Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Faraónsky pes: všetko o plemene

Faraónsky pes, známy aj ako Kelb tal-Fenek, je plemeno psov, ktoré má svoje korene v starovekom Egypte. Toto ušľachtilé plemeno bolo kedysi milované faraónmi a uctievané ako posvätné zviera. Dnes je faraónsky pes populárnym spoločníkom pre skúsených majiteľov psov, ktorí si vážia jeho inteligenciu, oddanosť a hravosť.

 

Faraónsky pes

 

Faraónsky pes

 

Faraónsky pes je pomerne stredne veľký pes s ušľachtilým držaním tela a elegantným vzhľadom. Jeho hlava má klinovitý tvar, s dlhou a suchou lebečnou dutinou a štíhlou nosnou partou. Oči sú oválne a jantárovej farby, uši veľké a jemné. Telo má faraónsky pes mierne obdĺžnikové, s rovným chrbtom a mierne zvažujúcim sa zadkom.

Faraónsky pes je aktívny a hravý pes, ktorý si vyžaduje veľa pohybu. Je to pes, ktorý sa veľmi dobre hodia pre majiteľov, ktorí majú radi vonkajšie aktivity, ako je behanie alebo prechádzky v prírode. Toto plemeno je tiež veľmi inteligentné a oddané, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka pre skúsených majiteľov psov, ktorí sa mu dokážu venovať a poskytnú mu dostatok fyzickej a mentálnej stimulácie.

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Faraónsky pes je plemeno, ktoré sa považuje za veľmi staré. Existuje niekoľko domnienok o jeho pôvode, no prvá z nich vychádza z predpokladu, že faraónsky pes pochádza z Egypta. Vyobrazenia podobných psov sa našli už v hrobkách staroegyptských faraónov. Kostrové nálezy svedčia o tom, že predkovia faraónskeho chrta už v časoch 2 000 rokov pred naším letopočtom obývali celú oblasť Stredozemného mora.

Staroveký Egypt

 

Faraónsky pes sa objavuje aj v egyptologickej literatúre, kde je spájaný s bohom Anubisom, ktorý bol zobrazovan ako psieho hlavu s ľudským telom. Toto plemeno bolo využívané na lov a ochranu. V srdci Núbie ležia skalné chrámy Abú Simbel postavené za vlády Ramzesa II. v rokoch 1 290 – 1 224 pred Kr. V týchto chrámoch boli nájdené 3 vyobrazenia psov s charakteristickými znakmi faraónskeho psa.

Malta a Faraónsky Pes

 

Faraónsky pes sa však objavuje aj na Malte, kde sa stal národným symbolom. V Malte sa mu hovorí Pharaoh Hound a podľa niektorých zdrojov pochádza z Egypta, no podľa iných zdrojov je to plemeno, ktoré sa vyvinulo na Malte. Je to stredne veľký pes s krátkou, jemnou srstou a červenou farbou. Jeho pôvod je stále predmetom diskusií a výskumu.

V Malte sa faraónskemu psovi darí a stále je využívaný na lov. Jeho názov v krajine pôvodu je Pharaoh Hound. Toto plemeno je inteligentné, energické a samostatné. Výchova a výcvik tohto psa si vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť.

Celkovo je faraónsky pes zaujímavým plemenom s bohatou históriou a zaujímavým pôvodom. Jeho využitie sa v priebehu času menilo, no stále patrí medzi obľúbené spoločnícke psy a lovecké psy.

Charakteristika a fyzické vlastnosti Faraónsky pes

 

Charakteristika a fyzické vlastnosti Faraónsky pes

 

Faraónsky pes je plemeno strednej veľkosti s elegantným pohybovým aparátom a dobre definovanými líniami. Je to poľovný pes, ktorý pri love využíva nielen čuch a zrak, ale aj jemný sluch. Charakteristickým znakom faraóna je jeho schopnosť červenať sa. Jeho uši, líca a hruď žiaria červeno-ružovou farbou.

