KonePLEMENÁ KONI

Shetlandský poník: charakteristika a chov

Shetlandský poník. Ak hľadáte malého, ale silného a odolného koňa, Shetlandský poník je ideálnou voľbou. Tento typ koňa pochádza zo Shetlandských ostrovov a jeho výška zvyčajne nepresahuje 115 cm. V minulosti bol používaný ako ťažný kôň v baníckom priemysle, ale dnes sa používa hlavne na rekreačné jazdenie a ako jazdecký poník pre deti.

Shetlandský poník

Shetlandský poník

 

Shetlandský poník je známy svojou silou a odolnosťou, ktoré mu umožňujú ťahať dvojnásobok svojej váhy. Vďaka svojej malej výške sa tiež dobre hodí do nízkych podzemných tunelov. Tento poník sa stal obľúbeným spoločníkom pre rodiny s deťmi, ktoré si užívajú jazdenie na ňom. Okrem toho sa shetlandskí poníci často využívajú v cirkusoch a na filmových natáčaniach.

Ak máte záujem o chov shetlandských poníkov, mali by ste vedieť, že je to pomerne nenáročná záležitosť. Títo poníci majú husté hrebene, chvosty a podsady, ktoré im pomáhajú prežiť v drsnom klimatickom prostredí Shetlandských ostrovov. Vďaka svojmu temperamentu sú tiež ľahko ovládateľní a priateľskí k ľuďom.

Pôvod Shetlandského poníka

Pôvod Shetlandského poníka

 

Shetlandský poník je plemeno koňa domáceho, ktoré pochádza zo Shetlandských ostrovov, ktoré sa nachádzajú asi 160 km na severovýchod od Škótska. Tieto ostrovy sú známe svojou drsnou prírodou a nehostinným podnebím, ktoré poníkom poskytlo vynikajúce podmienky na prežitie.

Shetlandský poník bol v minulosti využívaný na rôzne účely, vrátane práce v baníctve a poľnohospodárstve. Dnes sa však používa najmä na rekreačné jazdenie a ako spoločník.

Toto plemeno je známe svojou malou postavou, priemerná výška poníka nepresahuje 115 cm. Má rôzne farby kožuchov, ale najčastejšie sa vyskytuje čierna. Shetlandský poník má silnú a robustnú stavbu tela, ktorá mu umožňuje byť odolným a silným.

Shetlandský poník sa dostal aj do USA, kde sa stal obľúbeným pre svoje malé rozmery a dobrú povahu. Toto plemeno sa stalo populárnym aj v iných častiach sveta, kde sa využíva na rôzne účely, vrátane jazdenia, terapie a dokonca aj v dostihoch.

Celkovo, Shetlandský poník je jedinečné plemeno s bohatou históriou a silnými koreňmi na Shetlandských ostrovoch. Jeho malá postava a dobrá povaha robia z neho obľúbeného spoločníka a jazdca po celom svete.

Vlastnosti a vzhľad

Vlastnosti a vzhľad

 

Shetlandský poník je malý, ale silný kôň, ktorý sa vyznačuje svojou odolnosťou a inteligenciou. Tento pôvabný kôň môže mať rôzne farby srsti a zvyčajne má krátke nohy.

Veľkosť a farba Shetlandský poník

Výška Shetlandského poníka zvyčajne nepresahuje 115 cm. Existujú však dva poddruhy – minishetland a standart shetland. Minishetland má výšku v kohútiku do 87 cm, zatiaľ čo standart shetland má výšku do 107 cm. Farba srsti môže byť čierna, hnedá, šedá, alebo strakatá. Mini poník: história, chov a starostlivosť

Srsť a chvost

Shetlandský poník má hustú a hrubú srst, ktorá mu umožňuje prežiť v drsných podmienkach. Srsť sa môže líšiť v závislosti na farbe a môže byť krátka alebo dlhá. Chvost je zvyčajne dlhý a hrubý.

Fyzické vlastnosti Shetlandský poník

Shetlandský poník má silnú a robustnú ústavu. Hlava je malá a široká s veľkými ušami. Hříva a ohanbia sú hrubé a bohaté. Kopytá sú malé a pevné.

Poddruhy

Existujú dva poddruhy Shetlandského poníka – minishetland a standart shetland. Minishetland má výšku v kohútiku do 87 cm, zatiaľ čo standart shetland má výšku do 107 cm.

