VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Zaujímavosti Slovenska – 10 top na svete

Zaujímavosti Slovenska – 10 top na svete. Táto krajina, ktorá sa bežne označuje ako destinácia mimo vychodených ciest v Európe, bola klenotom, ktorý, dúfam, čoskoro vyhľadá každý ako miesto na oddych, pretože prírodné krásy tejto krajiny sú neuveriteľne živé už od chvíle, keď som na ňu uprel zrak.

 

Zaujímavosti Slovenska

 

Zaujimavosti slovensko

 

A čo môže byť lepším spôsobom, ako ju predvídať, než sa už teraz opýtať Slovákov na nejaké zaujímavosti o krajine? Dnes vám teda predstavujem zaujímavosti o tejto nádhernej krajine, ktorá je zakliesnená priamo v srdci Európy! Top 10 Slovensko.

 

1. Slovensko sa nachádza v strednej Európe – NIE je to Slovinsko

 

Slovensko sa nachádza v strednej Európe - NIE je to Slovinsko

 

Slovensko je taká malá krajina, že len veľmi málo ľudí po tom, čo sa ma opýtali, odkiaľ som, vlastne vedelo, kde sa nachádza. 

Existuje toľko definícií strednej a východnej Európy, že naozaj záleží na zdroji, ktorý používate, či nájdete Slovensko v strednej alebo východnej Európe.

 

A pritom to nie je jediné časté nedorozumenie zo strany cudzincov. Zamieňajú si ho aj so Slovinskom. Dokonca aj George W. Bush a mnohí ďalší politici mylne hovorili o Slovensku a Slovinsku. Vyústilo to do pravidelných mesačných stretnutí pracovníkov slovenských a slovinských veľvyslanectiev, na ktorých si vymieňali nesprávne adresovanú poštu. Vtipne fakty o Slovensku.

 

2. Má veľké národné parky s rozmanitou prírodou – Zaujímavosti Slovenska

 

Má veľké národné parky s rozmanitou prírodou - Zaujímavosti Slovenska

 

Vďaka 9 národným parkom a 14 chráneným krajinným oblastiam je pri návšteve Slovenska z čoho vyberať. Väčšina z nich sa nachádza v centrálnej časti krajiny a najlepšie je, že ich môžete navštíviť verejnou dopravou! Najznámejším parkom sú Vysoké Tatry s vrcholmi vysokými viac ako 2500 m, ktoré sú obľúbeným miestom na turistiku a lyžovanie.

Medzitým je Slovenský raj obľúbený na objavovanie jaskýň; zatiaľ čo Nízke Tatry sú najväčším národným parkom plným hôr a zelených dolín – náš obľúbený park na horskú cyklistiku.

 

3. Máme zaujímavé ľudové tance

 

Máme zaujímavé ľudové tance

 

Zaujímavosti Slovenska. Jednou z najzaujímavejších vecí na Slovensku sú slovenské ľudové tance. Vplyvom regiónu a spôsobu života sú tance a ľudové kroje odlišné a pestré. V skutočnosti je na Slovensku viac ako sto folklórnych skupín a tance sú temperamentné, plné temperamentu a sprevádzané väčšinou cimbalmi, husľami a basou. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

4. Viac ako 1 600 minerálnych prameňov – Zaujímavosti Slovenska

 

 Viac ako 1 600 minerálnych prameňov - Zaujímavosti Slovenska

 

V krajine je viac ako 1 600 oficiálne registrovaných prameňov, mnohé z nich sa využívajú ako zdroj minerálnej pitnej vody a ostatné sú termálne pramene na relaxáciu v kúpeľoch. Vodu zo slovenských prameňov si dokonca môžete kúpiť vo fľaši v každom obchode a každý druh má pre vaše telo iné blahodarné účinky.

Zatiaľ najväčšia oblasť na kúpanie je v Bešeňovej, kde sa nachádza 33 prameňov. Svetovou raritou sú horúce pramene v Podhájskej, pretože voda v nich má vraj blahodarnejšie účinky ako známa voda z Mŕtveho mora!

 

5. Najviac hradov a zámkov na obyvateľa na svete

 

Najviac hradov a zámkov na obyvateľa na svete

 

5 zaujímavosti o Slovensku. Slovensko má 180 hradov a 425 zámkov – na malú krajinu obrovské čísla! Takže kamkoľvek pôjdete, uvidíte aspoň jeden hrad alebo zámok. Najobľúbenejším z nich je Spišský hrad, ktorý je zároveň jedným z najväčších v strednej Európe (je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO). Hrady na Slovensku : 10 najkrajších hradov na Slovensku

 

6. Prvé múzeum ľudovej architektúry na svete – Zaujímavosti Slovenska

 

Prvé múzeum ľudovej architektúry na svete - Zaujímavosti Slovenska

 

Malebná obec Čičmany sa nachádza v blízkosti Strážovských vrchov na severe Slovenska. Je to vôbec prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete a 1. zmienka o obci pochádza z roku 1272!

Patrí k nej viac ako 130 domov a drevené domy sú pomaľované rôznymi ľudovými ornamentmi, pričom niektoré z nich sa objavujú aj na ľudových krojoch.

 

7. Máme viac ako 6 000 jaskýň

 

Máme viac ako 6 000 jaskýň

 

Na Slovensku bolo objavených viac ako šesťtisíc jaskýň. Väčšina z nich sa nachádza v národných parkoch Nízke Tatry, Slovenský raj a Slovenský kras a sú to naozaj jedinečné prírodné divy. Zaujímavosti Slovenska. Jaskyne na Slovensku 10 najkrajších jaskýň.

Napríklad Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nazýva „výtvorom prírody“. Namiesto klasických stalagmitov a stalaktitov v nej nájdete biele aragonitové vetvičky a krovky. Vedeli ste, že? Na svete sú len štyri sprístupnené aragonitové jaskyne, ostatné sa nachádzajú v Českej republike, Mexiku a Argentíne.

 

8. Podobný jazyk ako v iných európskych krajinách

 

Podobný jazyk ako v iných európskych krajinách

 

Slovenčina patrí do rodiny slovanských jazykov. Niekedy sa nazýva „slovenské esperanto“, pretože je najzrozumiteľnejším jazykom pre používateľov iných slovanských jazykov. Zaujímavosti Slovenska.

Pravdou je, že sa dorozumievame s ľuďmi z rôznych európskych krajín hovoriacimi slovanskými jazykmi – napríklad češtinou, poľštinou, ruštinou, chorvátčinou a ďalšími.

 

9. Najstarší európsky maratón – Zaujímavosti Slovenska

 

Najstarší európsky maratón - Zaujímavosti Slovenska

 

Košický maratón mieru je najstarším maratónom v Európe a druhým najstarším na svete (po Bostonskom maratóne). Koná sa každoročne v Košiciach na východe Slovenska v prvú októbrovú nedeľu.

 

10. Zvláštny ale chutný syr – Zaujímavosti Slovenska

 

 Zvláštny (smradľavý), ale chutný syr - Zaujímavosti Slovenska

Slovenské národné jedlo sa nazýva „Bryndzové halušky“. Sú to zemiakové knedle so špeciálnym druhom fermentovaného ovčieho syra nazývaného „bryndza“.

Najlepšie sa pripravuje s kúskami opečenej slaniny na vrchu! Ide o veľmi jedinečné a obľúbené jedlo, ktoré nájdete vo väčšine reštaurácií. Kvalita sa líši, preto si vopred overte, kde bryndzové halušky dostanete najlepšie.

 

 

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button