Vzhľad

 

Faraónsky pes je elegantný pes, strednej veľkosti, ušľachtilého držania tela, ktorý je rýchly a ľahký v pohybe. Jeho hlava pôsobí ušľachtilým výrazom, je štíhla, dlhá a korunujú ju impozantné uši. Ich telo má byť o niečo dlhšie, ako je kohútia výška. Jeho úhel ramennej lopatky nemá byť sevrený, aby mal pes dostatok voľnosti uchopiť kořist v plnom behu.

Srsť a farba

 

Faraónsky pes má lesklú, krátku srsť, ktorá je hladká na dotyk. Farba srsti môže byť červená alebo piesková. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť biele obočie a biele škvrny na hrudi.

Oči, Uši a Hlava

 

Faraónsky pes má veľké, tmavé oči s inteligentným výrazom. Jeho uši sú veľké, široké a stoja vzpriamene. Jeho hlava má hladké, rovné temeno a dobre vyvinutú lebku s jemne vyznačeným stopom. Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Podľa štandardu ideálna výška faraónskeho psa je cca 50 cm pre suky a 55-61 cm pre psy, pričom hmotnosť sa pohybuje okolo 23-24 kg. Faraónsky pes má vtiahnuté brucho a je to plemeno s veľmi štíhlym a atletickým telom.

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Povaha

 

Faraónsky pes je charakteristický svojou silnou a ostražitou povahou. Jedná sa o nezávislé a samostatné zviera, ktoré si dokáže udržať svoju nezávislosť aj v prítomnosti iných psov. Zároveň je ale aj hravý a pozorný, čím si získava priateľov a ľudskú spoločnosť.

Je to lovecký pes s vysokým loveckým pudom, ktorý ho robí vhodným pre lov a hlásenie koristi. Jeho schopnosti v love sú vynikajúce a jeho lovecký instinkt je vrodený. Preto sa odporúča, aby bol faraónsky pes chovaný v prostredí, kde bude mať možnosť prejaviť svoje lovecké schopnosti.

 

Temperament

 

Faraónsky pes je priateľský a veľmi pozorný k svojmu majiteľovi. Je to vášnivý poľovný pes, ktorý má vrodené lovecké pudy. Jeho temperament sa však môže líšiť od jedinca k jedincovi. Niektoré faraónske psy môžu byť tvrdohlavé a nezávislé, zatiaľ čo iné môžu byť veľmi priateľské a poslušné. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

Faraónsky pes je tiež vhodný ako hlídač, pretože je veľmi ostražitý a pozorný k svojmu okoliu. Jeho schopnosť hlásiť nebezpečenstvo robí z neho vynikajúceho strážcu. Je to pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám a prostrediam, čo robí z neho všestranného spoločníka a loveckého psa.

 

Výchova a tréning Faraónsky pes

 

Výchova a tréning Faraónsky pes

 

Výchova

 

Faraónsky pes je citlivé plemeno, ktoré vyžaduje jemný prístup pri výchove. Je dôležité, aby boli majitelia trpezliví a konzistentní pri výchove svojho psa. Faraónsky pes je inteligentný a rýchlo sa učí nové veci, ale môže byť aj tvrdohlavý a nezávislý.

 

Pri výchove faraónskeho psa je dôležité začať čo najskôr. Je potrebné naučiť psa základné povely ako sed, ďalej sa učí chodiť na vodítku a reagovať na zavolanie. Je dôležité, aby bol pes dobre socializovaný a aby sa naučil byť v prítomnosti iných psov a ľudí.

Tréning

 

Faraónsky pes je plemeno, ktoré má radi pohyb a aktivity. Preto je dôležité, aby bol pes dostatočne fyzicky aj psychicky stimulovaný. Agility a coursing sú pre faraónskeho psa vhodné aktivity, ktoré mu umožnia prejaviť jeho prirodzené schopnosti.

