Mallorská doga: Charakteristika, histórie a využitie plemena
Mallorská doga, známa aj ako Perro de Presa Mallorquin alebo Ca de Bou, je molosoidné plemeno, ktoré pochádza z ostrova Mallorca v Španielsku. Toto plemeno je známe svojou svalnatou a silnou stavbou tela, pričom muži majú väčší obvod hlavy ako samice. Mallorská doga je stredne veľké plemeno, ktoré je typicky pokojné a vyrovnané, ale môže byť aj ostražitým strážnym psom v noci.
Obsah článku:
Mallorská doga
História Mallorskej dogy siaha až do 17. storočia, kde bola vyšľachtená ako lovecký a bojový pes. Ako však roky plynuli, účel plemena sa presunul na verného spoločníka a strážneho psa. Dnes je Mallorská doga obľúbeným plemenom v Španielsku a iných častiach sveta, ktoré je známe svojou ochranárskou a láskavou povahou.
Ak uvažujete o pridaní mallorskej dogy do vašej rodiny, je dôležité poznamenať, že toto plemeno si vyžaduje pevný a dôsledný prístup k výcviku. Mallorská doga môže byť dominantná voči iným psom a rezervovaná voči cudzím ľuďom, no pri správnej socializácii a výcviku môže byť láskyplným a lojálnym doplnkom vašej domácnosti.
Vzhľad
Mallorská doga je typický molos predĺženého formátu, silného a mocného, stredného vzrastu. Rozdiel medzi pohlaviami je zjavný na hlave, psy majú väčší obvod hlavy ako sučky.
Hlava
Hlava mallorskej dogy je mocná a masívna. Temeno lebky je veľké, široké a takmer kvadratické. Jej obvod je najmä pri psoch väčší ako obvod hrudníka meraný v kohútiku. Čelo je ploché a široké, s jasným prechodom k lebke. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a zavesené.
Telo
Mallorská doga má silné a mohutné telo. Hmotnosť sa pohybuje medzi 30 a 38 kg, výška v kohútiku je 52 až 58 cm. Hrudník je hlboký a široký, s dobre klenutými rebrami. Krk je silný a svalnatý, s ľahkým lalokom. Trup je mohutný, svalnatý, s dobre klenutými bedrami. Zadná časť je silná a svalnatá, s rovnými a silnými stehnami.
Srsť
Srsť mallorskej dogy je krátka a hladká, s lesklým povrchom. Môže byť žíhaná, plavá, pásikavá, čierna alebo s bieľymi škvrnami. Vlčie pazúriky sú žiaduce.
Celkovo je mallorská doga veľmi silný a masívny pes s charakteristickou hlavou a krátkou, hladkou srstou. Jeho pôvod ako strážneho psa sa prejavuje v jeho svalnatom a robustnom tele. Jeho vzhľad je impozantný a môže byť trochu strašidelný, ale jeho povaha je pokojná a oddaná.
Charakteristika Mallorská doga
Povaha
Mallorská doga je typická molossoidná pes stredného vzrastu s mocnou a masívnou hlavou. Má pokojnú a priateľskú povahu, ale musí byť schopný odvážne brániť svojmu pánovi a majetku. Je to pes s veľkou oddanosťou svojmu majiteľovi a rodine. Má silný ochranný inštinkt a je vynikajúcim strážcom.
Výchova a výcvik Mallorská doga
Malorská doga je inteligentná a ľahko sa učí. Je dôležité ju vychovávať s láskou a dôrazom na pozitívne posilňovanie. Je dôležité ju socializovať s ostatnými psami a ľuďmi už od šteňaťa, aby sa vyhli agresívnemu správaniu v dospelosti.
Výcvik by mal byť dôsledný a trpezlivý. Je dôležité naučiť ju základnú poslušnosť a poslušnosť na vodítku. Malorská doga má tendenciu byť dominantná, preto je dôležité ju naučiť reagovať na povel a rešpektovať autoritu svojho majiteľa.
Celkovo je Malorská doga vynikajúcim spoločníkom pre aktívne rodiny, ktorí dokážu venovať dostatok času na jej výchovu a výcvik.
Zdravie a starostlivosť
Mallorská doga je pomerne zdravé plemeno, ale aj tak potrebuje pravidelnú starostlivosť a kontrolu zo strany majiteľa. Tu sú niektoré dôležité aspekty starostlivosti o Mallorskú dogu:
Vek Mallorská doga
Mallorská doga má priemernú dĺžku života od 10 do 12 rokov. Ako u každého psa, aj u tohto plemena je dôležité zabezpečiť mu pravidelnú veterinárnu starostlivosť, vrátane očkovania a preventívnej starostlivosti o zdravie.
