ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Vyhynuté zvieratá – zvieratá ktoré vyhynuli kvôli ľuďom

Vyhynuté zvieratá – zvieratá ktoré vyhynuli kvôli ľuďom. 10 úžasných zvierat, ktoré ľudia prenasledovali až na vyhynutie :

 

Počas života Zeme vyhynulo veľa zvierat. Dinosaury sú jedným z mnohých príkladov hromadného vymierania prírodnými príčinami, ale rôzne iné druhy mali pre svoj zánik skľučujúcejšie dôvody. Zdá sa, že ľudstvo je úžasné v rozbíjaní populácií druhov a ohrození ich ekosystémov v mene potravy, vývoja, bezpečnosti alebo obyčajného ničnerobenia. Takže ako tvrdá pripomienka schopnosti ľudstva vyhubovať zvieratá z povrchu Zeme uvádzam zoznam 10 zvierat, ktoré vďaka ľudstvu vyhynuli.

Vyhynuté zvieratá

 

1. Dodo

 

Dodo Vyhynuté zvieratá

 

Dodo žil šťastne v izolácii na ostrove Maurícius, bol nezabudnuteľný nelietavý vták, ktorý nebol dobre stavaný na obranu pred predátormi. Zniesol tiež iba jedno vajce ročne. Príchodom ľudí na ostrov sa začal ich vyhubovanie .Ľudia priniesli so sebou opice, potkany a ošípané, čo sa ukázalo ako príliš veľa na to, aby to dodo zvládli. Všetké jedince tohto druhu boli zabité alebo zjedené do roku 1681.Vyhynuté zvieratá. Zviera na f

 

2. Alka veľká

 

Alka veľká Vyhynuté zvieratá

 

Veľké alky, prezývané „pôvodný tučniak“, boli nelietavé vtáky vysoké asi 1 meter s malými krídlami nevhodnými na vzlietnutie k oblohe. Väčšinou žili v severoatlantických oceánoch a chovali sa iba na pevnine.
Alka veľká bola populárna v roku 1700 .Lovci a zberatelia ich zabijali pre cenné perie, kožušiny, mäso a olej. K zabitiu posledného žijúceho páru došlo 3. júla 1844 Sigurourom Isleifssonom a ďalšími dvoma mužmi, ktorých si na lov vtákov najal obchodník. Hniezdiaci pár Alky veľkéj uškrtili dvaja muži, zatiaľ čo tretí muž dupol na posledné vajce Alky veľkej . Ktoré mal pár v hniezde .

 

3. Vuronovité (Slonie vtáky)

 

 Vuronovité (Slonie vtáky) Vyhynuté zvieratá

Slonie vtákyy žili na Madagaskare . Bez ľudí alebo akýchkoľvek predátorov žili tieto vtáky v relatívnej blaženosti a znášali svoje obrovské vajcia prakticky na otvorenom priestranstve.Vyhynuté zvieratá.


Keď sa ľudia dostali na Madagaskar . Ich vajíčka boli pre nich ľahká večera . Boli lovený ľuďmi až do ich vyhubenia , vymreli za posledných 1000 rokov .

 

4. Jeleň Schomburgk

 

Jeleň Schomburgk Vyhynuté zvieratá

Jeleň Schomburgk žil v okolí Thajska . Príbehy o magickej sile jeho parožia sa však stali dôvodom lovenia týchto krásnych zvierat . Ich parožie sa predavalo v obchodoch s tradičnými liekmi .


Ľudia a ich poľnohospodárstvo zničilo väčšinu ich biotópu . Počas povodní boli jelene na malom území na vyvyšených miestach kde sa veľmi ľahko lovili . Posledný divoký jeleň Schomburgk bol zabitý v roku 1932 a posledný domestikovaný jeleň uhynul v roku 1938.Vyhynuté zvieratá.

