KnihyKNIHY

Knihy o holokauste 18 kníh ktoré rozprávajú o Holokauste

Knihy o holokauste, ktoré vás vtiahnú do prežívania v koncentračných táborov. Skútočné príbehy z koncentačných táborov aj o tom sú najlepšie knihy o holokauste.Počas holokaustu ktorý bol medi rokmi 1933-1945 zomrelo v koncetráčných táboroch okolo 6 miliónov židov.

 

1. Odvlečení – Ivana Havranová

 

Odvlečení - Ivana Havranová

 

Autorka zaznamenala spomienky ľudí ktorý prežili holokaust. Možno telesne prežili no mnohý z nich sa už nedokážu vrátiť do normálneho života. Prežili peklo a spomienky na holokaust v ních vyvolajú vždy silné emócie. V knihe sa dozviete čím všetkým si museli ľudia v koncentračných táborov prejsť – Sú tu zaznamenané skutočné príbehy z koncentračných táborov ľuďmi ktorý to prežili. KNIHU ZAKÚPITE TU.

2. Holokaust – Nová historie

 

Holokaust - Nová historie

 

V júni 1944 prišla Freda Winemanová s rodinou do nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Po zbežnom vyšetrení lekárom SS bol Fredin život ušetrený, zatiaľ čo jej matka bola poslaná do plynovej komory. Freda prežila len vďaka tomu, že Spojenci vyhrali vojnu. Jej matka bola jednou z miliónov obetí rasistického režimu, ktorý veril, že niektoré ľudské bytosti nemajú právo na život – nie preto, čo urobili, ale preto, kým sú.
Kniha Holokaust: nové dejiny je čitateľsky prívetivým a zároveň autoritatívnym opisom tohto hrozného zločinu. Chronologicky usporiadané, ale čitateľné rozprávanie poskytuje presvedčivý opis jedného z najtemnejších momentov v dejinách ľudstva. KNIHU ZAKÚPITE TU.

3. Holokaust – Původ, události a příběhy mimořádné odvahy – Knihy o holokauste

 

Holokaust - Původ, události a příběhy mimořádné odvahy - Knihy o holokauste

 

Počas druhej svetovej vojny prišlo v Európe o život približne šesť miliónov židovských mužov, žien a detí v dôsledku nacistickej nadvlády. Bolo to jedno z najtemnejších období moderných dejín a táto kniha je toho dôkazom. Vďaka stručnému, jasne štruktúrovanému textu, mapám a presvedčivým fotografiám zaujme a upúta čitateľov. Kniha opisuje holokaust, jeho počiatky, život v getách a koncentračných táboroch a prináša príbehy hrdinstva a boja o prežitie.

 

Toto tragické obdobie je neoddeliteľne spojené s modernými dejinami a jeho vplyv na spoločnosť pretrváva. Držíte v rukách neoceniteľného sprievodcu holokaustom, ktorý zaujme najmä mladých čitateľov. KNIHU ZAKÚPITE TU.

4. Neviditelní Židé: Přežili jsme holokaust

 

Neviditelní Židé Přežili jsme holokaust

 

Eddie Bielawski sa narodil ako malé židovské dieťa vo východopoľskom mestečku Węgrów na začiatku druhej svetovej vojny. To, čo zažil v rokoch 1941 až 1944, je dnes sotva uveriteľný príbeh o túžbe prežiť. Vďaka húževnatosti a vynaliezavosti matky a otca sa veľkej rodine podarilo vyhnúť zatknutiu a vražde v nepriateľskom prostredí. Budovali si jeden úkryt za druhým a v neľudských podmienkach čakali na nádej. A nakoniec sa im to podarilo. Práve to robí tento príbeh a samotné autorove memoáre takými výnimočnými. KNIHU ZAKÚPITE TU.

