KrálikyZAJACE

Chov zajaca – sprievodca chovom od začiatku

Chov zajaca. Pri chove zajaca je dôležité mať na pamäti niekoľko faktorov. Zajace sú zvieratá, ktoré vyžadujú určitú starostlivosť a kŕmenie. Ak sa rozhodnete pre chov zajaca, musíte sa najprv rozhodnúť, či chcete chovať zajace pre mäso alebo ako domácich miláčikov. Ak sa rozhodnete pre chov mäsového zajaca, musíte si uvedomiť, že ide o náročnejší proces, ktorý vyžaduje viac času a úsilia.

Chov zajaca

Chov zajaca

 

Pri výbere plemena zajaca je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako sú veľkosť, farba srsti a nároky na kŕmenie. Niektoré plemená sú vhodnejšie pre chov mäsového zajaca, zatiaľ čo iné sú vhodnejšie pre chov domácich miláčikov. Pri kŕmení zajaca je dôležité venovať pozornosť kvalite sena a krmiva, ktoré mu poskytnete. Kvalitné seno a krmivo zabezpečia zdravie a dobrú kondíciu vášho zajaca.

Pri chove zajaca je tiež dôležité zabezpečiť mu vhodné podmienky pre život. Zajace potrebujú dostatok priestoru, čisté prostredie a primeranú teplotu. Ak sa rozhodnete pre chov zajaca, musíte sa uistiť, že máte k dispozícii dostatok miesta a zdrojov na zabezpečenie jeho pohodlia a zdravia.

Ako držať zajaca

Ako držať zajaca

 

Zajace sú prirodzene spoločenské a zvedavé, takže nadviazanie dobrého vzťahu s nimi môže byť obohacujúce pre vás oboch. Ak sa rozhodnete pre chov zajaca, musíte sa naučiť, ako ho správne držať a starostlivo sa o neho starať. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať vášho zajaca zdravého a šťastného. Ako držať zajaca – Kedy môžeme chytať malé zajace do rúk

Byt alebo výbeh?

Zajace môžu byť chované buď v byte alebo v exteriéri v ohrádke. Ak sa rozhodnete pre byt, mali by ste zajistiť, aby váš zajac mal dostatok miesta na pohyb a aby mal prístup k čerstvému vzduchu. Výhodou chovu zajaca v byte je, že ich môžete mať blízko seba a pravidelne sa s nimi hrávať.

Ak sa rozhodnete pre výbeh, mali by ste zajistiť, aby bol dostatočne veľký a aby bol oplotený, aby váš zajac nemohol utiecť. Výhodou chovu v exteriéri je, že váš zajac bude mať viac miesta na pohyb a prístup k čerstvému vzduchu. Zajac do bytu – chov a starostlivosť

Klietka pre zajaca

Ak sa rozhodnete pre chov v klietke, mali by ste si zvoliť klietku dostatočnej veľkosti, aby váš zajac mal dostatok miesta na pohyb. Klietka by mala byť vybavená kŕmničkou a napájačkou a mala by byť umiestnená v miestnosti s dostatkom svetla a čerstvého vzduchu.

Zajac do bytu

Ak sa rozhodnete pre chov zajaca v byte, mali by ste si zvoliť miesto, kde bude klietka umiestnená. Mali by ste sa uistiť, že klietka nie je umiestnená v priamom slnečnom svetle alebo v blízkosti tepelných zdrojov. V byte by mala byť aj dostatočná ventilácia, aby bol váš zajac vystavený čerstvému vzduchu. Kožné choroby králikov: Príznaky a Liečba

Ako držať zajaca

Pri držaní zajaca by ste mali byť opatrní a jemní. Zajace sú zvyčajne plaché zvieratá a môžu sa cítiť ohrozené, ak sa s nimi zaobchádza hrubo. Ak chcete vášho zajaca chytiť, mali by ste sa k nemu pomaly pritiahnuť a jemne ho chytiť za zadné nohy a podbrušok. Potom ho môžete opatrne zdvihnúť a držať ho na rukách.

