KrálikyZAJACE

Ako dlho žijú zajace?

Zajace sú veľmi obľúbené domáce zvieratá a ich životnosť sa v priebehu rokov predĺžila. Vieme, že veľa vecí môže mať vplyv na životnosť domáceho maznáčika a zajace nie sú výnimkou. čítajte a zistite Ako dlho žijú zajace .

 

Dejiny domestikovaných zajacov

 

Domestikované domáce zajace nie sú to isté ako divoké zajace, ktoré vidíte v prírode. Oryctolagus cuniculus je latinský názov pre druh domáceho zajaca, zatiaľ čo divými zajacmi sú Lepus sylvaticus. To znamená, že domáce zajace a divoké zajace sú odlišné druhy, aj keď sú vzdialenými príbuznými a patria do tej istej čeľade.

 

 Dejiny domestikovaných zajacov

 

V priebehu rokov sa zajace využívali na jedlo a kožušinu, ale od 19. storočia sa o ne starali aj ako o milované domáce zvieratá. Na konci 20. storočia sa zajace začali stávať čoraz bežnejšími domácimi miláčikmi po celom svete a od tej doby si získavajú čoraz väčšiu obľubu.

Plemená a dĺžka života zajacov

Zatiaľ čo priemerná dĺžka života zajaca je asi 8 až 14 rokov je známe, že niektoré plemená zajacov žijú dlhšie ako iné. Rovnako ako psy, aj trpasličie plemená zajacov majú tendenciu žiť dlhšie ako obrie plemená. Trpasličie zajace, mini zajace a ďalšie malé zajačiky sa zvyčajne dožijú dvojciferného čísla, zatiaľ čo veľké plemená, ako sú francúzsky a flámsky obry, nie.

 

Plemená a dĺžka života zajacov

Výživa a dĺžka života zajacov

 

To ako dlho žijú zajace ovplyvní jeho strava . Zajace, rovnako ako každé iné zviera, má špecifické výživové požiadavky. Vieme, že to, čím kŕmime našich domácich miláčikov, má veľký vplyv na ich životnosť. Ak sa do stravy nedostávajú vhodné vitamíny, minerály, obsah vlákniny a ďalšie prísady, nebude dostatočne zdravá, a znižuje sa tak dĺžka života zajac. Stravu pre domáceho zajaca by mali tvoriť špeciálne granulované diéty, seno a zelenina. Niektoré pochúťky napr. ovocie treba dávať s mierou. Niektorí ľudia dávajú zajacom krmivo iba z obchodu s domácimi zvieratami, ale to môže obsahovať nedostatok vitamínov a minerálov, ktoré zajac potrebuje.

 

 Výživa a dĺžka života zajacov Ako dlho žijú zajace

Zdravie a dĺžka života zajaca

Okrem potravy, ktorou kŕmite králiky, zohráva úlohu pre zdravie vášho zajaca aj veľa ostatných vecí. Zajace môžu ochorieť napr. na parazity. Ak sa zajac nelieči, môžu tieto zdravotné problémy skrátiť jeho život. Pravidelné kontroly u veterinára tiež pomôžu zachytiť akékoľvek problémy, ktoré sa u vášho zajaca môžu vyskytnúť skôr, ako bude neskoro. Čítaj tiež Najčastejšie choroby králikov .

 

Zdravie a dĺžka života zajaca Ako dlho žijú zajace

 

Sterilizácia alebo kastrácia vášho zajaca môže pomôcť predĺžiť jeho životnosť. Zajačice  sú náchylné na rakovinu prsníka a maternice a zajace môžu mať rakovinu semenníkov. Ak necháte zajaca sterilizovať alebo kastrovať, drasticky znížite pravdepodobnosť rakoviny, a tým zvýšite pravdepodobnosť dlhého života.

Životný štýl a život zajaca

Zajace potrebujú veľa priestoru a duševnú stimuláciu, ale bohužiaľ si veľa ľudí myslí, že sú šťastní, keď sú celý život chovaní v klietke. Zajace , aj keď môžu žiť v interiéri alebo exteriéri, potrebujú veľké plochy, hračky, veci na žuvanie a predmety na ohrýzanie. Zajace , ktoré nedostanú správny priestor, nie sú zvyčajne také zdravé ako tie, ktoré majú priestoru dosť, a preto sa nemusia dožiť takého veku , ako by mali. Zajac do bytu – chov a starostlivosť

 

 Životný štýl a život zajaca Ako dlho žijú zajace

Je tiež dôležité poskytnúť svojmu zajacovi pokojný domov. Extrémne veľké množstvo stresu môže spôsobiť smrť vášho zajaca . To, že mačka alebo pes, chytí vášho zajaca , môže mať za následok šok a jeho smrť. Kožné choroby králikov: Príznaky a Liečba

Najstarší zajac v zázname

Po 16. narodeninách 9. februára 2019 bol králik Hazel, uznaný Guinnessovými svetovými rekordmi ako najstarší zajac. Hazel, miniatúrny šedý zajac, ktorý držal rekord ako najstarší králik, ktorý kedy žil, zomrel vo veku 16 rokov a žil vo Veľkej Británii. Pred Hazelom rekord vytvoril iný zajac, ktorý sa dožil 14 rokov. Väčšina zajacov sa dvojciferného čísla nedožije, takže mať takého zajaca  je celkom úspech.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button