VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Rozela pestrá: Chov a starostlivosť

Rozela Pestrá. Ak hľadáte nového papagája do svojho domu, rozela pestrá môže byť skvelou voľbou. Títo stredne veľkí papagájí sú známi svojou farebnosťou a schopnosťou dobre sa množiť, čo ich robí populárnymi u chovateľov začiatočníkov. Tento článok sa zameriava na chov a starostlivosť o rozelu pestrú a poskytuje vám užitočné informácie, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či je toto správne zviera pre vás.

 

Ak sa rozhodnete pre chov rozely pestrej, je dôležité mať na pamäti, že potrebujú dostatok miesta na lietanie. Doporučuje sa venkovná voliéra s minimálnymi rozmermi 3 x 1 x 3 metre. Voliéra by mala mať krytú časť, do ktorej sa papagájí môžu schovať v prípade nepriaznivého počasia. Okrem toho je dôležité poskytnúť im správnu stravu, ktorá zahŕňa semená, ovocie, zeleninu a zelené krmivo. Tento článok vám poskytne ďalšie užitočné informácie o chove a starostlivosti o rozelu pestrú.

Rozela Pestrá

 

Rozela Pestrá

 

Rozela Pestrá (Platycercus eximius) je papagáj strednej veľkosti, ktorý je obľúbeným chovancem medzi začínajúcimi chovateľmi exotického vtáctva. Tento papagáj je pestrofarebný a vynikajúco sa množí, čo ho robí veľmi populárnym.

Rozela Pestrá je rozšírená v juhovýchodnej Austrálii, od jihovýchodného Queenslandu až po Tintinaru v juhovýchodnej Južnej Austrálii. Okrem toho sa vyskytuje aj v Tasmánii. Existuje niekoľko poddruhov, vrátane Rozely Pestrej Východnej (Platycercus eximius eximius), Rozely Pestrej Tasmánskej (Platycercus eximius diemenensis) a Rozely Pestrej Nádhernej (Platycercus eximius elecica).

Rozela Pestrá je obľúbená pre svoje krásne pestrofarebné perie, ktoré sa líši podľa poddruhu. Väčšinou majú zelené telo s červeným krkom a hlavou, modrými perami na kridlách a žltým bruškom. Rozely Pestrej Nádhernej majú namiesto červeného krku a hlavy modrú farbu.

Tento papagáj je veľmi inteligentný a zvedavý, čo z neho robí skvelého spoločníka. Rozela Pestrá je tiež veľmi hlučná a môže byť rušivá pre susedov, takže je dôležité zabezpečiť jej dostatočne veľkú klietku alebo voliéru.

Rozela Pestrá sa živí semienkami, ovocím a zeleninou. Je dôležité zabezpečiť jej vyváženú stravu a dostatočné množstvo vitamínov a minerálov.

Ak plánujete chovať Rozelu Pestru, odporúčame venkovnú voliéru s dostatočným množstvom priestoru pre lietanie a hniezdnymi búdkami. Rozela Pestrá sa môže množiť celoročne, ale najlepšie v období od augusta do januára.

Všeobecne platí, že Rozela Pestrá je veľmi odolný a ľahko sa stará o vták, čo z neho robí skvelého chovanca pre začínajúcich chovateľov.

Pôvod a distribúcia

 

Pôvod a distribúcia

 

 

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je stredne veľký papagáj, ktorý pochádza z juhovýchodného pobrežia Austrálie a Tasmánie. Tento druh je rozšírený v oblastiach s teplým a vlhkým podnebím, kde sa vyskytuje v lesných oblastiach, na okrajoch lesov a v blízkosti vodných tokov.

V Austrálii sa rozela pestrá vyskytuje v oblastiach ako Nový Jižní Wales, Queensland a Jihovýchodní Austrálie. V Tasmánii sa vyskytuje v oblastiach s podobným prostredím ako v Austrálii.

Rozela pestrá bola tiež introdukovaná na Novom Zélande, kde sa vyskytuje v niekoľkých oblastiach. Avšak, introdukcia tohto druhu spôsobila významné ekologické problémy, pretože rozely predstavujú hrozbu pre miestnu faunu a flóru.

Podľa Medzinárodnej únie ochrany prírody (IUCN) je rozela pestrá klasifikovaná ako druh najmenšej starosti. To znamená, že tento druh nie je považovaný za ohrozený.

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť

 

 

Pri chove rozely pestrej je dôležité zabezpečiť im vhodné prostredie a starostlivosť. V tejto sekcii sa dozviete o tom, ako správne chovať a starostlivo sa starať o tieto papagáje.