5. Holokaust

 

Holokaust

 

Vyvražďovanie európskych Židov je najhroznejšou udalosťou minulého storočia. Viac ako 6 miliónov ľudí sa stalo obeťami nacionálno-socialistického rasistického bludu a „konečného riešenia židovskej otázky“. Wolfgang Benz opisuje v tejto knihe príčiny a priebeh holokaustu, uvádza fakty, čísla a dôkazy. Jeho kniha je vynikajúcim úvodom pre všetkých, ktorí sa chcú vážne vysporiadavať s históriou holokaustu. Wolfgang Benz je profesorom pre výskum antisemitizmu na Technickej univerzite v Berlíne. Vydal viaceré publikácie o dejinách Židov v Tretej ríši a o. i. aj štandardné diel „Židia v Nemecku 1933 -1945“ a „Dimenzia genocídy“. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

6. Deti holokaustu

 

 

 

 

Leo potom Walterovi povedal: „Tak, Valti, povedz mi teraz ty, ako si prežil!“ „Jediné, čo som vedel, otec, bolo, že zostanem nažive,“ odvetil Walter. „Nedovolil som, aby ma nacisti zmenili na niečo menej ako človeka – pretože ja som niekto.“ KNIHU ZAKÚPITE TU.

7. Žltá hviezda Jennifer Roy

 

Žltá hviezda Jennifer Roy

 

Keď v roku 1939 odvliekli Sylviu s rodinou do lodžského geta v Poľsku, v ktorom bolo väznených približne 250 000 židov, bola len malým dievčatkom. Po oslobodení zostalo v gete nažive len 800 ľudí a z toho 12 detí. Sylvia bola jedným z nich… KNIHU ZAKÚPITE TU.

8. Po stopách tragédie Ivan Kamenec

 

Po stopách tragédie Ivan Kamenec

 

Kniha slovenského historika Ivana Kamenca popisuje deštrukciu židovskej komunity na Slovensku počas holokaustu. Zaoberá sa vznikom a vývinom protižidovských rasových zákonov v období rokov 1939 až 1945, getoizáciou a deportáciami. Táto dôkladná a komplexná historická štúdia je otvoreným protestom proti násilníckemu pošliapaniu občianskych a ľudských práv. Na svoje prvé vydanie si musela počkať celých dvadsať rokov. Na začiatku normalizácie ju totiž odmietli preto, lebo údajne nebolo žiaduce zaoberať sa tzv. negatívnymi témami zo štátnym a národných dejín, prípadne prácu onálepkovali ako nemarxistickú.

Priekopnícka historická kniha o holokauste na Slovensku vychádza v novom rozšírenom vydaní po tridsiatich rokoch od prvého vydania, je doplnená o nový úvod a kapitolu o formách židovského odboja. KNIHU ZAKÚPITE TU.

9. Posledný žid z Treblinky Chil Rajchman

 

 

 

Od chvíle, keď Rajchman prišiel do Treblinky, až do okamihu, keď z nej utiekol, stretával sa len s hladom, chorobou a všadeprítomným strachom. Okrem toho sa hneď na začiatku musel vyrovnať so zdrvujúcou stratou vlastnej sestry, ktorá prišla do Treblinky spolu s ďalšími ženami a ich deťmi. Vo svojich textoch Rajchman detailne opisuje kruté zaobchádzanie nacistov s miliónmi ľudí. Rozpráva o pekelnom rozdeľovaní prác, prostredníctvom ktorého uskutočňovali kruté vyhladzovanie.

 

Rajchman začínal ako holič žien, ktoré boli následne posielané do plynových komôr. Neskôr mu ponúkli ďalšiu prácu v tajnej zóne tábora – prenášal telá ľudí udusených oxidom uhoľnatým, ktoré tento plyn často menil na nepoznanie. O niečo neskôr bol preradený na prácu, ktorá ho poznačila na celý život – stal sa tzv. zubárom, čo znamená, že mŕtvolám nútene vytrhával zuby a oberal ich aj o ďalšie cennosti.

 

TIETO PEKELNÉ MEMOÁRE ZACHYTÁVAJÚ AUTENTICKÝ PRÍBEH ČLOVEKA, KTORÝ PREŽIL NACISTICKÉ ZVERSTVÁ, ABY MOHOL ROZPRÁVAŤ PRÍBEHY MILIÓNOV ĽUDÍ, KTORÍ HOLOKAUST NEPREŽILI. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

10. Dievča v zelenom svetri Krystyna Chiger, Daniel Paisner

 

 Dievča v zelenom svetri Krystyna Chiger, Daniel Paisner

 

V roku 1943 bolo z poľského Ľvova vyhnaných, zavraždených alebo uväznených v getách viac ako 150 000 židov. Jedna skupinka poľských židov odvážne zariskovala a hľadala útočisko v kanalizáciách pod mestom. Posledným členom, ktorý prežil, bola Krystyna Chigerová.

