Filmy a voľný časZOZNAMY FILMOV

Top 10 filmov o bojovom umení

Top 10 filmov o bojovom umení .Bojové umenia sa najlepšie rozvíjali v južnej, juhovýchodnej a východnej Ázii, kde počas niekoľkých storočí vzniklo nepreberné množstvo bojových umení, štýlov, myšlienok a koncepcií. Tu sa zrodili najchýrnejší bojovníci sveta a aj svetovo najobľúbenejšie bojové umenia.Preto aj veľmi veľa filmov o bojovích športoch má zastúpenie s hercami pôvodom z Azie . Medzi najznámejšie bojové umenia patria :

juhovýchodná ázia – barmský box , thajský box (muay thai) , vietnamský box (vovinam ), indonézsky (pentlak silat)                                                       , filipínske umenia kali, escrima, arnis de mano a mnohé ďalšie

Východná Ázia

 

je najznámejším domovom bojových umení. Z týchto krajín pochádzajú tie najrozšírenejšie a najobľúbenejšie.
Kórea: Jej umenia sú svetoznáme ich dokonalými kopmi a používaním nôh. Príklady: taekwondo, hapkido, hwarangdo.

Japonsko:

Krajina samurajov a nindžov. Príklady: karate, džiudžicu, aikido, aiki jutsu, sumo, kendo, iaido, nindžucu, džudo.

Čína:

Krajina legendárnych bojovníkov a legendárnych štýlov boja. Pravdepodobne krajina s najkladnejším a najlepším vzťahom k bojovým umeniam.

Bojové štýly Číny môžeme deliť podľa polohy:

severné bojové štýly – známe dlhými technikami úderu a vysokými kopmi
južné bojové štýly – známe kompaktnýmy pohybmi a nízkymi kopmi

Ďalej môžeme čínske bojové umenia rozdeliť podľa využitia sily na:

mäkké bojové štýly (nej ťia) – jemnosť a harmónia prevládajú nad technikou
tvrdé bojové štýly (waj ťia) – rýchlosť a sila dominujú v technike

najznámejší herci vo filmoch o bojovom umení :

Bruce Lee

Patrí medzi prvých previnilcov voči pravidlám Kung – Fu, a to tým, že odhalil múdrosť a poznania tohto bojového umenia „bielym“. Miláčik čínskeho filmu svoju prvú filmovú postavu stvárnil už vo svojich troch mesiacoch. Stal sa populárnym detským hercom v Hongkongu a výborným tanečníkom tanca ča-ča, ktorý študoval ako jediný chlapec na dievčenskej škole, za čo sa pochopiteľne hanbil.

Svoju mužnosť si potom dokazoval ako pouličný bitkár, ktorého nechcel nik rozhnevať. Práve vďaka týmto bitkám ho to začalo čoraz viac priťahovať ku Kung- fu, ale aj k nutnosti odsťahovať sa z Honk Kongu. Časté problémy a potýčky s políciou prinútili Bruce Leeho presťahovať sa do San Francisca v USA, kde sa začal živiť ako učiteľ Kung-fu. Jeho obratnosť a odvahu ocenili hollywoodskí filmári. Aj keď ho najprv obsadzovali len do vedľajších rolí, Bruce Lee strhol na seba pozornosť a stal sa rýchlo miláčikom publika.

 

Jackie Chan

Idol väčšiny malých chlapcov po celom svete, ktorý sa svoje akrobatické kúsky naučil na Čínskej dramatickej akadémii. Desať rokov tvrdo pracoval a vynikal hlavne v bojovom umení a akrobacii. Po štúdiu sa začal živiť ako kaskadér, čo mu prinieslo zlomeniny snáď každej časti tela. Napriek počiatočnému neúspechu sa vďaka húževnatosti a neobyčajnému humoru dostal na výslnie, aby sa mohol stať vzorom nielen v Kung-fu, ale aj v herectve.

Kung – fu je nesprávne označované ako bojové umenie, pričom tento pojem označuje akékoľvek umenie, ktoré je vykonávané na majstrovskej úrovni. Základná filozofie vychádza z odhodlanosti a vytrvalosti, prepojenia tela a mysle, ktoré vedie k posilneniu fyzickej aj duševnej sily. Základom je sebadisciplína. Kung-fu vychádza zo Shaolinského kláštorného cvičenia, ktoré sa stalo najrozšírenejším bojovým štýlom v Číne. Bojové techniky vznikli na základe pozorovania 5tich zvierat: tigra, opice, medveďa, jeleňa a žeriava. Kung-fu má širokou škálu ďalších škôl napríklad Thai-chi, Wushu apod. Vznik umenia: 6. storočie po Kr., pôvod: India/Čína

Steaven Seagal

Hrdina akčných trhákov je držiteľom 7. danu v Aikidu. K tomuto bojovému športu sa dostal až v dospelosti v Japonsku, kde pôsobil ako inštruktor školy Aikido. Po návrate do USA sa objavil v hľadáčiku filmových producentov a od tej doby je známy ako popredná hviezda akčných filmov. Okrem Aikida sa realizuje ako ekologický aktivista, aktivista v oblasti práv zvierat a bol uznaný ako reinkarnovaný budhistický mních (Terön Chungdrag Dorje).

