HRY A ZÁBAVAŽivotný štýl

Pozadie na pc jeseň – 43 najkrajších pozadí jesene

Pozadie na pc jeseň. Jeseň je jedno zo štyroch ročných období mierneho pásma. Mimo tropických oblastí jeseň označuje prechod z leta do zimy, a to v septembri (severná pologuľa) alebo v marci (južná pologuľa). Jeseň je obdobie, keď sa dĺžka denného svetla výrazne skracuje a teplota sa výrazne ochladzuje. Dĺžka dňa sa skracuje a dĺžka noci sa predlžuje s postupujúcim ročným obdobím až do zimného slnovratu v decembri (severná pologuľa) a júni (južná pologuľa). Jedným z jeho hlavných znakov v miernom podnebí je nápadná zmena farby listov listnatých stromov, ktoré sa pripravujú na opadávanie.

 

Pozadie na pc jeseň

 

Pozadie na pc jeseň

 

Niektoré kultúry považujú jesennú rovnodennosť za „polovicu jesene“, zatiaľ čo iné kultúry s dlhším teplotným oneskorením považujú rovnodennosť za začiatok jesene. Meteorológovia a väčšina krajín mierneho pásma na južnej pologuli) používajú definíciu založenú na mesiacoch gregoriánskeho kalendára, pričom jeseň sú september, október a november na severnej pologuli a marec, apríl a máj na južnej pologuli.

V krajinách s vyššou zemepisnou šírkou na severnej pologuli sa jeseň tradične začína septembrovou rovnodennosťou (21. až 24. septembra) a končí sa zimným slnovratom (21. alebo 22. decembra). 

 

1. Začína sa jeseň

 

Začína sa jeseň

Existujú dva rôzne dátumy, kedy sa môže povedať, že sa začína jeseň. Jeseň, ako je definovaná obežnou dráhou Zeme okolo Slnka, sa začína rovnodennosťou, ktorá pripadá na 22. alebo 23. septembra.

Na zaznamenávanie klimatických údajov je však dôležité mať stanovené dátumy, ktoré sa dajú porovnávať, takže meteorologická jeseň sa vždy začína 1. septembra.

 

2. Stromy sa pripravujú na zimu – Pozadie na pc jeseň

 

 Stromy sa pripravujú na zimu - Pozadie na pc jeseň

Jedným z najúžasnejších znakov jesene je otáčanie listov. Kratšie dni sú pre stromy znamením, aby sa začali pripravovať na zimu.

Počas zimy nie je dostatok svetla na uskutočnenie fotosyntézy, takže s krátením dní počas celej jesene začínajú stromy uzatvárať svoje systémy na produkciu potravy a znižovať množstvo chlorofylu v listoch.

 

3. Chémia farieb

 

Chémia farieb

Chlorofyl je chemická látka, vďaka ktorej sú listy stromov zelené, a s jeho úbytkom sa v listoch zvýrazňujú iné chemické látky. Pozadie na pc jeseň. Zaujímavosti Slovenska – 10 top na svete

Tie sú zodpovedné za žiarivé jantárové, červené a žlté farby jesene. Zodpovedné chemické látky sú druhy flavonoidov, karotenoidov a antokyánov.

Vedeli ste, že niektoré z týchto chemických látok sú rovnaké ako tie, ktoré dodávajú farbu mrkve (betakarotény) a vaječným žĺtkom (luteíny)?

 

4. Ľudia narodení na jeseň žijú dlhšie – Pozadie na pc jeseň

 

Ľudia narodení na jeseň žijú dlhšie - Pozadie na pc jeseň

Štúdia v časopise Journal of Aging Research zistila, že deti narodené v jesenných mesiacoch sa s väčšou pravdepodobnosťou dožijú 100 rokov ako deti narodené počas zvyšku roka.

Ich štúdia zistila, že 30 % storočných ľudí narodených v rokoch 1880 – 1895 sa narodilo v jesenných mesiacoch.

5. Dni sa skracujú

 

 Dni sa skracujú

Slovo rovnodennosť pochádza z latinského equi (čo znamená rovnaký) a nox (čo znamená noc), čo predstavuje rovnodennosť označujúcu čas, keď sú deň a noc rovnako dlhé.

Často si všímame, že od tohto bodu sa začínajú noci skracovať, pretože po jesennej rovnodennosti sú noci dlhšie ako dni, až kým sa to pri jarnej rovnodennosti nezmení.

 

6. Dátum do diára – 24. september 2303 – Pozadie na pc jeseň

 

Dátum do diára - 24. september 2303 - Pozadie na pc jeseň

Vo všeobecnosti platí, že jesenná rovnodennosť pripadá vždy buď na 22. alebo 23. septembra, ale nie úplne vždy. Pozadie na pc jeseň.

Keďže gregoriánsky kalendár nie je celkom v symetrii s obežnou dráhou Zeme, jesenná rovnodennosť veľmi výnimočne pripadne na 24. septembra. Naposledy sa tak stalo v roku 1931 a najbližšie sa tak stane v roku 2303.

7. Persefonin návrat

 

Persefonin návrat

V gréckej mytológii sa jeseň začala, keď Hádes uniesol Persefonu, aby sa stala kráľovnou podsvetia. V núdzi Persefónina matka Demeter (bohyňa úrody) spôsobila, že všetky plodiny na Zemi odumreli, kým sa jej dcéra nemohla vrátiť, čo znamenalo jar. Zimne pneumatiky 195 65 r15

 

8. Jeseň a jeseň – Pozadie na pc jeseň

 

Jeseň a jeseň - Pozadie na pc jeseň

Slovo „jeseň“ zvyčajne považujeme za severoamerickú verziu slova „jeseň“, ale v skutočnosti bolo v Anglicku rozšírené až relatívne nedávno. Pozadie na pc jeseň.

Pôvodne išlo o skrátenie slovného spojenia fall of the leaf (spadnutie lístia), ktoré bolo v Anglicku bežné v 17. storočí.

Slovo jeseň sa do angličtiny dostalo z francúzskeho automne a začalo sa bežne používať až v 18. storočí.

 

[ngg src=“galleries“ display=“basic_imagebrowser“]

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button