Kŕmenie
Mallorská doga je pomerne veľké plemeno, takže potrebuje veľa kvalitného krmiva. Je dôležité zabezpečiť mu stravu, ktorá obsahuje dostatok bielkovín a živín, aby mohol udržiavať svoju svalovú hmotu a energiu. Majitelia by mali venovať pozornosť aj tomu, aby pes nebol prekŕmený, pretože to môže viesť k obezite a ďalším zdravotným problémom.
Okrem toho by mali majitelia dbať na to, aby pes mal stále prístup k čistej vode a aby bol kŕmený v pravidelných intervaloch. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov
Všeobecne platí, že ak majitelia poskytnú Mallorskej doge dostatok starostlivosti a zdravého životného štýlu, môže byť toto plemeno skvelým spoločníkom a ochrancom.
Plemenný štandard a výstavy
Mallorská doga má oficiálny štandard, ktorý bol stanovený Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI). Štandard plemena popisuje vzhľad, charakter a fyzické vlastnosti psa. Mallorská doga patrí do skupiny 2 FCI, do sekcie 2.1 Molosoidy – dogovité bez skúšky z výkonu.
Výstavy psov sú pre majiteľov Mallorskej dogy dôležitou súčasťou chovu. Na výstavách sa hodnotí vzhľad, stav a kvalita psa. Výstavy sú tiež príležitosťou pre majiteľov na získanie certifikátov CAC, ktoré sú potrebné pre získanie titulu šampióna.
Majitelia Mallorskej dogy by mali byť oboznámení s plemenným štandardom a zabezpečiť, aby ich pes spĺňal všetky požiadavky. Výstavy sú tiež príležitosťou pre majiteľov na získanie spätného pripomienkovania od skúsených sudcov a získanie nových poznatkov o chove a starostlivosti o psa.
Na výstavách Mallorských dog sa hodnotí celkový vzhľad psa, jeho stav, charakter a správanie. Hodnotí sa aj stav zubov, farba srsti, tvar hlavy a končatín. Majitelia by mali byť pripravení na to, že ich pes bude musieť byť ostrihaný a upravený podľa plemenného štandardu.
Historický kontext Mallorská doga
Mallorská doga, tiež známa ako Perro de Presa Mallorquin, je plemeno psa pôvodom z Mallorky, jedného z Baleárskych ostrovov. História tohto plemena siaha až do 17. storočia, kedy boli na ostrovy privezení bojové psy britského pôvodu. Títo psi boli krížení s miestnymi psami a tak vzniklo plemeno, ktoré sa stalo známe ako mallorský buldog.
V priebehu 19. storočia sa Malorská doga stala obľúbeným plemenom na zápasy psov. Tieto zápasy boli v tom čase veľmi populárne a Malorská doga sa stala jedným z najlepších a najúspešnejších bojových psov tej doby. V roku 1928 bol zaznamenaný prvý oficiálny zápis o Mallorskej dohe av roku 1929 bol tento pes prvýkrát ocenený na výstave v Barcelone. Španielske plemená psov :7 plemien psov zo Španielska
Malorská doga patrí medzi molossoidné plemená psov, rovnako ako napríklad Alano, a Švajčiarsky salašnícky pes. Toto plemeno je charakteristické svojou silnou a mocnou stavbou tela a výrazným obvodom hlavy. Malorská doga je tiež veľmi priateľský a nenáročný pes, ktorý sa hodí do rodiny aj do mestského bytu.
Galéria
Mallorská doga je impozantné plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou silou a odvahou. Práve preto je obľúbenou voľbou pre majiteľov, ktorí hľadajú psa, ktorý bude nielen verným priateľom, ale aj spoľahlivým strážcom. V tejto sekcii si môžete pozrieť niekoľko fotografií Mallorskej dogy, ktoré vám pomôžu lepšie si predstaviť toto plemeno.
Mallorská doga má robustné telo a krátku srsť, ktorá môže byť pásikavá, plavá alebo čierna. Je to plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou silou a odvahou, no zároveň je veľmi oddané svojmu majiteľovi. Na fotografiách si môžete všimnúť, že Mallorské dogy majú veľký a robustný krk, silné a svalnaté nohy a veľkú hlavu s mohutnými čeľusťami.
V galerii nájdete aj fotografie šteniatok Mallorskej dogy, ktoré sú roztomilé a hravé. Je dôležité si uvedomiť, že aj keď sú šteniatka zdanlivo neškodné a nevinné, v dospelosti sa z nich vyvinie silný a odvážny pes, ktorý potrebuje dôslednú a vyrovnanú výchovu.
Ak ste sa rozhodli pre Mallorskú dogu ako svojho nového spoločníka, určite si pozrite fotogalériu, ktorá vám pomôže lepšie si predstaviť, aký pes to je. Nezabudnite však, že toto plemeno si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, a preto by ste mali byť pripravení na zodpovednú a dôslednú starostlivosť o svojho nového priateľa.