Zvieratá na j – 14 zvierat na písmeno j
Zvieratá na j 10 zvierat na písmeno j. Zaujíma vás ktoré zvieratá začínajú na písmeno j? Pripravili sme pre vás zoznam zvierat začínajúcich písmenom j. Zvieratá na j a niečo o nich.
Obsah článku:
Zvieratá na j
Ježkovia sa dajú ľahko rozpoznať podľa ostňov, čo sú duté chĺpky stuhnuté keratínom.Ich ostne nie sú jedovaté ani ostnaté a na rozdiel od dikobrazích brkov sa od tela ľahko neoddeľujú. Nedospelým zvieratám však ostne zvyčajne vypadávajú, keď ich nahrádzajú ostne dospelých jedincov. Zvieratá na j. Tento proces sa nazýva „perlenie“. Ostne môžu vypadnúť aj vtedy, keď je zviera choré alebo vystavené extrémnemu stresu. Ježkovia sú zvyčajne hnedí, s bledými koncami ostňov, hoci na ostrove Alderney v Lamanšskom prielive sa vyskytujú aj svetlovlasí ježkovia.
Ježko, ktorý sa cíti ohrozený, sa môže zvinúť do tesného klbka.
Všetky druhy ježov sa v sebaobrane dokážu zrolovať do tesného klbka, čo spôsobí, že všetky ostne smerujú von. Na chrbte ježov sa nachádzajú dva veľké svaly, ktoré kontrolujú polohu perí. Keď je tvor zrolovaný do klbka, perá na chrbte chránia schovanú tvár, nohy a brucho, ktoré nie sú perami pokryté. Keďže účinnosť tejto stratégie závisí od počtu ostňov, niektoré púštne ježky, ktoré sa vyvinuli tak, aby uniesli menšiu váhu, skôr utečú alebo zaútočia, pričom votrelca zvalcujú ostňami; zvinutie do klbka ostňov je pre tieto druhy poslednou možnosťou. Rôzne druhy sú korisťou rôznych predátorov: zatiaľ čo lesné ježky sú korisťou predovšetkým vtákov (najmä sov) a fretiek, menšie druhy, ako je ježko ušatý, sú korisťou líšok, vlkov a mangust.
Ježkovia sú predovšetkým noční živočíchovia, hoci niektoré druhy môžu byť aktívne aj cez deň. Ježkovia prespávajú veľkú časť dňa pod kríkmi, trávou, kameňmi alebo najčastejšie v norách vyhrabaných v zemi, pričom ich zvyky sa u jednotlivých druhov líšia. Všetky voľne žijúce ježky môžu hibernovať, hoci nie všetky, v závislosti od teploty, druhu a množstva potravy. Zviera na i
2. Jack Russell
Kedysi bola poľovačka obľúbenou zábavou majetných mužov vrátane mužov z cirkvi. Za teriéra Jack Russell, vyvinutého na lov líšok v južnom Anglicku pred 200 rokmi, môžeme vďačiť jednému z týchto ťažko loviacich anglických farárov. Farár John Russell, pre svojich priateľov „Jack“, chcel účinného loveckého psa a rozhodol sa navrhnúť presne takého, akého mal na mysli. Najrýchlejšie psy : Top 12 najrýchlejších plemien psov.
Výsledkom bol odvážny, atletický pes, ktorý si získal srdcia svojou rýchlosťou, inteligenciou, odhodlanosťou a intenzívnou túžbou po love. Jack Russell teriér, nazývaný aj Parson Russell teriér, je obľúbený medzi majiteľmi koní, nadšencami psích športov, trénermi zvierat pre film a televíziu a ľuďmi, ktorí jednoducho oceňujú jeho nebojácnu povahu, bezhraničnú energiu, zábavné vyvádzanie a prenosnú veľkosť. Všetko pre vlasy.
Ale pozor! Vycvičený Jack Russell, ktorého vidíte v televízii alebo vo filmoch, sa takto nevyrába. Naučiť Jacka Russella, aby sa stal civilizovaným spoločníkom, nie je jednoduchá úloha. Vyžaduje si veľa času a trpezlivosti, ako aj silný zmysel pre humor. JRT je veľmi dobre cvičiteľný, ale má svoju vlastnú myseľ a neznesie nudu. Ak ho nezabavíte, nájde si vlastnú zábavu a vy pravdepodobne nebudete s výsledkom spokojní. Jack Russell teriér
3. jeseter Zvieratá na j
Jeseterovité ryby sú dlho žijúce, neskoro dospievajúce ryby s charakteristickými znakmi, ako je heterocerkálna chvostová plutva podobná žralokom a predĺžené vretenovité telo s hladkou kožou, bez šupín a obrnené piatimi bočnými radmi kostených plôšok nazývaných šupiny. Niektoré druhy môžu dorásť do pomerne veľkých rozmerov, zvyčajne dosahujú dĺžku 2 – 3,5 m. Zvieratá na j. Najväčším zaznamenaným jeseterom bola samica beluhy ulovená v ústí Volgy v roku 1827, ktorá merala 7,2 m a vážila 1 571 kg. Väčšina jeseterov je anadrómne dnové ryby, ktoré migrujú proti prúdu rieky, aby sa mohli trieť, ale väčšinu života strávia kŕmením v deltách riek a ústiach riek. Niektoré druhy obývajú výlučne sladkovodné prostredie, zatiaľ čo iné obývajú predovšetkým morské prostredie v blízkosti pobrežných oblastí a je známe, že sa odvážia aj do otvoreného oceánu.