Osobnosť a inteligencia

Shetlandský poník má veľmi silnú osobnosť a je známy svojou inteligenciou. Sú to veľmi nezávislé kone a majú tendenciu byť veľmi teritoriálni. Majú však aj veľmi dobré vzťahy s ľuďmi, ktorým dôverujú.

Farby

Shetlandský poník môže mať rôzne farby srsti, vrátane čiernej, hnedé, šedej a strakatej.

Odolnosť a terén

Shetlandský poník je veľmi odolný a dokáže prežiť v drsných podmienkach. Sú to veľmi dobrí horskí kone a majú vynikajúce schopnosti v teréne. Fakty o koňoch 12 úžasných faktov o koňoch

Chov a využitie Shetlandského poníka

Chov a využitie Shetlandského poníka

 

Chov Shetlandský poník

Shetlandský poník je plemeno koní, ktoré sa dokáže prispôsobiť drsným podmienkam svojej rodnej krajiny. Sú to veľmi odolné zvieratá so silnou ústavou, ktoré sa dokážu postarať o seba aj v ťažkých podmienkach. Ak sa rozhodnete pre chov Shetlandského poníka, musíte sa postarať o to, aby sa mu dostalo kvalitnej starostlivosti.

Pre chov Shetlandského poníka je dôležité mať dostatočne veľký výbeh, kde bude mať dostatok miesta na pohyb. Poník by mal mať prístup k čistej vode a kvalitnému krmivu. Pri výbere krmiva treba dbať na to, aby obsahovalo všetky potrebné živiny, ktoré poník potrebuje na zdravý rast a vývoj.

Využitie

Shetlandský poník sa dokáže využiť na mnohé spôsoby. V minulosti bol žiadaný do baní pre svoju silu a malý vzrast. Dnes sa poník používa najmä na rekreačné jazdenie a pre deti. Je to skvelý spoločník pre deti, ktoré sa učia jazdiť na koni.

Poník sa dokáže využiť aj v cirkuse alebo na rôznych vystúpeniach. Shetland pony grand national je populárna súťaž, kde sa poníci pretekajú na prekážkach. Shetlandský poník sa dokáže využiť aj na pasenie dvorov.

Poník pre deti

Shetlandský poník je ideálny pre deti, ktoré sa učia jazdiť na koni. Je to skvelý spoločník pre deti, ktoré sa učia jazdiť na koni. Poník má spravidla veľmi dobrú povahu, je veľmi trpezlivý a nevyskytujú sa u neho žiadne zvláštne vlastnosti, ktoré by mohli deti vystrašiť. Tabuľka výšky a hmotnosti plemien koní

Ak sa rozhodnete pre vlastného Shetlandského poníka pre vaše deti, musíte sa postarať o to, aby mali poníkovi dostatok miesta na pohyb, kvalitné krmivo a starostlivosť. Poník sa dokáže stať skvelým spoločníkom pre deti, ktoré sa s ním budú môcť učiť jazdiť na koni a spoznávať svet z inej perspektívy.

Kríženie Shetlandského poníka

Kríženie Shetlandského poníka

 

Križovanie Shetlandského poníka s inými plemenami koní je bežnou praxou. Výsledkom križovania sú hybridné koníky, ktoré združujú vlastnosti oboch plemien.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa križovanie Shetlandského poníka uskutočňuje. Jedným z nich je zlepšenie vlastností pôvodného plemena. Križovanie môže pridať väčšiu silu, rýchlosť a vytrvalosť, čo môže byť užitočné pre rôzne účely, ako napríklad pre dostihy alebo pre prácu na farme. Vlasové hnojivo šampón

Križovanie môže tiež pomôcť zlepšiť zdravie plemena. Výsledkom môže byť odolnejší a zdravší koník, ktorý má menej zdravotných problémov ako jeho rodičovské plemená.

Pri križovaní Shetlandského poníka sa často používajú plemená ako napríklad Haflinger, Falabella, alebo Welsh pony. Výsledkom križovania môže byť hybridný koník, ktorý má výrazné vlastnosti oboch plemien.

Je dôležité si uvedomiť, že križovanie môže mať aj negatívne dôsledky. Výsledkom môže byť koník, ktorý nemá žiadne jasné plemenné vlastnosti a nemá žiadne jednoznačne definované využitie. Preto je dôležité, aby sa križovanie uskutočňovalo s cieľom zlepšiť vlastnosti pôvodného plemena a aby sa dodržiavali určité štandardy a pravidlá.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button