MÓDAZimné topánky

Panské zimne topánky – Ako si vybrať zimné topánky

Panské zimne topánky – Ako si vybrať zimné topánky pre mužov. Vzhľadom na všetky možnosti môže byť náročné nájsť najlepšie zimné topánky, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám. Čo najväčšie zúženie výberu vám pomôže uľahčiť a urýchliť rozhodovanie. Cieľom tohto článku je vysvetliť rôzne štýly zimných topánok a ich najlepšie využitie, upozorniť na konštrukčné prvky, ktoré treba zvážiť, a pomôcť vám zúžiť výber, aby ste si mohli vybrať dokonalú topánku pre svoje potreby.

 

Panské zimne topánky Pac

 

Panské zimne topánky Pac Boots

 

Do tejto kategórie zimných topánok patrí obuv s veľkou gumovou podrážkou, množstvom izolácie a zvrškom vo výške lýtok. Ich názov pochádza od papuče Pac alebo mokasínovej papuče. Ktorá sa tradične nosí vo vonkajšej vrstve topánky s gumovým plášťom okolo nohy a vysokým koženým zvrškom na ochranu lýtka pred hlbokým snehom. Často sa skladajú z mäkkej, zateplenej vložky. Sa vsúva do vonkajšieho nepremokavého plášťa, alebo z izolačnej vrstvy upevnenej pod škrupinovým materiálom odolným voči poveternostným vplyvom. Sorel je značka, ktorá katapultovala topánky Pac do moderného slovníka, keď v roku 1962 predstavila svoj dnes už slávny model Caribou. O dva roky neskôr vydali model Sorel 1964 Premium T. Odvtedy začalo podobné štýly vyrábať mnoho výrobcov. Topánky Pac poskytujú najlepšiu ochranu pred nepriaznivým počasím a teplo spomedzi mnohých typov zimných topánok.

 


Hlavnou nevýhodou topánok Pac je, že sú často objemné a neohrabané. Tiež niekedy trpia nedbalým strihom, ktorý sa ťažko prispôsobuje. Ako také sa najlepšie používajú na činnosti, pri ktorých nie je potrebná obratná práca nôh, a na zimnú turistiku sú príliš ťažké a objemné. Tieto topánky sa výborne hodia na bežné používanie v meste alebo na zimné práce, ako je sekanie dreva a odhrňanie snehu.

 

Účel použitia: Zimné práce, jazda na snežných skútroch a sánkach, bežné pochôdzky

DÔVODY NA KÚPU

 • Teplé a pohodlné
 • Vysoká manžeta zabraňuje snehu
 • Často cenovo výhodnejšie

DÔVODY, PREČO SA VYHNÚŤ

 • Slabší strih
 • Nie sú vhodné na veľa chôdze
 • Ťažké

 

Zateplené zimné turistické topánky

 


Panské zimne topánky Zateplené zimné turistické topánky

 

Tieto topánky sú navrhnuté tak, aby udržali vaše nohy v teple a suchu na chodníkoch počas celej zimy. Sedia oveľa lepšie ako topánky Pac, pocitovo pripomínajú skôr tenisky alebo letné turistické topánky. Majú tiež menej izolácie ako topánky Pac, pretože vaše nohy budú počas aktivity prirodzene produkovať teplo. Používajú nepremokavé materiály, ale zvršok nesiaha tak ďaleko po lýtka, čo vám pomáha chodiť pohodlnejšie a flexibilnejšie. A majú podrážky s vysokou priľnavosťou, aby držali na klzkých chodníkoch a zasnežených povrchoch. Tieto topánky sa skvele hodia na aktívne zimné aktivity, ako sú práce a práce vonku na suchom povrchu, zimné túry a všeobecné používanie v meste, keď nie je hlboký sneh.

