VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Alexander Malý (Ladniak Kramerov) chov

Alexander malý (Ladniak kramerov) je druh papagája, ktorý sa vyskytuje v severnej a strednej Afrike, Indii, Barmsku a južnej Číne. Tento vták je známy aj pod inými názvami, ako napríklad Ladniak Kramerov, Ladniak Malý alebo Alexander Kramerov. Je dôležité sa naučiť niečo o tomto zaujímavom vtákovi a jeho chovu.

Alexander Malý

Alexander Malý

 

Ladniak kramerov je stredne veľký papagáj s veľkosťou tela približne 30-40 cm. Jeho pekné, uhlazené a priliehavé perie je zväčša zelené, ale v ľudskom chove sa objavujú aj rôzne farebné mutácie. Tento druh žije v riedko zalesnených oblastiach a často sa vyskytuje aj v blízkosti ľudských sídel.

Alexander malý kladie 3-5 vajec a inkubačná doba trvá 22-24 dní. Po inkubácii sa mláďatá osamosťujú po siedmych týždňoch a dospelý jedinec môže dosiahnuť vek až 25-30 rokov. Ak sa chystáte pustiť do chovu tohto papagája, je dôležité mať na pamäti všetky tieto informácie, aby ste svojim chránencom poskytli čo najlepšie podmienky.

Charakteristika a veľkosť

 

Charakteristika a veľkosť

 

Ladniak malý (Psittacula krameri), známy aj ako Alexander malý, je druh papagája s elegantným vzhľadom a veľkosťou medzi 30 a 40 centimetrami. Tento papagáj pochádza zo Severnej a Strednej Afriky, Indie, Barmy a juhu Číny. Jej farba peria základnej formy je zelená, ale výskyt modrastého sfarbenia a žltozeleného odtieňa je bežný.

Na hlave sa môžete stretnúť s čiernym pásikom vedúcim od oka k nape, ako aj ružovým pásikom zaoko. Majú tmavočervenú hornú čeľusť a spodnú čeľusť sfarbenú do koralovo ružového odtieňa. Pozoruhodným znakom tohto papagája je ružový golier, ktorý zdobí jeho hrdlo. Je potrebné spomenúť, že zobák je pre tento druh taktiež koralovoružový.

V zajatí, Alexander malý je známy svojou temperamentnou a aktívnou povahou, rovnako ako svojou schopnosťou vydávať silné zvuky. Ako domáceho maznáčika je vhodné zaobstarať si ručne odchovaného jedinca. Pre správne chovanie je dôležité dbať na jeho stravu, zabezpečiť mu dostatok pohybu, zeleniny, ovocia a piškót.

Podľa poskytnutých informácií chovateľov, nasledujúce dáta súvisia s ladniakom malým:

  • Veľkosť: 30-40 cm
  • Počet vajec: 3-5 ks
  • Inkubačná doba: 22-24 dní
  • Doba osamostatnenia: 7 týždňov
  • Dožíva sa: 15-30 rokov
  • Veľkosť krúžku: 6,0 – 6,5 mm

Dúfame, že tieto informácie vám pomôžu pri chove Alexandera malého a zlepšia vašu skúsenosť s týmto nádherným vtákom.

Pôvod a rozšírenie

 

Alexander malý, známy aj ako Ladniak kramerov (latinsky: Psittacula krameri), pochádza zo severnej a strednej Afriky, Indie, Barmy a južnej Číny. Tento druh papagája sa vyskytuje v rôznych oblastiach, vrátane strednej a severovýchodnej Afriky, Afganistanu, Pakistanu, Indie, a až po strednú Barmu. Sú taktiež introdukovaný na viacerých ďalších miestach, ako je Zanzibar, Egypt, Aden, Omán, Kuvajt, Irak, Irán, Hongkong, Macau a juh Číny.

V prírodných podmienkach sa Ladniak kramerov zvyčajne vyskytuje v riedko zalesnených oblastiach a často sa udomácni aj v blízkosti ľudských sídel. To znamená, že sa prispôsobili životu v rôznych prostrediach a je pre nich bežné spozorovať ich v oblastiach s ľudskou aktivitou.

Pokiaľ ide o farebne mutácie, Alexander malý má rôzne farebné prejavy vrátane modrej, zelenej, žltej, bielej, šedej a lacewing (kombinácia bielej a žltej). Ak sa chystáte chovať tieto papagáje, mali by ste zvážiť ich potrebu pre veľký priestor, pretože sa dožívajú až 25 až 30 rokov.

Alejandrovi malí sú sociálni a inteligentní vtáci. Pri samostatnom chove kéždut žiť 7 týždňov a ich potrava sa skladá z rôznych semien, ovocia, zeleniny a orechov.

