ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čo je dobré na kašeľ 12 domácich liekov na kašeľ

Čo je dobré na kašeľ . Najlepšie prírodné prostriedky proti kašľu. Všeobecne platí, že kašeľ je úplne normálny. Kašeľ môže pomôcť udržať vaše hrdlo čisté od hlienov a iných dráždivých látok. Trvalý kašeľ však môže byť aj príznakom viacerých ochorení, ako napr.

  • alergia
  • vírusová infekcia
  • bakteriálna infekcia

 

Niekedy kašeľ nie je spôsobený ničím, čo súvisí s vašimi pľúcami. Kašeľ môže spôsobovať aj gastroezofageálna refluxná choroba (GERD). Kašeľ spôsobený prechladnutím, alergiou a infekciou dutín môžete liečiť viacerými voľnopredajnými liekmi. Bakteriálne infekcie si vyžadujú antibiotiká.

 

Čo je dobré na kašeľ

 

Čo je dobré na kašeľ
Čo je dobré na kašeľ

 

Popri liečbe liekmi sa môžete svojho lekára opýtať aj na iné možnosti, ktoré vám pomôžu pri kašli. Tu sme uviedli niekoľko domácich prostriedkov, ktoré môžete zvážiť.

 

1. Med

 

Med

 

Med je osvedčeným liekom na bolesť hrdla. Podľa jednej štúdie môže tiež zmierniť kašeľ účinnejšie ako voľnopredajné lieky, ktoré obsahujú dextrometorfán (DM), látku potláčajúcu kašeľ.

 

Vlastný liek si môžete vytvoriť doma zmiešaním až 2 čajových lyžičiek medu s bylinkovým čajom alebo teplou vodou a citrónom. Účinky Medu 7 jedinečných výhod medu.

 

Med pôsobí upokojujúco, zatiaľ čo citrónová šťava môže pomôcť pri zahlienení. Dve čajové lyžičky medu môžete aj jednoducho zjesť alebo si vytvoriť nátierku na chlieb na desiatu.

 

2. Probiotiká

 

Probiotiká

Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré môžu poskytnúť množstvo zdravotných výhod. Hoci priamo nezmierňujú kašeľ, pomáhajú vyrovnávať gastrointestinálnu flóru. Gastrointestinálna flóra sú baktérie, ktoré žijú vo vašich črevách.

 

Táto rovnováha môže podporiť funkciu imunitného systému v celom tele. Štúdia z roku ukázala zníženie počtu ľudí, ktorí dostali infekcie horných dýchacích ciest po podávaní rôznych kmeňov probiotík, hoci dôkazy stále nie sú jednoznačné.

 

Každý výrobca doplnkov stravy môže mať iné odporúčané denné dávky. Probiotiká sa pridávajú aj do niektorých druhov jogurtov.

 

Vzhľadom na dostupné varianty probiotík by ste sa mali poradiť so svojím lekárom o tom, ktoré probiotikum je pre vás a vaše ochorenie vhodné. Najprirodzenejší spôsob, ako získať probiotiká, je prostredníctvom fermentovaných potravín :

 

  • kyslá kapusta
  • jogurt
  • kefír
  • kombucha
  • tempeh
  • kimchi
  • kvások

3. Bromelaín

 

Bromelaín

Ananás zvyčajne nepovažujete za liek proti kašľu, ale možno je to preto, že ste nikdy nepočuli o bromelaíne. Existujú nepatrné dôkazy, ktoré naznačujú, že bromelaín – enzým, ktorý sa nachádza len v stonke a plodoch ananásu – môže pomôcť potlačiť kašeľ, ako aj uvoľniť hlieny v hrdle.

 

Ak chcete využiť čo najviac výhod ananásu a bromelaínu, zjedzte trikrát denne plátok ananásu alebo vypite pohár čerstvej ananásovej šťavy.

 

Existujú aj tvrdenia, že môže pomôcť zmierniť zápal prínosových dutín a problémy s dutinami spôsobené alergiami, ktoré môžu prispievať ku kašľu a hlienu. Neexistujú však dostatočné dôkazy, ktoré by to potvrdzovali.

 

Niekedy sa používa aj na liečbu zápalov a opuchov. Deti alebo dospelí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by nemali užívať doplnky s obsahom bromelaínu. Taktiež, ak užívate antibiotiká, napríklad amoxicilín, buďte opatrní pri užívaní bromelaínu, pretože môže zvýšiť vstrebávanie antibiotika. Pred užívaním nových alebo neznámych doplnkov sa vždy poraďte so svojím lekárom.