 

Toto je jej jedinečný, zdrvujúci, no napokon víťazný príbeh o úteku pred hrozivým holokaustom. V knihe Dievča v zelenom svetri je z prvej ruky zachytený príbeh mladej Krystyny, ktorá sa musela spolu so svojou rodinou štrnásť mesiacov plaziť a skrývať v podzemných kanalizáciách Ľvova. Ľudom, ktorí sa ukrývali v podzemí, veľmi odvážne pomáhal poľský katolík a bývalý zlodej Leopold Socha. V tomto príbehu sa nakoniec stal nenahraditeľnou súčasťou boja proti holokaustu. Socha riskoval svoj život, aby zachránil rodinu Chigerových, keď im pravidelne nosil jedlo a lieky.

 

Kniha Dievča v zelenom svetri je dojemný memoár, ktorý vás chytí za srdce a strhne do víru priam nepredstaviteľných životných okolností. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

11. Dvojčatá z Osvienčimu Eva Mozes Korová, Lisa Rojanyová Buccieriová

 

 Dvojčatá z Osvienčimu Eva Mozes Korová, Lisa Rojanyová Buccieriová

 

V lete roku 1941 nacisti deportovali Evu Mozesovú Korovú a celú jej rodinu do Osvienčimu. V priebehu tridsiatich minút ich od seba oddelili. Eviných rodičov a staršie sestry poslali rovno do plynovej komory, kým Eva a jej sestra-dvojička Miriam sa ocitli v rukách Mengeleho, ktorý bol známy aj ako Anjel smrti.

 

Knihy o psoch 10 najlepších kníh Kniha o psovi

 

Mali vtedy len desať rokov. Dvojičky mali v Osvienčime určité „privilégiá“ – mohli nosiť vlastné oblečenie a nevyholili im hlavy dohola, ale stali sa objektom Mengeleho sadistických experimentov. Veľa z nich zomrelo v dôsledku pokusov, chorôb a hladovania. Ale ďalšie prežili vďaka obdivuhodnej detskej vynaliezavosti, odvahe a neochvejnej vôli žiť. Eva si s odstupom desaťročí spomína na svoje šťastné detstvo v Transylvánii, vzostup antisemitizmu a jeho vplyv na jej rodinu. Mesiace strávené v Osvienčime opisuje vecne, citlivo a s veľkou dávkou nadhľadu. Jej rozprávanie je inšpiratívnym príbehom o vytrvalosti, odhodlaní a boji o prežitie tvárou v tvár extrémnemu zlu.

V epilógu Eva hovorí o svojej nevšednej ceste k uzdraveniu a pozoruhodnom rozhodnutí verejne odpustiť nacistom. V Spojených štátoch amerických, kam sa z Izraela presťahovala za manželom, založila múzeum holokaustu, prednášala po celom svete a organizovala exkurzie do Osvienčimu. Svoj život zasvätila šíreniu posolstva o odpustení, mieri a odstránení nenávisti a predsudkov na svete. KNIHU ZAKÚPITE TU.

12. Bol som číslo 30529 Felix Weinberg

 

 

 

„Môj brat bol na prácu príliš malý. Som si istý, že ak by dali mojej mame na výber, išla by do plynu s ním, no pochybujem, že dostala túto možnosť. Knihy o holokauste. Som viac-menej presvedčený, že umrela v nejakom inom pracovnom tábore.“ Šesťdesiatpäť rokov potláčal rodák z Československa Felix Weinberg svoje spomienky na nepredstaviteľné utrpenie a nenávisť, ktoré zažil počas holokaustu. Nakoniec sa rozhodol svoj príbeh napísať, urobil to však s nečakaným humorom a nadhľadom. Len tak sa dokázal vrátiť do minulosti, ktorá mu vzala takmer celú rodinu.

 

Písal sa rok 1939, keď sa dostal do nemilosrdných rúk nacistov. Skoro celú svoju mladosť strávil v Terezíne a Osvienčime. V roku 1945 len o vlások unikol Smrteľnému pochodu z Blechhammeru. Po vojne sa usadil v Anglicku a napriek slabému vzdelaniu sa nevzdal a stal sa z neho profesor fyziky na Univerzite Imperial v Londýne. Bol som číslo 30529 je jedinečným spomínaním muža, ktorého detstvo prešlo najtemnejšími dejinami ľudstva a predsa nestratil nádej opäť žiť. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

13. Tetovač z Auschwitzu Heather Morris – Knihy o holokauste

 

tetovač z Auschwitzu Heather Morris - Knihy o holokauste

 

Tetovač z Auschwitzu je román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne si našli nový domov v Austrálii.

