípadným zdravotným problémom. Vyhnite sa situáciám, ktoré by mohli spôsobiť stres, ako sú hluk, iné zvieratá, ako sú myši, škrečok či iné hlodavce v klietke, alebo neprimerané manipulovanie zo strany domácnosti. Ak budete dodržiavať tieto zásady, vaši Pieskomilovia budú žiť šťastný a zdravý život. Škrečok poľný: starostlivosť o pekného škrečka

 

Chov Pieskomilov

 

Chov Pieskomilov

 

 

Pieskomily sú zaujímavé a aktívne zvieratá, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Vo svojej domácnosti si ich môžete chovať v klietke alebo akváriu, pričom klietka je pre ich chov vhodnejšia, pretože by mala byť dostatočne vysoká. Tieto malí hlodavci sú vynikajúci akrobati, ktorí radi zdolávajú rôzne prekážky a dokážu veľmi vysoko skákať.

Rady pre chovateľov

Ak si chcete založiť chov pieskomilov, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie, kde si vedia vybudovať svoje vnútorné teritórium a rôzne tunely či komôrky. Ich jedlo by malo pozostávať z rastlín, zeleniny a ich plodov, slnečnicových semienok, lucernových peletiek, púpavových listov a ďalších rastlinných materiálov. Kŕmite ich ovosom, prosom, zeleninou, slnečnicovými semenami, kukuricou a fazuľou.

Je tiež potrebné zabezpečiť pieskomilom príležitosť pre ich obľúbenú pieskovú kúpeľ, ktorá im pomáha udržiavať čistú srsť a zbavovať sa parazitov. Pieskomily majú silnú potrebu žiť v skupine, takže chov jedného pieskomila môže byť pre zviera nepriaznivý.

Držte svoj chov pieskomilov zdravý a šťastný tým, že im poskytnete dostatok priestoru na pohyb, čistý životný priestor, bohatý kŕmny plán a spoločnosť iných pieskomilov. Takto budú mať možnosť prežiť v pohode a bez problémov svoju priemernú životnosť 3-4 roky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button