Aikido vychádza zo sebaobrany a je založené na myšlienke pasivity v boji. Rovnako ako pri Kung-fu dochádza aj pri Aikide k prepojeniu tela a mysle k dosiahnutiu rovnováhy. V Aikide je možné používať pomôcky napr. meč, nôž alebo tyč. Vznik: 1931, pôvod: Japonsko

Chuck Norris

Legenda akčných filmov sa ku kinematografii doslova prebojoval. Vo vojne v Kórei sa po prvýkrát stretol s bojovými športami. Po návrate do USA sa im začal intenzívne venovať a ako prvý muž zo západu dosiahol ôsmy stupeň čierneho pásu v kórejskom umení TaeKwon Do. Stal sa šesťnásobným majstrom USA v karate a založil rad karate škôl naprieč USA. Jedným z jeho učencov bol aj slávny Steve McQueen, ktorý ho doviedol k herectvu.

TaeKwonDo pôvodne slúžilo ako bojový nástroj pre vojnové účely, neskôr bolo upravené i pre civilistov. Vychádza zo starokorejského bojového umenia taekkyonu a spojuje prvky ďalších umení, napríklad Karate. Taekwon Do obsahuje presne 3200 kopov, úderov, blokov a ďalších pohybov. Označuje sa tiež ako „Cesta rúk a nôh“ Vznik: 1955, pôvod: Kórea

Poďme sa pozrieť na zoznam 10 najlepších filmov o bojovom umení . Ak tu nenájdete svoj obľubený film s touto tématikou určite nám zanechajte pod článkom komentár .

 

1. Ong-bak

 

Ong-bak film


Bak Don ukradol v malej thajskej dedine Ban Nong pradoo hlavu zo sochy Ong-Baka. Do Bangkoku sa pre ňu vydáva mladý Ai Bak Tim, ktorý sa má čoskoro stať mníchom. V meste sa snaží nájsť Bak Hum LAEA, ktorý dedinu pred rokmi opustil a teraz sa venuje hazardu. Bak Hum nemá chuť Ai Bakova pomáhať, pretože by sa tým zaplietol s mafiou, s ktorou už má aj tak dosť vážne problémy a chce pred ňou ochrániť aj svoje dievča Muey. V snahe nájsť ukradnutú hlavu sa Ai Bak dostáva do sveta, ktorému vládne mafia, stáva sa nechceným účastníkom zápasov v thajskom boxe a častých naháňačiek, pretože po ňom začínajú ísť Bak Donovi ľudia. Jeho bojové umenie thajského boxu je však neomylné a dedine sľúbil hlavu priniesť. Tento film má viac častí , každá ma svoj príbeh a sú plné bojových scien . Osobne sa mi najviac páčil Ong Bak 2 .

2. Ip Man

 

Ip Man

Čína, rok 1935. Kluby bojových umení v meste Foshan naberajú na popularite a Ip Man (Donnie YEN) je nespochybniteľným vládcom umenie wing chun, čím ďalej populárnejší verzie kung fu. Pokojný život jeho rodiny a priateľov však prevráti hore nohami japonská invázia. Potom, čo odmietne učiť okupačné vojakov svojmu umenia, je prinútený bojovať o svoje vlastné prežitie v sérii výziev, ktoré vyvrcholia súbojom na život a na smrť s najlepším japonským bojovníkom. Vo filme je veľa skutočných události a skutočností . Film Ip Man ma viac časti , verím že keď si poriete jednotku okamžite budete chcieť isť na dvojku . Sú to úžasné celovečerné filmy.Top 10 filmov o bojovom umení. Tiež si pozrite Top 10 Kung-fu filmov ktoré by ste mali určite vidieť

3. Karate Kid

 

