KoneSTAROSLIVOSŤ O KONE

Pohodlie koní – Čo treba vedieť o koňoch

Pohodlie koní – Čo treba vedieť o koňoch . Mnoho koní je prevažne stále ustajnených v ustajňovacích boxoch s minimálnym alebo žiadnym spoločenským kontaktom s inými koňmi . Pohybom, ktorý je obmedzený na niekoľko hodín kontrolovaného cvičenia denne. Mnoho ustajňovacích zariadení a jazdeckých škôl tiež aplikuje tento spôsob bývania hlavne preto .Že kone takto nezaberajú toľko miesta .

 

 

 

starostlivosť o kone

Pohodlie koní

 

Primárnym dôvodom ustajnenia je ochrana koňa pred zranením spôsobeným interakciou s inými koňmi. Majitelia tiež uprednostňujú tento štýl ako jeden zo spôsobov ochrany .Ako zabrániť ranám a škrabancom, ktoré by mohli ovplyvniť skóre v súťaži.Pohodlie koní.

7 najväčších plemien koní na svete : Najväčšie kone

Aj keď sú všetky tieto dôvody prospešné pre organizáciu alebo osobu. Otázkou zostáva ,čo je dobré pre koňa a jeho blaho? Kone si na udržanie fyzickej a duševnej pohody vyžadujú schopnosť pohybu, socializácie s ostatnými koňmi a hľadania potravy. Tieto vrodené potreby sú zriedka, ak vôbec, uspokojované v boxovom chove koní .Pohodlie koní.

 

Tu je päť aspektov, ktoré by ste mali vziať do úvahy pri bývaní vášho koňa, ktoré je zamerané na dobré životné podmienky:

1. Viac ako jeden kôň – Pohodlie koní

Kone sú spoločenské a vyžadujú každodennú pravidelnú interakciu s vlastným druhom. Sociálna izolácia u koní vedie k negatívnemu afektívnemu stavu podobnému depresii u ľudí. To môže viesť k rozvoju problémov v správaní a závažnejším problémom, ako je zmrzačenie samého seba a skutočné zdravotné problémy.

 

viac koni kone

 

K nástupu tohto depresívneho stavu môže dôjsť v krátkom období, preto je obzvlášť dôležité zabezpečiť, aby mal váš kôň možnosť byť často v kontakte s inými koňmi a vykonávať bežné sociálne správanie.

 

Krátkym obdobiam izolácie, napríklad pri veterinárnych postupoch alebo cestovaní sa nemožno vyhnúť .  Ale vždy, keď je to možné, mali by sa preskúmať alternatívne riešenia. Zdieľanie boxov s inými koňmi pri cestovaní na dlhšie vzdialenosti . Striedanie času v práci tak, aby ste si ho vždy naši na skupinové sedenia alebo tréning v oblasti, kde sú iné kone nablízku a viditeľné,to sú účinné spôsoby, ako zmierniť možné úzkostné problémy, ktoré by mohli vyplynúť zo sociálnej izolácie.

Tipy na starostlivosť o vlasy: 6 spôsobov, ako zabrániť suchým, krehkým a nezvládnuteľným vlasom v zime

 

Majitelia koní často veria, že ich (ľudská) spoločnosť slúži koňom ako náhrada za priateľov koní, ale jednoducho to tak nie je. Kone vyžadujú psychologickú a fyziologickú interakciu medzi rovnakými druhmi (rovnako ako ich vlastné). Sociálne správanie využíva konské zmysly v celom spektre – zrak, čuch, chuť, sluch a hmat . Kone vyžadujú tieto „spojenia“ so svojím druhom, aby úplne uspokojili etologické potreby.

Existujú samozrejme náhrady v podobe iných koňovitých jedincov . Ako sú somáre a muly, ktoré koňom poskytujú skvelé spoločenstvo v prípade, že majitelia majú na pozemku iba jedného koňa. V takom prípade môžu túto potrebu splniť aj iné hospodárske zvieratá, napríklad kozy, majitelia by si však mali uvedomiť, že hoci tieto ďalšie druhy môžu byť sprievodné, zvyčajne nespĺňajú potreby spoločenského správania špecifické pre kone.

2. Priestor – Pohodlie koní

Kone potrebujú takmer konštantný pohyb, aby mohli biologicky fungovať na optimálnej úrovni. Väčšina fyziologických funkcií vyžaduje pohyb – obehové a dýchacie funkcie, tráviace funkcie, termoregulácia – dokonca aj odpočinok u koní je anatomicky nastavený tak, aby sa uskutočňoval väčšinou v stoji.