 

Lale v tábore dostal prácu tetovača. Jeho povinnosťou bolo číslovať väzňov, ktorých nacisti po selekcii nechali nažive, teda vpichávať im do predlaktí čísla s neodstrániteľným atramentom – jeden z najsilnejších symbolov holokaustu. Minimálnu slobodu pohybu, ktorú mu umožňovala táto práca, využíval na získavanie potravín výmenou za šperky a peniaze po zavraždených Židoch. Nejedného spoluväzňa tak zachránil pred vyhladovaním. Jemu hrozila za túto činnosť smrť, mnohí iní jej vďačili za prežitie.

Jedného dňa sa do radu na tetovanie postavilo vystrašené mladé dievča… Pre Laleho – fičúra, frajera a trochu aj dobrodruha – to bola láska na prvý pohľad. Zaumienil si, že popri vlastnom prežití urobí všetko pre to, aby prežila aj Gita.

To, čo robí túto knihu zvlášť pozoruhodnou, je Laleho životný elán. Vedel, aký osud nacisti chystajú jemu aj ostatným väzňom, on sa však rozhodol nepoddať neľudskosti tábora, zachovať si dôstojnosť, osobnú integritu a žiť najplnšie, ako to bude možné. Knihy o holokauste. Napriek všetkej svojej drsnosti je Tetovač z Auschwitzu príbehom nádeje a odvahy, a hoci to znie neuveriteľne, aj príbehom veľkej lásky. Druhé vydanie knihy obsahuje nové fotografie a dokumenty, ako aj ďalšie doplňujúce texty autorky z jej návštevy v Krompachoch a v koncentračnom tábore Birkenau v Poľsku. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

14. Dívaj sa na hviezdy Eva Slonimová – Knihy o holokauste

 

divaj sa na hviezdy

 

Detstvo Evy Weissovej-Slonimovej, rodenej Bratislavčanky, poznačila druhá svetová vojna, počas ktorej prenasledovanie Židov v Európe dosiahlo obludné rozmery. Evini rodičia pripravili pre svoje deti úkryty, no sotva trinásťročná Eva a jej mladšia sestra Marta nakoniec neunikli deportáciám, chytili ich nitrianski gardisti a poslali do Osvienčimu.

V jej knihe autorka opisuje hrôzy prežité v koncentračnom tábore Osvienčim-Brzezinka, kde bola nielen svedkom nespočetných surovostí a násilia, ale na vlastnej koži zažila mučenie, neľudské zaobchádzanie aj medicínske pokusy neslávne známeho doktora Mengeleho. Knihy o holokauste. Roku 1945 po oslobodení Osvienčimu sovietskou armádou Eva a Marta samy museli prejsť kus vojnou zničenej Európy, aby sa dostali späť do rodnej Bratislavy a stretli sa s rodičmi a súrodencami.

Spomienkach Evy Weissovej-Slonimovej sa prelína dojímavá nevinnosť dievčaťa s múdrosťou vyše osemdesiatročnej ženy. Kniha Dívaj sa na hviezdy dokazuje, že človek je schopný prežiť aj zoči-voči nepredstaviteľnému peklu. Zároveň je vyvrcholením celoživotnej angažovanosti Evy Weissovej-Slonimovej v jej úsilí informovať verejnosť o holokauste a udržiavať pamiatku na tých, ktorí ho neprežili. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

15. Proces s mŕtvym Mariana Čengel Solčanská – Knihy o holokauste

 

-Proces-s-mrtvym-Mariana-Cengel-Solcanska-Knihy-o-holokauste

 

Cyrilu Gregus opustila matka hneď po narodení a hoci si to po roku rozmyslela a vzala dcéru k sebe, nikdy ju neľúbila. Cyrila vyrástla medzi husami a mačkami na dedinskom dvore, fascinovaná starožitnou posteľou, ktorú prastará matka Emília kúpila počas druhej svetovej vojny v dražbe majetku Židov deportovaných do táborov smrti. Skutočné príbehy z koncentračných táborov.  Cyrila nemilosrdne odhaľuje tajomstvá svojej rodiny spätne cez štyri generácie a rozpletá vrkoč osudov spletený z tragédie holokaustu, predkov aj zo vzťahu Tomáša Debrentheya, biskupa z 15. storočia, k rybárke Anne. Kniha je mozaikou postáv, ktoré sa stretávajú v priestore, ale nie v čase. Spája ich morálne zlyhanie a vyrezávaná starožitná posteľ.

