Rastliny do skalky – 12 najkrajších rastlín do skalky
Rastliny do skalky. Skalka je štýlový spôsob, ako vystaviť obľúbené alpské a iné drobné rastliny. Odporúčame vám 12 rastlín na začiatok.
Obsah článku:
Rastliny do skalky
Skalka vám umožní vytvoriť atraktívnu výstavu drobných alebo vysokohorských rastlín. Jej vytvorenie je jednoduché – potrebujete len niekoľko veľkých skál alebo kameňov, voľne priepustnú pôdu a zmes skalničiek. Rastliny do skalky. Môžete pestovať rastliny, ktoré majú radi slnko aj tieň – rastliny, ktoré majú radi slnko, môžete pestovať v popredí, zatiaľ čo rastliny, ktoré majú radi tieň, môžete pestovať v tieni, ktorý vrhajú veľké skaly.
Alpínske rastliny pochádzajú z horských oblastí, ktoré sú zvyčajne chladné a suché – práve tieto podmienky bránia rastu rastlín do výšky. Existujú však aj iné drobné rastliny vhodné na pestovanie v skalkách, ktoré nemusia byť nevyhnutne alpínkami a darí sa im v teplejších podmienkach. Pestovanie zmesi alpínskych a nealpínskych rastlín vytvára atraktívnu expozíciu skalky.
Poniklec
Pulsatilla vulgaris, Poniklec, má svetlofialové kvety v tvare pohára, ktoré dozrievajú a vytvárajú hviezdicovitý tvar nad listami. Rastie v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku.
Výška x rozpätie: 20 cm x 20 cm
Klinček
Ružové kvety, Dianthus, dostali svoje meno podľa vrúbkovaného okraja okvetných lístkov, ktoré vyzerajú, akoby boli jemne zastrihnuté ružovými nožnicami. Ich kvety majú vôňu podobnú klinčekom. Na výber ich je mnoho, pričom farby kvetov sa pohybujú od ružovej po bielu a červenú. Väčšina z nich má malý habitus. Pestujú sa na plnom slnku až v polotieni vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde. Kedy sadiť gladioly? Od sadenia po pestovanie.
V x Š: 30 cm x 40 cm
Dúška tymianová
„Na výber je mnoho odrôd tymiánu s listami od tmavozelených až po zlatisté alebo pestré. Väčšina z nich má nízky, rozľahlý habitus, vďaka čomu sú ideálne do skaliek. Pestujte v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku.
V x Š: 20 cm x 40 cm.
Hebe pestovanie a starostlivosť
Skalnica
Skalnica sa niekedy nazýva kura, je to odolná sukulentná rastlina, ktorá rastie na skalnatých výbežkoch v horských oblastiach. Výborne vyzerajú v skalkách, najmä popri nízkych vždyzelených rastlinách, ako sú rozchodníky. Pestujú sa v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku.
V x Š: 30 cm x 40 cm
Tarička
Aubretie sú mimoriadne obľúbené rastliny do skaliek, ktoré koncom jari a začiatkom leta prinášajú farebné koberce nízkeho vzrastu. Pestujú sa v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku. Rastliny do skalky.
V x Š: 10 cm x 45 cm
Rastliny do skalky – Trailing bellflower
Campanula poscharskyana je nízko rastúca, rozširujúca sa alpská zvončeková rastlina, ktorá sa dobre uplatní v kvetináčoch a ako pôdny kryt v horúcich slnečných kútoch. Od leta do začiatku jesene prináša množstvo malých, hviezdicovitých, fialovomodrých kvetov. Pestuje sa v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku.
V x Š: 15 cm x 60 cm
Rastliny do skalky – Lomikameň
Saxifrages sú kopcovité, vždyzelené alpínske rastliny, ktoré majú rozety listov, z ktorých sa od jari do leta objavujú vysoké stonky kvetov. Rastú vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde, v čiastočnom až úplnom tieni. Ako sa starať o orchideu – 10 najlepších rád na starostlivosť.
V x Š: 30 cm x 20 cm
Horec
Pestovanie horca môže byť náročné, ale pre jeho trúbkovité kvety nad rohožami takmer machového lístia sa oplatí vynaložiť viac úsilia. Sú to ideálne rastliny do skaliek. Rastú v neutrálnej až kyslej pôde na plnom slnku.
V x Š: 8 cm x 20 cm
Rastliny do skalky – Gypsophila cerastioides
Myšovník ušatý, Gypsophila cerastioides, je trpasličia, polozelená rastlina s plazivým habitusom. Zelenošedé, chlpaté listy kontrastujú s masou malých bielych trúbkovitých kvetov na jar. Rastie v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.
V x Š: 8 cm x 20 cm
Iberka
Trvalka Iberis sempervirens, nízko rastúca rastlina s kopcami vždyzelených tmavých listov a kontrastnými čisto bielymi kvetmi, je ideálna na pestovanie v skalke. Jej kvety obľubujú vznášavce. Rastie v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku.
V x Š: 20 cm x 50 cm
Bocianik
Erodium je príbuzné muškátom a podľa tvaru zrelých semenných strukov sa nazýva „bocianí zobák“. Majú päťpočetné kvety, ktoré sa nelíšia od kvetov žeriavov, ktoré majú rôzne farby vrátane ružovej, fialovej, červenej, bielej a žltej. Erodium tvorí hustý matný list, z ktorého sa od mája do septembra objavujú čisto biele kvety. Rastie v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku. Jarné kvety – 20 kvetov ktoré kvitnú na jar.
V x Š: 10 cm x 30 cm
Rastliny do skalky – Lithodora diffusa
Lithodora má kvety podobné horcom uprostred leta, keď kvitne len málo pravých horcov. Pestuje sa ľahšie ako gencián a dobre kvitne. Jej stálezelené rohože listov sa pomaly rozširujú a vytvárajú dobrý pôdny kryt na skalke alebo v sutinách. Rastie v dobre odvodnenej, kyslej pôde na plnom slnku.
V x Š: 15 cm x 60 cm