 

priestor ktory kon potrebuje

 

Preto sa niet čomu čudovať, že väčšina vrodených chovaní koní si vyžaduje určitú formu pohybu . To je nesmierne dôležité vziať do úvahy pri zvažovaní veľkostí priestoru, ktoré by malo vaše bývanie pre koňa poskytovať.

 

Predstavte si svojho koňa, ako robí celú sériu pohybov, ako je napríklad jóga na koňoch, a zhodnoťte, či mu nato poskytuje dostatok priestoru. Ak priestor neumožňuje úplné otáčanie sa, vzpriamenie sa, úplné ležanie alebo natiahnutie, nemá primeranú veľkosť. Malé priestory, ktoré neumožňujú koňom robiť správne vrodené správanie, môžu často prispieť k rozvoju stereotypov lokomotívy, ako je chôdza v boxe .

Kone majú tiež špecifické správanie pri starostlivosti , ktorú je potrebné vykonať, aby mohli udržiavať homeostázu. Patria sem základy, ako je vylučovanie (močenie, vyprázdňovanie), požitie potravy a vody, starostlivosť o zdravie atď., Takže každé poskytnuté zariadenie na ustajnenie musí umožňovať pohodlné vykonávanie tohto správania.

 

3. Jedlo – Pohodlie koní

Kone sú bylinožravé čo znamená, že jedia malo ale často . Ich stravu tvoria byliny s nízkou výživovou kvalitou, ako sú trávy, listy a rôzne ďalšie rastlinné materiály.Pohodlie koní.

To, čo a ako kone jedia je všetko kvôli anatómii ich tráviaceho systému. V záujme ochrany žalúdka pred tvrdými žalúdočnými kyselinami, ktoré by mohli spôsobiť žalúdočné vredy a koliku, kone jedia takmer neustále a trávia vláknité materiály, ako sú trávy.Kone sa pasú na pastve, čo znamená, že na jednom mieste zjedia malé sústo a potom prejdú na iné miesto atď. Kone sa pri pastve neustále pohybujú a týmto spôsobom tiež prijímajú najrôznejšie rôzne rastlinné materiály. Kone trávia pastvou a hľadaním potravy približne 16-18 hodín denne, čo predstavuje takmer 70% ich celého dňa.

 

4. Kôň Przewalského takmer zmizol a vyhynul

 

 

Kone chované v boxoch , sú často krmené dvoma veľkými jedlami denne , ktoré pozostávajú z koncentrovaného krmiva , ktoré je bohaté na škrob a bielkoviny. K tomu sa často pridáva tráva alebo seno . Lenže kone toto jedlo zjedia rýchlo a potom dlho nejedia . Nemajú nijakú príležitosť zohnať si potravu sami , preto často začínajú trpieť gastrointestinálnymi problémami, ako sú koliky a žalúdočné vredy.

 

4. Zhodnotenie okolia – Pohodlie koní

Kone sú veľmi jednoduché, pokiaľ ide o ich potreby, takže „pohodlie“ z hľadiska koní sa výrazne líši od spôsobu, akým ho vnímajú ľudia .

Pri plánovaní ustajnenia svojich koní sa chcete ubezpečiť, že poskytujete prostredie, ktoré je bezpečné, suché, dobre vetrané, dobre osvetlené, nie príliš svetlé a nie príliš teplé alebo príliš studené. V zásade platí, že čím viac simulujete vonkajšie prostredie, tým lepšie. Je ľahké povedať, že koňom by bolo najpohodlnejšie vonku, ale vo vonkajšom prostredí musíte brať do úvahy aj veľa faktorov, pokiaľ ide o pohodlie a bezpečnosť, ak chcete mať svoje kone vonku 24 hodín denne.Pohodlie koní.

 

Garrano a Sorraia Pohodlie koní - Čo treba vedieť o koňoch

 

Pokiaľ ide o pohodlie a bezpečnosť, musíte sa pozrieť na makro a mikro prvky, aby ste poskytli priestor vhodný pre kone.

Makro prvky

rozhodne majú vplyv na pohodlie bez ohľadu na to, či sa jedná o vonkajší alebo vnútorný priestor. Medzi makro prvky patria napríklad tieto položky:

 • okná a dvere alebo oplotenie,
 • usporiadanie a veľkosť priestoru,
 • ventilácia a teplota,
 • úroveň ochrany pred poveternostnými vplyvmi a hmyzom,
 • kvalita ovzdušia,
 • úroveň hluku alebo množstvo rušenia životného prostredia,
 • osvetlenie…
 • Pohodlie koní

Mikro prvky

Na detailoch tiež záleží. Mikro prvky možno ľahko prehliadnuť, ale nakoniec môžu byť rozhodujúcimi faktormi. Zvážte napríklad tieto prvky:

 • typ použitej podstielky,
 • či už kŕmite zo zdvihnutých podávačov a sietí alebo z úrovne podlahy,
 • veľkosť medzier medzi plotovými lištami, mrežami, stĺpmi atď.,
 • stabilita pôdy a potenciál pre diery alebo väčšie zmeny výšky,
 • bezpečnosť, stabilita a životnosť ďalších predmetov v oblasti bývania,
 • akýchkoľvek potenciálne škodlivých konárov alebo toxických rastlinných materiálov,
 • druh použitej podlahy a či je protišmyková
 • uvažujte o sociálnej dynamike, ak bývate skupinovo, ak bývate individuálne uvažujte o sociálnom správaní, pretože to je hlavným zdrojom pohodlia a bezpečnosti pre kone.
 • Pohodlie koní

Zoznam podrobností sa zdá byť nekonečný a pri plánovaní bývania to môže byť skľučujúca skúsenosť. Kľúčovými aspektmi, ktoré chcete zahrnúť, je to, či je váš kôň schopný vykonávať inherentné, bežné správanie bez toho, aby si spôsobil zranenie, bolesť alebo nepohodlie. Nezabúdajte, že k nehodám skutočne dôjde, a preto nemôžeme ovládať všetky situácie, ale iba čo najviac zmierňujeme potenciálne riziká.Pohodlie koní.

 

5. Box s výhľadom

Obohatenie znamená zvýšenie kvality alebo hodnoty niečoho, napríklad zážitku alebo životného priestoru. Obohatiť prostredie znamená, že by ste do priestoru pridali prvky, vďaka ktorým sa kôň bude cítiť pohodlnejšie a príjemnejšie.Pohodlie koní.

 

stajna pre kone Pohodlie koní - Čo treba vedieť o koňoch

Obohatenie životného prostredia má dve úrovne – makro a mikro.

 

Makro úroveň zohľadňuje základné pohodlie a hodnotí štruktúru ustajnenia – či sú v stajni pre kone okná, umožňuje stánok nejaký kontakt medzi koňmi, aká je veľkosť ustajnenia, či je to výbeh, má tieň a trávu alebo je to jalová prachová jama? Toto sú všetko základné prvky, ktoré môžu zdvihnúť ustajnenie a podstatne uľahčiť koňom trávenie času.Pohodlie koní.

 

Mikro úroveň zohľadňuje podrobnosti špecifické pre daný druh a bežné chovanie koňa, ako napríklad typ použitej podstielky a hrúbka tejto podstielky alebo aký výhľad je mimo okna – či už ide o betónovú stenu alebo iný povrch , kone alebo polia, ktoré by kôň rozpoznal a spojil si ich s príjemným pocitom.

 

Obohatenie životného prostredia je dôležitým aspektom ustajnenia koní, pretože môže výrazne pomôcť pozdvihnúť priestor, ktorý môže mať určité environmentálne problémy. Kone umiestnené v skupinách s veľkým priestorom vo výbehu majú dostatok príležitostí na vykonávanie inherentného správania a trávili by väčšinu dňa pasením a pohybom s inými koňmi. Tieto kone sú menej náchylné na nudu a na rozvíjanie problémového správania spojené so zlým prostredím v bývaní.

 

Kôň ustajnený individuálne s obmedzeným časom účasti sa môže nudiť kvôli nemožnosti vyplniť si čas bežnými činnosťami. Kôň môže podľahnúť ‚frustračnému‘ správaniu, ktoré zvykneme nazývať stereotyp, ako napríklad kopanie do dveri, chôdza okolo plotu alebo boxu a žuvanie dreva. Záverom sa môžu začať objavovať vážnejšie problémy so správaním v dôsledku nahromadenia stresu a úzkosti.Pohodlie koní.

 

kupanie s konom Pohodlie koní - Čo treba vedieť o koňoch

 

Obohatenie prostredia ustajnenia koní môže stimulovať duševné a fyzické aktivity . Najjednoduchší spôsob, ako obohatiť prostredie, je povzbudiť zháňanie potravy a vytvárať príležitosti pre koňa, aby hľadal svoje jedlo, napríklad tým, že ho skryjete do rôznych hračiek alebo predmetov bezpečných pre koňa, ktoré nabádajú na prieskum.

Ak to priestor na bývanie umožňuje, umiestnite predmety čo najďalej od seba, aby ste podporili pohyb. Skrytie vecí pod slamou alebo vytvorenie mulčovacích ciest, pridanie pieskoviska alebo zdroja vody môže koňovi tiež umožniť vyskúšať materiály podobné tým, ktoré by boli k dispozícii v prírodnom vonkajšom prostredí. Tieto rôzne povrchy tiež podporujú prirodzené správanie koní.Pohodlie koní.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button