Cyrila, archeologička, ktorej prácou je otvárať hroby a hľadať mŕtvych, si kladie otázky o kolektívnej vine a pasivite jednotlivca voči zločinu a predvoláva popraveného prezidenta slovenského štátu, katolíckeho kňaza Jozefa Tisa, aby sa predtým, než jeho kosti zamurujú do krypty pod biskupským palácom, opäť postavil pred súd. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

16. Sonderkommando – V pekle plynových komôr Venezia Shlomo – Skutočné príbehy z koncentračných táborov

 

Sonderkommando - V pekle plynových komôr Venezia Shlomo - Skutočné príbehy z koncentračných táborov

 

Celá pravda je oveľa tragickejšia a hroznejšia,“ píše sa v úvode tejto výnimočnej knihy – autentických spomienok. Ich autor Shlomo Venezia nielenže bol v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Brezinka), ale musel tam vykonávať tú najstrašnejšiu prácu: prenášať telá zavraždených v plynových komorách do kremačných pecí. To prinútili robiť členov Sonderkommanda – pozerať sa zblízka na vraždenie ľudí. Toto svedectvo je stále nesmierne dôležité, možno dnes ešte väčšmi, keď sa dokonca nájdu ľudia, ktorí popierajú existenciu holokaustu. Ak svoje dejiny nepoznáme alebo ani poznať nechceme a radšej si pred nimi zatvárame oči, môžu sa zopakovať.

 

Z dvora sa pravidelne ozývali výstrely – početné popravy politických väzňov. Miesto sa nachádzalo pri ostnatých drôtoch a strážili nás vojaci v uniformách, ktoré som nepoznal, no podobali sa na talianske. Aký som bol vtedy hlúpy, obrátil som sa na jedného vojaka na stráži a povedal som mu: „Som Talian! Knihy o holokauste. Mohol by som podľa vás ujsť?“ Ihneď na mňa namieril pušku, a tak som cúvol a zdvihol som ruky: „Nič som nepovedal, nechajte to tak!“ Bol to taliansky fašista z milícií kolaborujúcich s Nemcami. Skutočné príbehy z koncentračných táborov.  V istom zmysle ma zachránil, lebo keby mi povedal, že môžem utiecť, určite by ma zastrelili, všade boli nemeckí vojaci, každých dvadsať metrov na strážnej veži.

 

V karanténe som zažil aj ďalšiu silnú príhodu. Iba niekoľko dní po príchode prišiel za nami jeden kápo a spýtal sa, či nechceme pracovať navyše za dvojitú porciu polievky. Všetci chceli ísť, trápil nás ukrutný hlad. Ocitol som sa medzi desiatimi vybranými na robotu. Ani môj brat, ani bratanci v tej skupine neboli. Dali nám ťahať voz, aký sa používa na prepravu sena. „Zapriahli“ nás namiesto koní. Prišli sme k baraku na konci karantény. Volal sa Leichenkeller, čo bola vlastne márnica. Keď sme otvorili dvere, vyvalil sa na nás odporný zápach z rozkladajúcich sa mŕtvol. Predtým som popri tomto baraku nikdy nešiel, a tak som sa dozvedel, že slúžil na odkladanie mŕtvych, čo zomreli v karanténe. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

17. Nemusel som prežiť Max Eisen – Knihy o holokauste

 

Nemusel som prežiť Max Eisen - Knihy o holokauste

 

„Nemusel som prežiť je autentický príbeh o utrpení, smútku a strachu jedného chlapca v hrozných časoch a na hroznom mieste“. (Rex Murphy, National Post) Len čo pätnásťročný židovský chlapec Tibor „Max“ Eisen, rodák z Moldavy nad Bodvou vo vtedajšom Československu, unikne takmer istej smrti na hraniciach Maďarska a Ukrajiny okupovanej Nemeckom, na čas si vydýchne. Na rozdiel od desaťtisícov ďalších sa spolu s rodinou vyhol poprave, ktorá mala zavŕšiť transport židov na hranice vo vagónoch pre dobytok. To je však len začiatok jeho nočnej mory…

 

V roku 1944 sa v dobytčiaku ocitá znova a cieľovou stanicou je tentoraz Auschwitz Birkenau. Mladý Max zakúša otročinu v tábore aj stratu najbližších. Život mu, paradoxne, zachráni útok strážnika SS, po ktorom sa chlapca ujme politický väzeň a chirurg Tadeusz Orzeszko. Max nestráca vôľu žiť, aby mohol splniť svoj sľub otcovi a celému svetu podať mrazivé svedectvo o tom, ako ho nacisti pripravili o pokojné dospievanie a aká nesmierne cenná je sloboda.