Voliéry a klietka

Rozely pestré sú aktívne a potrebujú veľa miesta na let. Preto je pre ne najlepšie zabezpečiť veľkú voliéru s dostatočným vletovým otvorom a úkrytom pred nepriaznivým počasím. V klietke by mali mať aspoň 60 centimetrov dĺžky, 40 centimetrov šírky a 60 centimetrov výšky na jedného jedinca. Je dôležité, aby mali dostatok miesta na pohyb a aby sa v klietke alebo voliére nachádzali hniezdné budky.

Kŕmenie

Rozely pestré sa živia semienkami, ovocím a zeleninou. Ich strava by mala obsahovať rôzne druhy semien a ovocia, aby mali dostatok živín. Je dôležité, aby mali stále k dispozícii čerstvú vodu.

Hniezdenie

Rozely pestré sú monogamné a hniezdia v hniezdných budkách. Hniezdná budka by mala byť dostatočne veľká, aby sa do nej zmestili obaja partneri a aby mohli vo vnútri slobodne pohybovať. Je dôležité, aby hniezdná budka bola umiestnená na tichom a bezpečnom mieste.

Inkubácia

Vysedenie vajec trvá 21 dní a mláďatá sa začínajú operovať o 35 dní neskôr. Po vyliahnutí sa mláďatá musia nechať v hniezde až do vyliahnutia všetkých mláďat. Potom sa môžu začať krmiť zeleninou a ovocím, ktoré sa musí podávať v malých dávkach.

Sledovanie správneho chovu a starostlivosti o rozely pestré môže byť zábavné a uspokojujúce. S dostatkom priestoru, správnej stravy a vhodných hniezdnych búdok môžete mať zdravé a šťastné papagáje. Šampón na vlasy

Rozmnožovanie Rozela Pestrá

 

Rozmnožovanie Rozela Pestrá

 

 

Rozela pestrá je pomerne nenáročný druh papagája na rozmnožovanie. Ak chcete mať úspešný chov, je dôležité mať k dispozícii aspoň jeden pár. Rozmnožovanie sa môže uskutočniť v klietke alebo vo voliére.

Väčšinou sa odporúča mať pár, ktorý je starší ako 12 mesiacov. Chovný pár by mal byť v kondícii a mať dostatok miesta v klietke alebo vo voliére. V prípade, že máte viacero párov, je potrebné ich držať oddelene, aby sa zabránilo agresii a nežiaducemu správaniu.

Rozela pestrá kladie vajíčka do hniezda, ktoré si sami vytvoria z dreva alebo iných materiálov. Vajíčka sa líšia v počte, zvyčajne však býva 4-6 vajíčok. Vysedenie vajec trvá zhruba 21 dní.

Mláďatá sa zvyčajne líhnu v rovnakom čase, čo uľahčuje starostlivosť o ne. V prvých dňoch života sa mláďatá kŕmia vajíčkovým žĺtkom a následne prechádzajú na krmivo, ktoré im podávate.

Ak sa rozhodnete pre chov Rozely pestré, je dôležité zabezpečiť im vhodné prostredie a dostatočnú starostlivosť. S primeranou starostlivosťou a podporou sa môžete tešiť z krásneho a zdravého chovu týchto papagájov.

Fyzické vlastnosti Rozela Pestrá

 

Fyzické vlastnosti Rozela Pestrá

 

 

Rozela pestrá je krásny exotický vták, ktorý má veľa unikátnych fyzických vlastností.

Zafarbenie

Zafarbenie rozely pestré je veľmi výrazné a krásne. Hlava a krk sú červené, s bledými líčkami a bielymi skvrnami na tváriach. Prsia sú tiež červené, zatiaľ čo brucho a zadok sú zelenožlté. Kridlá sú výrazne červené a žlté s čiernymi vlnami a modrým okrajom. Ocas je modrý a nohy sú šedé.

Veľkosť

Rozela pestrá je pomerne malý vták, ktorý môže dorásť do dĺžky až 30 cm.

Pohlavie

Rozdiely medzi pohlaviami sú zvyčajne ťažko rozoznateľné, ale samičky majú tendenciu mať menšie hlavy ako samčeky. Okrem toho, niektoré mutácie môžu ovplyvniť farbu a zafarbenie vtáka.