Karate Kid

Hlavný hrdina filmu Karate Kid, dvanásťročný Dre Parker (Jaden Smith) mohol kľudne byť tým najpopulárnejším chlapcom v celom Detroite, ale potom, čo ich oboch kariéra jeho matky zavedie do Číny, má s nadväzovaním priateľstva so svojimi rovesníkmi veľké problémy. Nakoniec sa mu podarí nájsť si cestu k svojej spolužiačke Mej Jing, ktorú, ako sa zdá, tiež zaujíma, ale ich priateľstvo čoskoro narazí na kultúrne odlišnosti. A Dre si navyše znepriatelí triedneho bitkára Čchenga. Dre pozná síce základy karate, v krajine kung fu mu to k ničomu nie je a Čcheng mu ľahko dá príučku. Dre, ktorý sa v cudzej krajine cíti úplne osamotene, nemá inú možnosť ako sa obrátiť s prosbou na údržbára pána Hana (Jackie Chan). Ten o sebe tají, že je majstrom kung fu, ale začne Dreho trénovať na nadchádzajúcu kung fu turnaj, kde by sa mohol Čcheng postaviť. Kým mu pán Han vysvetľuje, že kung fu nestojí na úderoch a chvatoch, ale na rozvážnosti a pokoji, Dre zisťuje, že postaviť sa triednym bitkárom bude úloha, aký v jeho živote nemal doteraz obdobu.

4. 36. komnata Shaolinu

 

36. komnata Shaolinu


Čína v dobe hrozného teroru vlády Mandschu. Shaolinský kňaz Ho Kuang-Huan vychováva vo svojej škole bojového umenia kung-fu z mladých mníchov vražedných bojovníkov. Skôr ako sa mladí mnísi môžu nazývať majstrami kung-fu, musia prejsť 35 komnatami, v ktorých sú zasvätenia do umenia boja na smrť so všetkými zbraňami, ako aj holými rukami. Najtalentovanější zo všetkých je Liu Yu-Te. Po ukončení si ide zmerať sily s dynastiou Mandschu.

5. Legenda o opitom majstrovi

 

Legenda o opitom majstrovi

Hung sa snažia vyhnúť plateniu cla, ale svojím malým podfukom dostane do problémov seba aj celú svoju rodinu. Jeho otcovi záleží najviac na cti a Hung je na najlepšej ceste, aby česť svojou rodiny navždy pošpinil …
Fei Hung sa vracia domov so svojím otcom, ktorý je známym lekárom. S dvojicou cestuje ešte ich sluha. Na ceste vlakom by malo všetok tovar prejsť kontrolou a malo by byť zaplatené clo, ale Fei Hung sa podarí veľmi drahý koreň ženšenu schovať u veľvyslanca v kufri, kde sa clu vyhne. Keď si potom Fei Hung chce svoj ženšen vziať späť, stretne sa v súboji s mužom, ktorý si tiež niečo vzal u veľvyslanca v kufri. Ich súboj preruší odchod vlaku, v ktorom Fei Hung cestuje. Dvojica si až veľmi neskoro uvedomí, že si omylom vymenili balíčky. Fei Hung teda nemá koreň ženšenu, ale cennú nefritové pečať, ktorú veľvyslanec ukradol a chcel predať. Fei Hung si ale neuvedomuje cenu toho, čo ukradol, on len rieši, ako rýchlo zohnať ženšen, ktorý stratil. Fei Hung pomáha jeho matka, ktorá sa nebojí Fei Hungovu otcovi postaviť. Matka a syn sú ale na otca krátki. Aj keď sa snažia niečo vymyslieť, otec sa rovnako dozvie, čo Fei Hung urobil. Fei Hung sa navyše cez otcov zákaz neustále perie a k tomu prevádzkuje opilecký box, u ktorého pije alkohol, čo otec tiež neschvaľuje.Top 10 filmov o bojovom umení

 

Fei Hunga prenasledujú muži od veľvyslanca, ktorí od neho chcú získať ukradnutú pečať. Keď otcovi dôjde so synom trpezlivosť, vyhodí ho z domu. Fei Hunga tú noc zmlátia muži od veľvyslanca a dokonca ho zavesí na vstupnú bránu do mesta. Otec potom vezme syna späť, ale Fei Hung už nikdy nesmie piť alebo sa biť. Toho večera sa však u nich objaví muž, ktorý má onen stratený ženšen. Muž je slávnym bojovníkom a snaží sa zabrániť cudzím štátom v rozkrádanie historických predmetov Číny. Fei Hung vráti mužovi nefritové pečať, o ktorú toľko stojí veľvyslanec. Fei Hungova rodina zase získa onen ženšen. Kľud ale netrvá príliš dlho, veľvyslanec na dvojicu pošle veľa zabijakov a starý muž nakoniec zomiera. Veľvyslanec navyše získať nefritové pečať. Fei Hung sa ju pokúsi získať späť, ale je zajatý a otec musí pre jeho záchranu obetovať svoju bojovú školu. Fei Hung je pokorený, ale keď sa dozvie, že veľvyslanec plánuje ukradnúť a v zahraničí predať mnoho čínskych starožitností, postaví sa jeho bojovníkom a nakoniec ich s veľkým množstvom alkoholu v krvi porazí. Z Fei Hunga je veľký hrdina, ale rovnako tak veľká je aj jeho kocovina. Ale otec a matka sú naň pyšní.