 

„V tej chvíli som si prial, aby mi komandant strelil guľku do hlavy. Skutočné príbehy z koncentračných táborov. Myslel som na svojich príbuzných a na to, ako sa museli cítiť, keď čelili vlastnej smrti. Keď matka vstúpila do plynovej komory, mala na starosti troch mojich súrodencov. Ako len v tej hroznej komore musela bojovať o posledný dych! Aké to bude v mojom prípade? Pomalé či rýchle? Opustí moja duša telo? Stretnem sa znovu s rodinou?“

 

MAX EISEN prežil pobyt v koncentračnom tábore Auschwitz Birkenau a po komunistickom prevrate aj väzenie v Prahe na Pankráci. Napokon emigroval do Kanady, kde prednášal, vzdelával a venoval sa téme holokaustu. KNIHU ZAKÚPITE TU.

 

18. Chlapec, čo nasledoval otca do Osvienčimu Jeremy Dronfield – Knihy o holokauste, Skutočné príbehy z koncentračných táborov

 

Chlapec, čo nasledoval otca do Osvienčimu Jeremy Dronfield - Knihy o holokauste, Skutočné príbehy z koncentračných táborov

 

Viedeň 1939. Rodina Kleinmannovcov žije jednoduchým, bežným životom. Gustav pracuje ako čalúnnik a Tini udržiava v poriadku skromnú domácnosť. Knihy o holokauste.  Najväčšou radosťou manželov sú ich štyri deti: Fritz, Edith, Herta a Kurt.
No po pripojení Rakúska k Nemecku sa židovskej rodine Kleinmannovcov začne rúcať ich usporiadaný svet. Susedia sa k nim obracajú chrbtom, otec prichádza o zdroj obživy a ohrozené sú aj samotné životy členov rodiny.

 

Otec Gustav a syn Fritz prví doplatia na zmenenú situáciu, Nemci zatknú a pošlú v transporte do koncentračného tábora v Buchenwalde. Je to len začiatok nepredstaviteľného fyzického aj psychického utrpenia, neľudských podmienok, ťažkej práce v kameňolome, častých bitiek, mučenia, hladu a ponižovania. Počas nekonečných mesiacov, ktoré nasledujú, ich udržiava pri živote len jedna vec – otca a syna spája vzájomná láska.
Keď sa dozvedia, že Gustava majú preložiť do Osvienčimu, čo sa rovná takmer rozsudku smrti, Fritz čelí neľahkému rozhodnutiu – nechá otca odísť samého, alebo sa k nemu pridá…

Kniha podrobne zobrazuje hrôzostrašnú realitu druhej svetovej vojny. Autor hovorí o všetkom priamo, nebojácne a bez sentimentality. Opisuje život plný neuveriteľných hrôz, počnúc zradou „dobrých“ susedov, po ktorej nasledovalo systematické besnenie, vyvlastňovanie a transporty. Je to pozoruhodné rozprávanie o strašných udalostiach, ktoré prežila len hŕstka statočných, hoci ich šance boli nulové. Pomohli im občasné prejavy ľudskosti, hlboká vzájomná láska, neuveriteľná nezlomnosť a veľké šťastie. Zázrak prežitia v nich zanechal hlboké jazvy, ale aj neochvejnú chuť žiť. 

Kniha sa opiera o záznamy v tajnom denníku Gustava Kleinmanna a o dôkladný archívny výskum autora a po prvý raz rozpráva tento neuveriteľný príbeh, ktorý nemá v histórii holokaustu obdoby. Skutočné príbehy z koncentračných táborov. Chlapec, čo nasledoval otca do Osvienčimu je pripomienkou najlepšieho, ale aj najhoršieho, čoho je ľudstvo schopné, a zároveň oslavou sily rodinných pút a nezlomnosti ľudského ducha. KNIHU ZAKÚPITE TU.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button