Čo je dobre na pankreas – Najlepšie (a najhoršie) potraviny
Čo je dobre na pankreas – Najlepšie (a najhoršie) potraviny proti bolesti pri pankreatitíde. To, čo jete, môže mať veľký vplyv na to, ako sa cítite, najmä ak máte zápal pankreasu – stav, ktorý nastáva, keď sa zapáli orgán, ktorý produkuje tráviace enzýmy.
Obsah článku:
Čo je dobre na pankreas
Pozornosť venovaná vašej strave môže pomôcť zmierniť bolesti brucha, ktoré sprevádzajú tento stav, špecialistka na pankreas. Ak si dobre vyberiete jedlo, môžete dať pankreasu oddych a pomôcť mu zotaviť sa. Je teda veľmi dôležité vedieť, ktoré potraviny môžete jesť, ktorým by ste sa mali vyhýbať a ako tieto voľby môžu ovplyvniť vaše telo.
Súvislosť medzi pankreatitídou a potravinami
Pri chronickom zápale pankreasu vaše telo nedokáže produkovať dostatok tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú vstrebávať živiny z potravín, ktoré konzumujete. Účinky Medu 7 jedinečných výhod medu.
Časom sa môžete stať podvyživenými alebo začať chudnúť bez toho, aby ste sa o to snažili, hovorí Dr. Chahal. Iná strava môže vašej slinivke uľahčiť plnenie jej úloh. Zmeny v stravovaní však nemajú rovnaký vplyv na všetkých pacientov. Vplyv závisí od toho, či máte akútny alebo chronický prípad pankreatitídy, hovorí.
„Pacientom s miernou pankreatitídou môžu prospieť samotné zmeny stravy a životného štýlu,“ hovorí. „Avšak diéta sama o sebe nie vždy stačí na kontrolu príznakov v stredne ťažkých až ťažkých prípadoch.“
Najlepšie potraviny pri pankreatitíde Čo je dobre na pankreas
Strava vhodná pre pankreas obsahuje veľa bielkovín z chudého mäsa a málo živočíšnych tukov a jednoduchých cukrov.
Mali by ste jesť veľa:
- Zeleniny.
- Ovocie.
- Celozrnné obilniny.
- Fazuľa, šošovica.
- nízkotučné alebo netučné mliečne výrobky (mandľové alebo ľanové mlieko).
Prospešné sú aj potraviny bohaté na antioxidanty, ako je tmavá listová zelenina, červené bobuľové ovocie, čučoriedky, sladké zemiaky, hrozno, mrkva, vlašské orechy a granátové jablká. S mierou však jedzte avokádo, olivový olej, tučné ryby, orechy a semená. účinky zázvoru 11 zdravotných prínosov zázvoru.
Stredomorská diéta je pre vás dobrou voľbou, ak sa zotavujete z miernej akútnej pankreatitídy. Zdravé recepty nájdete v kuchárskej knihe Národnej nadácie pre pankreas.
Prečo sú tieto potraviny užitočné?
Zameranie sa na zeleninu, ovocie a celozrnné výrobky obmedzuje príjem cholesterolu a zvyšuje príjem vlákniny. Tým sa znižuje riziko vzniku žlčových kameňov alebo vysokých triglyceridov, ktoré patria medzi hlavné príčiny akútnej pankreatitídy. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom vo vašom tele, čím pomáhajú znižovať zápal.
Pridávanie triglyceridov so stredne dlhým reťazcom (MCT) – tukov, ktoré sa často získavajú z kokosového alebo palmojadrového oleja – môže tiež pomôcť zvýšiť vstrebávanie živín pri chronickej pankreatitíde.
Najhoršie potraviny pri pankreatitíde
Ak je to možné, vyhýbajte sa vyprážaným alebo plnotučným jedlám, ako aj potravinám s vysokým obsahom cukru. Pivo na vlasy.
Určite obmedzte:
- Červené mäso.
- Mäso z orgánov.
- Hranolky, zemiakové lupienky.
- Majonézu.
- Margarín, maslo.
- Plnotučné mliečne výrobky.
- Pečivo.
- Sladké nápoje.
Prečo sú tieto potraviny škodlivé?
Vaša slinivka brušná spracováva väčšinu tukov, ktoré zjete. Čím viac ho zjete, tým ťažšie vaša slinivka pracuje.
Potraviny s vysokým obsahom tuku a jednoduché cukry tiež zvyšujú hladinu triglyceridov. To zvyšuje množstvo tuku v krvi a zvyšuje riziko akútnej pankreatitídy. Výskum tiež ukazuje, že spracované mäso a červené mäso zvyšujú riziko rakoviny pankreasu.
Zotavenie prostredníctvom stravy
Ak ste prekonali epizódu akútnej pankreatitídy, môžete si pomôcť urýchliť zotavenie pomocou niektorých zmien v stravovaní a životnom štýle, hovorí.
Vyskúšajte tieto tipy Čo je dobre na pankreas :
- Jedzte 6 až 8 malých jedál denne. Je to ľahšie pre vašu pankreas.
- Pridajte 1 až 2 polievkové lyžice MCT do svojej dennej stravy a môžete v tom pokračovať, ak máte stredne ťažkú alebo ťažkú chronickú pankreatitídu.
- Užívajte multivitamín na doplnenie vitamínov A, D, E, K, B12, zinku a kyseliny listovej.
- Obmedzte celkový príjem tukov na menej ako 30 gramov denne. Vylúčte nasýtené tuky.
- Vyhnite sa alkoholu.
- Nefajčite (alebo sa snažte prestať fajčiť).
- Zostaňte hydratovaní.
Ak bolesť brucha pretrváva, lekár vás môže odporučiť k špecialistovi na liečbu bolesti. Nakoniec, kontrola stravy je často účinným spôsobom ochrany vašej pankreasu. Či už je zápal akútny alebo chronický, chceme minimalizovať dodatočné zaťaženie pankreasu.