 

6. Ninja Assassin

 

Ninja Assassin Top 10 filmov o bojovom umení


Filmoví tvorcovia Matrixu ako Vendetta, prinášajú v Ninja Assassin ďalšiu krv (veľa krvi!) Do žánru filmov o bojových umeniach. Kórejská popová hviezda Rain (Speed Racer) hrá hrdinského, smrteľne nebezpečného Raiza, vychovávaného od detstva po spôsobu mýtického klanu Ozunu. Teraz ale bývalí spolubojovníci Raiza prenasledujú, pretože sa odvrátil od nich aj ich autoritatívneho patriarchu (legenda bojových umení Sho Kosugi) … a je na úteku s agentkou Europolu (Naomie Harris), ktorá má dôkaz, že klan predáva svoje zabijácke služby vládam rôznych krajín. Film je prehliadkou akcia od začiatku až do konca – rýchle, kruté, plné zbraní (reťazí, mečov, palíc, hviezdic) a úžasných fyzických výkonov. Nebojte sa zbrane, ale ruky, ktorá ju ovláda.

7. Muž taiči

 

Muž taiči

Svoju režijnu prvotinu, MUŽ Taiči, umiestnil režisér Keanu Reeves do kulís moderného Pekingu. Film, v ktorom Reeves vytvoril aj jednu z hlavných rolí, rozpráva o duchovnej ceste mladého zápasníka (Tiger Chen), ktorého jedinečné schopnosti ho zavádza do prostredia veľmi lukratívnych nelegálnych zápasov. V súbojoch, ktoré sú stále ostrejšie, pôjde o holý život.Top 10 filmov o bojovom umení.

8. Velký šéf

 

Velký šéf Top 10 filmov o bojovom umení

Dej tohoto filmu začíná příjezdem Cheng Chao-Ana (Bruce Lee) a jeho strýčka (Tu Chia Cheng) na okraj Thajska na jedno malé předměstí, kde Cheng úspěšně sežene práci v továrně na led. Cestou potkají bratra Su Chena (James Tien), který se mezitím popere s bandou padouchů. Ve svém prvním dnu v práci Cheng Chao-An rozbije velkou kostku ledu a z ní vypadnou drogy. Následně začnou mizet dělníci v továrně a nakonec je zabit i Su Chen. Cheng Chao-An začne pátrat, co se vlastně děje. Po únosu nevlastní sestry a vyvraždění příbuzných zjistí, že v továrně na led mrazí do kostek ledu drogy, načež zabije šéfova syna (Tony Liu) a nakonec si to ve velkolepém souboji rozdá s hlavním šéfem (Han Yin-Chieh alias Hon Ying Git). Ve filmu se objeví několik začínajících herců- Peter Lung Chan, Billy Chan, Tony Liu ale i veteráni Han Yin-Chieh, Lee Kwan, James Tien

9. Masaker v San Franciscu

 

Masaker v San Franciscu Top 10 filmov o bojovom umení

Thriller o vojne policajtov proti zločineckému syndikátu, vedenému Veľkým šéfom Chuck Norris. Číňan Huang je poctivý a príkladný policajt. Jedného dňa sa však so svojím čiernym kolegom dostane do problémov. Začína vojna, v ktorej sa uplatní kickboxerské umenia.

10. Kundo: Čas pomsty

 

Kundo Top 10 filmov o bojovom umení

1862 – v tomto roku dolieha na roľníkov jedna rana za druhou. Epidémie, zlá úroda a hladomor. Šľachtici sa starajú len o rozmnožovanie svojho majetku a neprestávajú chudákov vykorisťovať. V tej dobe je pre roľníkov jedinou nádejou Kunda, bojachtivá skupina, ktorá je schopná nahnať boháčom naozajstný strach. Rodinu mäsiara Dolmuchiho dá urodzený pán Jo-yoon zabiť a podobný osud chystá aj samotnému mäsiarovi, ktorý neplní dvojstrannú dohodu. Ale mäsiar vražedný útok prežije, prisahá šľachtici pomstu a pripojí sa ku Kundu.Top 10 filmov o bojovom umení.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button