 


Hlavnou nevýhodou zimných turistických topánok je, že robia kompromisy v oblasti tepla a ochrany pred poveternostnými vplyvmi, aby používateľ mohol ľahko chodiť. Tieto topánky teda nie sú užitočné v najextrémnejších zimných klimatických podmienkach alebo v zasnežených podmienkach pri práci s lopatou alebo sánkovaní. Pre používateľov v teplejšom zimnom podnebí, kde zrážky padajú rovnako vo forme dažďa ako snehu a kde sa každú zimu nevytvárajú hlboké snehové kopy, by tieto topánky mohli byť každodennou obuvou. Ale pre zasnežené zimné podnebie je potrebná vyššia a teplejšia topánka.

 

 

 

Účely: Zimná turistika, chôdza na snežniciach, zimné práce, vybavovanie záležitostí, nosenie po meste

 

DÔVODY NA KÚPU

 • Presný strih
 • Použiteľné na najrôznejšie zimné aktivity
 • Majú zvyčajne najlepšiu trakciu
 • Najlepšia voľba na turistiku a chôdzu na snežniciach

 

DÔVODY, PREČO SA VYHNÚŤ

 • Musia sa šnurovať pri každom nosení
 • Všeobecne sú drahšie
 • Nie sú také teplé alebo odolné voči poveternostným vplyvom ako topánky Pac

 

Pracovné topánky Slip-On

 

Panské zimne topánky Pracovné topánky Slip-On

 

Pracovné topánky Slip-on nepoužívajú systém šnurovania. Často majú veľké rukoväte alebo ťahadlá, ktoré pomáhajú pri obúvaní, alebo dostatočne voľnú manžetu, takže vsunúť nohu priamo dovnútra je jednoduchá úloha. Slip-on čižmy sa vyrábajú z mnohých materiálov vrátane gumy, neoprénu, kože, textilu alebo ovčej kože. Môžu, ale nemusia byť zateplené v závislosti od použitia, na ktoré je topánka určená, a môžu mať rôzny stupeň odolnosti voči vode a pohodlia pri chôdzi. Hlavnou výhodou nazúvacích topánok je pohodlie.

 


Nazúvacie pracovné topánky sú dlhodobo obľúbené pri domácich prácach a špinavých, mokrých prácach, ktoré si vyžadujú čo najvyššiu ochranu pred nepriaznivým počasím. Sú to jednoduché, odolné a ľahko čistiteľné škrupinové čižmy, ktoré sa ľahko obúvajú a vyzúvajú a umožňujú používateľovi jednoducho nastúpiť do čižmy vrátane nohavíc. Sú veľmi ochranné a dodávajú sa s rôznou úrovňou tepla v závislosti od hrúbky izolácie použitej v škrupine. Keďže sú navrhnuté s ohľadom na pohodlie pri obúvaní, často trpia voľným a vrecovitým strihom. Pracovne orientované nazúvacie topánky nie sú veľmi pohodlné na chôdzu a neponúkajú veľkú presnosť.

 

Účely: Zimné práce, špinavé a mokré práce, rýchle výlety a pochôdzky

 

DÔVODY NA KÚPU

 • Najjednoduchšia a najpohodlnejšia možnosť zimnej obuvi
 • Ochranné
 • Voľné a pohodlné

 

DÔVODY, PREČO SA VYHNÚŤ

 • Nie sú tak teplé
 • Nepresné prispôsobenie
 • Zlé na turistiku

 

Chelsea topánky

Panské zimne topánky Chelsea topánky

 

Chelsea sú špecifickým štýlom kožených nazúvacích topánok, ktoré boli spopularizované v Londýne v 60. rokoch 20. storočia a v posledných rokoch zaznamenali opätovné oživenie. Tieto čižmy sú štýlové a ich kožené zvršky poskytujú slušnú odolnosť voči poveternostným vplyvom, ale elastická náplasť, ktorá umožňuje rozšírenie čižiem, aby sa ľahko obuli, a potom ich stiahnutie, aby dobre sedeli, tiež umožňuje prenikanie vody vo veľmi malých výškach. Tieto čižmy neochránia vaše nohy, ak vstúpite do kaluže hlbšej ako niekoľko centimetrov.

