KrálikyZAJACE

Najčastejšie choroby králikov

Králiky sú veľmi obľúbenými spoločníkmi mnohých rodín, ktoré majú radosť sa o nich starať. Ale bohužiaľ, rovnako ako iné domáce zvieratá, sú králiky náchylné na rôzne problémy a choroby. Choroby králikov sú často vážne a treba ich ošetriť hneď . Ak sa chcete vyhnúť chorobám určite si pozrite náš článok o starostlivosti o králika .

Choroby králikov :

 

Problémy so zajačími zubami

 

Problémy so zajačími zubami

 

Králiky majú 28 zubov, ktoré im pomáhajú zomlieť si jedlo. Tieto zuby, na rozdiel od zubov psa alebo mačky, rastú neustále počas celého života vášho králika. Bez vhodných predmetov, ktoré by vám pomohli udržiavať tieto zuby upravené (napríklad seno a bezpečné drevo), môžu zuby nakoniec prerásť a zabrániť tomu, aby váš králik mohol jesť.

 

Molárne zuby (zuby v zadnej časti úst) môžu rásť a vytvárať mostík cez jazyk, ktorý môže brániť žuvaniu a prehĺtaniu. Zuby, ktoré takto prerastú, môžu spôsobiť, že váš králik sa nebude môcť najesť. Zuby rezákov (predné zuby) budú rásť a začnú sa krútiť do líca alebo do iných častí úst vášho králika. To je veľmi bolestivé a môže to tiež spôsobiť, že váš králik prestane jesť.

 

K abscesu zubov môže dôjsť v dôsledku traumy alebo paradentózy . Tieto zuby je potrebné extrahovať,
aby sa zabránilo šíreniu infekcie nachádzajúcej sa okolo zuba po tele králika.

 

Králičie vlasové gule

 

Toto ochorenie patrí medzi časté choroby králikov .Odborný názov pre vlasovú guľu je trichobezoár. Guľôčky spôsobujú, že váš králik je upchatý, čo znamená, že jedlo nemôže prechádzať cez ich gastrointestinálny systém. Pretože králiky nemôžu zvracať, guľky budú držať  a rásť vo vnútri žalúdka vášho králika, pretože sa samy čistia a prehĺtajú srsť a môžu potenciálne spôsobiť upchatie.

Vlasovým guľkám sa dá vyhnúť pravidelným umývaním králika, poskytovaním dostatočného množstva čistej vody v miske a správnym stravovaním a cvičením. Niektorí ľudia dokonca dávajú svojim králikom tablety enzýmov alebo čerstvú papáju, ktoré im pomáhajú pri trávení chlpov.

Chirurgický zákrok je poslednou možnosťou králika, ktorému prekážajú chlpy.

Reprodukčné nádory králika

 

Reprodukcne-nadory-kralika.

 

Nádory prsníka, maternice a vaječníkov sú u domácich králikov až príliš časté a rakovina semenníkov u králikov nezostáva nepovšimnutá. Kastrácia domácich králikov sa odporúča z rôznych dôvodov a jedným z týchto dôvodov je prevencia pred vznikom rakovíny. Ak je váš králik kastovaný, ich šance na vznik rakoviny sú výrazne znížené (a je nemožné, aby u nich došlo k rakovine maternice, vaječníkov a semenníkov, ak boli tieto časti odstránené). Diskutujte o rizikách spojených s kastráciou králika u svojho veterinára a vo vhodnom veku na jeho vykonanie.

Roztoče králičieho ucha

 

Roztoče králičieho ucha

 

Králiky sú známe svojimi veľkými ušami, ale nie vždy sú čisté. Ušné roztoče sú malé pavúkovce, ktoré sa živia voskom a olejom, ktorý produkujú králičie uši. Sú dráždivé a spôsobujú, že sa váš králik škriabe a krúti hlavou.

Infekcie z ušných roztočov sa vyskytujú aj vtedy, ak sú ušné roztoče neliečené a zahŕňajú bakteriálne a plesňové infekcie. Králiky môžu dostať roztoče do uší priamym kontaktom s inými králikmi, pobytom vonku a z našich rúk,
ak sme nedávno manipulovali s infikovaným králikom a potom hladkali vlastného králika. Ľahko sa im dá vyhnúť, a tiež sa ľahko liečia. Kožné choroby králikov: Príznaky a Liečba

Diagnostiku vám môže urobiť veterinárny lekár pomocou vizualizácie pod mikroskopom, niekedy však môžete dokonca vidieť, že sa ich veľké skupiny pohybujú voľným okom.

Králičie abscesy

 

zajacie. Choroby králikov

Zatiaľ čo ochorenie zubov často spôsobuje abscesy u králikov, tieto vrecká hnisu sa vyskytujú u všetkých králikov. Môžu sa nachádzať vnútorne na orgánoch, ako aj vo vrstve kože králikov, čo sťažuje ich liečbu. Je to typ baktérie, ktorá sa zvyčajne nachádza v týchto abscesoch, je tiež faktorom, ktorý zvyšuje náročnosť liečby, pretože na prežitie nepotrebuje kyslík.

Abscesy sú vážne a nie vždy vieme, prečo k nim dochádza, ale vždy je potrebná liečba, pretože nezmiznú samy.

Králik E. Cuniculi

 

Kralik-E.-Cuniculi Choroby králikov

Naklonenie hlavy a záchvaty sú chronické vedľajšie účinky tohto ochorenia, ktoré môžu tajne infikovať väčšinu domácich králikov.Ochorenie nepatrí medzi časté Choroby králikov .

Encephalitozoon cuniculi, často označovaný ako E. cuniculi, je ťažké ochorenie, ktoré môže alebo nemusí ublížiť vášmu králikovi. Toto ochorenie sa môže preniesť na vášho králika prostredníctvom moču a môže žiť pokojne v jeho vnútri bez toho, aby mu niekedy ublížil. Alebo môže byť váš králik ohrozený v dôsledku choroby, stresu atď.

Encephalitozoon sa potom môže „prebudiť“ a spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov a nervového tkaniva, čo spôsobí záchvaty a sklon hlavy. Niekedy s liečbou tieto problémy ustúpia a váš králik sa vráti do normálu, inokedy nám zostáva ponechať králika na doživotné naklonenie hlavy alebo záchvaty.

Králičí Ileus

 

 

Najčastejšie choroby králikov

Ileus je tiež známy ako GI stagnácia, pretože nastáva, keď sa zastaví normálna peristaltika čriev. Potraviny sa cez vášho králika nepremiestňujú s ileom, takže sa vytvára plyn a váš králik nechce jesť a prestáva vylučovať. Toto je život ohrozujúci problém a vyžaduje si okamžitú pozornosť, pretože králiky nemôžu zostať dlhšie ako 48-72 hodín s neliečeným ileom.

 

Okamžite musíte navštíviť svojho veterinárneho lekára.

Králik čmeliak

 

Králik čmeliak Choroby králikov

Vidieť to aj na domácich potkanoch, čmeliak je častým problémom obéznych králikov, králikov, ktorí necvičia, radi sedia vo svojich špinavých škatuliach alebo podstielke. Odborne sa označuje ako pododermatitída a vyžaduje korekciu antibiotikami, liekmi proti bolesti, novým plánom čistenia klietky a často aj diétnymi plánmi a obväzom. Je to veľmi bolestivé a váš králik môže krívať alebo nebude chcieť chodiť, ak má čmeliaka.

Všetky Choroby králikov sa dajú liečiť . Len treba s tým začať včas a niekedy je dobrá prevencia starať sa o králika zodpovedne .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button