Celkovo, rozela pestrá je krásny a zaujímavý vták, ktorý môže byť skvelým spoločníkom pre každého majiteľa. S jeho výrazným zafarbením a malou veľkosťou, rozela pestrá je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú exotického vtáka s krásnym zafarbením. Zvieratá na r

Strava Rozela Pestrá

 

Strava Rozela Pestrá

 

 

Strava je jedným z najdôležitejších aspektov pri chove rozely pestré. Pestrosť a vyváženosť stravy sa odráža na zdraví a odchove vtáčat. Zabezpečte svojim rozelám rôznorodú stravu, ktorá obsahuje:

  • Ovocie: Rozely milujú ovocie, najmä jablká, hrušky, marhule a banány, ale môžete im dať aj iné druhy ovocia ako pomaranče, grapefruity a kivi. Ovocie by malo tvoriť asi 20% až 30% ich stravy.
  • Proso a semená: Rozely potrebujú semiačka a prosa ako zdroj bielkovín a tukov. Môžete im dať rôzne druhy semien, ako sú slnečnicové semená, tekvicové semená, ľanové semená a konopné semená.
  • Zelené krmenie a zelenina: Rozely potrebujú aj zelenú stravu, ktorá obsahuje vitamíny a minerály. Môžete im dať rôzne druhy zeleniny, ako sú mrkva, špenát, paprika, brokolica a zeler. Zelenina by mala tvoriť asi 30% až 40% ich stravy.
  • Piškóty: Rozely si občas radi pochutnajú na piškótok, ktoré môžete podávať ako pochúťku. Piškóty by však nemali tvoriť viac ako 5% ich stravy.
  • Zmes pre stredné papagáje: Môžete sa rozhodnúť kúpiť hotovú zmes pre rozely, ktorá je určená pre stredné papagáje. Táto zmes obsahuje všetky potrebné živiny a vitamíny, ktoré vaše rozely potrebujú.
  • Papagáj horský charakteristika, chov a cena

Je dôležité, aby ste svojim rozelám poskytli čerstvú vodu každý deň a čistili ich misky s jedlom a pitím pravidelne. Strava by mala byť podávaná v miskách alebo krmniciach, ktoré sú vhodné pre rozely. Vyhnite sa podávaniu potravy v kovových nádobách, pretože môžu byť toxické pre vtáky.

Rozela Pestrá Správanie

 

Rozela Pestrá Správanie

 

 

Rozela pestrá je spoločenský vták, ktorý žije v páre alebo v skupinách. V prírode sa často vyskytuje v malých hejnoch a v zajatí sa často chová v spoločných voliérach s inými vtákmi. Môže sa stať, že sa rozely pestré začnú hádať s inými druhmi vtákov, takže je dôležité ich pravidelne monitorovať a v prípade potreby oddeliť.

Rozely pestré sú vynikajúci letci a potrebujú dostatok priestoru na let. Preto by mali mať k dispozícii veľkú voliéru s dostatočne dlhým preletom. Okrem toho, by mali mať aj závetrie, kde sa môžu schovať pred nepriaznivým počasím.

Rozely pestré sú veľmi hlučné a majú charakteristický hlas. Ich hlas sa skladá z rôznych zvukov, vrátane pískania, škrípania a kvílenia. Ak chcete mať rozely pestré ako domácich miláčikov, mali by ste byť pripravení na to, že budú často hlasno kričať. Papagáj senegalský cena, charakteristika a chov

Vzhľadom na to, že rozely pestré sú spoločenské vtáky, potrebujú dostatok pozornosti a interakcie s ľuďmi. Ak ich zanedbávate, môžu sa stať nešťastnými a začnú sa správať agresívne alebo deprimovane. Preto by ste mali venovať dostatok času na starostlivosť o svoje rozely pestré a zabezpečiť im dostatok pozornosti a stimulácie.

Iné informácie

 

Iné Informácie

 

 

Rozela Pestrá Cena

Cena rozely pestrej sa môže líšiť v závislosti od miesta a predajcu. Všeobecne platí, že ceny sa pohybujú v rozmedzí od 100 do 300 eur. Ak hľadáte mladého samečka alebo mláďa, môže to byť drahšie. Všimnite si, že cena sa môže líšiť aj v závislosti od farby peria.

Anglicky Rozela Pestrá

Rozela pestrá je známa aj pod názvom Crimson Rosella. Je to druh papagája, ktorý pochádza z Austrálie a Tasmánie. Tento druh papagája je populárny medzi chovateľmi pre svoje krásne perie a jasnú farbu. Ak hľadáte informácie o rozeli pestrej v angličtine, môžete hľadať pod názvom „Crimson Rosella“.

Rozela pestrá má v prirodzenom prostredí radi savany a záhrady, kde sa živí plodmi, semenami, vápnikom a pískom. Preto by ste sa mali uistiť, že poskytnete dostatok ovocia, semien a zelenej stravy v ich strave. Zahrada alebo zahradná voliéra s dostatkom vetiev a bidla by bola ideálnym miestom na chov rozely pestrej.

V závislosti na pohlaví sa rozdielne správajú. Samičky sú menšie ako samečkovia a majú menšie hlavy. Rozela pestrá môže žiť až 15 rokov v zajatí a vysedenie vajec trvá 21 dní. Mláďatá sa začínajú operovať o 35 dní neskôr.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button