Ak je však počasie suché a chladné namiesto zasneženého a mrazivého, tieto čižmy poskytujú dostatočnú ochranu. Na čižmách sa nám najviac páči, že môžu prejsť od štýlového vzhľadu v interiéri a po meste k relatívne efektívnemu používaniu v chladnejšom zimnom podnebí. Dokonca sa dajú použiť aj na nenáročné práce a prácu vonku. Mnohí používatelia v chladnom mestskom podnebí nosia tieto čižmy 90 % zimných dní.

 

Účel použitia: Mestské zimy, pochôdzky po meste, módne príležitosti

DÔVODY NA KÚPU

 • Skvelý štýl
 • Univerzálne
 • Pohodlný strih

DÔVODY, PREČO SA VYHNÚŤ

 • Nízky výškový prah pre ponorenie do vody
 • Nie sú také teplé ako iné typy zimných topánok
 • Nie sú vhodné na turistiku

 

Výber správnej zimnej obuvi

 

Panské zimne topánky Výber správnej zimnej obuvi

 

Vďaka množstvu modelov, z ktorých si môžete vybrať a ktoré sú zateplené, odolné voči vode a pohodlné, spotrebitelia zistia, že väčšina modelov, ktoré sme preskúmali, ich pohodlne prevedie zimou. Tu je niekoľko užitočných vecí, na ktoré sa treba zamerať pri zvažovaní novej zimnej obuvi.

 

Veľkosť a prispôsobenie – Panské zimne topánky

 

Veľkosť a prispôsobenie - Panské zimne topánky

 

Pri určovaní veľkosti topánok zvážte, ako ich budete používať. Voľne padnúci model poskytne výnimočné teplo a pohodlie pri zimných prácach a extrémne nízkych teplotách, ale nebude mať dostatočný komfort na chôdzu na dlhé vzdialenosti. Tesné topánky budú viesť k problémom s krvným obehom a pocitom chladnejších prstov. Veľkosť topánok si primerane prispôsobte pomocou ponožiek, ktoré plánujete používať, a uistite sa, že máte v priestore na prsty dostatok miesta na to, aby ste mohli kývať prstami. Teplé nohy sú šťastné nohy a správne padnúce zimné topánky vám spríjemnia chladné mesiace.

 


Každú topánku sme hodnotili z hľadiska jej prispôsobenia a pohodlia, a hoci môže ísť o subjektívny parameter, veľkosť každej topánky rozoberáme na stránke konkrétneho produktu. Zimné turistické topánky a topánky Chelsea vo všeobecnosti zodpovedajú veľkosti a ponúkajú priliehavý, pohodlný strih, zatiaľ čo topánky Pac a čižmy s prezuvkami sú často voľné vzhľadom na veľkosť a majú dostatok (alebo potenciálne príliš veľa) miesta okolo prstov.

 

Izolácia

Aby ste si pri nízkych teplotách udržali nohy v teple, musia mať topánky nejaký izolačný materiál, ktorý v nich zachytáva teplo. Izolácia v kombinácii s vonkajším nepremokavým materiálom prinesie kvalitnú obuv, ktorá vynikne vo vlhkom aj chladnom prostredí.

 


Topánky, ktoré sme preskúmali, majú dva typy izolácie: izoláciu zo syntetických vlákien a neoprén. Neoprén, ktorý sa používa v nazúvacích modeloch je rovnaká textília, aká sa používa v rybárskych rukaviciach a neoprénoch do chladného počasia. Neoprén je teplý, veľmi odolný a časom sa nezbalí a nestratí svoje izolačné vlastnosti. V tesne priliehajúcich neoprénových odevoch často vzniká pocit lepkavosti, pretože dobre nedýchajú. Pri použití vo voľnejšie padnúcej obuvi to nie je skutočný problém. Nie je to však najteplejší materiál, takže je najvhodnejší do mierneho podnebia a vlhkého počasia.

