KoneSTAROSLIVOSŤ O KONE

Kôň – Pochopenie koňa , všetko o koňoch

Kôň – Pochopenie koňa . Kôň je bylinožravec , ktorí zvykne žiť v stádách . Príbuzný koňa , Kone sluch , oči , charakteristika , predátori … 

 

Kôň charakteristika 

 

Equus caballus alebo kôň je cicavec. Kone, somáre a poníky vznikli z malého psieho stvorenia zvaného hyracotherium. Je bežné že ľudia sa pozerajú na vývoj koňa ako na priamku vysledovateľnú späť k jednému druhu, ale nie je to tak. V priebehu vekov sa vyskytovalo veľa druhov a poddruhov, z ktorých každý sa vyvíjal v reakcii na svoje konkrétne prostredie.

Kôň má niekoľko indícií o jeho vývoji. Vyrástok na kosti pod kolenom a námeľ pod fetlockom sú zvyšky nechtov na nohách. Dlahové kosti (druhý a štvrtý metatarzálny chrbát a metakarpálne spredu) a kanonické kosti (tretí metatarzálny a metakarpálny) boli prstami na nohách. Kôň v podstate stojí na špičkách prstov na rukách a na nohách.

kon pochopenie ho

Primitívne kone boli malé a nemerali o nič viac ako 1,5 m . Moderná rodina koní je rozdelená do troch klasifikácií: ťažké kone, ľahké kone a poníky. Veľkosť moderného koňa sa pohybuje od 50 cm do 2 m .

Predpokladá sa, že moderný kôň pochádza zo štyroch primitívnych typov koní; ponyho typu, o ktorom sa predpokladá, že pochádzal zo severozápadnej Európy, poníka, o ktorom sa predpokladá, že pochádzal zo severnej Európy a Ázii, koňa, o ktorom sa predpokladá, že pochádzal zo strednej Ázie , a púštneho koňa, o ktorom sa predpokladá, že žil v západnej Ázii. Fosílne dôkazy naznačujú, že to boli predkovia všetkých plemien poníkov a koní.

Divý kôň vyhynul po celej Amerike. Existujú fosílne dôkazy o prehistorických koňoch na západných kontinentoch. Zmena podnebia mohla prinútiť primitívne kone prejsť cez pozemný most do severnej Ázie. Divoké kone, ktoré dnes existujú, ako Mustang alebo Poníky z ostrova Assateague, niesú až tak divoké – unikli zo zajatia a prispôsobili sa novému prostrediu.

Kôň a Príbuzní

Muly, kríženec osla (jacka) a samice koňa (kobyly), sú hybridné a všeobecne sa nemôžu množiť. Hinnies sú potomkami samice osla (jenny alebo jennet) a samca koňa (žrebca).

Kone Przewalského sú považované za posledného skutočne divokého koňa. Ďalšími členmi rodiny Equus sú onagers, zebry, somáre a kiangy. Každá z nich sa vyvinula tak, aby žila vo svojom konkrétnom prostredí; často horúce suché podmienky, ktoré by bežný kôň zvládol len ťažko  čítaj : 9 vecí, ktoré ste o Przewalských koňoch nevedeli

Charakteristiky

Kôň nie je prežúvavec ako dobytok, ktorý má viac žalúdkov. Kôň má jeden žalúdok a dlhý tráviaci trakt. Sú to bylinožravce so špecializovanými stravovacími požiadavkami.

kon charakteristika

Konské zuby rastú počas celého života. Mliečne zuby koňa vypadávajú asi vo veku dvoch alebo troch rokov a vytvárajú miesto pre dospelé zuby, ktorých ploché povrchy sú prispôsobené na prímanie vláknitých tráv a lístia.

Kôň – Dĺžka života

Životnosť koňa je približne 25 rokov. Poníky sa dožívajú viac ako 30 rokov a mulice sa môžu dožiť 40 rokov.

zriebetko dzka zivota kona

Predátor alebo korisť

Ich fyziológia a správanie sú také, že život zvieraťa závisí od reflexov a rýchlosti úniku pred predátormi. Ich kostry sú ako ľudské, ale plecia nie sú zakotvené v jamke. To umožňuje dlhší dosah pri behu.

Kone sú stádové zvieratá a nachádzajú bezpečie v skupinách. Pre kone môže byť stresujúce žiť osamote alebo byť odstránený od svojich spoločníkov, ak sa s nimi manipuluje alebo na nich jazdíte.

Kôň  Oči

Oči koňa poskytujú takmer 360-stupňové videnie. Dobre vidia pri slabom svetle vďaka tapetum lucidum, ktoré odráža dostupné svetlo do oka. Vidia ďalej ako ľudia, aj keď vidia menej farieb. Poloha oka poskytuje binokulárne aj monokulárne videnie. Vidia dopredu pomocou binokulárneho videnia. Videnie do strán a dozadu je monokulárne. Majú tiež nictitujúcu membránu alebo „tretie viečko“, ktoré pomáhajú chrániť oko pred prachom a úlomkami pri pasení. Kôň 

Sluch

Základňa uší koňa je veľmi pružná. Môžu otáčať ušami, aby určili zvuky pred a za sebou. Uši tiež používajú na vyjadrenie emócií.

o konoch

Používa sa

Počas celej svojej histórie s ľuďmi slúžil kôň mnohým účelom. Prvé použitie pre kone bolo ako jedlo. Historici sa domnievajú, že sa najskôr použili ako ťažné zvieratá. Používali sa na poľnohospodárske práce, boje, potešenie a dopravu. Ťahali všetko od kanónov až po nákladné člny. Boli nevyhnutným dopravným prostriedkom pre kravy, kde boli zodpovedné za pasenie dobytka na veľké vzdialenosti a ťahanie omnibusov ulicami mesta.

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Keď sa zvýšila popularita a výkon spaľovacieho motora, využitie koňa sa presunulo z pracovného motora na potešujúce zviera. Niektoré kultúry dnes stále jedia kone a používajú ich na ťahanie bremien a pluhov. Ale tieto praktiky sú buď zamračené, alebo miznú. Pre moderného milovníka koní existujú stovky športov a aktivít, ktoré si môžete vychutnať s koňom alebo poníkom, a veľa z nich sa chová len pre radosť z vlastníctva. Kôň

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button