ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Kde hľadať parohy – Top 6 miest

Top 6 najlepších miest na nájdenie parožia. Kde hľadať parohy. Najlepšie miesta na nájdenie parožia. Ak ste lovec jeleňov alebo akýkoľvek milovník prírody. Pravdepodobne práve teraz na svojich topánkach naberáte kilometre v honbe za zhodenými parohmi. Prečo by ste to nerobili? V mnohých častiach krajiny je nadpriemerne teplá zima. Sneh sa už väčšinou roztopil a je ideálny čas vyraziť do lesa a skontrolovať ho. Vzhľadom na to, čo všetko sa môžete dozvedieť o jeleňoch. Ktorých lovíte, alebo o biotopoch, v ktorých ich lovíte, môže byť lov na parohy skvelou príležitosťou na učenie.

 

Ale zatiaľ čo každého pohltí myšlienka hľadania týchto čarovných zhodov, často si nevie rady s tým. Kde hľadať zhodové parožie. Môže to byť naozaj odstrašujúce, ak vlastníte veľmi veľký pozemok alebo hľadáte predovšetkým na rozsiahlych verejných pozemkoch; kde vôbec začať hľadať niečo také malé v takej veľkej oblasti? Po chvíli máte pocit, že hľadáte skutočnú ihlu v kope sena. Doplníme že ak nie ste poľovník nájdené parohy odovzdajte miestnemu poľovníkovi. Pretože je zakázane si parohy nechávať je tento článok hlavne pre poľovníkov. 

Kde hľadať parohy

Kde hľadať parohy? Parohy môžete nájsť v oblastiach, kde sa jelene bežne zdržiavajú, ako sú:

  • Kŕmne plochy: Miesta, kde zvieratá hľadajú jedlo počas zimných mesiacov.
  • Ležoviská: Oblasti, kde zvieratá odpočívajú, môžu byť dobrým miestom na hľadanie parožia.
  • Prechody: Priechody medzi kŕmnymi a ležoviskovými oblasťami sú častými miestami, kde môžu parohy odpadnúť.
  • Hrany lesov a otvorené lúky: Tieto oblasti sú obľúbenými miestami pre jelenie zvieratá, najmä v ranných a večerných hodinách.

Kde hľadať parohy

Našťastie existuje niekoľko skvelých miest na hľadanie parožia, ktoré môžete presne určiť ešte predtým, ako vyjdete z domu. Kde hľadať parohy? Najlepšími miestami na hľadanie zhodených parohov sú oblasti, v ktorých sa jelene zdržiavajú počas určitých častí ich denného režimu, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že parohy nájdete. Keď začnete hľadať najprv na týchto prioritných miestach, môžete vylúčiť obrovské oblasti, ktoré majú veľmi malý potenciál. V konečnom dôsledku to znamená, že môžete nájsť viac zhodených parohov za kratší čas, čím sa stanete oveľa efektívnejším lovcom zhodených parohov. Kde hľadať parohy Vysoká efektivita je veľmi dôležitá, ak máte do činenia s obrovskými pozemkami a chcete nájsť nejaké jelenie parohy skôr, ako ich myši, veverice alebo líšky rozožujú alebo ich nájde iný lovec. Čo robiť keď sa nudím

Kde hľadať parohy

Ako hľadať parohy

Nižšie uvádzame niektoré z najlepších miest na nájdenie parožia. Pozrite si ich a zistite, či vám nejaké miesto na pozemku, kde lovíte, napadne. Ak si na niektoré spomeniete, uprednostnite tieto miesta na najbližšiu cestu. Parožie určite dopadá na zem po celej krajine, ako pravdepodobne môžete zistiť z aktualizácií na sociálnych sieťach. Ak sa tak ešte nestalo na vašom pozemku, pravdepodobne sa tak stane veľmi skoro. Kedy sa vydať na hľadanie parohov je zložitá otázka. Najpresnejším spôsobom je používať na ziskanie času  stopovacie kamery alebo fotopasce. Najväčšie Jelene na svete : Lov Jeleňov na Novom Zélande.

Ako hľadať parohy

Najprv si zhrňme zvyky a biotopy jeleňa. Jelene sú prispôsobené na odpočinok počas dňa a kŕmenie počas noci. Sú to krepuskulárne zvieratá, čo znamená, že vyniknú za úsvitu a za súmraku (t. j. pri slabom osvetlení), ale ich oči sú prispôsobené tak, aby dobre videli aj počas noci. Na základe týchto poznatkov vieme, že jeleň strávi väčšinu dňa niekde na lôžku a väčšinu noci niekde kŕmi. Dáva teda zmysel, že jelene s väčšou pravdepodobnosťou zhodia parohy v jednej z týchto dvoch oblastí, pretože tam jednoducho trávia väčšinu času.

Oblasti kŕmenia jeleňov

Oblasti kŕmenia jeleňov

Začnime oblasťami kŕmenia, o ktorých mnohí ľudia neoblomne tvrdia, že sú najlepším miestom na nájdenie zhodeného parožia. Keďže jelene zvyčajne zhodia parožie v kŕmnej oblasti počas noci, budete mať veľkú šancu nájsť čerstvé parožie skôr ako ktokoľvek iný, ak budete stáť proti ostatným lovcom laní na verejných priestranstvách.

Poľnohospodárske pole

Na väčšine juhu Slovenska sú polia kráľom, pokiaľ ide o výživu jeleňov. V určitých častiach roka tvoria väčšinu stravy jeleňov a sú plné sacharidov, resp. bielkovín. Keď sa však úroda každú jeseň zberá, jeleň musí namiesto toho zháňať odpadové zrno na zemi. Je to pre ne neefektívny spôsob kŕmenia a vždy budú hľadať čo najjednoduchší spôsob prísunu potravy.