 

5. Lev berberský

 

Lev berberský Vyhynuté zvieratá

Lev berberský mal veľmi výraznú tvár , dlhý ňufák a hustú hrivu ktorá z neho spravila divokú krásu nielen v Afrike ale aj v Európe .Nie je jasné, kedy vyhynul barbarský lev, ale je zrejmé, prečo. Boli lovený ľuďmi . . Jeden príbeh tvrdí, že lovec zastrelil posledného divokého leva berberského v roku 1942, iní hovoria až v roku 1960.


Dnes je ešte niekoľko živých potomkov leva berberského, všetci sú však v zajatí. Je otázne, či sa vo voľnej prírode ešte niekedy objavia.Vyhynuté zvieratá.

 

6. Medveď hnedý atlaský

 

 Medveď hnedý atlaský

 

Medveď hnedý atlaský bol jediný druh medveďa pôvodom z Afriky. Žil v severozápadnej oblasti kontinentu, okolo pohoria Atlas. Medvede boli lovené a zajaté v čase Rímskej ríše a používali sa do jám s Gladiatormi .

Ich počet sa počas stredoveku naďalej znižoval, pretože ich lesy boli zničené kvôli drevu. Posledný Medveď hnedý atlaský bol zastrelený v polovici 18. storočia.

Vyhynuté zvieratá

Tiež si prečítajte : Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi .

7. Líška falklandská

 

Líška falklandská

Líška falklandská bola jediným suchozemským cicavcom pôvodom z Falklandských ostrovov . Predpokladalo sa, že tieto izolované líšky uviazli na ostrove, keď sa skončila doba ľadová, a ľadový most medzi Falklandami a južnou Amerikou sa roztopil.

 

Falklandy boli ľuďmi neobývané až do 60. rokov 20. storočia, takže líšky nemali o ľuďoch žiadne vedomosti ani strach. Keď prišli osadníci, videli líšky ako hrozbu pre svoje hospodárske zvieratá.Nebojácnosť líšiek a obmedzené prostredie umožnilo ľuďom ich ľahko loviť . Posledná z nich bola zabitá v roku 1876.

 

8. Vakovlk tasmánsky

 

Vakovlk tasmánsky

 

Neuveriteľne jedinečný vačkovec podobný psovi s elegantnou tvárou a tigrovitými pruhmi žil v Austrálii, Papue Novej Guinei a samozrejme v Tasmánii. Boli vyhubený v 20. storočí.

 

Ich zabijanie sa zvýšilo , keď na hlavu vakovlka bola vypísana odmena 1 libra .To nemusí znieť ako veľa ale v prepočte by to bolo 120 eur . Ich srsť bola veľmi žiadúca a poľnohospodári považovali toto zviera za škodnú . Posledného divého vakovlka tasmánskeho zastrelil farmár Wilf Batty v roku 1930 . Posledný vakovlk tasmánsky zomrel v zajatí v roku 1936 .

 

9. Leňochod veľký ( Ground sloth)

 

Leňochod veľký

Je ťažké určiť , či sú ľudia zodpovedný za vyhynutie Leňochodov veľkých, alebo či za ich vyhynutie môže zmena podnebia a následný úpadok flóry .

Ľudia určite boli zodpovedný za zníženie počtu týchto zvierat , pretože ich lovili kvôli mäsu ktorého bolo na ich tele veľmi veľa .Lenže nedá sa presne určiť či za ich smrť mohli ľudia kedže na kostrách týchto tvoroch sa nenašlli rezne rany spôsobené nástrojmi tej doby . Zviera na n

 

 

10. Šupinavce

 

Šupinavce

 

Pangolin je malý, šupinatý mravčiar, ktorý žijev Afrike a vyzerá ako chodiaci kopček. Bohužiaľ pre pangolínov je všetkých osem druhov uvedených ako kriticky ohrozených. Predávajú sa na čiernom trhu s potravinami a ich telá sa používajú v ľudovej medicíne v Číne a vo Vietname. Je to najviac nelegálne obchodovaný cicavec na svete.

 

Tieto zvieratá ešte nevymreli , ale blížime sa k tomu že kvôli ľuďom prídeme o ďalšie krásne zviera .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button