 

4. Mäta pieporná – Čo je dobré na kašeľ

 

Mäta pieporná - Čo je dobré na kašeľ

Listy mäty piepornej sú dobre známe svojimi liečivými vlastnosťami. Mentol v mäte piepornej môže pomôcť upokojiť hrdlo a môže uľahčiť dýchanie.

 

Prínosom pre vás môže byť pitie mätového čaju alebo inhalovanie mätových pár z parnej procedúry.

 

Ak si chcete pripraviť parnú kúru, pridajte 7 alebo 8 kvapiek mätového esenciálneho oleja do približne šálky práve zovretej vody. Prehoďte si cez hlavu uterák a zhlboka dýchajte priamo nad vodou.

 

6. Tymian – Čo je dobré na kašeľ

 

Tymian - Čo je dobré na kašeľ

 

Tymian niektorí používajú pri ochoreniach dýchacích ciest. Jedna malá štúdia zahŕňajúca 361 ľudí s akútnou bronchitídou naznačila, že esencia získaná z tymianových listov zmiešaná s brečtanom môže pomôcť zmierniť kašeľ, ako aj krátkodobú bronchitídu.

Listy obsahujú zlúčeniny nazývané flavonoidy, ktoré uvoľňujú svaly hrdla podieľajúce sa na kašli a zmierňujú zápal. Tymianový čaj si môžete pripraviť doma z 2 čajových lyžičiek rozdrvených tymianových listov a 1 šálky vriacej vody. Šálku prikryte, lúhujte 10 minút a sceďte.

 

7. Kloktanie slanou vodou – Čo je dobré na kašeľ

 

Kloktanie slanou vodou - Čo je dobré na kašeľ

 

Hoci sa tento liek môže zdať pomerne jednoduchý, kloktanie vody so soľou môže pomôcť upokojiť škriabanie v hrdle, ktoré spôsobuje kašeľ. Zmiešanie 1/4 až 1/2 čajovej lyžičky soli s pohárom teplej vody môže pomôcť zmierniť podráždenie. Upozorňujeme, že keďže deťom do 6 rokov kloktanie obzvlášť nejde, je najlepšie vyskúšať iné prostriedky pre túto vekovú skupinu.

 

8. Zázvor

 

Zázvor

 

Zázvor je obľúbeným tradičným liekom. Často sa používa na liečbu nevoľnosti a žalúdočných ťažkostí, ale môže tiež zmierniť kašeľ.

 

Jedna laboratórna štúdia naznačuje, že zázvor môže uvoľniť svaly dýchacích ciest. To môže byť prospešné pri príznakoch astmy vrátane kašľa. Zázvor má aj protizápalové zlúčeniny, ktoré môžu znížiť zápal a opuch v hrdle. Ak máte kašeľ, zázvorový čaj je najlepšou voľbou. Horúca tekutina môže znížiť podráždenie, suchosť a hlien v hrdle. účinky zázvoru 11 zdravotných prínosov zázvoru.

 

Ak si chcete pripraviť zázvorový čaj, nakrájajte 1-centimetrový segment čerstvého koreňa zázvoru. Varte ho v 1 šálke vody 10 až 15 minút, podľa toho, aký silný čaj chcete. Zázvorové čajové vrecúška si môžete kúpiť aj v obchode.

 

9. Klzký brest

 

Klzký brest

 

Klzký brest je starobylý liek na kašeľ a bolesť hrdla. Hovorí sa, že znižuje zápal a upokojuje sliznicu hrdla. Neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, ktoré by tento prínos potvrdzovali. Klzký brest sa však nespája so závažnými vedľajšími účinkami.

Klzký brest je dostupný vo forme kapsúl, tabliet, pastiliek a čaju. Pastilky a čaj sú ideálne na zmiernenie podráždenia hrdla.

 

10. Kurkuma – Čo je dobré na kašeľ

 

 Kurkuma - Čo je dobré na kašeľ

 

Kurkuma sa v priebehu rokov tradične používala na mnohé ochorenia vrátane kašľa. Jej aktívna zložka, kurkumín, má silné protizápalové vlastnosti.

