ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Spúšťanie trojfázových asynchrónnych motorov

Spúšťanie trojfázových asynchrónnych motorov

Spúšťanie trojfázových asynchrónnych motorov nakrátko

Priame pripojenie motora na sieť – motor sa priamo pripája na sieť pomocou spínača alebo stýkača. Jedná sa o najjednoduchší a najlacnejší spôsob spúšťania. No motor v dôsledku veľkého záberového prúdu môže spôsobiť pokles napätia siete alebo zareagovanie ochrán. Preto sa tento spôsob spúšťania používa iba pre motory s výkonom maximálne do 3 kW. Ak má spotrebiteľ elektrickej energie vlastný transformátor, môže pripájať motory na krátko priamo na sieť, pokiaľ ich výkon neprekračuje 50% výkonu transformátora.

Riadenie otáčok trojfázových asynchrónnych motorov

Spúšťanie pomocou prepínača hviezda – trojuholník

– tento spôsob spúšťania sa používa pre motory s menšími a strednými výkonmi. Motor, ktorého stator je vinutý do trojuholníka pre napätie U, sa spúšťa zapojením do hviezdy napätí U/. To spôsobí, že záberový prúd, rovnako aj záberový moment je trikrát menší.

Preto možno týmto spôsobom spúšťať motory bez zaťaženia (okružné píly, obrábacie stroje, ventilátory … Na toto spúšťanie sa používajú špeciálne prepínače, ktorými sa pri spúšťaní, trojfázové vinutie statora najskôr spojí do hviezdy a po rozbehu sa prepojí pre normálny chod do trojuholníka.

Spúšťanie pomocou autotransformátora

– je vlastne spúšťanie zníženým napätím. Autotransformátor má obyčajne niekoľko odbočiek na voľbu vhodného prevodu, a tým aj záberového prúdu a záberového momentu. Záberový prúd a záberový moment klesá s druhou mocninou prevodu autotransformátora.

Ak je napr. prevod autotransformátora 2:1, zmenší sa záberový prúd a aj záberový moment o štvrtinu. Tento spôsob spúšťania je vhodný pre motory do výkonu 15 kW.

Spúšťanie pomocou rozbehovej spojky

– v tomto prípade sa motor rozbieha naprázdno (bez zaťaženia) a až po dosiahnutí skoro nominálnych otáčok sa pomocou rozbehovej spojky pripojí na poháňaný stroj. Záberový prúd sa tým síce nezmenší, no čas jeho trvania sa skráti na zlomok sekundy, čím sa stáva pre rozvodnú sieť menej nebezpečný. V súčasnosti sa rozbehové spojky používajú iba ojedinele.

Spúšťanie trojfázových asynchrónnych krúžkových motorov

Krúžkové motory sa spúšťajú rotorovým spúšťačom, ktorý zväčšuje, obyčajne po stupňoch, odpor rotorového vinutia. Spúšťač má tri sady rezistorov s rovnakými odpormi, ktoré sú trojramennou pákou spojené do uzla.

Plešatenie a ako mu čeliť , Vypadávanie vlasov u mužov

Vhodne odstupňovaný odpormi možno nastavovať ľubovoľnú veľkosť záberového prúdu. Po ukončení rozbehu treba spúšťač vyradiť lebo rezistory nie sú dimenzované na trvalé zaťaženie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button