Ak sa chystáte na dlhšiu dobu opustiť vášho zajaca, mali by ste ho umiestniť do klietky a zabezpečiť, aby mal dostatok vody a krmiva. Môžete mu tiež poskytnúť hračky, aby sa zabavil a udržal si zdravú myseľ. Vlasové hnojivo šampón

 

Stravovanie zajaca – Chov zajaca

Stravovanie zajaca - Chov zajaca

 

Pri chove zajaca je dôležité venovať pozornosť jeho stravovaniu. Zajace majú veľmi citlivé tráviace ústrojenstvo, preto je dôležité im poskytnúť správne krmivo a seno. Prečo zajac dupe

Krmivo a seno

Základom stravy pre zajaca by malo byť seno. Kvalitné seno je veľmi dôležité, pretože nekvalitné seno môže spôsobiť zažívacie problémy. Okrem sena môžete svojmu zajacovi poskytnúť aj krmivo. V obchodoch s chovateľskými potrebami nájdete rôzne druhy krmiva pre zajace. Väčšinou ide o granule, ktoré obsahujú všetky potrebné živiny pre vášho zajaca. Čo môže jesť zajac a čomu sa radšej vyhnúť?

Ovocie a zelenina – Chov zajaca

Okrem sena a krmiva môžete svojmu zajacovi ponúknuť aj ovocie a zeleninu. Zelenina by mala tvoriť asi 80% jeho stravy. Medzi zeleninu, ktorú môže váš zajac jesť, patria napríklad zeler, mrkva, šalát, reďkovky, petržlenová vňať a zemiaky. Ovocie by malo tvoriť asi 10% jeho stravy. Medzi ovocie, ktoré môže váš zajac jesť, patria napríklad jablká, banány, čerešne a hrozno. Pripúšťanie králikov: Efektívne metódy a tipy

Pri výbere ovocia a zeleniny pre svojho zajaca je dôležité dbať na to, aby bola čerstvá a kvalitná. Zajace by mali mať vždy k dispozícii čerstvú vodu, ktorú by ste mali meniť denne.

Je dôležité sa vyhnúť niektorým druhom ovocia a zeleniny, ktoré môžu byť pre zajaca nebezpečné. Patria sem napríklad avokádo, cibuľa, cesnak, paradajky, hrozno a zemiaky s klíčkami. Tieto potraviny môžu obsahovať látky, ktoré sú pre zajaca toxické.

Vitamíny sú dôležité pre zdravie vášho zajaca. Ak si nie ste istí, či váš zajac dostáva dostatok vitamínov, môžete mu podávať vitamínové doplnky. Je však dôležité dbať na to, aby ste mu nepodávali príliš veľa vitamínov, pretože to môže spôsobiť problémy s trávením.

Celkovo je dôležité dbať na to, aby bol váš zajac dobre stravovaný. Sledujte jeho stravu a prípadne sa poraďte s veterinárom, ak máte akékoľvek pochybnosti.

Chov králikov

Chov králikov

 

Ak sa rozhodnete pre chov králikov, mali by ste sa najprv zoznámiť s ich základnou starostlivosťou. Králiky sú skvelí domáci miláčikovia, ale aj zdroj chutného mäsa a kože. Ich chov nie je náročný, ale vyžaduje si určitú starostlivosť a pozornosť.

Gravidita u králikov

Samice králikov sú schopné rozmnožovať sa už od 4 mesiacov veku. Počas gravidity sa odporúča zvýšiť dávky krmiva a vody. Mláďatá sa rodia slepé a bez srsti, až po 2-3 dňoch začínajú rásť srst a otvárajú sa im oči. Prvých 14 dní pijú len materské mlieko, potom sa postupne začínajú učiť jesť tuhé krmivo.