Pri tréningu faraónskeho psa je dôležité používať pozitívne posilňovanie. Táto metóda tréningu zahŕňa odmenu psa za správanie, ktoré chceme, aby opakoval. Týmto spôsobom sa pes učí, čo sa od neho očakáva, a jeho motivácia sa zvyšuje. Čistotné plemena psov : Top 10 najčistejších plemien psov

 

Výcvik faraónskeho psa by mal byť zameraný na poslušnosť a reakciu na povely. Je potrebné trénovať psa na rôzne situácie, aby bol pripravený na rôzne situácie, ktoré môže stretnúť. Je dôležité, aby bol pes schopný reagovať na povely aj v stresových situáciách.

Na záver, faraónsky pes je plemeno, ktoré vyžaduje jemný prístup pri výchove a tréningu. Je dôležité, aby bol pes dostatočne fyzicky aj psychicky stimulovaný a aby bol trénovaný na poslušnosť a reakciu na povely. S pozitívnym prístupom k tréningu a výchove môže faraónsky pes byť skvelým spoločníkom pre svojho majiteľa.

 

Zdravie a výživa

 

Faraónsky pes je považovaný za robustné plemeno, ktoré má tendenciu byť zdravé. Ak sa pes kŕmi správne a dostáva primeranú starostlivosť, môže sa dožiť veku 12 až 14 rokov.

Pri výbere krmiva pre faraónskeho psa je dôležité zvoliť kvalitné krmivo s vysokým obsahom bielkovín a nutričných hodnôt. Výživa by mala byť prispôsobená veku, veľkosti a aktivity psa.

Okrem kvalitného krmiva je dôležité zabezpečiť psu dostatok vody. Faraónsky pes by mal mať k dispozícii čistú vodu vždy, keď ju potrebuje.

Pri starostlivosti o faraónskeho psa je dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu. Pravidelné návštevy veterinára sú nevyhnutné pre včasnú diagnostiku a liečbu chorôb. Faraónsky pes môže byť náchylný na niektoré zdravotné problémy, ako napríklad dyspláziu bedrového kĺbu a choroby očí.

Okrem toho, faraónsky pes môže mať citlivý tráviaci systém, preto je dôležité dbať na správnu stravu a vyhýbať sa potravinám, ktoré by mohli spôsobiť tráviace ťažkosti.

 

Zhrnutie: Správna výživa a starostlivosť sú kľúčové pre zdravie faraónskeho psa. Kvalitné krmivo s vysokým obsahom bielkovín a nutričných hodnôt, dostatok vody a pravidelné návštevy veterinára sú dôležité pre zachovanie zdravia psa.

Ďalšie informácie Faraónsky pes

 

Klub Faraónských Psov

 

Klub Faraónských Psov je organizácia, ktorá sa zameriava na propagáciu a ochranu plemena faraónsky pes. Je to členská organizácia Kennel Clubu a zastrešuje všetkých majiteľov a chovateľov tohto plemena v Slovenskej republike. Cieľom klubu je podporovať chov a výcvik faraónskych psov a organizovať súťaže a výstavy.

FCI Klasifikácia

 

Faraónsky pes patrí do skupiny špice a primitívne plemená, sekcia Pratyp. Číslo platného štandardu FCI pre faraónskeho psa je 248. FCI kód faraónskeho psa je 5/6/248.

Pôvodné a terajšie určenie

 

Faraónsky pes je plemeno, ktoré má pôvod v starovekom Egypte. Bolo používané na lov a ochranu domácnosti faraónov. Dnes sa faraónsky pes používa ako spoločník a ochrana domácnosti.

 

Synonymá a skratky

 

Faraónsky pes má zaužívané synonymá ako faraónik, egyptský pes alebo podobne. Zaužívaná skratka pre faraónskeho psa je FP. Faraónsky pes sa nachádza v zozname psov plemien na psích portáloch a v knihách o psích plemenách.

To summarize, faraónsky pes je plemeno, ktoré má pôvod v starovekom Egypte a bol používaný na lov a ochranu domácnosti faraónov. Dnes sa používa ako spoločník a ochrana domácnosti. Klub Faraónských Psov sa zameriava na propagáciu a ochranu tohto plemena. Faraónsky pes patrí do skupiny špice a primitívne plemená, sekcia Pratyp a má zaužívané synonymá ako faraónik, egyptský pes alebo FP.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button