CestovanieO PRÍRODESLOVENSKO

Jaskyne na Slovensku 10 najkrajších jaskýň

Najkrajšie Jaskyne na Slovensku 10 najkrajších jaskýň .Jaskyne na Slovensku 10 najkrajších jaskýň na Slovensku . Na Slovensku máme krásne jaskyne .Najkrajšia jaskyňa na Slovensku je bezpochyby  Demänovská ľadová jaskyňa.

Na Slovensku máme mnoho krásnych jaskýň . Mnohé z nich  nie sú úplne preskúmané alebo ešte sprístupnené verejnosti . Tu je zoznam 10 najkrajších jaskýň na Slovensku kam môžete ísť na výlet s rodinou .

1. Demänovská ľadová jaskyňa

 

Najkrajšie Jaskyne na Slovensku . Demänovská ľadová jaskyňa je zaľadnená jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Doložená už roku 1299 ako jedna z najstarších známych jaskýň v Európe. Nachádza sa v brale Bašta nad Kamennou chatou. Z 1 900 m je sprístupnených verejnosti 680 m.

2. Demänovská jaskyňa slobody Jaskyne na Slovensku

 

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody je krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Objavil ju v roku 1921 Alois Král a je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Najväčšie mestá Slovenska

3. Važecká jaskyňa

 

Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Nachádza sa v doline Bieleho Váhu na severnom okraji Nízkych Tatier v pohorí Kozie chrbty, pri JZ okraji obce Važec, vo výške 784 m n. m. Jaskyňu objavil študent Ondrej Húska v roku 1922 a o šesť rokov ju provizórne sprístupnili.

Najväčšia jaskyňa na svete – 8 najväčších jaskýň na svete

4. Silická ľadnica Jaskyne na Slovensku

 

Silická ľadnica Jaskyne na Slovensku

Silická ľadnica je zaľadnená priepasť v strednej časti Silickej planiny. Je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete, nachádza sa v nadmorskej výške 503 m n. m.

5. Netopieria jaskyňa Jaskyne na Slovensku

 

Netopieria jaskyna jaskyne na Slovensku Jaskyne na Slovensku

Netopieria jaskyňa je prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň. Nachádza sa v katastrálnom území obce Nemce v okrese Banská Bystrica v Banskobystrickom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1994 a naposledy novelizované v roku 2008. Ochranné pásmo nebolo určené.

6. Brložná diera

 

Brložná diera Jaskyne na Slovensku

Brložná diera je prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň. Nachádza sa v katastrálnom území obce Nitrianske Sučany v okrese Prievidza v Trenčianskom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1994 a naposledy novelizované v roku 2009. Ochranné pásmo nebolo určené.

 

7. Dekrétova jaskyňa

 

Dekrétova jaskyňa

Dekrétova jaskyňa je prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň. Nachádza sa v katastrálnom území obce Dolný Harmanec v okrese Banská Bystrica v Banskobystrickom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1994. Ochranné pásmo nebolo určené.

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

8. Jaskyňa Jánošíkova skrýša

 

askyna-janosikova-skrysa Jaskyne na Slovensku

Nachádza sa v katastrálnom území obce Budiná v okrese Lučenec v Banskobystrickom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1994 a naposledy novelizované v roku 2012. Ochranné pásmo nebolo určené.

9. Mučínska jaskyňa

 

Mučínska jaskyňa Jaskyne na Slovensku

Nachádza sa v katastrálnom území obce Mučín v okrese Lučenec v Banskobystrickom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1994 a naposledy novelizované v roku 2008. Ochranné pásmo nebolo určené.

10. Čerešňová jaskyňa Jaskyne na Slovensku

 

Čerešňová jaskyňa Jaskyne na Slovensku

Nachádza sa v katastrálnom území obce Uhrovské Podhradie v okrese Bánovce nad Bebravou v Trenčianskom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1994 a naposledy novelizované v roku 2009.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button