Na záver, pôvod a rozšírenie Ladniaka kramerova zahŕňa oblasti známe svojou biodiverzitou a prístupom k vode, vďaka čomu sa stali schopnými prežiť a adaptovať sa na množstvo rôznych podmienok a prostredí. Keď budete chovať tieto papagáje, vezmite na vedomie ich výživové potreby, potrebu dostatočného priestoru a ich dlhú životnosť, aby ste im mohli poskytnúť najlepšie podmienky na život a prosperitu.

Strava Alexander Malý

Strava Alexander Malý

 

Pri chove Alexandra malého (Ladniak kramerov) je dôležité zabezpečiť vhodnú a vyváženú stravu. Vašim papagajom by ste mali poskytnúť pestrofarebnú škálu potravy, ktorá zahŕňa krmivo, zelené krmivo, ovocie, a zeleninu.

Pokiaľ ide o krmivo, môžete sa spoľahnúť na špeciálne zmesi pre papagaje obsahujúce semienka, obilniny a strukoviny. Pripravte si vždy dostatok krmiva pre vášho papagaja, aby mal neustále prístup k potrave.

Zelené krmivo je neoddeliteľnou súčasťou stravy papagajov. Zahrňuje zeleninu ako napr. šalát, petržlen, kapustu, špenát, mrkvu, reďkovku, a papriku. Zelené krmivo dodá papagajovi potrebné vitamíny a minerálne látky.

Papagajom by ste mali ponúknuť aj výber ovocia, ako sú napríklad pomaranče, figy, jablká či hrušky. Ovocie je dobrým zdrojom vitamínov a antioxidantov, zlepšuje trávenie a dodá energiu papagu. Dbajte na to, aby ovocie bolo prevždy čisté a svieže.

Pri podávaní zeleniny majte na pamäti, že papagajom môžete podávať iba niektoré druhy, ako sú napríklad brokolica, zeler, cuketa, rajčiaky, a uhorky. Je potrebné zabezpečiť, aby zelenina bola čerstvá, nemala pesticídy ani iné škodlivé látky.

Okrem krmiva, zeleného krmiva, ovocia a zeleniny si môžete pripraviť pre svojho papagaja aj občasné zákusky, ako sú piškóty, vajec, plody a dokonca aj avokádo. Tieto potraviny však podávajte papagájom iba v obmedzenom množstve a rôznych časových intervaloch, aby nedošlo k nadmernému množstvu tukov či cukrov.

Strava je základným pilierom pre zdravý rozvoj a dlhovekosť vášho papagája Alexandra malého. Dodržiavajte pravidlá pestrej a vyváženej stravy a váš papagáj bude žiť zdravý a šťastný život. Papagáj horský charakteristika, chov a cena

 

Odchov mladých

 

Alexander Malý. Pri odchove mladých Alexandrov malých (Psittacula krameri) je dôležité venovať osobitnú pozornosť kŕmeniu, pretože zdravá a vyvážená strava zabezpečí, že mladé vtáky budú rásť silné a zdravé. Vašou úlohou je poskytnúť im vhodné podmienky pre ich vývoj a rast.

Mladé Alexandry malé sa zvyčajne liahnutí z väčšieho počtu vajec. V jednom znášaní nájdete približne 3-5 vajec. Inkubačná doba trvá zhruba 22-24 dní, po ktorej sa vyliahnu mladé vtáky. V prvých dňoch ich života im matka poskytuje starostlivosť a kŕmi ich.

Pri kŕmení mladých Alexandrov malých sa snažte poskytnúť pestrofarebnú a výživnú stravu. Zahrňte do ich jedálnička ovocie a zeleninu, semená, obilniny a vlákninu. Je vhodné dbať na to, aby ste mladým vtákom ponúkali potravu v primeranej veľkosti, ktorú vedia ľahko zjesť.

Mladé vtáky budú postupne rásť a začnú sa samostatne učiť, ako sa správne starať o svoje potreby. V tomto období je dôležité sledovať ich aktivitu a prispôsobovať im prostredie tak, aby sa cítili v bezpečí a mohli sa ľahko pohybovať. Poskytnite im dostatočný priestor na pohyb a hry.

Ak sa budete starostlivo venovať odchovu mladých Alexandrov malých, vytvoríte pre nich optimálne podmienky na rast a vývoj. S dobrou starostlivosťou a výživou sa mladé vtáky stanú peknými a zdravými dospelými jedincami. Papagáj senegalský cena, charakteristika a chov

Starostlivosť a podmienky chovu Alexander Malý

 

Pri chove Alexandra malého (Ladniaka kramerov) je dôležité zabezpečiť vhodné podmienky a starostlivosť. Voliéry pre tieto papagáje by mali byť dostatočne veľké, aby sa mohli slobodne pohybovať. Zabezpečte čerstvé vetvičky na obhrýzanie, ktoré im pomáhajú udržiavať zobák v kondícii.

Krmivo: Strava Alexandra malého by mala obsahovať zmes pre stredne veľké papagáje. Táto zmes bude základom krmiva, ktoré by v ich strave nemalo chýbať. Zaoberať sa pomocou vajcových zmesí môže byť na výživu doplnkové.