 

Panské zimne topánky – Panské zimne topánky

 

Panské zimne topánky Panské zimne topánky - Ako si vybrať zimné topánky

 

Syntetická izolácia pozostáva zo spriadaných zmäkčených vlákien, ktoré sú integrované do podšívky. Podobne ako syntetická izolácia používaná v nadýchaných bundách a spacích vakoch je táto izolácia najúčinnejšia pri zachytávaní tepla, keď sa nechá rozťahovať a „loftovať“. Tento loft dodáva topánkam Pac mäkký a mäkký pocit, pretože priestor medzi vonkajšou topánkou a podšívkou umožňuje, aby sa izolácia úplne rozprestrela. To však vedie k voľnejšiemu strihu. Množstvo použitej izolácie a spôsob, akým je všitá do vnútornej časti topánky, má tiež vplyv na prispôsobenie a teplo. Ak je izolácia pevne zabalená, môže byť pocitovo rovnako teplá ako topánka, ktorá používa oveľa menej izolácie, ale umožňuje jej loftovanie. Syntetická izolácia je na pocit mäkšia a poskytuje viac tlmenia ako neoprén.

 


Väčšina synteticky zateplených topánok v našom prehľade zverejňuje hustotu použitej izolácie. Väčšina topánok používa syntetickú izoláciu s hustotou od 200 g do 400 g/m2. Toto číslo sa nevzťahuje na skutočné množstvo použitej izolácie alebo zodpovedajúcu hmotnosť tejto izolácie, ale skôr na to, ako husto sú vlákna zabalené. V jednom štvorcovom metri izolácie 400g bude mať dvojnásobnú hmotnosť ako 200g, je teda hrubšia a má viac vlákien. Ako sa dalo očakávať, kvalitnejšia izolácia má často vyššiu cenu.

 

Ochrana pred poveternostnými vplyvmi

Voda si udržiava svoju teplotu oveľa rýchlejšie ako vzduch a v zimnom období bude akákoľvek voda, s ktorou sa môžete stretnúť, pravdepodobne veľmi studená. Výrobcovia topánok chránia nohu pred vonkajšou vlhkosťou dvoma spôsobmi. Topánky môžu byť vyrobené z prirodzene nepremokavých materiálov, ako je upravená koža alebo guma, alebo môžu byť skonštruované pomocou tenkej nepremokavej membrány všitej do vnútornej podšívky topánky. Použitie úplne nepremokavých materiálov, ako je koža a guma, zabráni prenikaniu vody, ale často na úkor priedušnosti. V závislosti od použitého materiálu môže byť potrebné vonkajší plášť pravidelne ošetrovať, aby sa voda z neho odvádzala rovnako dobre, ako keď bol úplne nový, najmä ak bola použitá zvieracia koža.

 

Topánky, ktoré obsahujú nepremokavú/dýchateľnú membránu, zabezpečujú, že voda prichádzajúca zvonku sa nikdy nedostane k nohe používateľa. Aj keď to môže byť pravda, stále treba venovať pozornosť vonkajším materiálom, pretože nasiaknuté látky bránia prenosu potu z vnútra topánky, čo má za následok pocit chladu a vlhkosti – podobne ako keď voda unikne dovnútra.

 


Všetky zateplené zimné topánky, ktoré sme testovali, tvrdia, že sú nepremokavé, a mnohé z nich sa ukázali byť práve také – samozrejme, až po hornú časť jazyka. Naše testovanie ponorením však odhalilo, že nie všetky topánky sú v tomto ohľade rovnaké – niektoré majú netesnosti v miestach švov medzi materiálmi, zatiaľ čo iné majú jednoducho nízke kliny na jazykoch, ktoré môžu prepúšťať vodu z plytkých kaluží. Hoci sme presvedčení, že všetky tieto topánky udržia vaše nohy v suchu v chladnom snehu, hodiny strávené v rozblatenom mokrom snehu ich preveria.