4. jazvec Zvieratá na j
Jazvece sú krátkonohé všežravce z čeľade Mustelidae (kam patria aj vydry, rosomáky, kuny, norky, tchory, lasice a fretky). Jazvece sú polyfyletickou skupinou a nie sú prirodzeným taxonomickým zoskupením: jazvece spája ich skrčené telo, prispôsobené na fosílnu činnosť. Všetky patria do podradu psovitých cicavcov. Najkrajšie zviera na svete : 10 najkrajších zvierat na svete.
Pätnásť druhov jazvečíkov z čeľade mustelidov sa zaraďuje do štyroch podčeľadí: Melinae (rody Meles a Arctonyx) štyri druhy, vrátane jazveca európskeho, Helictidinae (rod Melogale) päť druhov jazveca fretkového, Mellivorinae (rod Mellivora) (jazvec medový alebo ratel) a Taxideinae (rod Taxidae) (jazvec americký). Jazvečíky patria medzi najbazálnejšie mustelidy; americký jazvec je najbazálnejší zo všetkých, za ním nasledujú postupne ratel a Melinae; odhadované dátumy rozdelenia sú približne pred 17,8, 15,5 a 14,8 miliónmi rokov[1].
Dva druhy ázijských jazvecov smradľavých rodu Mydaus boli predtým zaradené do čeľade Melinae (a teda Mustelidae), ale novšie genetické dôkazy naznačujú, že v skutočnosti ide o príslušníkov čeľade skunkovitých (Mephitidae).
5. jeleň
Jeleň alebo pravý jeleň sú kopytnaté prežúvavce z čeľade Cervidae. Dve hlavné skupiny jeleňov sú Cervinae, do ktorej patria muntžak, los (wapiti), jeleň a daniel, a Capreolinae, do ktorej patrí sob (karibu), jeleň bielochvostý, srnec a los. Samcom všetkých druhov jeleňov (okrem jeleňa vodného), ako aj samiciam sobov, každý rok narastá a zhadzuje nové parožie. Tým sa líšia od trvalo parohatých antilop, ktoré patria do inej čeľade (Bovidae) v rámci toho istého radu párnokopytníkov (Artiodactyla).
6. jaguár Zvieratá na j
Jaguár (Panthera onca) je veľká mačka a jediný žijúci zástupca rodu Panthera, ktorý žije v Amerike. S dĺžkou tela až 1,85 m a hmotnosťou až 96 kg je najväčším druhom mačky v Amerike a tretím najväčším na svete. Zvieratá na j. Jej výrazne značená srsť sa vyznačuje bledožltou až hnedo sfarbenou srsťou pokrytou škvrnami, ktoré na bokoch prechádzajú do rozet, hoci u niektorých jedincov sa objavuje melanistická čierna srsť. Silný hryz jaguára mu umožňuje preraziť pancier korytnačiek a korytnačiek a použiť neobvyklý spôsob usmrtenia: zahryzne sa priamo do lebky cicavcov medzi ušami a zasadí im smrteľný úder do mozgu. Top 10 najvzácnejších plemien psov na svete.
Predkovia moderného jaguára sa pravdepodobne dostali do Ameriky z Eurázie počas raného pleistocénu cez pozemný most, ktorý kedysi prekonával Beringov prieliv. V súčasnosti sa areál jaguára rozprestiera od južnej Arizony a Nového Mexika v Spojených štátoch cez Mexiko a veľkú časť Strednej Ameriky, amazonský dažďový prales až po Paraguaj a severnú Argentínu. Obýva rôzne lesnaté a otvorené terény, ale jeho obľúbeným biotopom sú tropické a subtropické vlhké listnaté lesy, mokrade a zalesnené oblasti. Je zdatný v plávaní a je to zväčša samotársky, oportunistický vrcholový predátor, ktorý sa pohybuje po stonkách a kríkoch. Ako kľúčový druh zohráva dôležitú úlohu pri stabilizácii ekosystémov a regulácii populácií koristi.