Top 10 plemien králikov – Chov zajaca

Existuje mnoho plemien králikov, ktoré sa chovajú ako domáci miláčikovia. Medzi najobľúbenejšie patria:

Plemeno Popis
Zakrslý králik Malý a roztomilý králik, ktorý sa ľahko ochočí
Holandský králik Malý a živý králik s krátkou srstou
Angorský králik Veľký králik s dlhou srstou, ktorý vyžaduje pravidelnú starostlivosť
Rex králik Králik s krátkou a jemnou srstou, ktorá sa leskne
Havanský králik Stredne veľký králik s hnedou srstou
Britannia Petite Malý a živý králik s krátkou srstou
Nemecký obrovský Veľký a robustný králik s dlhou srstou
Californian Stredne veľký králik s bielo-čiernou srstou
New Zealand Stredne veľký králik s červenou srstou
Mini Rex Malý králik s krátkou a jemnou srstou

Pri výbere plemena králika si treba uvedomiť, aký veľký priestor máte k dispozícii a akú starostlivosť si môžete dovoliť. Každé plemeno má totiž iné nároky na krmivo, starostlivosť a pohyb. Najväčšie plemená zajacov : Top 10 najväčších zajacov

Zdravie zajaca – Chov zajaca

Zdravie zajaca - Chov zajaca

 

Ako majiteľ zajaca, je pre vás veľmi dôležité dbať na jeho zdravie. Ak sa o neho dobre staráte a pravidelne ho kontrolujete, môžete predchádzať mnohým chorobám a predĺžiť mu život.

Zuby a ohryz

Zajace majú veľmi silné zuby, ktoré používajú na ohryzovanie. Ak ich zuby narastú príliš dlho, môžu sa ohryzať a zranenie sa môže infikovať. Preto je dôležité, aby ste pravidelne kontrolovali zuby vášho zajaca a prípadne ich nechali zastrihnúť u veterinára.

Okrem toho, je dôležité, aby váš zajac mal dostatok vecí na ohryzovanie, ako napríklad drevo, kôru alebo vetvičky. Týmto spôsobom sa môže váš zajac prirodzene starať o svoje zuby a predchádzať zbytočnému ohryzovaniu.

V prípade, že si všimnete, že váš zajac má problémy so zubami alebo ohryzom, navštívte veterinára čo najskôr. Tento problém totiž môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia.

Čas a deti

Zajace sú náročné zvieratá, ktoré potrebujú veľa starostlivosti a pozornosti. Ak máte deti, ktoré sa o zajaca chcú starať, uistite sa, že im vysvetlíte, ako sa oňho správne starať a že im dáte jasné pokyny.

Okrem toho, musíte mať na pamäti, že zajace žijú pomerne dlho a že sa o ne musíte starať dlhodobo. Ak si nie ste istí, či máte dostatok času na starostlivosť o zajaca, zvážte, či by pre vás nebolo lepšie zvierať si iného domáceho maznáčika.

Choroby a mäso

Zajace môžu byť náchylné na rôzne choroby, ako napríklad parazity alebo choroby tráviaceho traktu. Preto je dôležité, aby ste pravidelne kontrolovali zdravie vášho zajaca a prípadné problémy riešili čo najskôr.

Okrem toho, ak plánujete zabíjať svojho zajaca pre mäso, uistite sa, že je zdravý a že ste dodržiavali všetky hygienické opatrenia. Ak sa rozhodnete pre tento krok, mali by ste sa poradiť s odborníkom a dodržiavať všetky zákony a predpisy.

Záver Chov zajaca

Ako majiteľ zajaca, musíte dbať na jeho zdravie a starostlivosť. Pravidelné kontroly u veterinára, správna výživa a dostatok vecí na ohryzovanie sú kľúčové pre zdravie vášho zvieraťa. Ak sa oňho dobre staráte, môžete predchádzať mnohým chorobám a predĺžiť mu život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button