Šnurovanie – Panské zimne topánky

 

Typ použitých šnúrok ovplyvní prispôsobenie topánky, ako aj jej pohodlie. Topánky Pac s mnohými očkami na šnurovanie umožňujú pohodlné nosenie, ale je ťažké ich pevne zašnurovať cez hornú časť chodidla. Ľahšie sa uťahujú okolo holene. Na druhej strane zateplené modely na zimnú turistiku často používajú rýchlošnurovacie očká cez vrchnú časť chodidla na rýchle a bezpečné obutie. Šnurovacie háčiky v hornej časti potom umožňujú prispôsobiť zabezpečenie okolo členku. Hoci sú tieto systémy najviac prispôsobiteľné z hľadiska bezpečnosti nohy a pevného uchytenia, sú tiež najnáročnejšie na používanie.

Hmotnosť

 

Všetky zimné topánky budú ťažšie ako pár bežeckých topánok, ale v hmotnosti nami testovaných modelov je určitá variabilita. Čižmy Chelsea bývajú najľahšie zimné topánky s hmotnosťou od dvoch do troch kilogramov na pár. Je to preto, že nemajú izoláciu nad podrážkou. Zimné turistické topánky sú tiež relatívne ľahké, vážia od dvoch do štyroch kilogramov na pár. Tieto topánky musia byť ľahké, pretože sa od nich často vyžaduje, aby poskytovali pohodlie pri chôdzi na dlhé vzdialenosti.

 

Topánky Pac a pracovné čižmy s prezuvkami majú vo všeobecnosti väčšiu izoláciu a odolnosť, ako aj obrovské podrážky, pričom vážia od štyroch do šiestich kilogramov na pár a v prípade najťažších modelov aj viac. Týchto pár kíl navyše nemusí mať veľký význam pri dvadsaťminútovom odhŕňaní príjazdovej cesty, ale ak v čižmách strávite celý deň vonku, určite oceníte, ak budete mať ľahší pár.

 

Výber topánok podľa účelu použitia

Čo potrebujete dosiahnuť počas nosenia topánok? Ak si potrebujete obuť topánky len na odhŕňanie príjazdovej cesty, vyzdvihnutie niečoho z obchodu alebo dochádzanie do práce, potom sú vaše možnosti široké. Pravdepodobne budete spokojní s nosením akejkoľvek zimnej obuvi. Ak však žijete v zasneženom zimnom podnebí, vykonávate veľa domácich prác a pracujete vonku, máte aktívne zimné hobby alebo vám záleží na štýle vašich topánok, potom sú vaše možnosti obmedzenejšie. Vlastníctvom páru univerzálnych zimných topánok vám tiež umožňuje skúšať nové veci, pretože už vlastníte vybavenie na pohodlné nosenie v chladnom a vlhkom zimnom počasí.

 

Pracovné odevy

 

 

 

Práca vonku a domáce práce – Panské zimne topánky

Ak v zime pracujete vonku alebo trávite veľa času štiepaním dreva alebo venčením psov, potrebujete topánky, ktoré vydržia nepriaznivé zimné počasie. Domáce práce sa nekončia len preto, že je vonku zima a sneh. Na celodenné státie alebo tvrdú prácu v chlade chceme tie najteplejšie a najpohodlnejšie topánky, aké môžeme nájsť. Topánky Pac sú logickou voľbou, pretože sa dajú ľahko vysušiť pri ohni alebo každý večer pred kúrením a sú pohodlné a teplé. Niektoré špičkové zateplené zimné turistické topánky budú skvelé aj na prácu vonku, pretože sú najteplejšou voľbou a zároveň sú ľahké na celodenné chodenie. Je však ťažšie ich rýchlo vysušiť, preto nezabudnite na ich nepremokavosť. Nazúvacie pracovné topánky sú dobré na základné práce a špinavé práce, ale chýba im prepracovanosť a funkcie, ktoré väčšina používateľov bude chcieť na celodenné používanie.

 

Športové oblečenie

Zimná turistika

Na zimnú turistiku chcete nepremokavú obuv, ktorá je zároveň ľahká a pohodlná na celodenné chodenie. Žáner, na ktorý sa musíte zamerať, je zateplená zimná turistická obuv. Tieto topánky sú ľahké a pohodlné na celodennú zábavu a možno ich používať aj na rôzne činnosti, ako sú domáce práce, pochôdzky, venčenie psa a všeobecné zimné použitie. Často majú nízku výšku lýtok, takže sú menej vhodné na lopatovanie alebo prácu v klimatických podmienkach, kde veľa sneží.

