ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čo jesť pri hnačke – 10 potravín ktoré pomôžu

Čo jesť pri hnačke? Hnačka je nepríjemný stav, pri ktorom sa často vyskytuje nadmerné vylučovanie tekutiny a strata minerálov. Preto je dôležité dodržiavať správnu stravu, ktorá pomôže znížiť symptómy a zlepšiť stav organizmu. V tomto článku sa pozrieme na niektoré potraviny, ktoré môžete jesť pri hnačke.

Čo jesť pri hnačke

 

Čo jesť pri hnačke

 

V závislosti od príčiny hnačky môže byť potrebné konzultovať s lekárom alebo odborníkom na výživu. Ak trvá hnačka dlhšie ako pár dní, môže to byť príznakom závažnejšieho ochorenia, a preto by ste mali vyhľadať lekára. Všeobecne platí, že dodržiavanie správnej stravy a pitného režimu môže pomôcť pri zmiernení príznakov hnačky a zlepšiť stav organizmu.

1. Banány

 

Banány

 

Banány sú bohaté na draslík, ktorý je veľmi dôležitý pre správnu funkciu svalov a nervov. Majú tiež vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha pri trávení a upokojuje zažívací trakt.

 

2. Ryža

 

Ryža

 

Ryža je ľahko stráviteľný zdroj sacharidov, ktoré poskytujú telu energiu. Je tiež bohatá na škrob, ktorý má upokojujúci účinok na tráviaci systém.

 

3. Pečené zemiaky – Čo jesť pri hnačke

 

Pečené zemiaky - Čo jesť pri hnačke

 

Pečené zemiaky sú ďalším ľahko stráviteľným zdrojom sacharidov. Obsahujú tiež draslík, vitamín C a vlákninu, ktoré pomáhajú pri trávení. Čo je dobré na hnačku a naopak čo hnačku zhoršuje?

 

4. Ovocie

 

Niektoré druhy ovocia, ako napríklad jablká a hrušky, obsahujú pektín, ktorý pomáha upokojiť zažívací trakt a zlepšiť trávenie. Ďalšie ovocie, ako napríklad marhule a broskyne, obsahujú veľa vody, ktorá pomáha pri hydratácii organizmu.

 

5. Jogurt – Čo jesť pri hnačke

 

Jogurt - Čo jesť pri hnačke

 

Jogurt obsahuje probiotiká, ktoré podporujú zdravú črevnú flóru a zlepšujú trávenie. Je tiež bohatý na vápnik, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí.

 

6. Kuracie alebo hovädzie mäso

 

Kuracie alebo hovädzie mäso sú ľahko stráviteľné zdroje bielkovín, ktoré sú dôležité pre obnovu tkaniva v tele. Mäso by malo byť varené alebo pečené bez masti a kože. Vypadávanie vlasov: 3 jednoduché domáce produkty na zabránenie rednutia vlasov

 

7. Vajcia

 

Vajcia sú bohaté na bielkoviny a vitamíny, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Sú tiež ľahko stráviteľné a môžu byť pripravené rôznymi spôsobmi, napríklad varené, pečené alebo na miešané vajcia.

 

8. Pečené alebo dusené zeleniny

Pečená alebo dusená zelenina, ako napríklad mrkva, zeler alebo tekvica, je ľahko stráviteľná a obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre zdravie organizmu.

9. Voda – Čo jesť pri hnačke

Pri hnačke je dôležité hydratovať sa, pretože nadmerné vylučovanie tekutiny môže spôsobiť dehydratáciu. Preto by ste mali piť veľa vody alebo elektrolytových nápojov, ktoré obsahujú minerály, ako napríklad draslík a sodík.

 

10. Vyhnite sa určitým potravinám

Čo jesť pri hnačke? Pri hnačke by ste sa mali vyhýbať niektorým potravinám, ktoré môžu podráždiť žalúdočnú sliznicu a zhoršiť symptómy. Medzi tieto potraviny patrí korenené jedlá, mastné a tučné jedlá, rýchle občerstvenie, alkohol a kofeín.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button