Pestovanie paradajok – 10 tipov na pestovanie
Pestovanie paradajok je často podnetom na založenie zeleninovej záhrady a každý milovník paradajok sníva o tom, že vypestuje dokonalé paradajky: pevné, ale šťavnaté, sladké, ale pikantné, aromatické a bez škvŕn.
Obsah článku:
Pestovanie paradajok
Ak zakladáte paradajky zo semien, poskytnite sadeniciam dostatok priestoru na rozvetvenie. Áno, to znamená, že semenáčiky preriedite na jednu silnú rastlinu v bunke alebo malom kvetináči. Slabšie a menšie sadenice odstrihnite v prospech najlepšie rastúcich. Preplnené podmienky brzdia ich rast, čo ich stresuje a neskôr vedie k chorobám. Najviac kalorické jedla – 10 vysoko kalorických jedál
Sadenice paradajok presádzajte do vlastných 8 cm kvetináčov krátko po tom, ako dostanú prvú sadu pravých listov.
2. Zabezpečte dostatok svetla
Sadenice paradajok potrebujú silné a priame svetlo. Dni sú v zime krátke, takže ani umiestnenie v blízkosti slnečného okna im nemusí poskytnúť dostatok prirodzeného svetla. Ak ich nepestujete v skleníku, najlepšou možnosťou je použiť nejaký druh umelého osvetlenia rastlín na 14 až 18 hodín každý deň.
Ak chcete zabezpečiť, aby paradajky rástli zavalité, a nie vretenovité, udržiavajte mladé rastliny len niekoľko centimetrov od žiariviek. Ako budú sadenice rásť, budete musieť svetlá zvýšiť (alebo rastliny znížiť). Keď budete pripravení vysadiť ich vonku, vyberte si ako miesto ich umiestnenia najslnečnejšiu časť zeleninovej záhrady.
3. Zapnite ventilátor – Pestovanie paradajok
Rastliny paradajok sa potrebujú hýbať a kolísať vo vetre, aby sa im vytvorili silné stonky. To sa prirodzene deje vonku, ale ak začnete sadenice pestovať vo vnútri, musíte zabezpečiť určitý druh cirkulácie vzduchu. Vytvorte im vánok tak, že dvakrát denne na päť až desať minút zapnete ventilátor. Tento malý časový úsek prinesie veľký rozdiel. Pestovanie paradajok. Čo robiť keď sa nudím
Ďalšou možnosťou je niekoľkokrát denne na niekoľko minút jemne trieť rukou po vrchole paradajok tam a späť. Je to trochu viac námahy, ale ako bonus sa o vás bude trieť ich nádherná paradajková vôňa.
4. Predhrejte záhradnú pôdu
Paradajky milujú teplo. Skutočne nezačnú rásť, kým teplota pôdy aj vzduchu nezostane vysoká. Situáciu v pôde môžete urýchliť tak, že pár týždňov pred plánovanou výsadbou zakryjete miesto na sadenie čiernym alebo červeným igelitom. Tieto dodatočné stupne tepla v pôde sa premietnu do skoršieho rastu paradajok.
Fóliu môžete pred výsadbou odstrániť, ale niektoré výskumy tvrdia, že červený plastový mulč má dodatočnú výhodu v podobe zvýšenia úrody paradajok. Pestovanie paradajok. Mastné vlasy : 5 domácich liekov
5. Pochovajte stonky
Rastliny paradajok sadte hlbšie, ako sú v kvetináči, až po niekoľko vrchných listov. Pri takejto výsadbe sa paradajkám podarí vytvoriť korene po celej dĺžke stonky. A viac koreňov vytvára silnejšiu rastlinu.
Môžete vykopať hlbokú jamu alebo jednoducho vykopať plytkú priekopu a rastlinu položiť nabok. Rýchlo sa narovná a začne rásť smerom k slnku. Dávajte len pozor, aby ste do zakopaného stonku nezabodli kolík alebo klietku na paradajky.
6. Mulčovanie paradajok po zahriatí pôdy – Pestovanie paradajok
Ak sa nechystáte nechať na pôde igelit, počkajte s mulčovaním, kým sa pôda neohreje. Mulčovanie síce šetrí vodu a zabraňuje postriekaniu rastlín pôdou a chorobami, ktoré sa prenášajú pôdou, ale ak ho položíte príliš skoro, zároveň pôdu zatieni a ochladí. Keďže paradajky milujú teplo, nechajte na jar slnko, aby pôdu zohrialo. Keď sa teploty udržia v teple cez deň aj v noci, môžete pridať vrstvu mulča, aby ste udržali vlhkosť.
7. Odstránenie spodných listov – Na Pestovanie paradajok
Keď rastliny paradajok dosiahnu výšku približne 2 až 3 metre, odstráňte listy zo spodnej päty stonky. Ide o najstaršie listy, na ktorých sa zvyčajne ako na prvých objavia problémy s hubami. Keď sa rastliny naplnia, spodné listy dostanú najmenej slnka a prúdenia vzduchu. Keďže tieto listy ležia blízko zeme, patogény prenášané pôdou na ne môžu ľahko striekať. Ich odstránenie pomáha predchádzať hubovým chorobám. Účinným prostriedkom proti hubovým chorobám sa zdá byť aj týždenný postrek kompostovým čajom.
10. Zaštipujte a prerezávajte, aby ste získali viac paradajok
Zaštipujte a odstraňujte odnože, ktoré sa vyvíjajú v rozkrokovom spoji dvoch konárov. Neplodia a uberajú energiu zvyšku rastliny.
Zvyšok rastliny však strihajte opatrne. Môžete preriediť niekoľko listov, aby sa k dozrievajúcim plodom dostalo slnko, ale práve listy sú tie, ktoré fotosyntetizujú a vytvárajú cukry, ktoré dodávajú paradajkám chuť. Menej listov znamená menej sladkých paradajok.