 

Snežnice – Panské zimne topánky

Pri chôdzi na snežniciach sú vaše potreby podobné ako pri zimnej turistike. Chôdza na snežniciach má jeden dodatočný dôsledok – hlboký sneh. Hoci nie je nezvyčajné vidieť ľudí, ktorí v zime nosia snežnice na zbalených chodníkoch, zistili sme, že sa oplatí zaoberať sa ich nadmernou ťažkopádnosťou len vtedy. Keď sú skutočne potrebné – na odvážne výstupy mimo chodníka v hlbokom snehu. Na tento účel sa hodia všetky zateplené zimné turistické topánky. Uvedomte si však, že ak nemáte topánky s veľmi vysokou manžetou na členku, budete chcieť kamaše, aby ste zabránili vniknutiu snehu do vrchnej časti topánok. Vianočne filmy – 10 najkrajších vianočných filmov

 

Pred a po lyžovaní

Každý si rád zalyžuje počas prašanového dňa, ale prašan nepadá len na zjazdovkách, ale aj všade inde. Od ranného odhŕňania príjazdovej cesty, cez nakladanie auta až po naháňanie detí do lyžiarskej školy potrebujete pár pohodlných a ochranných zimných topánok. Podobne, keď si na konci dňa vyzujete neohrabané, tesné a nepohodlné lyžiarske topánky, chcete niečo pohodlné. Voľné a komfortné (nehovoriac o teple a vodeodolnosti!), do čoho vkĺznete. Hoci technicky sa hodia akékoľvek zimné topánky, roky života v chladných vysokohorských lyžiarskych mestách nás naučili, že pohodlie a komfort sú najdôležitejšie. Na takéto dni sa nám páčia topánky Pac, ktoré sa dajú nosiť bez zaväzovania šnúrok. Alebo dokonca pracovné čižmy. Upozorňujeme však, že neoprénové slip-ony nemusia byť dostatočne teplé na najchladnejšie lyžiarske dni.

 

Zimné horolezectvo a lezenie v ľade

Žiadnu zo zimných topánok uvedených v tomto prehľade sa nepokúšajte používať na zimné horolezectvo alebo lezenie v ľade. Vo všeobecnosti nie sú dostatočne tuhé ani ochranné a tiež nie sú kompatibilné s mačkami.

Príslušenstvo – Panské zimne topánky

Napriek všetkému úsiliu o nepremokavosť a priedušnosť niekedy vaše nohy, a teda aj topánky, zmoknú. Je jednoduchšie vysušiť topánky s vyberateľnými vložkami. Ale často sa nám zdá, že ťažkosti s vracaním vložiek späť do topánok nestojí za tú námahu. Z týchto dôvodov odporúčame sušič topánok. Po návrate domov z celodenného pobytu na svahu je príjemné hodiť topánky a rukavice na sušiaci stojan a vedieť. Ráno budú pripravené na použitie.

 

 

Ak sa chystáte na zimné túry, možno budete chcieť extra nadnášanie, aby ste sa nezabárali do snehu. V našom prehľade snežníc upozorňujeme na modely, ktoré sa nám najviac páčia, a vysvetľujeme prečo. Ak sa obávate zľadovatených podmienok, skvelým nápadom sú snehové gripy. Dámske zimné topánky – 8 tipov ako si vybrať

 

Záver

Dobrý pár zimných topánok je rozhodujúcou súčasťou výbavy na to, aby ste si užili najchladnejšie obdobie roka. Pri širokom výbere štýlov a modelov je užitočné položiť si otázku. Na aké aktivity budete topánky s najväčšou pravdepodobnosťou používať, a potom si na základe toho vybrať niekoľko možností. Dúfame, že vám tento článok a recenzia pomohli predstaviť vaše nové topánky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button