Odporúča sa konzumovať kurkumu s čiernym korením. Je to preto, že piperín, hlavná zlúčenina v čiernom korení, zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumy. To podporuje vstrebávanie kurkumy vo vašom tele.

Skúste popíjať teplý kurkumový čaj. Pridajte štipku čierneho korenia a trochu medu na osladenie. Účinky kurkumy 10 preukázaných prínosov kurkumy.

 

11. Vyhnite sa spúšťačom refluxu

 

Vyhnite sa spúšťačom refluxu

 

GERD alebo reflux kyseliny vzniká, keď sa obsah žalúdka vracia späť do hrdla. To môže spôsobiť podráždenie, ktorého výsledkom je kašeľ. Dobre na bolesť hrdla.

V skutočnosti je približne 40 percent chronického kašľa spôsobených refluxom kyseliny.

Ak si myslíte, že vaše príznaky spôsobuje GERD, môže vám pomôcť vyhýbanie sa bežným spúšťacím potravinám. Patria sem potraviny ako napr.:

 

  • kofeín
  • alkohol
  • čokoláda
  • sýtené nápoje
  • kyslé potraviny, napríklad citrusové šťavy

 

12. Pite tekutiny – Čo je dobré na kašeľ

 

Čo je dobré na kašeľ

Jedným z najlepších spôsobov, ako zmierniť kašeľ, je piť veľa tekutín.

 

Pitie tekutín môže pomôcť zmierniť suchosť v hrdle, ktorá je častou príčinou kašľa. Pomáha tiež riediť hlieny, čo môže zmierniť kašeľ a zápchu. Vypadávanie vlasov

 

Na kašeľ sú ideálne horúce tekutiny, napríklad vývar alebo čaj. Ak dávate prednosť studenému nápoju, vyberte si nesýtený nápoj, napríklad vodu alebo nesladený čaj. Pomôcť môže aj cmúľanie kociek ľadu.

 

Ako predchádzať kašľu

Okrem toho, že sa naučíte liečiť kašeľ, možno sa budete chcieť naučiť aj to, ako mu vôbec predchádzať.

 

Aby ste sa chránili pred chrípkou, nezabudnite sa každoročne očkovať proti chrípke, zvyčajne od októbra. Medzi ďalšie kroky, ktoré môžete podniknúť, patria nasledujúce:

  • Vyhnite sa kontaktu s inými chorými. Ak viete, že ste chorí, vyhnite sa návšteve práce, školy alebo iných miest, kde budete v kontakte s inými ľuďmi, aby ste nenakazili ostatných.
  • Zakryte si nos a ústa vždy, keď kašlete alebo kýchate, najlepšie pomocou vreckovky (ktorú po použití ihneď vyhodíte) alebo si zakašlite do lakťa.
  • Pite veľa tekutín, aby ste zostali hydratovaní.
  • Často čistite spoločné priestory svojho domova, práce alebo školy. Je to dôležité najmä v prípade pracovných dosiek, hračiek alebo mobilných telefónov.
  • Často si umývajte ruky, najmä po kašľaní, jedle, návšteve kúpeľne alebo starostlivosti o chorého.
  • Pri alergiách môžete pomôcť znížiť výskyt vzplanutí tým, že identifikujete alergény, ktoré na vás pôsobia, a vyhnete sa ich pôsobeniu. Medzi bežné alergény patria napr:
  • stromy
  • peľ
  • roztoče
  • zvieracia srsť
  • plesne
  • hmyz

 

Užitočné sú aj očkovania proti alergii, ktoré môžu znížiť vašu citlivosť na alergény. Poraďte sa so svojím lekárom, aký plán je pre vás vhodný.

 

Kedy zavolať lekárovi

Ak váš kašeľ ovplyvňuje vašu schopnosť dýchať alebo ak vykašliavate krv, vyhľadajte pohotovostnú lekársku pomoc. Infekcie dýchacích ciest zahŕňajú bolesti tela a horúčku, zatiaľ čo alergie nie.

Navštívte lekára, ak sa u vás okrem kašľa objavia aj nasledujúce príznaky:

  • zimnica
  • dehydratácia
  • horúčka vyššia ako 38 °C
  • malátnosť alebo celkový pocit, že sa necítite dobre
  • produktívny kašeľ so zapáchajúcimi, hustými, zeleno alebo žlto sfarbenými hlienmi
  • slabosť

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button