Potrava: Okrem zmiešaného krmiva potrebujú tiež pravidelne dostávať ovocie a zeleninu, ako napríklad šalát či kúsky jablka. Piškóty sú tiež vhodné ako občasná odmena a spestrenie stravy. Vždy poskytujte čerstvú pitnú vodu.

Základným znakom Ladniaka kramerov sú ružový golier a koralovoružový zobák. Telo je zväčša zelené, sivé nohy a grepy sú tiež charakteristické pre tento druh.

Rodiče sú veľmi starostliví a väčšinou sa dobre postarajú o svoje mláďatá bez ľudskej intervencie, avšak v prípade potreby môžete mláďatá ručne odchovať. Váš Ladniak malý bude za správnych podmienok a starostlivosti vynikajúcim spoločníkom, ktorý vám môže spríjemniť čas nielen svojou nápaditou zábavou, ale aj rozmanitým repertoárom hlasových prejavov, ktorými dokážu nielen napodobniť zvuky života okolo seba, ale i vytvárať vlastné „skladby“.

Pamätajte na to, že chovné zvieratá si zvyknú na svojho chovateľa, preto je dôležité venovať im dostatok času a pozornosti, aby sa necítili odstrčení alebo zanedbaní. Dodržujte zásady čistej a zdravej životnej srediny a ustavične kontrolujte ich zdravotný stav. Výsledkom bude šťastný a spokojný vták, ktorý vám prinesie mnoho radosti a zaujímavých zážitkov. Papagáj kráľovský charakteristika, chov a cena

Zdravie

 

Pri chove Alexandra malého (Ladniaka kramerova) je dôležité dbať na jeho zdravie a pohodu. Pre udržanie optimálnej kondície a dlhovekosti, ktorá môže dosiahnuť 15-20 rokov, je potrebné venovať pozornosť niekoľkým aspektom.

V prvom rade je dôležité poskytnúť dostatočne veľký a vhodný priestor na život. Vhodná veľkosť klietky by mala umožniť voľný pohyb a rozprestieranie krídel. Dbajte na umiestnenie klietky, aby bola chránená pred prievanom, nadmerným hlukom a priamym slnečným žiarením.

Strava by mala byť pestrá a vyvážená. Základ stravy Alexandra malého tvorí směs semen pre stredné papagaje, ktorú doplníte ovoce a zeleninou, a v prípade potreby, minerálne doplnky. Pravidelný prísun čerstvej vody je nevyhnutný.

Pri kontrole zdravia je potrebné zamerať sa na správne zarastanie zobáka a nechtov. Pre správny rast a opotrebenie zobáka môžete poskytnúť špeciálne minerálne kameňe. Pri nadmernom raste nechtov je potrebné ich opatrne skrátiť. Ako naučiť papagája rozprávať 10 najlepších tipov

Zdravotné problémy môžu spôsobiť aj parazity, ako sú roztoče a vnútorné parazity. Preto pravidelne vykonávajte preventívne kontroly a liečbu. Pri podezrení na chorobu alebo zdravotný problém neváhajte s návštevou veterinárného lekára.

Kvalitná chovateľská prax zahŕňa aj riadne krúžkovanie mláďat, ktoré sa u Alexandra malého vykonáva pomocou krúžkov s veľkosťou 6,0-6,5 mm.

Mutácie Alexander Malý

Mutácie Alexander Malý

 

V prípade Alexandera malého (Ladniaka kramerova) môžete naraziť na rôzne farebné mutácie. Tieto mutácie sú výsledkom genetických zmien, ktoré ovplyvňujú sfarbenie vtákov. Najznámejšie farebné mutácie Alexandra malého sú:

  • Modrá mutácia: Táto varianta zobrazuje nádherné modré sfarbenie na hlave, krku, chrbte a na pod krídlových bielych perách. Medzi najvýraznejšie zvláštnosti tejto mutácie patrí modrý horný zobák s čierno-modrým spodným zobákom.
  • Šedá mutácia: Šedá mutácia sa vyznačuje tmavošedým sfarbením hlavy, krku a chrbta, ktoré postupne prechádza do svetlejšieho šedého odtieňa na končatinách a bruchu. Kriely majú šedivé až čierne sfarbenie, vrátane spodného zobáku.

Pokiaľ sa zaujímate o chov Alexandra malého, je dobré vedieť, že rôzne farebné mutácie môžu mať odlišné požiadavky na prostredie a starostlivosť. Hoci základné požiadavky na chov sú rovnaké, je dôležité si uvedomiť, že niektoré mutácie môžu byť zriedkavé a menej odolné voči chorobám. Šampón na vlasy

Pred získaním Alexandra malého s konkrétnym sfarbením sa uistite, že ste dôkladne preskúmali všetky dostupné informácie o danej mutácii. Týmto spôsobom budete pripravený poskytnúť najlepšiu starostlivosť pre svojho exotického vtáka a zabezpečiť jeho šťastný a zdravý život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button