Poľnohospodárske pole

Kde hľadať parohy? Ak v zime nájdete stojace kukuričné alebo fazuľové pole, môžete si byť istí, že jelene budú cestovať kilometre dookola, aby sa nažrali. A čo je ešte dôležitejšie, takéto polia sú pre jelene takým silným magnetom, že na nich môžete nájsť zhodené parožie jeleňov, ktoré ste na svojom pozemku nikdy predtým nevideli. Podobné lákadlo ponúkajú aj zimné kŕmne políčka s kukuricou, fazuľou, vysokými kapustovitými plodinami alebo obilninami. Ľudia často prehliadajú potravné políčka na lov laní. Vzhľadom na to, že sa na týchto poliach zhromažďujú všetky jelene, máte oveľa väčšiu šancu nájsť parohy. Ak nepoznáte žiadne polia, môžete vyskúšať aj doplnkové kŕmidlá.

Kde hľadať parohy v zime

Kde hľadať parohy v zime

Jelene sú prispôsobené na to, aby mali v zime znížený metabolizmus. Ich tráviaci trakt sa dokonca prispôsobuje tak, aby obsahoval mikroorganizmy na účinné trávenie vláknitého hrabiva. Čo máme na mysli pod pojmom hrabivo? V zásade možno za hrabivo označiť všetky chutné dreviny. Medzi obľúbené zimné druhy patria javory, duby, baza, ovocné stromy, borovica biela a céder biely. Je dôležité poznamenať, že jelene zvyčajne konzumujú len mladý a krehký nový porast z predošlého leta.

Kde hľadať parohy? Pretože je ľahšie stráviteľný ako staršie, tvrdé a drevnaté stonky. Aj keď sa vám môže podariť nájsť na vašom pozemku miesta s mladým porastom, pravdepodobne budú roztrúsené po okolí a bude ťažké určiť konkrétne miesto. Ak ste však nedávno vyrúbali nejaké plochy z minulého roka, určite sa tam nachádza množstvo mladých porastov, ktoré si jelene môžu prezerať. Verejné pozemky sú zvyčajne plné takýchto výrubov, ktoré môžu byť súčasťou vašej celkovej stratégie. Nezabudnite skontrolovať, či sa na niektorej z týchto oblastí nenachádza zhodené parožie. Starostlivosť o vlasy,

 

Kde hľadať parohy? Ak nemáte žiadne na svojom súkromnom pozemku, môžete si vytvoriť toto prostredie hneď teraz, aby ste zvýšili svoje šance nájsť niekoľko laní túto zimu a mnoho ďalších. Jednoducho vezmite motorovú pílu a vyrežte niekoľko stromov v malej oblasti (od desatiny akra po aker alebo viac). Budete chcieť ponechať väčšinu dubov a ovocných stromov, ktoré poskytujú jelenej zveri stožiar, čo ju ešte viac posilní ako potravnú oblasť. Všetky ostatné nežiaduce stromy však môžete úplne vyrúbať.

Čerstvo vyrúbané stromy poskytnú množstvo mladej jemnej hrabanky, ktorá bola pre jelene nedostupná, ale náhly prílev slnečného svetla prinesie budúce leto aj množstvo pňoviek. Ak stromy vyrúbete, vznikne hustá plocha, ktorá môže slúžiť ako ležovisko aj ako potrava. To je skvelý spôsob, ako skutočne zvýšiť šance na nájdenie zhodeného parožia!

Miesta kde jelene ležia

Miesta kde jelene ležia

Teraz si povieme o ďalšej hlavnej oblasti, kde pravdepodobne nájdete väčšinu zhodených parohov. Jeleň si po väčšinu dňa ustelie v tej istej všeobecnej oblasti. V zime je pomerne ľahké nájsť tieto miesta ležoviska aj preto, že ich môžete vidieť v snehu alebo v matnej tráve. Ako už bolo povedané, s kontrolou všetkých oblastí ležoviska pre zhodené parohy počkajte, kým nebudete vedieť, že jelene ich zhodili, jednoducho preto, že ich môžete zahnať na susedný pozemok skôr, ako budú pripravené.

Husté porasty ihličnanov Kde hľadať parohy

V severnejších oblastiach mimo poľnohospodárskeho pásma ponúkajú husté ihličnaté porasty podobnú úroveň ochrany pred zimou s niektorými ďalšími výhodami. Borovicové lesy s vysokou korunou pomáhajú filtrovať sneh, vďaka čomu sa v podraste udržiava veľmi nízka hladina snehu.

Husté porasty ihličnanov Kde hľadať parohy

To je dôležité, pretože kopytá jeleňov sa prepadávajú priamo cez hlboký sneh; toto chránené miesto ponúka oddych od inak náročných podmienok pohybu. Kde hľadať parohy. V tomto type ležoviska sa môžu nachádzať aj mladé alebo opadané vetvy smreka alebo borovice, na ktorých sa môže jeleň prehrabávať. Jelene sa môžu občas presunúť na ležovisko na južných okrajoch smrekových porastov, aby mohli nasávať slnečné teplo a zároveň boli chránené pred ľadovým vetrom zo severu.

Husté krovinaté oblasti

Husté krovinaté oblasti

Ako sme už spomenuli vyššie, nedávno vyrúbané oblasti poskytujú množstvo popadaných stromov a konárov, ktoré ponúkajú jeleňom množstvo úkrytov. Ak boli vyrúbané pred niekoľkými rokmi, malo by tam byť aj veľa ďalšieho porastu. Húštiny liesky alebo drieňa ponúkajú podobnú výhodu na nenarušených vrchoviskách, zatiaľ čo jelšové alebo vŕbové bahniatka sú ekvivalentom pre mokraďové lokality.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button